Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Maj 18, 2021, 14:12:38 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl
                   www.facebook.com/unacumpl
Centrum Informacyjne
Ruchu Summorum Pontificum
222346 wiadomości w 6436 wątkach, wysłana przez 1603 użytkowników
Najnowszy użytkownik: nizamalmulk
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia lokalne  |  Metropolia wrocławska  |  Wątek: TRAGEDIA!!! Nowym biskupem legnickim został bp Kiernikowski.
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] Drukuj
Autor Wątek: TRAGEDIA!!! Nowym biskupem legnickim został bp Kiernikowski.  (Przeczytany 17674 razy)
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 792


« Odpowiedz #15 dnia: Kwiecień 17, 2014, 08:20:17 am »

[...] Może Państwo znają więcej przykładów bo dla mnie to pierwszy, przeniesienia ordynariusza z diecezji do diecezji bez awansu na arcybiskupstwo? [...]

W Polsce jest to dość wyjątkowa sytuacja, o czym pisali Panowie Superfluus i Porys: http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,7846.msg180935.html#msg180935
Zapisane
K.L.O
rezydent
****
Wiadomości: 462

« Odpowiedz #16 dnia: Kwiecień 17, 2014, 12:06:38 pm »

A sam zainteresowany jest w Watykanie :) 10:25 http://www.youtube.com/watch?v=tNFXNqA0ZiI&list=TLEQbyq6Ge_Ga2_WzEoTYE7K1gILYnE39_
Zapisane
"Wiary ustrzegłem"
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6447


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #17 dnia: Kwiecień 17, 2014, 13:09:56 pm »

Drogi Szkielecie, tragedią to by było, jakby bp Kiernikowski został bp warszawsko praskim ;)
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 16 IX
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 6132


« Odpowiedz #18 dnia: Kwiecień 17, 2014, 13:14:15 pm »

Ciekawe, nawet ci za bardzo nie cenzurują: http://info.wiara.pl/komentarze/pokaz/501509
Zapisane
Für Kikokarmenisten, Komunisten und Volkskomissaren Eintritt verboten.
woland
rezydent
****
Wiadomości: 368


« Odpowiedz #19 dnia: Kwiecień 23, 2014, 19:44:51 pm »

W Diecezji Legnickiej za Biskupa Rybaka (poprzednika Biskupa Cichego) dekretem zabroniono tworzyć wspólnoty neokatechumenalne. Nic mi nie wiadomo o tym, by biskup Cichy dokonywał jakichkolwiek zmian w tej materii. Od kiedy pamiętam w diecezji legnickiej neokatechumenatu jako takiego nie było.
Owszem, wśród duchownych, których znam,,pojawiały się wielokrotnie dyskusje czy nie należałoby pomyśleć o tym, by pozwolić wiernym chcącym takie wspólnoty zakładać na to pozwolić, jednak podejście jest z dużą rezerwą. W latach 90, na samym początku istnienia diecezji sporym problemem były wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym, które niekiedy mocno protestantyzowały. Dużo energii poszło w to, by nad tymi wspólnotami roztaczać rozsądną i realną opiekę duszpasterską, by kapłani te wspólnoty "pilnowali dogmatycznie". był to spory wysiłek.
Generalnie opinie są takie, że jeśli miałby być neokatechumenat dopuszczony, to tylko przy silnym nadzorze kapłanów i z ich wiodącą rolą.

Co do wspomnianej parafii franciszkanów, może i jest tam jakaś mała wspólnota. Ale franciszkanie Legnicy wspólnoty prowadzą w ramach prowincji. Np. ruch światło życie jeździ na rekolekcje nie diecezjalne, a prowincji franciszkanów (www.oaza.franciszkanie.pl). Możliwe, że tu jest podobnie i jakoś to umknęło. Ale co istotne, żadnych przejawów patologicznej działalności tych wspólnot nie widać.

Samo przeniesienie biskupa ordynariusza diecezji sufraganalnej na inną stolicę sufraganalną, poza metropolią to rzadkość. Zazwyczaj zostaje się biskupem pomocniczym, następnie ordynariuszem diecezji sufraganalnej z innej metropolii, a niektórzy potem zostają metropolitami archidiecezji z kolejnej, innej metropolii.

W internecie sporo jest informacji o tym, że w Diecezji Siedleckiej działo się źle. Trudno powiedzieć z czyjej winy - Biskupa i jego charakteru, czy duchownych, którzy są dosyć mocno oporni. Mi osobiście sie wydaje, że to stan "przejściowy" dla bp. Kiernikowskiego, którego nie dało się juz dłużej trzymać w jego dotychczasowej diecezji, a póki co żadna stolica arcybiskupia sie nie zwolniła i raczej się nie zwolni. Żadna stosowna - bo Kraków już dawno powinien doczekać się nowego biskupa diecezjalnego.

W Legnicy po cichu liczono, że dotychczasowy biskup będzie mógł dokończyć zaplanowany na VI kongres eucharystyczny. I tak się zapewne stanie, ale uczyni to jako administrator apostolski.

Swoją drogą dla mnie bardzo dziwne to mianowanie. Zawsze w chwili ogłoszenia nominacji w nowej diecezji pojawia się nominat. Tego tu póki co ani widu, ani słychu.

Osobiście jestem zdania, że nowy biskup, jaki by nie był, na pewno nie będzie lepszy od bp. Cichego. Ten naprawdę na tle polski był rzetelnym i mądrym biskupem. Z drugiej strony, jeśli nie Kiernikowski, to kto miałby zostać tu ordynariuszem? Przegląd potencjalnych kandydatów również daje czarny obraz. Niektórzy mówili np. "Bałabuch" - ten co kompletnie się na liturgii nie zna, konceebruje w wielki piątek, wigilię paschalną odprawia za dnia itp.

"Drogi Szkielecie, tragedią to by było, jakby bp Kiernikowski został bp warszawsko praskim" Eeee... diecezja mająca upośledzoną kurię, miała by i biskupa do kompletu :)

"Po prostu ciekawym, jak taki dekret sformułowano. Pomysł kapitalny, ale jak to prawnie umocowano?"
Przede wszystkim, by coś działało w diecezji ponad parafiami, musi być przez biskupa zatwierdzone. A nie sobie istnieć i czekać na ewentualny zakaz. Póki co neo nie ma i tyle.

Nie takie rzeczy przeżyliśmy. Diecezja da sobie radę.

« Ostatnia zmiana: Kwiecień 23, 2014, 19:48:10 pm wysłana przez woland » Zapisane
dxcv
aktywista
*****
Wiadomości: 679

« Odpowiedz #20 dnia: Kwiecień 23, 2014, 20:30:15 pm »

Podobno bp Cichy chciał kiedyś wpuścić neo do diecezji, ale się co niektórzy wpływowi księża sprzeciwili.
Zapisane
superfluus
rezydent
****
Wiadomości: 428

« Odpowiedz #21 dnia: Kwiecień 24, 2014, 12:11:56 pm »

Pragnę przypomnieć, że, owszem, bp Kiernikowski złościł się na "lefebrystów kręcących się mu po diecezji", ale w Siedlcach odbywają się regularne Msze i wykłady, z którymi przyjeżdża ks.Stehlin - najlepsze, że odbywały się one nawet w dawnym miejskim ratuszu.
No i Kiernikowski, mimo, że uznał to za niepotrzebne, to jednak (łaskawca!) zgodził się na Mszę Trydencką (na mocy MP SP), wyznaczył księży i zabytkową kaplicę (ostatnio zastąpił ją zabytkowy kościół parafialny). Niewiele, ale jak na neo-biskupa to i tak był mały szok (wszak wielu pobożnych, "radiomaryjnych" biskupów nie widziało takiej potrzeby)...

Panie Woland,
dziękuję za te wyjaśnienia.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 24, 2014, 12:13:31 pm wysłana przez superfluus » Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2623

« Odpowiedz #22 dnia: Kwiecień 24, 2014, 12:35:26 pm »

Cytuj
Co do wspomnianej parafii franciszkanów, może i jest tam jakaś mała wspólnota. Ale franciszkanie Legnicy wspólnoty prowadzą w ramach prowincji.
Działalność zakonników w parafii też podlega biskupowi, więc jeśli by zakazał to prowincja nie powinna mieć tutaj kompetencji. Właściwie w kościele rektorskim też - to działalność duszpasterska na tetdnie diecezji.

Cytuj
Samo przeniesienie biskupa ordynariusza diecezji sufraganalnej na inną stolicę sufraganalną, poza metropolią to rzadkość. Zazwyczaj zostaje się biskupem pomocniczym, następnie ordynariuszem diecezji sufraganalnej z innej metropolii, a niektórzy potem zostają metropolitami archidiecezji z kolejnej, innej metropolii. 
Tak wydaje się przez pryzmat Polski. Ale często siębtak zdarza w Ameryce łacińskiej, we Włoszech,niekiedy też we Francji i w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Cytuj
 Zawsze w chwili ogłoszenia nominacji w nowej diecezji pojawia się nominat. Tego tu póki co ani widu, ani słychu.

Wydaje mi się, że nie. W chwili ogłoszenia nominacji często byli w swoich dotychczasowych diecezjach, wtedy ogłaszano w dwóch miejscach (np. bp Napierała ogłaszał swojego następcę w Kaliszu, a w tym samym czasie on abp Gołębiewski ogłaszał to we Wrocławiu przy jego udziale).
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
woland
rezydent
****
Wiadomości: 368


« Odpowiedz #23 dnia: Maj 12, 2014, 12:01:57 pm »

Prawdopodobnie ingres odbędzie się w sobotę, 28 VI.
Zapisane
superfluus
rezydent
****
Wiadomości: 428

« Odpowiedz #24 dnia: Maj 14, 2014, 15:30:41 pm »

Do tego czasu bp Kiernikowski może sobie mieszkać w swym domu w Siedlcach - tak umówiono się z bpem nominatem Gurdą, który, do czasu przekazania mu siedziby biskupiej, najprawdopodobniej zamieszka w siedleckim WSD. Nie wiadomo zresztą, czy nie będzie potrzebny jakiś remont, więc nie wiadomo, ile czasu bp Gurda będzie musiał poczekać. W każdym razie dziekani już ponoć prowadzą składkę na nowego bpa (prezent powitalny albo remont siedziby, albo jedno i drugie  :D )
Jeszcze jedna ciekawostka: otóż na ingresie w Legnicy prawdopodobnie zaśpiewa chór z Katedry... Siedleckiej - tak bardzo są bliscy (szczególnie chórowy dyrygent, szef i kompozytor w jednym) bpowi Kiernikowskiemu, że do Legnicy za nim nawet pojadą.  ;)
Oczywiście na ingresie w Siedlcach zaśpiewa również tenże chór.
Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5057


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #25 dnia: Czerwiec 28, 2014, 13:31:21 pm »

Stało się dziś...
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
superfluus
rezydent
****
Wiadomości: 428

« Odpowiedz #26 dnia: Czerwiec 28, 2014, 15:53:54 pm »

Sporo neonów się zjawiło z Siedlec. I wąskie grono zasmuconych księży z diec. siedleckiej. W tym x. katechista, którego bp K. przytargał z arch. gnieźnieńskiej do siedleckiej i zrobił kanonikiem, by tu nadzorował wszystko. Może go do Legnicy jeszcze zabierze...
Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5057


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #27 dnia: Czerwiec 28, 2014, 16:57:56 pm »

Sporo neonów się zjawiło z Siedlec. I wąskie grono zasmuconych księży z diec. siedleckiej. W tym x. katechista, którego bp K. przytargał z arch. gnieźnieńskiej do siedleckiej i zrobił kanonikiem, by tu nadzorował wszystko. Może go do Legnicy jeszcze zabierze...
Oby nie :D
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Strony: 1 [2] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia lokalne  |  Metropolia wrocławska  |  Wątek: TRAGEDIA!!! Nowym biskupem legnickim został bp Kiernikowski. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.11 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!