Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 27, 2024, 04:15:37 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231962 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: [FAQ] Czy świadkiem pana młodego na ślubie może być kobieta?
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: [FAQ] Czy świadkiem pana młodego na ślubie może być kobieta?  (Przeczytany 893 razy)
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5780


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« dnia: Lipca 15, 2014, 22:06:51 pm »

Jak w temacie.
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Benedykt Korczyński
uczestnik
***
Wiadomości: 237


« Odpowiedz #1 dnia: Lipca 15, 2014, 22:10:41 pm »

tak
Zapisane
Jakże piękne i pełne pociechy jest świętych obcowanie! BXVI
martyrologium.blogspot.com/
konzeb30
rezydent
****
Wiadomości: 468


"O skruchę ? pycha strojna w ornat".

« Odpowiedz #2 dnia: Lipca 15, 2014, 22:12:20 pm »

W zwyczaju jest to że ma być kobieta od panny młodej i mężczyzna od pana młodego.
Jednakże historia pokazuje że to głównie mężczyźni bywali świadkami u znaczniejszych.
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #3 dnia: Lipca 15, 2014, 22:31:14 pm »

pytanie dziwne1
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5780


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #4 dnia: Lipca 15, 2014, 22:38:22 pm »

ok, ale jak rozumiem musi to być katoliczka.
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #5 dnia: Lipca 15, 2014, 22:40:11 pm »

a czemu ???
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2650


« Odpowiedz #6 dnia: Lipca 15, 2014, 22:53:02 pm »

Byłem na ślubie, gdzie było dwóch świadków (rodzaju męskiego :D ). I nie byli to (politpoprawna cenzura).
« Ostatnia zmiana: Lipca 15, 2014, 23:18:07 pm wysłana przez porys » Zapisane
zdewirtualizować awatary
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5780


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #7 dnia: Lipca 15, 2014, 23:15:52 pm »

a czemu ???
A może być lesba żyjąca w grzechy z drugą lesbą? Albo jakaś animistyczna zimna postkatoliczka z nazwy?
Jaka jest wykładnia przedsoborowa?
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #8 dnia: Lipca 15, 2014, 23:36:52 pm »

teraz zaczynamy rozmawiać http://www.opoka.org.pl/biblioteka/T/TA/TAI/pr_malzenskie_06.html# - przedsoborowe przepisy są tu zapewne identyczne

Prawo kodeksowe nie precyzuje wymogów dotyczących osób, które mają być świadkami. W oparciu o normy ogólne funkcję świadka zwykłego ważnie wypełnia osoba ochrzczona lub nieochrzczona, nawet niepełnoletnia, byleby w razie potrzeby mogła zaświadczyć o zawarciu danego związku małżeńskiego. A więc funkcji tej nie mogą wypełniać dzieci, które nie mają używania rozumu, ludzie umysłowo chorzy i aktualnie nieprzytomni oraz osoby jednocześnie głuche i niewidome. Wymogi te odnoszą się do ważności pełnienia funkcji świadka. Do godziwości, biorąc równocześnie pod uwagę wzgląd duszpasterski, wymaga się (wypada), aby świadkami były osoby dorosłe, bez zarzutów natury moralnej. Na ogół stawia się im mniejsze wymagania niż świadkom do chrztu świętego, ponieważ i obowiązki świadków ślubu są mniejsze. Jednak świętość związku sakramentalnego domaga się, by za świadków ślubu były osoby o odpowiednich kwalifikacjach moralnych.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #9 dnia: Lipca 16, 2014, 00:45:10 am »

Wydaje mi się, że jeszcze 100 lat temu świadkowie mogli być wyłącznie płci męskiej (zgodnie z ustawodawstwem państw zaborczych). A więc ze strony panny młodej świadkiem był mężczyzna. Zresztą świadkowie nie są do osoby, tylko do faktu zawarcia małżeństwa. Wyłącznie zwyczaj (i to wcale nie taki dawny) dyktuje, że świadkowie wybierani są przez młodą parę stosownie do płci. Poza tym chyba dawniej "świadek" a "drużba / druhna", to było jednak co innego.
Stary Rytuał oraz KPK z 1917 r. nic nie mówią o płci świadków.
« Ostatnia zmiana: Lipca 16, 2014, 00:49:25 am wysłana przez Andrzej75 » Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #10 dnia: Lipca 16, 2014, 08:09:12 am »

Wydaje mi się, że jeszcze 100 lat temu świadkowie mogli być wyłącznie płci męskiej (zgodnie z ustawodawstwem państw zaborczych).
Wg mojej wiedzy, na gruncie cywilnym - bo prawo kościelne nie stawiało tu ograniczeń - świadkować niewiastom zabronił dopiero "Kodeks cywilny Francuzów" z 1804 roku, u nas zaprowadzony w Księstwie Warszawskim.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #11 dnia: Lipca 16, 2014, 09:16:35 am »

U mnie na ślubie świadkami było 2 facetów - prawników. Na rozwód będzie jak znalazł. ;P
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: [FAQ] Czy świadkiem pana młodego na ślubie może być kobieta? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!