Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 24, 2024, 15:06:06 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231956 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pojęcie honoru, własnej godności etc. w katolicyzmie
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 Drukuj
Autor Wątek: Pojęcie honoru, własnej godności etc. w katolicyzmie  (Przeczytany 5392 razy)
superfluus
rezydent
****
Wiadomości: 428

« Odpowiedz #15 dnia: Lipca 15, 2014, 10:37:38 am »

Po przeczytaniu tego, co zapodał p.STS, przypomniały mi się wykłady i nauka historii prawa na UW. Przecież gdyby mogli, to by "ciemnemu średniowieczu" dołożyli, szczególnie na tej uczelni. Ale nie pamiętam, żebym gdziekolwiek natknął się na ius primae noctae. Owszem bywały dziwne rzeczy, np. zabijano konia, na którym dokonano deliktu, np. porwania, albo palono/niszczono pomieszczenia, w których dokonano, np. gwałtu. Ale o prawie pierwszej nocy nauka nie wspomina.
Aż sobie wziąłem z półki zakurzoną "Historię prawa" prof. K. Sójki-Zielińskiej (wyd. 7., PWN, Warszawa 1998) i tak przeglądam, przeglądam sobie średniowieczne prawo małżeńskie i różne zwyczaje: komputacje, zmówiny, dziewosłęb, zdawiny, przenosiny, pokładziny, zaręczyny, correctio maritalis, paraphernalia, dos, dotalitium, augmentatio dotis, donum matutinum, donum nuptiale, etc. Nic tam nie ma.
W ogóle to, pewnie na FK to nie nowość, ale warto jednak zerwać z tym renensansowo-oświeceniowym oczernianiem średniowiecza. To w ludziach niestety pokutuje... 
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #16 dnia: Lipca 15, 2014, 15:44:36 pm »

Dokąd Pan nie zalinkuje, powoływanie się na Buxa traktuję mniej więcej jak odwołania Stanisława Anioła do Sofronowa
W tym watku nie cytuję Buxa tylko gorąco polecam jego wypowiedzi. W wątku sąsiednim kilka razy cytowałem Buxa przy definiowaniu bilblijnego znaczenia słowa "pokora", którym wiernych się pałuje stosując jego feudalne znaczenie (czyli słownikowe nie biblijne).
Zaten do dyskusji w tym wątku nie jest konieczny Bux, choć polecam. Teraz wychodzę, bedę wieczrem, więc nie mogę grzebać w pamięci komputera.


Dla przypomnienia, tak wyglądało to cytowanie Sofronowa:

Cytuj
Czy spotkał się Pan kiedyś z pojęciem takim jak "pycha" ? I nie chodzi o to, że smaczne jest ciastko ...

Z wielkim zaciekawieniem czytałem tekst Anatolija Władimirowicza Sofronowa o pokorze i pysze. Polecam Panu.

Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #17 dnia: Lipca 15, 2014, 16:29:09 pm »

O prawie pierwszej nocy:
http://slownik.fidelitas.pl/j/Jus_primae.pdf
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #18 dnia: Lipca 15, 2014, 20:59:56 pm »

@krusejder
Nigdy nie czytalem tekstu Anatolija, nie wiem skad ten cytat z rysia ???

Zamiast zaklinac historie feudalizmu ( produkt uboczny chrzescijanstwa na gruncie europejskim ) nalezy powiedziec, ze Kosciol bronil chlopow. Gdyby nie masa swiat wolnych od pracy, pan by zakatowal chlopow na polu. Stad konflikty pomiedzy hierarchia a panem.
Dalej, przymykanie oka na np.  konkubiny przed slubem u panow lub chec posiadania drugiej kobiety, nie wynikala z tego, ze panom jedna zona nie "wystarczala, bo tylko sex byl im w glowie". To byla sprawa bardzo silnego zwyczaju, z ktorym Kosciol walczyl - tak jak z "dziadami" na Litwie. Prawo pierwszej nocy tez nie bylo pochwalane (tak jak obecnie zycie przed slubem na kocia lape). To byl zwyczaj w roznych kulturach inny. Bywalo, ze rodzice przyprowadzali do pana corke - byly rozne zabobony, czasami z podtekstem finansowym.

Co do traktowania chlopow, prosze poczytac zrodla polskie i historie buntow chlopskich w Niemczech. Symbolem buntow chlopskich, utopionych we krwi, byla nomen omen "tecza". Znani malarze malujacy obrazy do kosciolow z tecza w tle byli zatrzymywani pod pretekstem sympatyzowania z buntami.

Kazda epoka miala blaski i cienie i dlatego swiat jest ciekawy. Kiedys agapy Grekow zostaly zakazane przez papieza, bo przeksztalcaly sie po wypiciu wina w orgietki seksualne. Czy to znaczy, ze Kosciol nie jest swiety?
Mozna bronic bp, Piotra J. Ze nie byl pijany tylko byl w stanie pomrocznosci jasnej - mozna, tylko po co?

Owszem sa mity "czarne karty Kosciola" V.Messori. Zgoda, ale nie wylewajmy dziecka z kapiela. Spotkalem wierna Tradycji, ktora dowodzila, ze papieza Aleksandra VI nie bylo bo wymyslili go protestanci i komunisci.
« Ostatnia zmiana: Lipca 15, 2014, 21:02:25 pm wysłana przez rysio » Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #19 dnia: Lipca 15, 2014, 23:18:22 pm »

To co z tym Buxem ??
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #20 dnia: Lipca 16, 2014, 08:19:36 am »

Jakies biblijne podstawy honoru? ( Tak na temat )
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #21 dnia: Lipca 16, 2014, 08:44:43 am »

Jakies biblijne podstawy honoru? ( Tak na temat )
Nie jesteśmy protestantami, żeby szukać do wszystkiego podstaw biblijnych.
Pojęcie honoru opiera się na Tradycji Kościoła.
Ukształtowało sie w średniowieczu - złotym wieku chrześcijaństwa.
Nie można jednocześnie kochać Tradycji Kościoła i nienawidzić średniowiecza.
Pańska nienawiść do średniowiecza dowodzi po raz kolejny, żeś Pan jest palikociarz.
Zapisane
BMK
rezydent
****
Wiadomości: 309


Ora pro nobis, sancta Dei génetrix

« Odpowiedz #22 dnia: Lipca 16, 2014, 09:45:19 am »

Może zaczniecie Państwo od zdefiniowania honoru, bo bez tego nie da rady dyskutować.

Panie Rysio, honor ma oczywiście podstawy biblijne: np. kara śmierci za bluźnierstwo,  prawo pomsty na zabójcy, kamienowanie za cudzołóstwo. W Nowym Przymierzu zasadza się na pojęciu zadośćuczynienia: Ofiara P.N. Jezusa Chrystusa, którą zwrócił honor Bogu Ojcu. Honor ściśle związany jest ze sprawiedliwością, więc gdy sprawiedliwość została naruszona to również honor. Wówczas potrzebne jest zadośćuczynienie. Synonimy honoru to cześć, chwała a najwyższa cześć i chwała należna jest Bogu. Cześć i chwała to także dobre imię, dlatego urządzamy nabożeństwa ekspiacyjne, za wynagrodzenie bluźnierstwom przeciwko Temu, któremu Bóg dał imię ponad wszelki imię.
Po czci najwyższej (latriae) oddawanej Bogu mamy jeszcze inne rodzaje czci hyperduliae i duliae oddawane Najświętszej Panience i Świętym Pańskim. Społeczności ziemskiej również to dotyczy. Oddajemy cześć (honor) swoim rodzicom zgodnie z przykazaniem, osobom starszym, zasłużonym przodkom.
Cześć ziemska związana jest albo z cnotami albo z urzędem etc. Cześć (tu wolę używać słowa szacunek) oddawana papieżowi, duchowieństwu, nauczycielom. Honor człowieka zależny jest od jego zasług i wkładu dla dobra wspólnego. Dlatego w społeczeństwie stanowym szlachta miała inny honor niż chamstwo. Oczywiście dochodziło też do nadużyć - pojedynkowanie, co było piętnowane przez Kościół Święty.
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #23 dnia: Lipca 16, 2014, 09:45:38 am »

Jakies biblijne podstawy honoru? ( Tak na temat )

Patrząc na Pańskie wpisy w tym wątku oraz w wątku nt obłudy http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,8583.msg188444.html#msg188444 zupełnie się nie dziwię, że Pańska postawa życiowa prowadzi do tak wielu konfliktów z otoczeniem oraz tak niewielu sukcesów organizacyjnych.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #24 dnia: Lipca 16, 2014, 10:59:24 am »

@BMK
Cytuj
Może zaczniecie Państwo od zdefiniowania honoru, bo bez tego nie da rady dyskutować.
Głos rozsądku w naszych domach :)

Moje wypowiedzi zacząłem od sformułowania "pojecie honoru jakie znamy obecnie". Ale owszem, należy to zdefiniować bo kazdy zazwyczaj inaczej definiuje pojęcia. Nawet te, które codziennie i często są używane.

Pana interpretacja biblijna jest tylko "autorska". Równie dobrze można użyte przez Pana słowo "honor" zamienić przez "sprawiedliwość" i też wszystko będzie nosiło znamiona poprawności.

Reasumując, jestem zdania, że temat biblijnych pojęć "sprawiedliwość" "honor" "pokora" "miłość" dzisiaj i w czasach Chrystusa to temat arcyciekawy.

@Artur Rumpel
Cytuj
Pojęcie honoru opiera się na Tradycji Kościoła.
"Tradycji", przez duże "T" ? Jakieś podstawy?

Cytuj
Ukształtowało sie w średniowieczu - złotym wieku chrześcijaństwa.
"Złoty wiek chrześcijaństwa"... a ja myślałem, że chrześcijaństwo wylało się z boku Zbawiciela na cały świat i trwać będzie do ponownego przyjścia Pana, ani złote ani brązowe.
Idąc tą ścieżką myślenia, po "złotym wieku" nastąpi "jesień chrześcijaństwa" tak ja nastąpiła "jesień średniowiecza" - "gorsze chrześcijaństwo" ;)
Mieszają się Panu nie tylko takie pojęcia jak "honor" ale także myli Pan "chrześcijaństwo" z "cywilizacją i kulturą chrześcijańską".
Ale wobec bredni, które Pan wypisuje to i tak pikuś.

Rysio:
Cytuj
Kazda epoka miala blaski i cienie i dlatego swiat jest ciekawy.
A.Rumpel:
Cytuj
Nie można jednocześnie kochać Tradycji Kościoła i nienawidzić średniowiecza.
Upał doskwiera?

Cytuj
Pańska nienawiść do średniowiecza dowodzi po raz kolejny, żeś Pan jest palikociarz.
Ale trzeba przyznać, że potrafi Pan rozweselić ;D

...zastanawia mnie dlaczego wszyscy przedkładamy ornaty barokowe - skrzypcowe nad gotyckie-średnoiwieczne.

@ Krusejder
 ;D :-* ;D :-* ;D :-* kocham Pana Panie Sułku
a tak na temat?



Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #25 dnia: Lipca 16, 2014, 11:16:27 am »

...zastanawia mnie dlaczego wszyscy przedkładamy ornaty barokowe - skrzypcowe nad gotyckie-średnoiwieczne.
Tak jak wszyscy przedkładamy Mszę Trydencką nad próbę rekonstrukcji liturgii z czasów Apostołów.  To chyba jasne Panie Sułku?
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #26 dnia: Lipca 16, 2014, 11:24:09 am »


Reasumując, jestem zdania, że temat biblijnych pojęć "sprawiedliwość" "honor" "pokora" "miłość" dzisiaj i w czasach Chrystusa to temat arcyciekawy.


Strasznie się Pan plącze, bo chwilę wcześniej pisał, że honor to owoc feudalizmu. Jest więc jakiś honor biblijny ?!

Honor jest fundamentem Tradycji Integralnej. Ewangelia o nim nie świadczy, ale już Kościół wieków średnich dokonał jego absorbcji i okazywał tolerancję (mniejszą, ale zwykle większą) dla rozmaitych zachowań honorowych niezgodnych z Jego nauczaniem. "Duch czasu" kolejnych epok, a więc Reformacji i Oświecenia był z natury antytradycyjny oraz okazywał się być antychrześcijański.

Co do sprawiedliwości, pokory czy miłości, to inne jest jego rozumienie chrześcijańskie - ewangeliczne i zachowane aż po dziś dzień - a inne "współczesnego świata", w którym sprawiedliwością jest podatek progresywny, pokorą - ślepe posłuszeństwo a miłością - związek dwu homoseksualistów.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #27 dnia: Lipca 16, 2014, 12:09:30 pm »

Cytuj
Reasumując, jestem zdania, że temat biblijnych pojęć "sprawiedliwość" "honor" "pokora" "miłość" dzisiaj i w czasach Chrystusa to temat arcyciekawy.
Temat dyskusji: "pojęcie "honor" w czasach pierwszych chrześcijan i dziś" nie wyklucza wniosku, że "nie mozna mówić o honorze wg współczesnego rozumienia tego pojęcia, w czasach pierwszych chrześcijan".

Oj zaczepki Panu dziś nie wychodzą, ale proszę się nie zrażać ;)

Rezerwuję sobie jednak prawo do "uniesienia się honorem", feudalnym ;D i nieodpowiadanie więcej na inwektywy i prowokacje "ludzi honoru".
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #28 dnia: Lipca 16, 2014, 12:24:04 pm »

cały czas czekam na linki do dzieł mitycznego Buxa tj. Sofronowa
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #29 dnia: Lipca 16, 2014, 12:32:46 pm »

1. w okienko przegladarki internetowej wpisujemy "www.google.it"
2. kilkamy "enter"
3. w aktywne okienko portalu google.it wpisujemy szukaną frazę
4. wciskamy klawisz "enter"

W przypadku niepowodzenia należy powtórzyć czynności p. 1. - p.4.
Jeżeli nadal pojawiają się problemy należy zwrócić się do swojego dostawcy internetu lub lekarza rodzinnego.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Strony: 1 [2] 3 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pojęcie honoru, własnej godności etc. w katolicyzmie « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!