Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 16:45:55 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Polska 8 lat po Summorum Pontificum
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 3 [4] 5 Drukuj
Autor Wątek: Polska 8 lat po Summorum Pontificum  (Przeczytany 13412 razy)
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #45 dnia: Lipca 15, 2014, 18:00:18 pm »

cała sala śpiewa z nami, tańcząc walca walczyka parami :D

Nie walca walczyka, a to: "abyśmy byli jedno, podajmy sobie ręce, ..."

Druga ekipa krzyknie - ogłosimy Chrystusa Króla ma Króla Polski i będzie ok!
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #46 dnia: Lipca 16, 2014, 19:20:05 pm »

Tak oto wygląda "Duch liturgii" jednego z czołowych współpracowników "Christianitas".
Tyle pisało Christianitas za Benedyktem XVI-tym o "liturgicznej ciszy" o zakazie "podrygiwania" o tym, że Nowusa można godnie przeżyć....

Zły pieniądz wypiera dobry.
Tym się kończy indultowy kompromis, "współistnienie" i "ubogacanie". Dzieliłem się kiedyś wrażeniami z Nowusa odprawianego w Benonie - o ubogaceniu mowy nie było.
 

No chyba, że to taka polityczna konieczność... ale w takim razie to chyba jeszcze gorzej.

Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #47 dnia: Lipca 16, 2014, 19:39:09 pm »

Tak oto wygląda "Duch liturgii" jednego z czołowych współpracowników "Christianitas".
Tyle pisało Christianitas za Benedyktem XVI-tym o "liturgicznej ciszy" o zakazie "podrygiwania" o tym, że Nowusa można godnie przeżyć....

Biskup każa, polityk musi...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #48 dnia: Lipca 16, 2014, 20:22:40 pm »

@ JP7
Cytuj
Biskup każa, polityk musi...

Polityk musi... podrygiwać i klaskać...
Pan tak na serio ?
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #49 dnia: Lipca 16, 2014, 21:32:19 pm »

niezalezny od biskupów to moze byc Leszek Miller ale nie Marek Jurek
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #50 dnia: Lipca 16, 2014, 22:05:33 pm »

A klauzula sumienia ?

Tyle się o niej mówi, tylko mówi...

No ale jak to mówią "myślmy pozytywnie": biskup mógł kazać zrobić gorsze rzeczy niż tylko klaskanie i podrygiwanie  ;).
Dobranoc.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #51 dnia: Lipca 17, 2014, 13:52:06 pm »

@ JP7
Cytuj
Biskup każa, polityk musi...

Polityk musi... podrygiwać i klaskać...
Pan tak na serio ?
Parafraza "(trzeba skąpać siew tej misie, a tu jest woda święcona) pan każe sługa musi (skąpał się biedak po czyje)"
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #52 dnia: Lipca 20, 2014, 22:29:01 pm »

@ Anna M
Jest Pani bez serca, a w nas tliła się jeszcze nadzieja:


http://tv-trwam.pl/film/ii-dzien-pielgrzymki-czesc-ii

Przerywnik wokalno-teneczny Novus Ordo zaczyna się od 2:13:16

Najlepsze z indult jest tu: 2:15:34  i   2:19:00 

Źobro łobuz jeden nie śpiewa - Lefebrysta?

Teraz to się nie dziwię już niczemu. Jak ktoś się tak wyhasał i wyśpiewał, to Mszę trydencką może mieć "raz w miesiącu i cichą".

Panie rysio, nadzieja niech się tli. Ale tutaj tak ładnie napisali o tej 7 rocznicy:

Smutna wesoła rocznica...

http://ppol-plonsktradycja.blogspot.com/2014/07/smutna-wesoa-rocznica.html

Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #53 dnia: Lipca 21, 2014, 09:58:23 am »

Cytuj
Panie rysio, nadzieja niech się tli. Ale tutaj tak ładnie napisali o tej 7 rocznicy:

Smutna wesoła rocznica...

http://ppol-plonsktradycja.blogspot.com/2014/07/smutna-wesoa-rocznica.html


Kopanie leżącego lub przekłuwanie mydlanych baniek.


Cytuj
Biskup każa, polityk musi...
Biskup? Eee tam Bp. Częstochowski wg. p. Jaroda to jeden z trzech bp-ów polskich przychylnych Tradycji  ;D

@ J-P7
Powinno być:
Jarosław każą, polityk musi...

Hanna Gronkiewicz W. usunęła prof. Chazana bo ... bo tak trzeba było, oczekiwanie medialno-partyjne było.
Na Jasnej Górze było zapotrzebowanie na radosny festiwal "Kołobrzeg' 76", to był festiwal, będzie oczekiwanie inne, będzie leżenie krzyżem. Il y en a pour tous les goûts - jak mawiają Francuzi.

Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #54 dnia: Lipca 07, 2015, 00:02:27 am »

http://www.unacum.pl/2015/07/koscioy-z-tradycyjna-msza-w-polsce.html

Osiem lat po ogłoszeniu Summorum Pontificum przez Benedykta XVI, w Polsce jest 31 kościołów i kaplic z regularnie odprawianą coniedzielną Mszą trydencką. Trzy miejsca więcej niż rok temu. W około 50 miejscach stara Msza jest celebrowana regularnie lecz nie w każdą niedzielę.

Z FB:
Przez ostatni rok przybyły trzy miejsca z Mszą coniedzielną. Średnio, od ogłoszenia SP, co roku przybywa 3.25 miejsca z coniedzielną Mszą. Te 31 miejsc to ciągle jeszcze mniej niż liczba diecezji w Polsce, których jest 41. Mamy natomiast około 50 miejsc, gdzie Msza jest odprawiana regularnie, ale nie w każdą niedzielę.
Zapisane
CiociaA
aktywista
*****
Wiadomości: 751


« Odpowiedz #55 dnia: Lipca 07, 2015, 19:40:41 pm »

"Nie trzeba dodawać, istnieje wiele części świata, gdzie motu proprio zostało źle przyjęte przez biskupów, którzy robią wszystko, aby go zignorować.. W wielu diecezjach tradycyjny ryt Mszy Św.często tylko dzięki niestrudzonym wysiłkom świeckich wiernych we współpracy z odważnymi kapłanami znajduje miejsce dla celebracji.

Nierzadko nawet jeśli tak się stanie, biskupi nie dbają o to, aby zwrócić uwagę na to. I tutaj my wszyscy możemy pomóc.

WikkiMissa, jest to katalog międzynarodowy zawierający wykaz tradycyjnych Mszy, jest łatwy w edycji i jego aktualność zależy od ludzi, którzy pomagają w tradycyjnych Mszach w swojej okolicy. Jest to szczególnie ważne dla podróżnych, aby mieć dokładne informacje - numery telefonów- tak, żeby mogli robić plany, aby uczestniczyć we Mszy świętej, bez rozczarowań, gdy harmonogram Mszy przesunął lub Msza nie jest już oferowany w miejscu, gdzie była ostato. WikkiMissa funkcjonuje w siedmiu językach, więc upewnij się, powiedz swoim znajomym za granicą, aby uaktualniali."

Wszystko tutaj:
http://rorate-caeli.blogspot.com/2015/07/777-8-help-summorum-pontificum-do-its.html
Zapisane
"Kto w Ofierze Mszy Św. jest przytomnym z sercem szczerym, z wiarą prostą, z uszanowaniem, ze skruchą pokorną, ten dostąpi miłosierdzia i znajdzie potrzebne sobie łaski."

"Maryjo, Królowo Polski, pomóż tej ziemi!"
sulpicjusz
adept
*
Wiadomości: 36


« Odpowiedz #56 dnia: Lipca 08, 2015, 16:39:45 pm »



Zacznijmy wreszcie traktować się nie jako konkurencję, ale jak dwie drogi, dzięki którym możemy dotrzeć do większej liczby osób. Można dyskutować, czy lepszym rozwiązaniem dla indultu są duszpasterstwa czy mniejsze struktury ze swoją Mszą.

To różnie bywa: w Krakowie konflikt na linii kapłan FSSP - kilkoro wiernych zaowocował dodatkowym miejscem celebracji. :)
 
P. Kefasz
 
Cytuj
Rozmiar protestów w latach `60 i `70 jest niewyobrażalny

Jest Pan tego pewien? Był Wiadomy Biskup, kilkoro intelektualistów o sympatiach katolickich ale czy ta lista jest znacznie dłuższa? Na rzecz tezy, że większość pobożnych katolików rozstała się z Mszą Wszechczasów z łatwością niech świadczy stosunek do Tridentiny w starszym pokoleniu, które załapało się na przedsoborowe bierzmowanie. Wie Pan, mam taką mało pobożną przypadłość obserwowania ludzi, którzy na starusa trafili przypadkiem (św. Krzyż jest w końcu w samym centrum Krakowa) i ze smutkiem widzę zniesmaczone siedemdziesięciolatki, który ostentacyjnie wychodzą, gdy tylko nabiorą pewności, że do końca będzie po łacinie (czyli najczęściej po 'lectio epistole'). Ja wiem, że trudności w dotarciu są poważną przeszkodą w tym wieku, niemniej obraz staruszków witających ze łzami w oczach zrabowany skarb są raczej myśleniem życzeniowym niż rzeczywistością.
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #57 dnia: Lipca 08, 2015, 19:11:04 pm »

Ja wiem, że to smutne, że ludzie (a w tym i księża)  podchodzą do spraw religijno-liturgicznych w sposób konsumpcyjny, ale taka jest rzeczywistość. Produkt, który się bardziej podoba, zwycięża, więc i NOM zwyciężył. Tak jak nie wrócą już kolaski, tak i nie wróci stara liturgia - przynajmniej nie na dużą skalę.
Nic osobiste, ale to wyżej to gówno Pan się uspokoi i zmieni słownictwo prawda. Ten produkt od samego początku był wadliwy, jako wadliwy był postrzegany przez lwią część duchowieństwa i wszystkich wiernych spoza KIKu.

Ja, proszę Pana, jestem niesamowicie spokojny człowiek.  :) Moje zdanie jest tylko cyniczną obserwacją rzeczywistości, więc może Pan śmiało nazwać to "g...", nie obrażam się.

Produkt owszem byl obiektywnie wadliwy, ale kupiono go z entuzjazmem. W Ameryce księża palili stare mszały na grillach, tak się cieszyli. Historie o masowym oporze wiernych/skięży/episkopatu można włożyć między bajki. Nowa msza uczyniła bycie katolikeim znacznie prosszym, a każdy woli łatwiej niż trudniej. Ergo, NOM is here to stay.

Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
CiociaA
aktywista
*****
Wiadomości: 751


« Odpowiedz #58 dnia: Lipca 08, 2015, 19:47:18 pm »


Ja, proszę Pana, jestem niesamowicie spokojny człowiek.  :) Moje zdanie jest tylko cyniczną obserwacją rzeczywistości, więc może Pan śmiało nazwać to "g...", nie obrażam się.

Produkt owszem byl obiektywnie wadliwy, ale kupiono go z entuzjazmem. W Ameryce księża palili stare mszały na grillach, tak się cieszyli. Historie o masowym oporze wiernych/skięży/episkopatu można włożyć między bajki. Nowa msza uczyniła bycie katolikeim znacznie prosszym, a każdy woli łatwiej niż trudniej. Ergo, NOM is here to stay.
Moje obserwacje, niestety są podobne. Do tych Mszałów na grillu dorzuciłabym część wyposażenia, z czasem de facto zbędnego, a więc balaski, konfesjonały, obrazy i figury świętych jako przeszkody dla dobrego samopoczucia ekumenicznych gości-współcelebransów, w kąt usunięto nie tylko ogołocone z "tryumfalistycznych" ozdób tabernakula, ale również NMP, by nie kłuła w innowiercze oczy. Zniknęły ambony jako jeszcze jeden wyraz wywyższania się kleru nad owieczkami. W zakrystii zaroiło się od "zacnych" parafian-pomagierów, prezbiteria otwarto dla laikatu, w tym kobiet, najczęściej zaś dla kobietonów w spodniach.
Po co łacina??? Jak wytłumaczyć, że trzeba poklęczeć, albo nie żuć gumy podczas Mszy? Z tą gumą to trwają do końca, nawet do Komunii nie wypluwają...
Zapisane
"Kto w Ofierze Mszy Św. jest przytomnym z sercem szczerym, z wiarą prostą, z uszanowaniem, ze skruchą pokorną, ten dostąpi miłosierdzia i znajdzie potrzebne sobie łaski."

"Maryjo, Królowo Polski, pomóż tej ziemi!"
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3923


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #59 dnia: Lipca 08, 2015, 20:24:20 pm »

Ja wiem, że to smutne, że ludzie (a w tym i księża)  podchodzą do spraw religijno-liturgicznych w sposób konsumpcyjny, ale taka jest rzeczywistość. Produkt, który się bardziej podoba, zwycięża, więc i NOM zwyciężył. Tak jak nie wrócą już kolaski, tak i nie wróci stara liturgia - przynajmniej nie na dużą skalę.
Nic osobiste, ale to wyżej to gówno Pan się uspokoi i zmieni słownictwo prawda. Ten produkt od samego początku był wadliwy, jako wadliwy był postrzegany przez lwią część duchowieństwa i wszystkich wiernych spoza KIKu.

Ja, proszę Pana, jestem niesamowicie spokojny człowiek.  :) Moje zdanie jest tylko cyniczną obserwacją rzeczywistości, więc może Pan śmiało nazwać to "g...", nie obrażam się.

Produkt owszem byl obiektywnie wadliwy, ale kupiono go z entuzjazmem. W Ameryce księża palili stare mszały na grillach, tak się cieszyli. Historie o masowym oporze wiernych/skięży/episkopatu można włożyć między bajki. Nowa msza uczyniła bycie katolikeim znacznie prosszym, a każdy woli łatwiej niż trudniej. Ergo, NOM is here to stay.

To na niebiesko to "osobisty wkład" towarzysza szkieleta. - Jakim murwa prawem ktoś komuś edytuje posty? Jak się nie podobają, to pomniejszać czcionkę, a nie wciskać swoje manele w cudze usta.

Napisałem "gówno prawda" o tym, że lichszy produkt czyli paciewie liturgiczne wypiera lepszy, czyli katolicki oryginał. Lektura dokumentów z lat `60 aż do `90 wskazuje, że to całe paciewie liturgiczne zostało zaprowadzone odgórnie. Obecna sytuacja nie jest owocem wolnego rynku, w którym chinska podróba (NOM) miałby wyprzeć oryginał.
Polecam lekturze x. Grz. bereszyński - "Reforma liturgiczna SW2 w arch. warsz 1963-1992". Doktorat, mnóstwo przypisów, wszystko czarno na białym.
Żadnego entuzjazmu nie było. Znaczy był, u towarzyszów z Tygodnika Powszechnego i w paru KIKach. Dzieci holokaustu. I to wszystko. Wierni i duchowieństwo byli bardzo przeciw, biskupi podobnie. Jeden Wyszyński wszystko forsował.
Oporu masowego też nie było, bo się opierało towarszyszom z KC. Jednak do lat `90 byli xięża diecezjalni odprawiający tylko starusa i do początkui XXI wieku polscy independyści.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Strony: 1 2 3 [4] 5 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Polska 8 lat po Summorum Pontificum « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!