Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 29, 2024, 04:48:17 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Polska 8 lat po Summorum Pontificum
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 ... 5 Drukuj
Autor Wątek: Polska 8 lat po Summorum Pontificum  (Przeczytany 13569 razy)
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« dnia: Lipca 07, 2014, 10:05:44 am »

http://www.unacum.pl/2014/07/koscioy-z-tradycyjna-msza-w-polsce.html

Siedem lat po ogłoszeniu Summorum Pontificum przez Benedykta XVI, w Polsce jest 28 kościołów i kaplic z regularnie odprawianą coniedzielną Mszą trydencką. Dokładnie tyle samo co rok temu. W około 50 miejscach stara Msza jest celebrowana regularnie lecz nie w każdą niedzielę.
« Ostatnia zmiana: Lipca 06, 2015, 23:55:56 pm wysłana przez Jarod » Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #1 dnia: Lipca 07, 2014, 10:13:03 am »

Pracujemy nad tym.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #2 dnia: Lipca 07, 2014, 10:42:50 am »

Dokładnie tyle samo co rok temu

Efekt Franciszka.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #3 dnia: Lipca 07, 2014, 11:06:09 am »

Dokładnie tyle samo co rok temu

Efekt Franciszka.
Też mi to przyszło do głowy, ale poprzednio za Benedykta XVI był nawet spadek w tej statystyce. Świnoujście i Przemyśl odpadły. Doszły dwa miejsca - Wołomin i Zielona Góra. Jest ruch. Robi się coraz więcej miejsc bez Mszy coniedzielnej. Wg mnie Msza coniedzielna to jednak powinna być podstawa dążeń każdej grupy. Mam wrażenie, że niektórym grupom taka Msza raz na miesiąc wystarcza.
Zapisane
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #4 dnia: Lipca 07, 2014, 12:40:58 pm »

Robi się coraz więcej miejsc bez Mszy coniedzielnej. Wg mnie Msza coniedzielna to jednak powinna być podstawa dążeń każdej grupy. Mam wrażenie, że niektórym grupom taka Msza raz na miesiąc wystarcza.
Dokładnie tak. Msza powinna być co tydzień. A co ma nie wystarczać, skoro KRR jest na równi z NOM. To tylko opcja jedna z wielu.  :(
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
Fideliss
aktywista
*****
Wiadomości: 931

« Odpowiedz #5 dnia: Lipca 07, 2014, 14:08:18 pm »

Pozwolę sobie na kilka refleksji w tym temacie. Będą pesymistyczne.
Pamietam nastanie Bractwa Św Piusa X i msze w niepozornej kaplicy w Łodzi. Miał niebawem nastać indult i szykujący się na jego sukces ośmieszali nas
"lefebrystów" nawet tu na tym form. Pamiętam wpisy; a co tam słychać w tej waszej "bazylice"? Gdzie to jest bo nie mogłem znaleźć? itp

Dobrze; nastał indult. Na pierwszej mszy 120 osób, potem liczba ta stopniowo malała, było 70, obecnie 60 - 50. Przewiduję regres.
A ja biedny myślałem, że wraz z nastaniem namaszczonego przez kurię indultu to autokary z okolicznych wsi będą wiernych do koscioła św Józefa
przywozić by ludziska zobaczyli jak to drzewiej uroczyście i nabożnie mszą odprawiano.
Nothing doing - nic z tego.
Moi znajomi - bardzo zacne, inteligentne i religijne wielce małżeństwo - próbują mnie oświecić kiedy ich na MT namawiam;
"Słuchaj NOM ma już 50 lat i już dla całego pokolenia jest tradycją. No, gdyby przykład nadszedł z góry i sam Benedykt taką mszę odprawiał, a za nim
biskupi to można by pomyśleć o dwu-rytowości. A tak to już passe, msza dla hobbystów i starych sfrustrowanych ministrantów. Ja nie tęsknię."

Ewa (zona Janusza) nawet akceptuje komunię na rękę. Powód? Higiena.

Jednak, nie idźmy za Dantem i traćmy nadziei = lasciate ogni speranza. Bowiem - dum spiro, spero. :)
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #6 dnia: Lipca 07, 2014, 14:17:38 pm »

Po tych 7 latach niewątpilwie jest wiele doświadczeń. Jedynym z nich jest to, że samo odprawianie Mszy nie przyciągnie tłumów. Potrzeba ciężkiej pracy duszpasterskiej czy nawet misjonarskiej(!) księdza.
Zapisane
Fideliss
aktywista
*****
Wiadomości: 931

« Odpowiedz #7 dnia: Lipca 07, 2014, 14:39:02 pm »

Słusznie, Panie Jarod,
gdyż zachodzi obawa, że MT może być traktowana jak piękny koncert symfoniczny, przeżycie artystyczne.
Jaki piękny Sanctus! I ta mgiełka kadzidełka w promieniach złocisto-karminowych witraży! Sama słodycz.

(sam się na tym przyłapuję. Artystyczną duszą mam.  :))
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #8 dnia: Lipca 07, 2014, 16:05:34 pm »

A ja właśnie zacząłem się zastanawiać nad datą pierwszej mojej mszy. We wrześniu 2007 na katechezie usłyszałem co i jak, to pewnie poszedłem po raz pierwszy do Benona na przełomie IX/X 2007. Pamiętam, że siostra Krzysztofa wywijała Małą Czerwoną Książeczką a w powietrzu czuć było podniecenie. Kiedy to było?
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #9 dnia: Lipca 07, 2014, 16:08:09 pm »

Słusznie, Panie Jarod,
gdyż zachodzi obawa, że MT może być traktowana jak piękny koncert symfoniczny, przeżycie artystyczne.
Jaki piękny Sanctus! I ta mgiełka kadzidełka w promieniach złocisto-karminowych witraży! Sama słodycz.

(sam się na tym przyłapuję. Artystyczną duszą mam.  :))
Ależ ci co mają artystyczną duszą będą właśnie dążyć do celebracji coniedzielnych, bo nie zniosą "szlachetnej prostoty" NOMu w pozostałe niedziele...
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #10 dnia: Lipca 07, 2014, 16:48:21 pm »

Fidelis napisał:
Cytuj
gdyby przykład nadszedł z góry i sam Benedykt taką mszę odprawiał, a za nim
biskupi to można by pomyśleć o dwu-rytowości.

No właśnie. Tu chyba leży "grzech pierworodny" SP popełniony przez Benedykta XVI.

Same słowa guzik znaczą bez czynów.
I tak też potraktowane zostało MP przez biskupów, proboszczów itd. Dlatego nie ma duszpasterstwa tylko takie wentyle bezpieczeństwa bez "ognia" - bo tak to właśnie miało być w założeniu x.dziekanów i biskupów. Miało rozejść się po kościach i się rozchodzi.

Nie jest tajemnicą, bo mówią o tym sami księża, że do różnych grupek bp. deleguje księży, którzy nie chcą i nie czują Tridentiny. Fuszerują mniej lub bardziej liturgię, zapału zero. W nagrodę za "zajęcie się natrętami" biskup potem wynagrodzi, da lżejszą "fuchę", może "placówkę"... CV będzie lepsze.

Księży młodych, którzy nawet prymicje odprawiali w KRR, zsyła się gdzieś i słuch o nich ginie. Gdyby policzyć o ilu młodych księżach na przestrzeni tych lat, pisał NRL... i co? nic. 
A klerycy niedopuszczani kolejny rok do święceń tylko dlatego, że słuzyli do indultowych (sic!) Mszy św. - to kolejny temat.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Fideliss
aktywista
*****
Wiadomości: 931

« Odpowiedz #11 dnia: Lipca 07, 2014, 17:15:08 pm »


Nie jest tajemnicą, bo mówią o tym sami księża, że do różnych grupek bp. deleguje księży, którzy nie chcą i nie czują Tridentiny. Fuszerują mniej lub bardziej liturgię, zapału zero. W nagrodę za "zajęcie się natrętami" biskup potem wynagrodzi, da lżejszą "fuchę", może "placówkę"... CV będzie lepsze.

Księży młodych, którzy nawet prymicje odprawiali w KRR, zsyła się gdzieś i słuch o nich ginie. Gdyby policzyć o ilu młodych księżach na przestrzeni tych lat, pisał NRL... i co? nic. 

Z tego jasno wynika panie rysio, że tak jak trwa oczywista walka z Kościołem w wymiarze globalnym i lokalnym, tak samo trwa walka z msza trydencką i wszelkimi ciągotkami do Kościoła przedsoborowego. Dobrze rozumiem?

I jednej rzeczy pojąć nie mogę. Jak można, będąc biskupem czy innym hierarchą, w chwili gdy Kościół jest bity ze wszystkich stron, wiara ośmieszana, pozwalać sobie na wszelkie stopowanie trydentu???
Przecież oni powinni w pupkę z wdzięcznością całować każdego księdza czy kleryka, który jeszcze wiarę ma i starą mszą jest zainteresowany.

Podpada mi episkopat. A niech go jasna gitara i bębenek trzaśnie w tańcu liturgicznym! Taki gitarowy Kościół nie jest moim Kościołem.
A poza tym to . . . Duch Święty chyba się trochę ostatnio zdrzemnął.
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #12 dnia: Lipca 07, 2014, 17:31:26 pm »

Cytuj
I jednej rzeczy pojąć nie mogę. Jak można, będąc biskupem czy innym hierarchą, w chwili gdy Kościół jest bity ze wszystkich stron, wiara ośmieszana, pozwalać sobie na wszelkie stopowanie trydentu???
Przecież oni powinni w pupkę z wdzięcznością całować każdego księdza czy kleryka, który jeszcze wiarę ma i starą mszą jest zainteresowany.

Wydaje mi się, że hierarchowie i proboszczowie są zakładnikami Soboru. Doskonale widzą co się dzieje...ale Sobór każe dialogować, współżyć, szukać tego co łączy itp. Nie potrafią sobie zracjonalizować sytuacji - Sobór przeszkadza.

Ciekawa jest sprawa Golgoty Picnic. Wydaje mi się, że hierarchowie popierają protesty świeckich tylko dlatego, że są bardzo silne. W sprawie homo-ślubów tak silnych protestów w Polsce jeszcze nie było... więc i wypowiedzi były bardziej pokrętne, typu: "damy świadectwo żonom, nikt katolika nie zmusi do homo-ślubu" itp kocopały.

Zachowują się tak jakby ktoś miał na nich niewidzialnego haka (ich język przypomina język Wałęsy).

Co do trydentu, to dla nich inna religia. Tak jak dla szefa POP-u historia Polski sprzed 22 lipca 44r.
« Ostatnia zmiana: Lipca 07, 2014, 17:34:42 pm wysłana przez rysio » Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #13 dnia: Lipca 07, 2014, 19:12:51 pm »

(...) Dlatego nie ma duszpasterstwa tylko takie wentyle bezpieczeństwa bez "ognia" - bo tak to właśnie miało być w założeniu x.dziekanów i biskupów. Miało rozejść się po kościach i się rozchodzi.(...)

Te Duszpasterstwa Tradycji .... to taki podstęp samego diabła, że będzie dobrze i tak jak p. rysio napisał, wentyle bezpieczeństwa bez "ognia. Duszpasterstwa miały by rację bytu, gdyby w każdej parafii w grafiku co niedzielnym była Msza trydencka, a tak psu na budę to wszystko. Widzę co jest, nie będę pisać.

Tu bp nawet w ornacie skrzypcowym:

http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,7434.msg188276.html#msg188276
« Ostatnia zmiana: Lipca 07, 2014, 19:14:50 pm wysłana przez Anna M » Zapisane
dernapol
rezydent
****
Wiadomości: 449

GŚTK

Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #14 dnia: Lipca 07, 2014, 20:37:56 pm »

Proszę Państwa, ja niechętnie się angażuję w dyskusje tego typu, ale teraz już naprawdę nie mogę, chcę coś powiedzieć.

Wiem, że Benedykt nie odprawił Mszy trydenckiej. Wiem, że Tradycja jest stopowana przez biskupów i proboszczów. Że wielu księży na początku zaangażowanych, potem się boi i się wycofuje. Wiem, że są świeccy, którzy zaczynają w którymś momencie angażować się bardziej w lokalne spory między tradycjonalistami niż dbać o powstawanie nowych miejsc celebracji, czy starać się, aby kolejne były coniedzielne. Wiem, że wielu ludzi niesprawiedliwie atakuje FSSPX i próbuje je ośmieszać. Ale na Boga, to nie jest pełen obraz!!! Są dobrzy biskupi, proboszczowie, księża i świeccy na świecie oraz w Polsce! I uwaga: zarówno w FSSPX, jak i w tzw. indulcie. Tak jak niesprawiedliwe jest ośmieszanie FSSPX ze względu na ich sposób działania, tak niesprawiedliwe jest atakowanie indultu za ich sposób działania. Skończmy wreszcie z wojną między tradycjonalistami. Przecież to FSSPX chciało indultu generalnego. Kolejne miejsca celebracji są tego owocem. Mogło by być ich więcej. Oczywiście wszyscy jesteśmy grzesznikami i owocem naszych grzechów też czasem jest to, że Tradycja rozwija się wolniej. Ale wniosek powinien być z tego jeden (że zacytuję klasyka): pax, pax między chrześcijany! Potrzebne jest FSSPX z jego swobodą działania i pełnym wymiarem duszpasterskim, ale i potrzebny jest indult, który może dotrzeć do zwykłych parafian, wejść do ich świątyń i wśród nich dawać świadectwo.

Jest wiele pracy i wiem, że są w Polsce ludzie, którzy tę pracę wykonują. Czasem ponoszą porażki, ale walczą dalej, AMDG. Zacznijmy wreszcie traktować się nie jako konkurencję, ale jak dwie drogi, dzięki którym możemy dotrzeć do większej liczby osób. Można dyskutować, czy lepszym rozwiązaniem dla indultu są duszpasterstwa czy mniejsze struktury ze swoją Mszą. Czasem tylko jedna z tych opcji jest możliwa. Realia są jakie są, ja wierzę, że większość osób zgromadzonych wokół tej sprawy ma czyste intencje. Dlatego szanujmy się nawzajem, niezależnie jaką formę działalności przyjęliśmy. Tak, bo FSSPX, czy indult to są tylko formy działalności, cel jest jeden i ten sam: jak największemu gronu ludzi udostępnić skarb tradycyjnej liturgii, duchowości i doktryny. Żeby Msza trydencka była w każdej parafii. Ale to wszystko trwa i będzie niestety trwało wiele lat. Przeważnie dostajemy mniej niż byśmy pragnęli. Ale to nie znaczy, że przestajemy pragnąć i walczyć. Ja wierzę, że każda kolejna Msza jest krokiem na tej drodze. Jak zaczniemy myśleć, że pobożnie odprawiona Msza trydencka w jakimś miejscu jest przeciwko komuś skierowana (przeciw indultowi albo przeciw FSSPX), to dojdziemy do absurdu. Pomagajmy sobie w tej walce, a nie zwalczajmy się nawzajem. Nawet słowem, bo i słowo jest ważne. Budujmy jedność między katolikami.
Zapisane
Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej: www.versusdeum.pl, www.facebook.com/versusdeum
Strony: [1] 2 3 ... 5 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Polska 8 lat po Summorum Pontificum « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!