Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 28, 2024, 22:28:14 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Birety trójrożne czy czterorożne?
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Birety trójrożne czy czterorożne?  (Przeczytany 4338 razy)
mateusz72
uczestnik
***
Wiadomości: 133

« dnia: Lipca 23, 2015, 10:14:50 am »

Szczęść Boże!

P.T. Państwo, poszukuję informacji na temat biretów.

Ciekawy wpis został popełniony na stronie NRL:
"Biret czterorożny używany jest dziś w Niemczech, Francji, Anglii, Holandii, Ameryce Północnej i u nas w Polsce; natomiast we Włoszech biret czterorożny jest oznaką akademickiego stopnia doktorskiego, duchowni zaś noszą biret trójrożny (ponieważ Ś. Kongr. Obrzędów wydała dekret, że nie wolno używać podczas funkcji liturgicznych biretów doktorskich, była wątpliwość, czy można używać biretów o czterech rogach. Sprawę wyjaśniły dekrety następne, iż nie wolno używać jedynie biretów doktorskich, które, jak wiadomo, różnią się od biretów dla duchownych. Mianowicie na zapytanie: "An potest… adhibere biretum doctorale cum quatiuor apicibus", Ś. K. O. odpowiedziała: "Negative, quoad biretum formae doctroralis". Nie chodzi więc o ilość rogów, lecz o formę)."
źródło: http://www.nowyruchliturgiczny.pl/2010/02/o-uzywaniu-biretu.html

Jak to właściwie jest u nas w Polsce?
Powyżej informacja, że używa się w Polsce biretów czterorożnych. Ze swoich obserwacji stwierdzam, że częstsze są trójrożne. Czy posiadacie Państwo jakieś informacje?
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #1 dnia: Lipca 23, 2015, 19:59:05 pm »

Szczerze powiedziawszy na śmierć nie pamiętam jak to nosili duchowni jak byłem mały. W każdym razie 4 jest symetryczny, więc lepszy. O symbolice lepiej nie mówić, bo można się zalicytować ad mortem. Ja z sutanną mogłem za złoty dostać biret, wybrałem z czterema rogami.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Birety trójrożne czy czterorożne? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!