Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 13:54:43 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Subdiakon
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 13 14 [15] 16 Drukuj
Autor Wątek: Subdiakon  (Przeczytany 45217 razy)
ahmed
aktywista
*****
Wiadomości: 575


wychowany z babcią

« Odpowiedz #210 dnia: Stycznia 12, 2021, 15:16:06 pm »

Cytuj
dopuszczenie kobiet do tych posług chyba nieco utrudnia utożsamanie ich z przedsoborowymi święceniami 1 do 1.
Nie utrudnia, bo powstały one jako zarezerwowane mężczyznom.

Bez znaczenia, istotą lektoratu jest czytanié (tradycyjnie śpiéwem) Pisma Świętégo (głównie i we Mszy wyłącznie); zakaz kobity w prezbiterjum jest zupełnie obok tego i jest zawarty w de defectibus (7.10.1 w tłumie innych rzeczy):
Cytuj
Possunt etiam defectus occurrere in ministerio ipso, si aliquid ex requisitis ad illud desit: ut (...) si (...) adsit qui deservire non debet, ut mulier; (...)

Tylu normalnych ludzi tu jest, żeby tylko można było sobie zasłonić tych ryśków...
« Ostatnia zmiana: Stycznia 12, 2021, 16:51:29 pm wysłana przez ahmed » Zapisane
Wojna jeszcze nie jest aż tak daleko.
Ukraina będzie graniczyć z Czerkiesją, Kałmucją i Mordowją.
akolitaa
*NOWICJUSZ*
bywalec
**
Wiadomości: 77


« Odpowiedz #211 dnia: Stycznia 13, 2021, 22:37:20 pm »

zakaz kobity w prezbiterjum jest zupełnie obok tego i jest zawarty w de defectibus (7.10.1 w tłumie innych rzeczy):
Cytuj
Possunt etiam defectus occurrere in ministerio ipso, si aliquid ex requisitis ad illud desit: ut (...) si (...) adsit qui deservire non debet, ut mulier; (...)

Tylu normalnych ludzi tu jest, żeby tylko można było sobie zasłonić tych ryśków...


Szkoda, że pan zacytował tylko jedno zdanie... 

Possunt etiam defectus occurrere in ministerio ipso, si aliquid ex requisitis ad illud desit : ut si celebretur in loco non sacro, vel legitime non deputato, vel in altari non consecrato, vel tribus mappis non cooperto ; si non adsint luminaria cerea ; si non sit tempus debitum celebrandi, quod est ab una hora ante auroram usque ad unam horam post meridiem communiter, nisi pro quibusdam Missis aliud tempus statutum sit, vel Ordinarius loci quasdam Missas etiam horis vespertinis permiserit ; si omittat aliquid ex vestibus sacerdotalibus ; si vestes sacerdotales et mappæ non sint ab Episcopo, vel ab alio hanc habente potestatem benedictæ ; si non adsit clericus, vel alius deserviens in Missa, vel adsit qui deservire non debet, ut mulier ; si non adsit calix cum patena conveniens, cuius cuppa debet esse aurea vel argentea vel stannea, non ærea vel vitrea ; si corporalia non sint munda, quæ debent esse ex lino, nec serico in medio ornata, et ab Episcopo vel ab alio hanc habente potestatem benedicta, ut etiam superius dictum est ; si celebret capite cooperto sine dispensatione ; si non adsit Missale, licet memoriter sciret Missam, quam intendit dicere.


Wątpię, aby wszystkie wymagania spełniał chociaż jeden postidult, bractwo też raczej nie spełnia "vel legitime non deputato" i raczej od biskupów lokalnych pozwoleń nie mają na Msze popołudniowe... Zatem, tam gdzie świec woskowych brak albo szaty i kielichy nie są przedsoborowym sposobem poświęcone (bo o ten wszak chodzi), nie ma lnianych poświęconych korporałów czy też brakuje ministranta, śmiało będzie można przymkąć oko na subdiakonujące panny, bo tej rangi wykroczeniem jest kobieta w prezbiterium?

Zapisane
pozdrawiam

anonimowy akolita
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #212 dnia: Stycznia 13, 2021, 23:50:09 pm »

Pan Krusejder pisze o zdrowym rozsądku. Gdyby w KK występował zdrowy rozsądek to już dawno Jorge byłby obłożony anatemą.


Nie mam takich uprawnień. Mogę tylko uważać go za zwykłego Bergoglia.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
ahmed
aktywista
*****
Wiadomości: 575


wychowany z babcią

« Odpowiedz #213 dnia: Stycznia 14, 2021, 18:46:27 pm »

Czy dobrze rozpoznaję znajomy styl i bolączki? Witåmy ponownie, panie sm! :)

Zatem, tam gdzie świec woskowych brak albo szaty i kielichy nie są przedsoborowym sposobem poświęcone (bo o ten wszak chodzi), nie ma lnianych poświęconych korporałów czy też brakuje ministranta, śmiało będzie można przymkąć oko na subdiakonujące panny, bo tej rangi wykroczeniem jest kobieta w prezbiterium?

Post eucharystyczny oraz ta cała kupa rzeczy są mniejszym problemem niż wcześniej omawiané niewłaściwości odnośnie chleba, wina czy intencji kapłana. Z pewnością ktoś mający do tego zapał mógłby je (te defekty) podzielić według wagi, ale ja nie zamierzam się tym zajmować i to jest moje stanowisko. Warto téż zauważyć, że wszystkié pozostałé rzeczy to są w sensie ścisłym braki, a niewiasta w prezbiterium to nadgorliwość i dla usunięcié tego błędu na chwilę obecną wystarczy go nie wprowadzać.


szaty i kielichy nie są przedsoborowym sposobem poświęcone (bo o ten wszak chodzi),

Pańska opinja.
Zapisane
Wojna jeszcze nie jest aż tak daleko.
Ukraina będzie graniczyć z Czerkiesją, Kałmucją i Mordowją.
akolitaa
*NOWICJUSZ*
bywalec
**
Wiadomości: 77


« Odpowiedz #214 dnia: Stycznia 14, 2021, 20:19:15 pm »

Czy dobrze rozpoznaję znajomy styl i bolączki? Witåmy ponownie, panie sm! :)


ja w szoku  :o respect



Post eucharystyczny oraz ta cała kupa rzeczy są mniejszym problemem niż wcześniej omawiané niewłaściwości odnośnie chleba, wina czy intencji kapłana. Z pewnością ktoś mający do tego zapał mógłby je (te defekty) podzielić według wagi, ale ja nie zamierzam się tym zajmować i to jest moje stanowisko. Warto téż zauważyć, że wszystkié pozostałé rzeczy to są w sensie ścisłym braki, a niewiasta w prezbiterium to nadgorliwość i dla usunięcié tego błędu na chwilę obecną wystarczy go nie wprowadzać.


Pleśń czy mucha to naddatek bardziej.


Pańska opinja.
Posoborowe wtedy nie istnialy i różnią się bardzo, o ile w ogole ktoś je stosuje... vide: http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php?topic=6686.0
Zapisane
pozdrawiam

anonimowy akolita
akolitaa
*NOWICJUSZ*
bywalec
**
Wiadomości: 77


« Odpowiedz #215 dnia: Stycznia 17, 2021, 17:42:34 pm »


Władzę te delegował Pan Jezus na swoich Apostołów i są na to odpowiednie dokumenty czyli Święta Ewangelia. Nie ma porzeby odwoływania się do posoborowych Papiezy, tak miłego posoborowiu zabiegu. Pan Jezus nie delegował swojej kapłańskiej władzy ani na NMP ani inną światobliwą kobiete, więc dalsze zabiegi w tym zakresie stanowią oznake sprzeciwu i buntu przeciwko Woli Bożej. Nad tym sie panowie skupcie, a nie walcie ściemy o paragrafach i zarządzeniach.

Ewangelia jest dokumentem? Myślałem, że ma inny status...

Mógłby pan podać wersy, które mówią o delegowaniu władzy kapłańskiej na Apostołów?

Junia też się do nich zaliczała?

Żeby nie komplikować sprawy greką, zacytuję panu przekład nieomylny:


 Salutate Andronicum et Iuniam cognatos meos et concaptivos meos, qui sunt nobiles in apostolis, qui et ante me fuerunt in Christo
Zapisane
pozdrawiam

anonimowy akolita
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #216 dnia: Stycznia 17, 2021, 17:54:45 pm »

Faktycznie ma mnie pan. Odkrył pan mizoginistyczny spisek, który wymazal Junie/Junia z pocztu Apostołów i petryfikował dyktature męskich szowinistycznych parzystokopytnych w Kościele.
Zapisane
akolitaa
*NOWICJUSZ*
bywalec
**
Wiadomości: 77


« Odpowiedz #217 dnia: Stycznia 17, 2021, 18:48:05 pm »

Faktycznie ma mnie pan. Odkrył pan mizoginistyczny spisek, który wymazal Junie/Junia z pocztu Apostołów i petryfikował dyktature męskich szowinistycznych parzystokopytnych w Kościele.

Słabo...

Otóż boi się pan dokumentów, paragrafów itp., a bez nich byłby pan protestantem.
Zapisane
pozdrawiam

anonimowy akolita
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #218 dnia: Stycznia 17, 2021, 18:53:22 pm »

Bój sie pan o siebie, o mnie ma sie kto martwic.
Zapisane
Bogosłow
*NOWICJUSZ*
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #219 dnia: Stycznia 18, 2021, 00:08:17 am »

 Apostoł z 70 Andronik i  Junia

http://www.typo3.cerkiew.pl/index.php?id=swieci&tx_orthcal%5Bsw_id%5D=63&cHash=945b08bee8223597773396d5a6263fd4
« Ostatnia zmiana: Stycznia 18, 2021, 00:09:59 am wysłana przez Bogosłow » Zapisane
Wieruju wo Jedinu Swiatuju, Sobornuju i Apostolskuju Cerkow.
Bogosłow
*NOWICJUSZ*
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #220 dnia: Stycznia 18, 2021, 00:22:11 am »

Diakonisy

http://www.liturgia.cerkiew.pl/texty.php?id_n=40&id=114
Zapisane
Wieruju wo Jedinu Swiatuju, Sobornuju i Apostolskuju Cerkow.
akolitaa
*NOWICJUSZ*
bywalec
**
Wiadomości: 77


« Odpowiedz #221 dnia: Stycznia 18, 2021, 01:30:41 am »

Diakonisy

http://www.liturgia.cerkiew.pl/texty.php?id_n=40&id=114

ciekawe, dzieki

Nie należy wyświecać w Kościele tak zwanych prezbiteryd czyli prowadzących” (Synod w Neocezarei, kan. 11, Acta et Symbola conciliorum quae saeculo quarto habita sunt, ed. E. J. Jonkers, Leiden, 1954, s. 88). Obrzęd święceń prebiterydy nie zachował się.

btw, nieustannie jest pan w poczekalni... ciekawe, czy jest pan bardziej w pana przypadku limbus patrum, limbus puerorum czy czyściec.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 18, 2021, 02:12:16 am wysłana przez akolitaa » Zapisane
pozdrawiam

anonimowy akolita
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #222 dnia: Stycznia 18, 2021, 09:56:14 am »

Ewangelia jest dokumentem? Myślałem, że ma inny status..   No faktycznie, znowu mnie pan ma. Świeta Ewangelia faktycznie nie ma okragłej pieczątki lokalnej kurii, więc poważnie nie traktujemy....
Zapisane
Bogosłow
*NOWICJUSZ*
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #223 dnia: Stycznia 18, 2021, 13:11:43 pm »

Diakonisy

http://www.liturgia.cerkiew.pl/texty.php?id_n=40&id=114

ciekawe, dzieki

Nie należy wyświecać w Kościele tak zwanych prezbiteryd czyli prowadzących” (Synod w Neocezarei, kan. 11, Acta et Symbola conciliorum quae saeculo quarto habita sunt, ed. E. J. Jonkers, Leiden, 1954, s. 88). Obrzęd święceń prebiterydy nie zachował się.

btw, nieustannie jest pan w poczekalni... ciekawe, czy jest pan bardziej w pana przypadku limbus patrum, limbus puerorum czy czyściec.

Nie uznaje ani jednego ani drugiego, pewnie dlatego tak długo.

Poza tym, miałem największy i najpoczytniejszy wątek na tym forum, ktory administracja zazdrośnie zamknęła i nie chce otworzyć.
Zapisane
Wieruju wo Jedinu Swiatuju, Sobornuju i Apostolskuju Cerkow.
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #224 dnia: Stycznia 18, 2021, 13:19:33 pm »

Panie Bogosłow, czerwona ksiazeczka Mao została wydana w miliardzie  egzemplarzy i to ciagle nie jest powód aby ją lekramować.
Zapisane
Strony: 1 ... 13 14 [15] 16 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Subdiakon « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!