Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 16:26:39 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Lednica - Kościół podskakujący.
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] Drukuj
Autor Wątek: Lednica - Kościół podskakujący.  (Przeczytany 6052 razy)
superfluus
rezydent
****
Wiadomości: 428

« Odpowiedz #15 dnia: Czerwca 09, 2014, 15:03:31 pm »

Wczoraj na Mszy w siedleckiej Katedrze młody tzw. "fajny i równy" księżulo - duszpasterz młodzieży na kazaniu wypuszczał swoich podopiecznych (młodzież), by dawali świadectwo, jak "poznali Jezusa". Śmichy chichy, chwała Panu, etc. Wszystko to, bo oto do diecezji zmierzają znaki światowych dni młodzieży podarowane młodym przez Wiadomo Kogo. I że trzeba koniecznie przyjść, etc.
A potem na końcu kazania zapowiedział, że będą po Mszy zbierać pieniądze na działalnośc diecezjelnego duszpasterstwa młodzieży. A dlaczego? Bo opieka duszpasterska nad młodymi wymaga kasy. Dużo kasy. Otóż, takie duszpasterstwo, żeby gromadzić młodych potrzebuje na to dużo PINIENDZY, bo "młodzi tak po prostu nie przyjdą". Trzeba ich zachęcić, dać im jakiegoś "cukierka", żeby ich przyciągnąć. A do tego potrzeba postawić scenę, ściągnąć muzykę, zorganizować event. Najwyraźniej tylko taki na to jest pomysł. (Inna sprawa, czy ma być na to jakikolwiek pomysł i czy na siłę trzeba coś wymyślać, ale zostawmy to).
Proszę Państwa - ja to słyszałem na własne uszy. Gość mi w niedzielę takie rzeczy opowiadał zamiast kazania. Przyznawał tym samym, że tylko tak można działać. Czyli, że musi się "dziać". Bo inaczej to nic z tego.
Myślałem, że wyjdę z kościoła. To oznacza, że bez podskakiwania nie ma głoszenia Ewangelii wg tych księży.
Gdyby taki jeden z drugim sobie popatrzyli w statystyki, czy w ogóle się rozejrzeli, to by zobaczyli, że to niewiele daje. Na zachodzie wygłupiają się w novusowych parafiach od 40 lat i co? I nic. Pustka coraz większa. A oni myślą, że jak nawydziwiają tutaj, to im będzie rosło... chyba ego, bo nie frekwencja. Ale co im można tłumaczyć? Że nie tędy droga? Jak od 50 lat idziemy tą drogą i oni innej nie widzieli. A nawet jeśli, to nie będą nad tym myśleć... Żeby była młodzież, musi być gitarra, polowa Msza, udziwnienia i głupoty, wygłupy... tak uczą przecież w seminariach...
----
Co do samej Lednicy.
Będąc kilka lat u OP, widziałem, jak wielu ojców i braci miało z tym problem. Nie chodziło tylko o to, że dzieło skupia się wokół jego twórcy, który innych nie dopuszcza. Obawiano się, co będzie, kiedy twórcy zabraknie. No i dochodziły do tego względy samej oprawy tego widowiska, ten kicz, ta góralszczyzna, janopawłizmdrugi.
Wśród nowicjuszy i kleryków prawie nikt nie chciał (ale ktoś musiał) tam jeździć nie tylko z powodu samej oprawy, ale i dlatego, ze z o.Górą i jego zaufanymi ciężko się współpracowało (tzn. wykorzystywali po prostu każdego jako siłę roboczą i do widzenia).
W końcu ktoś poszedł po rozum do głowy i zabrał o.Górze duszpasterstwo akademickie (które wyglądało tak, że przez pół roku Lednicę szykowano, a następne pół - wspominano) - dzięki czemu zajął się on już tylko Lednicą i tam osiadł. Ale co będzie, kiedy on już nie da rady, to nie wiem...
To jest w ogóle ciekawe, bo sam o.Góra to nie jest jakiś chłopek roztropek - on się tomizmem zajmował, zrobił doktorat, świetnie znał i śpiewał chorał i w ogóle doskonale zna łacinę i grekę, był tłumaczem. Aż pewnego dnia (wg "legendy zakonnej") poślizgnął się na schodach, stracił przytomność, a kiedy się ocknął...tadam! Lednica!  ;D
Zapisane
Aleksander
uczestnik
***
Wiadomości: 112


« Odpowiedz #16 dnia: Czerwca 09, 2014, 15:39:48 pm »


Po domach chodzą neoni i świadkowie jehowy (jeszcze nas wyprzedzą do Królestwa Niebieskiego)
Polemizowałbym  ;)
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #17 dnia: Czerwca 09, 2014, 17:31:40 pm »

Na zachodzie wygłupiają się w novusowych parafiach od 40 lat i co?

W najbliższej mi parafii NOM mają naprawdę dobrych gitarzystów. Dwaj panowie po 50-tce, ale jak grają! Jak tam muszę czasem być, to siadam z przodu, żeby popatrzeć na ich technikę. Pierwsza klasa  :)

Niestety młodzieży w kościele prawie żadnej.
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Jean Raspail
rezydent
****
Wiadomości: 476


« Odpowiedz #18 dnia: Czerwca 10, 2014, 09:18:40 am »


Po domach chodzą neoni i świadkowie jehowy (jeszcze nas wyprzedzą do Królestwa Niebieskiego)
Polemizowałbym  ;)

Ja za to jestem ciekaw tego zdaje się sporego skrótu myślowego dot. jehowitów. O co kaman?
Zapisane
Pedro
uczestnik
***
Wiadomości: 218


« Odpowiedz #19 dnia: Czerwca 10, 2014, 16:30:29 pm »

Ja za to jestem ciekaw tego zdaje się sporego skrótu myślowego dot. jehowitów. O co kaman?

To była lekka ironia. ;D
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #20 dnia: Września 19, 2015, 17:17:48 pm »

Kuniec świata... Na Jamnej będzie Msza trydencka. Co niedzielę.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Wąski
bywalec
**
Wiadomości: 81

« Odpowiedz #21 dnia: Września 19, 2015, 23:44:07 pm »

A powinna być dominikańska.
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #22 dnia: Września 20, 2015, 06:47:53 am »

Może na razie nie ma przyszkolonego ministranta.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
prosty_czlowiek
rezydent
****
Wiadomości: 267

« Odpowiedz #23 dnia: Grudnia 21, 2015, 21:49:50 pm »

Obawiano się, co będzie, kiedy twórcy zabraknie.

no i zabrakło....

http://fakty.interia.pl/polska/news-nie-zyje-ojciec-jan-gora-mial-67-lat,nId,1943298
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #24 dnia: Grudnia 22, 2015, 08:15:36 am »

Ciekawe, jakie będzie miał Requiem. Jak byłem naście lat temu w DA, gorąco zapraszał młodzież na Requiem trydenckie z muzyką Mozarta, w gablotce wisiała zajawka, i tak poznałem Mszę w starym rycie. "Gazeta Wyborcza" przygotowała 4-stronicowe mszaliki, takie to były czasy :) Miał Ojciec Jan pewien sentyment za przedsoborowiem.

Requiescat in pace.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 22, 2015, 08:19:07 am wysłana przez Bartek » Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
binraf
aktywista
*****
Wiadomości: 1266


« Odpowiedz #25 dnia: Grudnia 22, 2015, 12:41:08 pm »

Ojciec Jan Góra spocznie na Polach Lednickich


http://www.lednica2000.pl/ojciec-jan-gora-spocznie-na-polach-lednickich/
Zapisane
Wolność gospodarcza jako źródło sukcesu. Etyka jako fundament wolności.
Strony: 1 [2] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Lednica - Kościół podskakujący. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!