Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 16:11:27 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Sztuka pseudo-sakralna prof. Czesława Dźwigaja
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 Drukuj
Autor Wątek: Sztuka pseudo-sakralna prof. Czesława Dźwigaja  (Przeczytany 94535 razy)
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #15 dnia: Czerwca 15, 2014, 19:02:14 pm »

"(...)Czym jest kicz, można przy tej okazji się zastanowić. Bardzo dobra definicja, którą podała mi dr Anna Mlekodaj jest taka: Kicz nie kryje żadnej tajemnicy. W wypadku tej "rzeźby", jak i zresztą w wielu innych "dłuta" owego profesora, definicja ta sprawdza się w sposób zaiste dojmujący. Dlatego muszę stwierdzić z całą stanowczością, iż byle jaki tamborek pani Moniki jest o niebo lepszy niż wiele dzieł profesora Dźwigaja do kupy wziętych.(...)"



http://piotrbies.blox.pl/tagi_b/355552/Czeslaw-Dzwigaj.html
Zapisane
Szakal
adept
*
Wiadomości: 19


Wzrastajmy w wierze
« Odpowiedz #16 dnia: Czerwca 18, 2014, 08:48:49 am »

Cytuj
"(...)Czym jest kicz, można przy tej okazji się zastanowić. Bardzo dobra definicja, którą podała mi dr Anna Mlekodaj jest taka: Kicz nie kryje żadnej tajemnicy. W wypadku tej "rzeźby", jak i zresztą w wielu innych "dłuta" owego profesora, definicja ta sprawdza się w sposób zaiste dojmujący. Dlatego muszę stwierdzić z całą stanowczością, iż byle jaki tamborek pani Moniki jest o niebo lepszy niż wiele dzieł profesora Dźwigaja do kupy wziętych.(...)"

Ciekawe i prawdziwe stwierdzenie, jednak ja bym na pierwszym miejscu zwrócił uwagę na bluźnierstwa jakie pojawiają się w tych "dziełach".

Wszystkie jego rzeźby można śmiało zaliczyć do kultury śmierci.

A ja tymczasem pytam ponownie was, jak to możliwe że ze strony Kościoła była zgoda na takie coś?
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3922


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #17 dnia: Czerwca 18, 2014, 08:52:56 am »

Wie pan, po Holokauście nic już nie jest tako same.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
CiociaA
aktywista
*****
Wiadomości: 751


« Odpowiedz #18 dnia: Czerwca 19, 2014, 18:18:08 pm »

Sztuka "sakralna" zza oceanu. Przedstawiam artystę, który sam siebie określa jako "artysta chrześcijański" ( żeby sobie nie zatrzaskiwać drzwi przed innymi "denominacjami" -smart!): Timothy P. Schmalz.
Rzeźby przedstawiające Św.Rodzinę jednoznacznie sugerują istnienie więzi fizycznej między NMP a Św.Józefem. Cała seria bluźnierczych rzeźb w cyklu "Teologia ciała" i celibat męski i żenski na krzyżu. Etc.

http://www.sculpturebytps.com/
Zapisane
"Kto w Ofierze Mszy Św. jest przytomnym z sercem szczerym, z wiarą prostą, z uszanowaniem, ze skruchą pokorną, ten dostąpi miłosierdzia i znajdzie potrzebne sobie łaski."

"Maryjo, Królowo Polski, pomóż tej ziemi!"
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #19 dnia: Czerwca 19, 2014, 18:40:04 pm »

Faktycznie, mogą sobie podać ręce panowie artyści.

Celibat Mężczyzna i Kobieta

http://www.sculpturebytps.com/large-bronze-statues-and-sculptures/religious-statues/theology-of-the-body-sculptures/large-religious-statues-celibacy-male-female-TOB/

Teologia krzyża Ciała

http://www.sculpturebytps.com/miniature-sculptures/christian-collection/small-religious-statues-theology-of-the-body-cross/
Zapisane
Szakal
adept
*
Wiadomości: 19


Wzrastajmy w wierze
« Odpowiedz #20 dnia: Czerwca 20, 2014, 10:53:27 am »





« Ostatnia zmiana: Lutego 06, 2016, 21:47:31 pm wysłana przez Szakal » Zapisane
Szakal
adept
*
Wiadomości: 19


Wzrastajmy w wierze
« Odpowiedz #21 dnia: Czerwca 20, 2014, 16:05:11 pm »

To z tej strony
http://www.sculpturebytps.com

Rzeźba którą błogosławił papież przestawia BEZDOMNEGO PANA JEZUSA !!!
Zapisane
Aleksander
uczestnik
***
Wiadomości: 112


« Odpowiedz #22 dnia: Czerwca 20, 2014, 16:44:54 pm »

Moim zdaniem Papież powinien przeprosić katolików za ten fakt.

Taa...chyba pelagian-lasandrystów. Reszta ma to gdzieś lub takie badziewia pochwala.
Zapisane
Aleksander
uczestnik
***
Wiadomości: 112


« Odpowiedz #23 dnia: Czerwca 20, 2014, 16:50:40 pm »

Tymczasem powracając do odnajdywania "dzieł" prof. Dźwigaja, szczególnie w sztuce sakralnej natrafiam na coś okropnego!

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA P.W. CHRYSTUSA DOBREGO PASTERZA W SZCZECINIE
To na pewno nie może być ołtarz katolicki!


tyle lat w Szczecinie mieszkam a tych "dzieł" nie widziałem. Koniecznie się przejadę.
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #24 dnia: Czerwca 20, 2014, 16:52:58 pm »

Moim zdaniem Papież powinien przeprosić katolików za ten fakt.

Nie podoba mi się ta rzeźba, ale bez przesady z tym przepraszaniem. Skoro Pan Jezus powiedział "byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; byłem nagi, a przyodzialiście Mnie" etc., to można to śmiało zinterpretować jako "byłem bezdomny, a udzieliliście Mi schronienia". Taka jest z pewnością intencja, i dlatego papież pobłogosławił rzeźbę.

Oczywiście rozumiem, że tradycjonaliści wolą przedstawienia Chrystusa w koronie królewskiej. Jednak widzieć Chrystusa w potrzebującym (w tym także w bezdomnym) to jednak nakaz ewangeliczny.
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Szakal
adept
*
Wiadomości: 19


Wzrastajmy w wierze
« Odpowiedz #25 dnia: Czerwca 20, 2014, 19:51:53 pm »

Cytuj
Nie podoba mi się ta rzeźba, ale bez przesady z tym przepraszaniem. Skoro Pan Jezus powiedział "byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie; byłem nagi, a przyodzialiście Mnie" etc., to można to śmiało zinterpretować jako "byłem bezdomny, a udzieliliście Mi schronienia". Taka jest z pewnością intencja, i dlatego papież pobłogosławił rzeźbę.

Czy to Pan Jezus?


Proszę zobaczyć sobie pozostałe rzeźby z tej serii: http://www.sculpturebytps.com

Cytuj
tyle lat w Szczecinie mieszkam a tych "dzieł" nie widziałem. Koniecznie się przejadę.
Świetnie! Aleksandrze! Zrób zdjęcia krzyża ołtarza (stołu) ammbony oraz płaskorzeźb na świecach w tym na paschale. Dostrzegam tam również okropną chrzcielnicę. Chciałbym ją zobaczyć.

Dodatkowo mógłbyś śmiało pójść do proboszcza ks. mgr Andrzeja Pastuszaka i powiedzieć mu jak tradycja przedstawia Dobrego Pasterza:
« Ostatnia zmiana: Czerwca 20, 2014, 20:14:48 pm wysłana przez Szakal » Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #26 dnia: Czerwca 20, 2014, 20:57:03 pm »

Czy to Pan Jezus?

Dla mnie nie wygląda, choć artysta tak twierdzi. Dlatego też napisałem, że rzeźba mi się nie podoba (jest okropna). Natomiast sama idea "Chrystusa bezdomnego" jako motywu w sztuce mi nie przeszkadza.

A co do menela, ktory mówi "dawaj na wódę, bo inaczej porysuję ci samochód", to oczywiście ciężko w sobie wzbudzić miłość bliźniego w takiej sytuacji. Ale mimo wszystko trzeba sobie jasno powiedzieć, że taki jest właśnie chrześcijański ideał - miłość nieprzyjaciół.

Akurat mieliśmy zresztą głośną sprawę tego typu. Ks. Terra z Phoenix, którego niedawno ciężko pobił menel-recydywista (a drugiego księdza zabił), powiedział, że przestępcy przebacza i będzie się za niego modlił. Praktykowanie chrześcijaństwa nie jest łatwe.
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #27 dnia: Czerwca 20, 2014, 21:27:20 pm »

Dla mnie nie wygląda, choć artysta tak twierdzi. Dlatego też napisałem, że rzeźba mi się nie podoba (jest okropna).

Że jest to Chrystus, świadczą przebite stopy. Ale nic poza tym. Żeby to stwierdzić, trzeba podejść bliżej, a u wielu ludzi dla rzeźba wzbudza raczej strach. Że jest kontrowersyjna, to nie podlega dyskusji. Nie chciały jej katedry w Toronto i Nowym Jorku. Jedna jej wersja jest przed Regis College w Toronto, druga przez kościołem episkopalnym w Davidson (Płn. Karolina). W tym drugim miejscu zaraz po jej ustawieniu ktoś wezwał policję, bo myślał, że to prawdziwy bezdomny.

http://www.wcnc.com/news/neighborhood-news/Homeless-Jesus-sculpture-sparks-controversy-247134691.html
http://www.thestar.com/news/gta/2013/11/28/homeless_jesus_statue_gets_audience_with_an_admiring_pope_francis.html

Poza tym jest jeszcze jedna kwestia: czy papieskie "accolade" dla tej rzeźby przyczyni się bardziej do uczulenia na kwestie bezdomnych, czy też stanie się bezpłatną reklamą rzeźbiarza, który teraz rozsyła swoje dzieła (np. do Chicago, Perth) i nie robi tego raczej charytatywnie.
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
ksenaprincess
*NOWICJUSZ*
adept
*
Wiadomości: 9

« Odpowiedz #28 dnia: Września 18, 2018, 20:18:06 pm »

Pani Maria Kominek trafnie zauważyła, że w Golgocie Beskidów Matka Boża i Jezus zostali zelżeni. Mam trochę bardziej precyzyjne informacje dotyczące jednego szczegółu stacji 4, który omawiała p. Kominek. Płaskorzeźba na której Matka Boża nie zdołała przenieść dzbanka z wodą, ale upuściła dzbanek i wylała wodę rzeczywiście oznacza zniewagę dla Matki Bożej. Nie oznacza jednak jak pisała p. Kominek że mleko się wylało i została poniesiona jakaś strata. Ta symbolika ma o wiele bardziej obraźliwe znaczenie. Moim zdaniem jest to nawiązanie do rzymskiego mitu o pewnej westalce, która została fałszywie oskarżona o to że straciła cnotę. Według tego mitu ta westalka udowodniła, że oskarżenie o cudzołóstwo było fałszywe przenosząc sitko z wodą z rzeki Tybr do świątyni Westy w ten sposób, ze nawet jedna kropla wody nie wyciekła. To cudowne zdarzenie według mitu było możliwe, gdyż zainterweniowała bogini Westa, która pomogła uchronić swoja służkę przed nieprawdziwymi zarzutami. W ten sposób sitko stało się symbolem cnoty. Malarze portretując damy z sitkami w ręku zachwalali w ten sposób ich cnotę. Trudno, żeby profesor ASP nie znał histori sztuki na tyle, żeby nie wiedzieć o tym, że sitko i przeniesienie w nim wody stało sie symbolem cnoty.  Na płaskorzeźbie tego pseudo artysty Matka Boża rozlewa wodę z dzbanka. Mamy tu zatem symbolikę odwrotną do przeniesienia sitka z wodą-  co bardzo mocno sugeruje zaprzeczenie Niepokalanemu Poczęciu i zarzucenie NMP cudzołóstwa.     
Jeśli chodzi o symbolikę kolumny- Petrarcha w swoich sonetach do Laury porównywał cnotę Laury do jaspisowego pilastra. Kolumna może być tez symbolem władzy królewskiej. W jednej z rzeźb tego pseudo artysty przedstawiającym zesłanie Ducha Świętego widzimy taka scenkę NMP opiera swoja dłoń o kolumnę z jednej strony, a obok stoi w jakiejś pokracznej pozie mężczyzna opierając swoją dłoń o drugą stronę kolumny. Dziwny sposób na przedstawienie sceny Zesłania Ducha Świętego, nie? Przecież w tym zdarzeniu najważniejszymi postaciami powinni być apostołowie. NMP była tam obecna, ale zaledwie jako świadek tego zdarzenia. To apostołowie powinni być na pierwszym planie. Co za symbolikę może zatem nieść ta rzeźba? Moim zdaniem pseudo artysta przemyca tutaj informacje, że to czy było Zesłanie Ducha Świętego opiera się  o to czy było Niepokalane Poczęcie lub też czy Jezus był dzieckiem pozamałżeńskim (tak jak dłonie NMP i tego mężczyzny opierają się o kolumnę symbol cnoty)   
« Ostatnia zmiana: Września 18, 2018, 20:24:57 pm wysłana przez ksenaprincess » Zapisane
ksenaprincess
*NOWICJUSZ*
adept
*
Wiadomości: 9

« Odpowiedz #29 dnia: Września 19, 2018, 18:11:29 pm »

https://www.google.pl/search?q=tuccia&client=opera&tbm=isch&tbs=rimg:Cem2-5M4pEpFIjgZKplDAreGNpNNR695DN5sA8RyVnNzFV46PZSbr7-rBRmgh7xYicCvj0Q7lBPVIfvxL6cArsBK3CoSCRkqmUMCt4Y2EcWE_1h_10YIzNKhIJk01Hr3kM3mwRMPDc6B4rIA0qEgkDxHJWc3MVXhHnPvo2LoUWyyoSCTo9lJuvv6sFEfBQ7n7PDDWaKhIJGaCHvFiJwK8RIoOmJuouGDMqEgmPRDuUE9Uh-xG50JqTgoQfDyoSCfEvpwCuwErcEb27HDS9fJR8&tbo=u&sa=X&ved=2ahUKEwj5zK3gucfdAhXjsaQKHUNUAdsQ9C96BAgBEBg&biw=1163&bih=871&dpr=1#imgrc=6bb7kzikSkVhxM:
link do obrazu westalki Tucci przenoszącej wode w sitku
Zapisane
Strony: 1 [2] 3 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Sztuka pseudo-sakralna prof. Czesława Dźwigaja « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!