Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 15:44:03 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Sztuka pseudo-sakralna prof. Czesława Dźwigaja
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 Drukuj
Autor Wątek: Sztuka pseudo-sakralna prof. Czesława Dźwigaja  (Przeczytany 94533 razy)
Szakal
adept
*
Wiadomości: 19


Wzrastajmy w wierze
« dnia: Czerwca 07, 2014, 22:00:40 pm »

Zakładam wątek dotyczący prac pana, który zwie się profesorem sztuki a jak dla mnie on takim nie jest, Czesława Dźwigaja.



Pierwszą jego pracę mogliście zobaczyć już na forum.

Ołtarz w katedrze łomżyńskiej:
Przed:

Po:


Pan Dźwigaj umieścił siebie w tym ołtarzu w postaci Chrystusa zmartwychwstałego.
UWAGA! Jeśli ktoś posiada zdjęcia stacji drogi krzyżowej z tej katedry to chętnie je zobaczę ponieważ jej autorem jest również pan Dźwiga.

Kolejna profanacja dotyczy Golgoty Beskidów. Tutaj prof. Dźwigaj nie szczędził się w okazywaniu masońskich symboli. Z całością symboliki można zapoznać się oglądając film:
http://www.youtube.com/watch?v=tmx6pBSRZOc

Prof. Dźwigaj autorem jest również scen z tajemnic różańcowych na Jasnej Górze !!!

Tutaj widzimy masoński filar który ma swoją symbolikę w loży. Gołębica nie jest za przyjazna. To nei jest Duch Prawdy raczej jakiś niezgody, burzy. A Maryja jak została przedstawiona?! Z całóym szacunkiem do Niej ale jak ladacznica. Nawet nie ma aureoli!


Proszę wszystkich o włączenie się w tropienie prac pana Dźwigaja.

Ale wiecie. mie zastanawia jedno i może niech mi ktoś powie. Dlaczego na to wszystko godzą się księża biskupi ?!?
« Ostatnia zmiana: Lutego 06, 2016, 21:43:03 pm wysłana przez Szakal » Zapisane
Szakal
adept
*
Wiadomości: 19


Wzrastajmy w wierze
« Odpowiedz #1 dnia: Czerwca 07, 2014, 22:18:48 pm »

Z serii jasnogórskich scen różańcowych. Niech ktoś mi powie czy Maryja nie jest opisana jako ta która depcze głowę węża?

« Ostatnia zmiana: Czerwca 15, 2014, 16:28:43 pm wysłana przez Szakal » Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #2 dnia: Czerwca 07, 2014, 22:22:30 pm »

Zaiste radzę przeciągnąć sobie zdjęcie na pasek zakładek ;)
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #3 dnia: Czerwca 07, 2014, 23:25:06 pm »

Parafia św. Rafała Kalinowskiego

(...)

"Wystrój kościoła został zaprojektowany przez Czesława Dźwigaja - profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Nawiązuje do nowoczesnego stylu i do tradycji. Zawiera wiele symbolicznych treści. W głównym ołtarzu jest 13 sylwetek współczesnych i dawnych świętych, m.in. Rafał Kalinowski, Brat Albert, Matka Teresa, Ojciec Pio. Na szczególną uwagę zasługują stacje Drogi Krzyżowej, chrzcielnica, kropielnice, figury Ewangelistów, figura Chrystusa Króla - pamiątka zawierzenia parafii i miasta Chrystusowi Królowi, aniołowie oraz krzyż przy głównym ołtarzu w kształcie kotwicy. Wszystkie wymienione rzeczy są wykonane w brązie."

http://www.kalinowski.wiara.org.pl/index.php?tresc=art&Wybr=2&rodzic=0&NrM=0&Poz=1

http://www.kalinowski.wiara.org.pl/index.php?tresc=gal&Wybr=12&rodzic=0&NrM=1&Poz=1
Zapisane
Szakal
adept
*
Wiadomości: 19


Wzrastajmy w wierze
« Odpowiedz #4 dnia: Czerwca 08, 2014, 07:26:21 am »

Dziękuję Anno M. Warto się przyjrzeć temu z bliska.

Moją uwagę zwróciły:
Stacja II. Czy uważacie że tutaj jakby Pan Jezus jest tyłem do krzyża, tak jakby go nie chciał. W filmie "Pasja", było to przedstawione inaczej, jak Pan Jezus przyjmuje krzyż by zbawić świat.


Stacja VI. Cyz Pan Jeyus tak przedstawiony potrzebowałby chusty św. Weroniki? Nie sądzę.


Stacja VII. Rozpaczająca niewiasta? Nie sądzę.
http://www.kalinowski.wiara.org.pl/galerie/13/10-04-21-20-37-00-dabrowa_kalinowski_droga_k_08.jpg

Stacja XII. Dwie zjawy obok krzyża? Czy one są płci żeńskiej? Powiedzcie mi.
http://www.kalinowski.wiara.org.pl/galerie/13/miniBW10-04-21-20-37-01-dabrowa_kalinowski_droga_k_12.jpg

Troche z kościoła. Powiedzcie mi czy to jest anioł niebiański czy anioł ciemności?


Okropna chrzcielnica:
Zapisane
Szakal
adept
*
Wiadomości: 19


Wzrastajmy w wierze
« Odpowiedz #5 dnia: Czerwca 08, 2014, 11:03:18 am »

Profesor Czesław Dźwigaj jest również autorem licznych pseudo-pomników Jana Pawła II.

Przykład. Pomnik Jana Pawła II w Oleśnicy. Dwa gołębie, w symbolice masońskiej symbol rozwiązłości i lubieżności.
Zapisane
tytanik404
aktywista
*****
Wiadomości: 604


« Odpowiedz #6 dnia: Czerwca 08, 2014, 22:11:17 pm »

Golgota Beskidów to czyste zło. W XVIII w. Mozart wymyślił coś takiego jak "Czarodziejski flet", a dziś Polskę zaludnia armia klonów janopawłowych, naprawdę musi już być naprawdę źle z fartuszkowymi skoro robią coś takiego.
Tu ulubiony pomnik sedeków na krakowskiej skałce

Pomnik Piłsudskiego z upiornym orłem:

Już tych pomników nie Dźwigaj
http://wiadomosci.onet.pl/religia/juz-tych-pomnikow-nie-dzwigaj/c0qzd
Zapisane
Szakal
adept
*
Wiadomości: 19


Wzrastajmy w wierze
« Odpowiedz #7 dnia: Czerwca 14, 2014, 14:38:15 pm »

Ponawiam prośbę, jeśli ktoś posiada zdjęcia stacji drogi krzyżowej z katedry łomżyńskiej to chętnie je zobaczę ponieważ jej autorem jest również pan Dźwiga.
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #8 dnia: Czerwca 14, 2014, 15:23:43 pm »

Ponawiam prośbę, jeśli ktoś posiada zdjęcia stacji drogi krzyżowej z katedry łomżyńskiej to chętnie je zobaczę ponieważ jej autorem jest również pan Dźwiga.

Proszę popatrzeć tu:

Stacje drogi Krzyżowej w Katedrze pw. św. Michała Archanioła

Od nr 1 – nr 14  Stacje Drogi Krzyżowej przed wymianą.

Od nr 15 – nr 28  Stacje drogi Krzyżowej po wymianie w 2009 roku.

Płaskorzeźby nowej  Drogi Krzyżowej zaprojektował   prof. Czesław Dźwigaj z krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.  Przed Wielkim Postem, zostały wmurowane wszystkie stacje Drogi Krzyżowej z brązu w ramach z granitu.

http://historialomzy.pl/katedra-lomzynska-oltarzekatedra-lomzynska-droga-krzyzowa/

Zapisane
Szakal
adept
*
Wiadomości: 19


Wzrastajmy w wierze
« Odpowiedz #9 dnia: Czerwca 14, 2014, 19:36:30 pm »

Hah! Te same co w parafii św. Rafała Kalinowskiego. No nieźle.
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #10 dnia: Czerwca 15, 2014, 11:34:40 am »

ŚP Maria Kominek o "drodze krzyżowej" Dźwigaja:
http://www.krajski.com.pl/711mkbeskidy.html
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Szakal
adept
*
Wiadomości: 19


Wzrastajmy w wierze
« Odpowiedz #11 dnia: Czerwca 15, 2014, 14:11:34 pm »

Mógłby mi ktoś powiedzieć coś więcej na temat tej zjawy w prezbiterium kościoła akademickiego pw. św. Krzyża (o dziwo!!!) w Lublinie (heh ten nasz niby-Katolicki Uniwersytet Lubelski). Pytanie mam konkretnie takie czy przypadkiem tego czegoś autorem nie jest Dźwigaj? Jeśli nie to proszę o nazwę kolejnego artysty do tropienia.

Nawiasem mówiąc okropny modernizm w XV wiecznym kościele.

Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #12 dnia: Czerwca 15, 2014, 14:41:49 pm »

A gdzie krzyż? Pan Jezus tam fruwa? Ale dziadostwo, a nie sztuka, ciekawe czyje to dzieło.
Zapisane
Szakal
adept
*
Wiadomości: 19


Wzrastajmy w wierze
« Odpowiedz #13 dnia: Czerwca 15, 2014, 15:19:47 pm »

A gdzie krzyż? Pan Jezus tam fruwa? Ale dziadostwo, a nie sztuka, ciekawe czyje to dzieło.

Dlatego pytam. I znalazłem. Autorem rzeźby jest rzeźba J. Jarnuszkiewicz (autor małego powstańca na Starym Mieście w Warszawie) Nagrobek autora. Szczerze to nie chciałbym mieć takiej rzeźby na nagrobku. Przerażająca o odrażająca.



Tutaj jedna z jego dzieł "Wstępujący do nieba Chrystus"


Powracając do tego kościoła. Zdjęcie postaci z bliska:


Na jednej ze stron-przewodników Lublina- można przeczytać o tym kościele:
Cytuj
Styl
Architektura kościoła to połączenie elementów tzw. stylu narodowego z modernizmem

Cytuj
Architektura kościoła łączy w sobie formy historyczne, tradycyjne, z modernistycznym traktowaniem detalu, w ciekawy sposób redukowanego. Chociaż bryła kościoła nawiązuje do świątyń tzw. renesansu lubelskiego (w którym to stylu wzniesiony był murowany kościół siedemnastowieczny), występują tu głównie nawiązania do architektury barokowej. Charakterystyczny dla tej architektury jest zestaw stosowanych przez Lalewicza w lubelskim kościele motywów architektonicznych, takich jak: odcinkowe, gierowane tympanony, prostokątne okna zamknięte łukiem odcinkowym, z profilowanymi obramieniami z uszakami.
Zapisane
Szakal
adept
*
Wiadomości: 19


Wzrastajmy w wierze
« Odpowiedz #14 dnia: Czerwca 15, 2014, 15:55:51 pm »

Tymczasem powracając do odnajdywania "dzieł" prof. Dźwigaja, szczególnie w sztuce sakralnej natrafiam na coś okropnego!

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA P.W. CHRYSTUSA DOBREGO PASTERZA W SZCZECINIE
To na pewno nie może być ołtarz katolicki!


Więcej zdjęć ołtarzy:
http://www.dobrypasterz.szczecin.pl/?oltarz,42

Ponadto w tym kościele do zobaczenia:
Pomnik JP2, oczywiście musi być brama, no i tradycynie gołąbki - symbol rozwiązłości i lubieżności. Tradycyjnie mówił osię"Otwórzcie drzewi Chrystusowi, no ale jak napisał odkupicielowi no niech będzie ale jak na wymowę to tym odkupicielem ma być Jan PAweł II.


Drzwi. Też ciekawe i też autorstwa tego samego artysty.
pierwsze. To samo co na Golgocie beskidów. Archanioł Gabryiel jako "Agresor". Po lewej wąż atakujący maryję (nie depcze glowy) potem obok dwa gołąbki lubieżności i rozwiazłośći. Powyzej gołębica nie podobna do symbolu Ducha Świętego ukazywanego w Tradycji kościoła.


drugie. Tutaj moją uwagę zwróciły klucze dolny lewy róg. Właśnie klucze które w tradycji są zwiażane (nei da sięruszyć) tutaj naje do myślenia że tak a więc że poza Kościołem katolickim także jest zbawienie co jest totalnie sprzeczne. Po lewej kolumna masońska. Obraz za mała rozdzielczość bym dalej rozpatrywał.


http://www.dobrypasterz.szczecin.pl/?drzwi,41


Ludzie powiedzcie mi jedno, to że jakiś tam rzeźbiarz robi takie rzeczy to jedna sprawa ale bardziej mnie zastanawia postawa hierarchów kościoła, że pozwalaja na takie bluźnierstwa. Oni oczu nie mają? Niech ktoś mi powie.
Zapisane
Strony: [1] 2 3 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Sztuka pseudo-sakralna prof. Czesława Dźwigaja « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!