Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 13:07:56 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Konsolacje.
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Konsolacje.  (Przeczytany 2058 razy)
Fideliss
aktywista
*****
Wiadomości: 931

« dnia: Maja 21, 2014, 23:00:17 pm »

Dziś przyszło mi być na pogrzebie. Zmarło się biedakowi (dalszemu krewnemu) dość wcześnie bo po 50- tce. Wsłuchałem się w liturgię pogrzebową i usłyszałem (jeśli dobrze przytoczę);
"Módlmy się za ....., który w swoim życiu karmił się Ciałem Pańskim itd..." Otóż, zastanowiły mnie te słowa gdyż wszystkim, którzy go znali wiadomym było, że zmarły
karmił się wódą głównie i ta wóda zniszczyła mu zdrowie i rozum.
Dlaczego Kościół tak niefrasobliwie wygłasza takie teksty? Już przylatują aniołowie i biorą duszę do Nieba! (Tego przed SWII nie było)

A potem była konsolacja a właściwie zważywszy na towarzystwo (70 osób) zwykła stypa. Była pomidorowa z makaronem, schabowy z ziemniakami i ........wóda!
"Ciotka jeszcze po jednym. Od wódki jeszcze nikt nie umarł (!), a wielu się urodziło!"

Rozmowy przy stole; co teraz wdowa zrobi z tym domem i samochodem a stara jeszcze nie jest,  no i że dzisiaj jest bardzo gorąco.

Jakie jest Państwa doświadczenie w materii takich konsolacji?  I tak w ogóle o wszystkim w tym temacie.
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3923


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #1 dnia: Maja 22, 2014, 08:10:13 am »

No cóż, do tego właśnie służą rodzinie stypy.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #2 dnia: Maja 22, 2014, 08:32:25 am »

Dziś przyszło mi być na pogrzebie. Zmarło się biedakowi (dalszemu krewnemu) dość wcześnie bo po 50- tce. Wsłuchałem się w liturgię pogrzebową i usłyszałem (jeśli dobrze przytoczę);
"Módlmy się za ....., który w swoim życiu karmił się Ciałem Pańskim itd..."

Wydaje mi się, że jest to nawiązanie do słów Pańskich "Kto pożywa Ciało moje i Krew moją piję, ma życie wieczne - a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym", które nota bene czytano tradycyjnie w codziennym Requiem (Missa quotidiana pro defunctis). Ten motyw jest popularny w pieśniach żałobnych z tradycji wschodniej (reforma posoborowa inspirowała się mocno tamtejszą liturgią pogrzebową), natomiast w "naszych", rzymskokatolickich przeważa moralizatorstwo i naturalizm. Choć mamy też kontrprzykłady z obu stron:

Помишляйте, человєці
https://www.youtube.com/watch?v=DreDDvjHjf8

Zmarły człowiecze, z tobą się żegnamy
http://spiewnik.katolicy.net/index.php?topic=247.0 - w ostatniej zwrotce: "U stołu Twego jadał"
https://www.youtube.com/watch?v=SlWJevZIx0c

Otóż, zastanowiły mnie te słowa gdyż wszystkim, którzy go znali wiadomym było, że zmarły karmił się wódą głównie i ta wóda zniszczyła mu zdrowie i rozum.

Z "Polecenia duszy":

"Laetifica, Domine, animam eius in conspectu tuo; et ne memineris iniquitatum eius antiquarum et ebrietatum, quas suscitavit furor sive fervor mali desiderii. Licet enim peccaverit, tamen Patrem, et Filium, et Spiritum Sanctum non negavit, sed credidit; et zelum Dei in se habuit, et Deum, qui fecit omnia, fideliter adoravit."
« Ostatnia zmiana: Maja 22, 2014, 09:15:14 am wysłana przez Bartek » Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
superfluus
rezydent
****
Wiadomości: 428

« Odpowiedz #3 dnia: Maja 22, 2014, 10:11:27 am »

Te wszystkie teksty modlitw wiernych to jest w ogóle jakaś masakra. Raz słyszałem coś w stylu, aby "Kościół był motorem przemian ku lepszemu na świecie, etc". Te gotowce tworzą różne wydawnictwa i wciskają je parafiom. Interes się kręci.
Same teksty jadą ostro naiwnością i kościelną moderną, jak nie wiem co. I ta mowa - trawa, jak w listach Episkopatu. No, ale czemu się dziwić - pobożne siostry, które to pisały i piszą (najczęściej) tak właśnie postrzegają Kościół i świat. A księża lubią, jak jest tak słodko i pobożnie w tych tekstach.
Modlitwy wiernych, wszelkie komentarze - to wszystko nie jest obowiązkowe. Wyrzuciłbym. Albo zostawił, ale po łacinie. :)
Zapisane
Fideliss
aktywista
*****
Wiadomości: 931

« Odpowiedz #4 dnia: Maja 22, 2014, 20:14:06 pm »



 et ne memineris iniquitatum eius antiquarum et ebrietatum, quas suscitavit furor sive fervor mali desiderii. ."

Jak to pięknie i szlachetnie brzmi ; ebrietas, a nie nasze pospolite, ludowe; pijaństwo .
Ebrietas jest wybaczalne, ale pijaństwo  NIE.
Pan hrabia oddawał się ebrietas i był ad insaniam potus, a zwykły chłop pijaństwu i był prostacko pijany jak bela. :)
Majestat i siła łaciny!


Zapisane
ratio
rezydent
****
Wiadomości: 488

« Odpowiedz #5 dnia: Maja 24, 2014, 16:54:10 pm »

(...)
Zmarły człowiecze, z tobą się żegnamy
http://spiewnik.katolicy.net/index.php?topic=247.0
(...)

Nie bardzo rozumiem, jak powyższa pieśń i podobne jej pieśni żałobne mogą zastępować śpiewy liturgiczne w czasie Mszy św.
Czy to nie jest nadużycie? Czy zostały zatwierdzone przez władzę kościelną do śpiewania podczas Mszy?
Owszem, wydają mi się stosowne na jakimś wieczorze pożegnalnym, ale wplecione w liturgię Mszy?
A zdarzyło mi się posłuchać takiej wiązanki na Mszy św. pogrzebowej  ::)
« Ostatnia zmiana: Maja 24, 2014, 17:01:40 pm wysłana przez ratio » Zapisane
emek
rezydent
****
Wiadomości: 418


« Odpowiedz #6 dnia: Maja 24, 2014, 22:51:54 pm »

Dziś przyszło mi być na pogrzebie. Zmarło się biedakowi (dalszemu krewnemu) dość wcześnie bo po 50- tce. Wsłuchałem się w liturgię pogrzebową i usłyszałem (jeśli dobrze przytoczę);
"Módlmy się za ....., który w swoim życiu karmił się Ciałem Pańskim itd..."
To modlitwa powszechna czy część liturgii? Jak pierwsze, to większe głupoty różni "autorzy" wypisują... Jeśli drugie to w NOMie jest zazwyczaj kilka modlitw do wyboru (nie mam akurat pod ręką posoborowego rytuału), z jednej strony się na to krzywię, ale z drugiej pozwala to wybrać taką, która nie będzie powodowała takich dziwacznych sytuacji...
Zapisane
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Konsolacje. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!