Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 25, 2024, 23:51:58 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231961 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Ubiór godny
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 11 12 [13] Drukuj
Autor Wątek: Ubiór godny  (Przeczytany 52746 razy)
LUK
aktywista
*****
Wiadomości: 962


« Odpowiedz #180 dnia: Lipca 09, 2012, 15:35:26 pm »



Niestety nie wiem, gdzie wykonano zdjęcie.

Tabliczka sądząc po pisowni i kroju czcionki conajmniej 80 letnia.

Christus Rex

Za Piusa XII były prawie takie same wytyczne więc rok 1958 r. czyli 54 lata temu.
oraz 82 lata temu jak pan też zauważył

“Rytuał Rzymski po konstytucji Piusa XII tak uzupełnił wskazówkę dla kapłana: “Przeto często będzie upominał lud, z jakim przygotowaniem przystępować do tak Boskiego Sakramentu: Składa się na nie: wiara, pobożność i skromność w ubieraniu, aby po uprzedniej spowiedzi i zachowaniu postu eucharystycznego wszyscy na obu kolanach z pokorą uwielbiali Najświętszy Sakrament i z szacunkiem Go przyjmowali, Jeśli chodzi o mężczyzn, o ile możliwe, niech przystępują do stołu Pańskiego oddzielnie od niewiast” (Rit. Rom., t.V, c I, 3)”.


Oraz 82 lata temu jak pan też zauważył :

Instrukcja Św. Kongregacji Soboru do Ordynariuszy
diecezjalnych o skutecznym zwalczaniu nieskromnej
mody u kobiet
Miesięcznik Kościelny dla Archidiecezyj Gnieźnieńskiej i Poznańskiej. Numer 5. Poznań, maj 1930. Rocznik 45

“Proboszczowie przez wszystkim i kaznodzieje przy każdej sposobności według Apostoła (2 Tm 4, 2) niech przepowiadają, nalegają, proszą, karzą, by niewiasty nosiły ubiór, który by tchnął wstydliwość i był ozdobą i ochroną cnoty i niech upominają rodziców, by nie pozwalali córkom ubierać się nieskromnie...”Dziewczęta i kobiety, które się nieprzyzwoicie ubierają, nie powinny być dopuszczone do stołu Pańskiego i do godności matek chrzestnych przy sakramencie Chrztu i Bierzmowania. W niektórych przypadkach nie należy im nawet pozwolić na wejście do kościoła” (AAS XXII, p. 26)”.   
« Ostatnia zmiana: Lipca 09, 2012, 15:44:07 pm wysłana przez LUK » Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #181 dnia: Czerwca 10, 2013, 13:26:59 pm »

"Nie przypuszczałem, że brak wyczucia odnośnie do stroju może w naszej Ojczyźnie, w wielkim Wrocławiu, pójść aż tak daleko. W trakcie ceremonii pogrzebowych do kaplicy cmentarnej weszła spóźniona kobieta w średnim wieku, trzymając za rękę może 5-letnią dziewczynkę. Pani ubrana była w... białą sukienkę-firankę (ujawniającą wszystko, co pod nią), a dziecko miało na sobie tylko majteczki. Fakt: był sierpień, było gorąco... Nie wytrzymałem: wyprosiłem obie panie z kaplicy. Poszły od razu na skargę do księdza proboszcza, ale ten potwierdził moją negatywną ocenę takiego stroju na każdą okazję."

Ks. Aleksander Radecki: Eucharystyczny savoir-vivre katolika-Polaka, s. 44

Autor jest ojcem duchownym w MWSD we Wrocławiu, w książce reprezentuje poglądy "konserwatywnego NOMowca". Część dot. liturgii to przede wszystkim porady nt. jak rozwiązywać problemy, które nie występują w starym rycie.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #182 dnia: Maja 22, 2014, 22:32:18 pm »




Niestety nie wiem, gdzie wykonano zdjęcie.


Dziś wypatrzyłam taki obraz:



Tabliczka informująca o zasadach ubioru w kościele w Lipcach Reymontowskich koło Łodzi.
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« Odpowiedz #183 dnia: Maja 23, 2014, 00:01:09 am »

Tabliczki bardzo OK.

Ja bym jeszcze je trochę zmodyfikował, żeby dotyczyły też mężczyzn. Facet w klapkach i krótkich gatkach w kościele razi mnie jeszcze bardziej, niż kobieta w mini. Nie tak dawno widziałem "posługacza eucharystycznego" w krótkich spodenkach i hawajskiej koszuli.

Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 858


« Odpowiedz #184 dnia: Maja 23, 2014, 07:01:44 am »




Niestety nie wiem, gdzie wykonano zdjęcie.


Chcąc być w zgodzie z treścią tego napisu mężczyźni winni podczas mszy stać na zewnątrz kościoła, co rzeczywiście bardzo wielu czyni.
Nie wiedziałem tylko, że jest to przejaw wzięcia sobie przez nich do serca tradycyjnych zaleceń dotyczących odpowiedniego zachowania się [i stroju] w kościele.
Zapisane
ratio
rezydent
****
Wiadomości: 488

« Odpowiedz #185 dnia: Maja 24, 2014, 16:32:49 pm »

Tabliczki bardzo OK.

Ja bym jeszcze je trochę zmodyfikował, żeby dotyczyły też mężczyzn. Facet w klapkach(...)

Bo jaki strój obowiązuje celebransa Mszy św. pod albą?
No właśnie facet w klapkach, spodniach i podkoszulku pod albą ...

Czy zielone klapki, jakby celebrans wyskoczył z łazienki i nie zdążył założyć obuwia wyjściowego, są dozwolone?
A może wystarczą zniszczone adidasy?

Czy wypada albę zakładać na podkoszulek bez rękawów i okazywać podczas Podniesienia bokserskie ręce?
Czy ornat z zaszytymi bokami (pozostawiono otwory na ręce), a stuła założona na ornat to nowy styl?

Gdzie znaleźć przepisy odnośnie ubioru liturgicznego?
Zapisane
Strony: 1 ... 11 12 [13] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Ubiór godny « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!