Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 29, 2024, 12:32:47 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Odwrócenie kapłana
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 9 Drukuj
Autor Wątek: Odwrócenie kapłana  (Przeczytany 26652 razy)
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #60 dnia: Czerwca 04, 2009, 00:24:37 am »

Słowa księdza naprawdę były po prostu dla nas krzywdzące. Bo skąd to przekonanie o wewnętrznych niecnych motywacjach osób przystępujących do Komunii Swiętej?
Przepraszam, jesli kogos skrzywdzilem - ale widywalem juz pare razy osoby, ktore rzucaly sie na kolana prawie ze z polowy kosciola i naprawde trudno uznac, ze nie chcialy w ten sposob wyrozniac - stad moja niechec do takiej praktyki. Prosze sobie po prostu zrobic rachunek sumienia, czy nie chca Panstwo klekaniem (nawet wyplywajacym w pierwszym rzedzie z poboznosci) podswiadomie zamanifestowac swojej niecheci przeciwko czemus i potepienia tych, ktorzy przyjmuja Komunie sw. w inny sposob.
Nie dostrzega Ksiądz sprzeczności w swoim stanowisku (jestem przeciwnikiem, ale...) ?
W tym nie ma ani cienia sprzecznosci - jest forma, ktora preferuje i ktora chetnie bym zaprowadzil i zaprowadze, jesli bede mial taka mozliwosc (oskarzony zapewne o ultrakonserwatzm i cofanie sie do sredniowiecza ;)), ale respektuje prawo i nauczanie naszego Kosciola odnosnie innych sposobow, ktore jednakze mi sie nie podobaja.
Proszę Księdza,
chyba nikt nie traktuje tutaj Księdza jako wroga Kościoła. To grube nieporozumienie. Prędzej jako osobę jednak niechętną Tradycji ( i nie chodzi wcale o tą ostatnią wypowiedź ).
Hmm, gdyby wszyscy ksieza, diakoni ( ;)), klerycy czy biskupi byli tak niechetni tradycji jak ja i mieli podobny stosunek do liturgii, mysle, ze nie mieliby Panstwo o czym pisac na tym forum  ;D
Zapisane
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #61 dnia: Czerwca 04, 2009, 00:49:08 am »

Cytuj
Prosze sobie po prostu zrobic rachunek sumienia, czy nie chca Panstwo klekaniem (nawet wyplywajacym w pierwszym rzedzie z poboznosci) podswiadomie zamanifestowac swojej niecheci przeciwko czemus i potepienia tych, ktorzy przyjmuja Komunie sw. w inny sposob.

Gdybym przyjął nawet, że ksiądz ma rację, [a na razie mam zdanie odmienne! ;) ] to nie bardzo rozumiem jak mógłbym sobie robić rachunek sumienia z podswiadomych myśli czy pragnień. Czy coś, co się dzieje poza naszą świadomością, a więc poza naszą wolą, jest grzechem?

Cytuj
Hmm, gdyby wszyscy ksieza, diakoni ( ), klerycy czy biskupi byli tak niechetni tradycji jak ja i mieli podobny stosunek do liturgii, mysle, ze nie mieliby Panstwo o czym pisac na tym forum 

Ale zadeklarował ksiądz, że po święceniach Mszy Trydenckiej nie będzie celebrował... No nic, dobrze, że ksiądz wrócił na Forum, jeszcze parę miesięcy prania mózgu i zobaczymy...  ;D
Zapisane
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #62 dnia: Czerwca 04, 2009, 02:19:16 am »

Gdyby pan przeczytał moją następną wypowiedź nie zadawałby pan głupiego pytania.

Ha! gdyby Pan przeczytał wyraźnie moje retoryczne pytanie
nie odpowiadył był głupio...
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #63 dnia: Czerwca 04, 2009, 10:16:47 am »

Prosze sobie po prostu zrobic rachunek sumienia, czy nie chca Panstwo klekaniem (nawet wyplywajacym w pierwszym rzedzie z poboznosci) podswiadomie zamanifestowac swojej niecheci przeciwko czemus i potepienia tych, ktorzy przyjmuja Komunie sw. w inny sposob.

Drogi Księże z tym "klękaniem od połowy kościoła"to jest tak, że Ksiądz troche może na wyrost próbuje oceniać intencje tych ludzi, może ktoś to robi z pobożności i miłości do Chrystusa?
Ja znam taką Babcię, która w parafii na Grabiszyńskij we Wrocławiu często na kolanach "szura" do komunii, albo w czasie Konsekracji leży krzyżem na posadzce, albo czyni to po Komunii Świętej. Wie Ksiądz inni wierni traktują ją jak "czubka" a ja sobie myslę, że być może jest tak że miłość tej Pani do Chrystusa jest wyjątkowa wśród nas wszystkich i podziwiam ją za odwagę, za to że potrafi się zdobyć na takie gesty, które w oczach innych nie przysparzają jej niczego innego prócz drwin. Nie wiem jak jest obecnie tam, bowiem nie bywam w parafii już od bardzo dawna , albo bywam sporadycznie bardzo bardzo rzadko. ale zawsze tkliwie wspominam sobie tą Babcię, zresztą widac ją tam od czasu do czasu.
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #64 dnia: Czerwca 04, 2009, 10:24:15 am »

Eeee zupełnie się nie zgodze, ołtarz był w absydzie, a ksiże nie uczestniczył w mszy pomiędzy absyda-  w której bardziej prawdopodobne, że był tron biskupa- ale na emporze książęcej, która nie była za ołtarzem ale czasem po przeciwległym zupełnie krańcu kościoła.

I chętnie zobaczyłbym te przedstawienia, to to jedno znane mi.

A czy miejsce dla księcia nie mogło być na przeciw tronu biskupa?
Było przecież.

Jeśli tron biskupa stał z boku ołtarza, a naprzeciw tronu biskupa tron księcia (czyli po drugim boku ołtarza), to omawiany zabytek może tę sytuację przedstawiać jeśli założymy, że artysta przedstawiał postaci z profilu by były czytelne. Według mej oceny omawiany wcześniej obraz Rafaela nie daje zupełnej pewności gdzie było miejsce papieża - tu też układ postaci może wynikać z kształtu dzieła i rozwiązywania problemu ze stworzeniem czytelnej kompozycji. Oczywiście nic nie przesądzam.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 04, 2009, 11:34:45 am wysłana przez Zygmunt » Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2920

« Odpowiedz #65 dnia: Czerwca 04, 2009, 10:30:18 am »

Cytuj
A dlaczego ta "jedność wspólnoty" ma być niby ważniejsza od klęknięcia przed Panem Jezusem? To jakiś żart ? Tak uczą w seminariach?
Ten termin raczej nie jest przez liturgistów używany, ale są bardzo wrażliwi na punkcie jednolitośći i uważają, ża jak wszyscy to tak jak wszyscy. Niezbyt to rozumien i mógłbym zadać im na to pytanie: "To jak było jednolicie i wszyscy klękali to po co było udziwniać?".
Jak oglądałem jakiś czas temu mszę papieską to miałem wrażenie, że nawet mons. Marini chociaż jest prawdopodobnie zaangażowany w udzielanie przez papieża na klęcząco i do ust, to przyjmując razem z diakonami i ceremoniarzami przyjął tak jak oni - tzn. na stojąco. Od razu m się skojarzyło z owym uwrażliwieniem liturgistów na punkcie jednolitości
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #66 dnia: Czerwca 04, 2009, 10:35:50 am »

Bardzo fajnie ta "jedność" wyglądała w pewnej parafii na Mazurach w maju zeszłego roku. I Komunia Święta. Dzieci pierwszokomunijne przyjmują klęcząc. Kiedy przyszła pora pozostałych - klęcznik usunięto i "obowiązkowa" kolejeczka na stojąco. Piękny przykład dla tych dzieci ("jak ja będę dorosły...").
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #67 dnia: Czerwca 04, 2009, 10:43:03 am »

Odnosząc się do dyskusji: rozważając czy Bractwo jest nadal potrzebne proszę na zagadnienie spojrzeć przez pryzmat tego co pisze już wkrótce Ksiądz Pauluss. Mogłem niedawno obserwować kleryków z paru seminariów diecezjalnych i stwierdzić, że Jego sposób myślenia jest  charakterystyczny dla przyszłego pokolenia Kapłanów. Mogłem też nabrać podejrzeń czyja to jest wina: księży profesorów.

Jeśli mogę coś Księdzu radzić: proszę prywatnie, ale w kaplicy złożyć przysięgę antymodernistyczną. "Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali". Związanie przysięgą może być kiedyś podstawą do odmowy wypełnienia pewnych poleceń.
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #68 dnia: Czerwca 04, 2009, 11:01:45 am »

Odnosząc się do dyskusji: rozważając czy Bractwo jest nadal potrzebne proszę na zagadnienie spojrzeć przez pryzmat tego co pisze już wkrótce Ksiądz Pauluss. Mogłem niedawno obserwować kleryków z paru seminariów diecezjalnych i stwierdzić, że Jego sposób myślenia jest  charakterystyczny dla przyszłego pokolenia Kapłanów. Mogłem też nabrać podejrzeń czyja to jest wina: księży profesorów.
Jeśli mogę coś Księdzu radzić: proszę prywatnie, ale w kaplicy złożyć przysięgę antymodernistyczną. "Wymagajcie od siebie, choćby inni od was nie wymagali". Związanie przysięgą może być kiedyś podstawą do odmowy wypełnienia pewnych poleceń.

Świetny pomysł z tą Przysięgą Antymodernistyczną PAie Zygmuncie ! Co do kwestii czy FSSPX jest jescze potrzebne, to ja zapytam tak, a co się przepraszam "zmieniło"? Bo jak dotąd to prócz Summorum Pontificum nie zmienił się nic niestety, poza tym, że Ojciec Święty przyznał "uwalniając" Mszę Wszechczasów, że "nigdy ine była ona zakazana" co jest dosyć osobliwe w świetle jej "wyrugowania" w sposób brutalny i bezpardonowy w całym posoborowym Kościele. Kwestie zas doktrynalne które przypomnę so dla FSSPX i chyba każdego katolika findamentalne w dalszym ciągu są delikatnie rzecz ująwszy "niezałatwione"czyli raczej "załatwione na amen":/ . Zresztą gdyby nawet sytuacja (  co daj Boże ) wyglądała tak że wszystko zostałoby juz naprawione, to dlaczego FSSPX czyli to zgromadzenie które jest głównym filarem i ostoją Tradycji miałoby zniknąć? TO znaczy, że jeżeli przeprowadzilibyśmy kotrrewolucję, to do władz winni byc powoływani nie Ci którzy własną pierś narażali i życie, a pozostali , którzy zostaliby do normalności stanu doprowadzeni? Dlaczego w przypadku tryumfu Tradycji Ci którzy o nią z całą gorliwością walczyli i jej poświęcili swe życie stracić by mieli rację bytu?
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #69 dnia: Czerwca 04, 2009, 11:06:18 am »

Drogi Księże z tym "klękaniem od połowy kościoła"to jest tak, że Ksiądz troche może na wyrost próbuje oceniać intencje tych ludzi, może ktoś to robi z pobożności i miłości do Chrystusa?

Otóż to. Bodajże abp Nowowiejski opisywał przypadek, jak to pewnemu mężczyźnie przepisane przez roztropnego spowiednika zalecenie „rozbijania jedności liturgicznej” wyszło na zdrowie (duchowe) i jemu, i wspólnocie parafialnej.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #70 dnia: Czerwca 04, 2009, 11:32:59 am »

Warto ustalić jaka jest historia pojęcia: "jedność liturgiczna".
Zapisane
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #71 dnia: Czerwca 04, 2009, 11:42:31 am »

Otóż to. Bodajże abp Nowowiejski opisywał przypadek, jak to pewnemu mężczyźnie przepisane przez roztropnego spowiednika zalecenie „rozbijania jedności liturgicznej” wyszło na zdrowie (duchowe) i jemu, i wspólnocie parafialnej.

Mógłby Pan szerzej przedstawić sprawę? Może jest jakiś link do odpowiedniego fragmentu?
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #72 dnia: Czerwca 04, 2009, 12:07:08 pm »

Nie ma linka. Gdy znajdę źródło, nie omieszkam wstukać fragmentu.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #73 dnia: Czerwca 04, 2009, 12:12:01 pm »

Niech się Pan specjalnie nie kłopocze - może wystarczy krótki opis w paru zdaniach. Z góry dziękuję!
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #74 dnia: Czerwca 04, 2009, 12:51:58 pm »

U mnie w parafii razu pewnego nie mogłem do komunii przystąpić 9ani do spowiedzi pójść, bo trójka dzieciaków nie pozwalała...). Więc sobie oglądałem. Przyszła Pani o lasce. Zamiast stać w kolejce - klęknęła przy balaskach. Przyszedł Pan o kulach. Zamiast na stojąco - klęknął przy balaskach. (na szczęście - i mamy balaski i na każdej niedzielnej  Mszy używa się ich). Uderzyło mnie to...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 9 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Odwrócenie kapłana « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!