Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 29, 2024, 14:31:56 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Odwrócenie kapłana
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 9 Drukuj
Autor Wątek: Odwrócenie kapłana  (Przeczytany 26656 razy)
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #45 dnia: Czerwca 03, 2009, 15:46:18 pm »

Cieszę się, że to nie jest sprawa decydująca o zbawieniu. Ani - jak sądzę - wybór między dobrem, a złem.

Z tym ostatnim zdaniem to bym polemizował... a przynajmniej mocno bardzo bym się zastanowił, bo jest ono kluczem do tego pierwszego zdania.:)
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Gaudens Gaudebo
uczestnik
***
Wiadomości: 247


Domus Mea Domus Orationis

« Odpowiedz #46 dnia: Czerwca 03, 2009, 20:04:52 pm »

Tak naprawdę to nie sam Papież Paweł VI a nie kto inny jak sam abp. Bugnini dzięki swym manipulacjom odwrócił kapłana w stronę ludu.Odwrócenie kapłana w stronę ludu było katstrofalnym błędem! większym aniżeli samo zaniechanie łaciny i Mszy Wszechczasów.
Zapisane
Deigenitrix illibata, Dei dicata Maria,

Apud tuum filium es electa, Maria,

Lucreris, veniam et miserere

+ + +
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #47 dnia: Czerwca 03, 2009, 21:09:52 pm »

Odwrócenie kapłana w stronę ludu było katstrofalnym błędem! większym aniżeli samo zaniechanie łaciny i Mszy Wszechczasów.

Zgadzam się z panem z tym, że moglibyśmy się ciekawie i przyjaźnie spierać o kolejność. Dla mnie to:

1. zaniechanie MW
2. odwrócenie kapłana w stronę ludu.
3. zaniechanie łaciny.

(kwestia otwarta i dyskusjo-twórcza)
Zapisane
Gaudens Gaudebo
uczestnik
***
Wiadomości: 247


Domus Mea Domus Orationis

« Odpowiedz #48 dnia: Czerwca 03, 2009, 21:37:41 pm »

Gdyby to tylko ode mnie zależało to reforma liturgiczna w moim wydaniu polegała by tylko np.  na wprowadzeniu dwóch Mszy Trydenckich całkowicie niezmienionych w Ordo Missae ,ale w językach narodowych w grafiki parafii w Niedzielę i Święta oraz pozostawieniu pozostałych 2 Mszy śwetych Trydenckich po łacinie aby pozostawić ciągłość tradycji.Ale myślę, że gdyby Papieże Pius XII,Jan XXIII i Paweł VI zobaczyli jak my dzisiaj obecnie czynnie uczestniczymy w KRR poprzez nasze świadome i pełne uczestnictwo w całej mszy i tym samym jednocześnie wypełniając postanowienia Konstytucji "Veterum Sapientiae" i "Sacrosantum Concilium", to żadna,ale naprawdę żadna reforma liturgiczna nie byłaby absolutnie potrzebna.Tragicznym nieszczęściem było to, że za reformę odpowiedzialny był abp. Bugnini, mam pod tym względem ogromny żal do Pawła VI jak mógł zaufać arcybiskupowi na którym doskonale już się poznał jego poprzednik Jan XXIII dając mu kopniaka i zabraniając dalszych prac oraz zakazując głoszenia "niekatolickich poglądów".
Zapisane
Deigenitrix illibata, Dei dicata Maria,

Apud tuum filium es electa, Maria,

Lucreris, veniam et miserere

+ + +
Canis
adept
*
Wiadomości: 34


« Odpowiedz #49 dnia: Czerwca 03, 2009, 21:38:42 pm »

Czesc wobec Pana Jezusa mozna w takiej sytuacji w nie mniejszy sposob wyrazic rowniez na stojaco - po prostu, zeby nie robic widowiska z wlasnej osoby i swojej poboznosci.

Jasne, a jeszcze lepiej zacznijmy przyjmować Komunię na siedząco. Po co robić widowisko z klękaniem, wstawaniem...
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #50 dnia: Czerwca 03, 2009, 22:27:23 pm »

Nie robcie, drodzy Panstwo, afery z jednego zdania (ktore podtrzymuje), jak rowniez nie traktujcie mnie jak najwiekszego wroga Kosciola, bo to zakrawa na ironie. Moje zdanie nt. kierunku celebracji i sposobu przyjmowania Komunii sw. wyrazalem juz pare razy i nie bede go powtarzal (choc niektorzy tutaj abrdzo lubia walkowac w nieskonczonosc te same tematy i rzucac te same slowa krytyki w strone ludzi majacych inne zdanie). Kosciol i msza swieta to nie miejsce i czas pokazywania siebie i robienia z siebie bohaterow ostentacyjnie rzucajac sie na kolana czy przyjmujac inna postawe niz wszyscy pozostali wierni w kosciele. Sa inne, skuteczniejsze sposoby.

Niektorzy na tym forum maja naprawde heroiczna cnote zniechecania do siebie i do tego, do czego nawoluja - czyli tzw. tradycji. I nie dziwie sie, ze niektorzy (z czym sie nie zgadzam-jeszcze) maja tzw. wiernych tradycji za ludzi szalonych, z ktorymi sie nawet nie da spokojnie porozmawiac. Paniczne reakcje na jedno zdanie sa tego bardzo dobrym przykladem. Pieniactwem i dostrzeganiem w kazdym potencjalnego wroga na pewno tzw. tradycji nikt sie pozytywnie nie przysluzy a bardziej zniecheci ludzi potencjalnie zainteresowanych tradycyjna liturgia oraz tym, co obecny papiez nazywa hermeneutyka ciaglosci w liturgii a czego ja sam jestem goracym zwolennikiem.
Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #51 dnia: Czerwca 03, 2009, 22:52:29 pm »

Proszę Księdza,
chyba nikt nie traktuje tutaj Księdza jako wroga Kościoła. To grube nieporozumienie. Prędzej jako osobę jednak niechętną Tradycji ( i nie chodzi wcale o tą ostatnią wypowiedź ). Nie dostrzega Ksiądz sprzeczności w swoim stanowisku (jestem przeciwnikiem, ale...) ? W formie przyjmowania Komunii św. na klęcząco zakłada Ksiądz ostentacyjność i "robienie z siebie bohatera". Na jakiej podstawie ? I to pisze katolicki duchowny ? A dlaczego ta "jedność wspólnoty" ma być niby ważniejsza od klęknięcia przed Panem Jezusem? To jakiś żart ? Tak uczą w seminariach?
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #52 dnia: Czerwca 03, 2009, 23:03:32 pm »

Kosciol i msza swieta to nie miejsce i czas pokazywania siebie i robienia z siebie bohaterow ostentacyjnie rzucajac sie na kolana czy przyjmujac inna postawe niz wszyscy pozostali wierni w kosciele. Sa inne, skuteczniejsze sposoby.

Tak? A konkretnie "jakie to sposoby"? :) Ja nie wiem jak Ksiądz, ale ja klękam nie po to by "robić z siebie bohatera"
tylko, by oddać cześć Mojemu Panu Jezusowi Chrystusowi który jest  Królem Królów i Panem Panów. Mnie interesuje oddnie Jemu należnej czci, z której przez modernistów oraz posoborowie został okradziony, uznanie w Nim Króla , który przez nich został dla władzy, pieniedzy i zaszczytów ludzkich zdetronizowany, na  szczęście tylko na bardzo krótki moment, bowiem wszyscy wnet poznają, ze On jest Królem Wszechświata i Sprawiedliwość Jego trwa na wieki. 
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #53 dnia: Czerwca 03, 2009, 23:04:57 pm »

Eeee zupełnie się nie zgodze, ołtarz był w absydzie, a ksiże nie uczestniczył w mszy pomiędzy absyda-  w której bardziej prawdopodobne, że był tron biskupa- ale na emporze książęcej, która nie była za ołtarzem ale czasem po przeciwległym zupełnie krańcu kościoła.

I chętnie zobaczyłbym te przedstawienia, to to jedno znane mi.

A czy miejsce dla księcia nie mogło być na przeciw tronu biskupa?
Było przecież.
Zapisane
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #54 dnia: Czerwca 03, 2009, 23:05:16 pm »

Na NOM-ie wszystko jest możliwe. Kościoły w średniowieczu były budowane z jednym ołtarzem w nawie głównej. Po SVII mamy tam ołtarz i stół, a w starych kościołach gotyckich między stołem a ołtarzem jest mnóstwo miejsca. Często są tam wierni podczas Mszy.
Kto do cholewci jest WAŻNIEJSZY???

Pan Jezus w Tabernakulum, czy xiądz za stołem??


1. To Pan NIE WIERZY w przeistoczenie na nowym ołtarzu ('stole') ???

2. racja z kościołami budowanymi w średniowieczu. Taki ołtarz można było obchodzic naokoło i nie było rozterek
gdzie jest Pan Jezus
Zapisane
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #55 dnia: Czerwca 03, 2009, 23:07:21 pm »

Zupełnie nie rozumiem w czym kłopot.... naprawdę. Lex ordo rationis i tyle...
Zapisane
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #56 dnia: Czerwca 03, 2009, 23:11:52 pm »

@ ks. Pauluss

Podpisując się w 100 procentach pod postami pp. PTRF i Tato, chciałbym jeszcze dodać, że niepotrzebnie się ksiądz się tak denerwuje.
Na tym w końcu polega dyskusja: ktoś wyraża swoje zdanie/opinię, ktoś drugi się z tym nie zgadza i w różnych formach prezentuje zdanie odmienne. Czy można to od razu nazwać pieniactwem? To, że się z księdzem nie zgadzamy, nie oznacza, że uznajemy księdza za wroga Koscioła.
Ja osobiście zawsze przyjmując Komunię (niestety: zbyt rzadko!) klękam. Nawet jeśli "obowiązuje kolejka". I zapewniam księdza, że nie jestem ani szaleńcem, ani nie robię tego na pokaz. Myślę, że przynajmniej większość tu obecnych osób robi tak samo.
Słowa księdza naprawdę były po prostu dla nas krzywdzące. Bo skąd to przekonanie o wewnętrznych niecnych motywacjach osób przystępujących do Komunii Swiętej?
« Ostatnia zmiana: Czerwca 03, 2009, 23:13:40 pm wysłana przez JRWF » Zapisane
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #57 dnia: Czerwca 03, 2009, 23:17:39 pm »

(...)
Ja osobiście zawsze przyjmując Komunię (niestety: zbyt rzadko!) klękam. Nawet jeśli "obowiązuje kolejka". I zapewniam księdza, że nie jestem ani szaleńcem, ani nie robię tego na pokaz. Myślę, że przynajmniej większość tu obecnych osób robi tak samo.
Słowa księdza naprawdę były po prostu dla nas krzywdzące. Bo skąd to przekonanie o wewnętrznych niecnych motywacjach osób przystępujących do Komunii Swiętej?

Dokładnie, kolejka - nie kolejka, zawsze klęczę. Czasem nawet - jeżeli nie służę do Mszy - podczas Modlitwy Eucharystycznej praktykuję tę postawę. I co najważniejsze - widzę, iż wierni moją postawę bardzo pozytywnie i życzliwie odbierają. :)
Zapisane
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #58 dnia: Czerwca 03, 2009, 23:33:28 pm »

Dokładnie, kolejka - nie kolejka, zawsze klęczę. Czasem nawet - jeżeli nie służę do Mszy - podczas Modlitwy Eucharystycznej praktykuję tę postawę. I co najważniejsze - widzę, iż wierni moją postawę bardzo pozytywnie i życzliwie odbierają. :)

Piekary Śłąskie, leje i wieje jak... a syn po chorobie, więc na pielgrzymkę mężczyzn i młodzieńców nie poszliśmy.
Pojechaliśmy po południu do malutkiej mieściny, mały kościółek - taki wiejski, 72-letni - w każdej ławce spis kto w niej siedzi na której mszy,
na bocznym ołtarzyku z obrazem "Jezu ufam tobie" stoi figura papieża Jana Pawła II,
mało wiernych - i dylemat jak przyjąć Komunię -

bo zgadzam się z x. Paulussem: przecież te babcie podchodzą kolejkowo nie z braku szacunku, ale dlatego
bo tak nakazał kiedyś proboszcz, a jego się słucha!!!!
(Przydałaby się taka postawa wśród naszych biskupów wobec papieża!)
Klęknąłem na dwa kolana, mimo, że proboszcz stał na stopniu
-żadnej niemiłej reakcji, jak gdyby nigdy nic.

Ale za to jedna babcia co obok nas siedziała to potem we mnie jak w obraz!
(Syn na stojąco, bo mu nie gderam, tylko pokazuję!
A propos, właśnie miał swoją I Komunię, i ta była na razie jedyna na klęcząco,
ale ksiądz wie, że jest "inny")
Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5780


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #59 dnia: Czerwca 03, 2009, 23:41:54 pm »

Na NOM-ie wszystko jest możliwe. Kościoły w średniowieczu były budowane z jednym ołtarzem w nawie głównej. Po SVII mamy tam ołtarz i stół, a w starych kościołach gotyckich między stołem a ołtarzem jest mnóstwo miejsca. Często są tam wierni podczas Mszy.
Kto do cholewci jest WAŻNIEJSZY???

Pan Jezus w Tabernakulum, czy xiądz za stołem??


1. To Pan NIE WIERZY w przeistoczenie na nowym ołtarzu ('stole') ???

2. racja z kościołami budowanymi w średniowieczu. Taki ołtarz można było obchodzic naokoło i nie było rozterek
gdzie jest Pan Jezus
Gdyby pan przeczytał moją następną wypowiedź nie zadawałby pan głupiego pytania.
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 9 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Odwrócenie kapłana « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!