Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 20, 2024, 16:08:33 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231949 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Jak odnaleźć się w świecie dzisiejszym, jako Katolik?
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] Drukuj
Autor Wątek: Jak odnaleźć się w świecie dzisiejszym, jako Katolik?  (Przeczytany 2946 razy)
STS
rezydent
****
Wiadomości: 334

« Odpowiedz #15 dnia: Marca 18, 2014, 23:21:06 pm »

O, właśnie widzi Pan, to jest kwestia bardzo ciekawa. Bo jak to rozumieć "uznawać Tradycję"? Trochę na ten temat czytałem i przeczytałem, że są grupy, które mówią, że Tradycja Kościoła to jest coś ścisle związanego z jego nauką i z obrzędami Nowej Mszy oraz doktryną po Soborze Watykańskim II nie wiele chcą mieć wspólnego. Inne środowiska mówią, że z nowymi obrzędami i doktryną wszystko jest w porządku, ale tradycja jakby lepiej oddaje (albo po prostu inaczej) to, co jest prawdą. Czytałem jeszcze, że jest neokatechumenat i odnowa w duchu świętym i że te grupy jakby odkrywają coś nowego w Kościele. Brakuje mi rozeznania, więc być moze należy się gdzieś przyłączyć, żeby lepiej to zrozumieć.
Sytuacja jest (teoretycznie) dość prosta. Nie ma czegoś takiego jak "doktryna po Soborze Watykańskim II" czy też "nowa doktryna". Albo coś jest doktryną Kościoła, albo nią nie jest. Jeśli jest, to była (mniej lub bardziej jawnie) w Kościele obecna od zawsze. Kościół bowiem nie może przeczyć sam sobie i w jednym wieku nauczać czegoś, co w następnym uważać będzie za złe i błędne. Zatem jeśli widać jak na dłoni, że coś jest sprzeczne z tym, co było powszechnie nauczane jeszcze kilkadziesiąt lat temu, to należy zdecydowanie to odrzucić.

"Wszystko badajcie, a co szlachetne - zachowujcie! Unikajcie wszystkiego, co ma choćby pozór zła. " (1 Tes 5:21)
"Innej jednak Ewangelii nie ma: są tylko jacyś ludzie, którzy sieją wśród was zamęt i którzy chcieliby przekręcić Ewangelię Chrystusową. Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy - niech będzie przeklęty!" (Ga 7)

Zatem - jak już zresztą wspomniał Pan SzEm - nie należy traktować wiary katolickiej jako czegoś w rodzaju doktryny politycznej (w ramach której możemy przyjąć różne opcje, czy poglądy). Samego siebie nie należy zaś określać mianem Tradycjonalisty, ale po prostu zachowywać wiarę katolicką. A wiara katolicka to wiara Kościoła na przestrzeni wszystkich wieków - nie tylko kilkudziesięciu ostatnich lat.
Zapisane
Oktawian August
adept
*
Wiadomości: 21

« Odpowiedz #16 dnia: Marca 19, 2014, 12:54:06 pm »

Zgadza się. Katolik to katolik. Moje pytanie wynika stąd, że różne grupy głoszą przekonania nie zawsze zgodne (przynajmniej nieoficjalnie ich członkowie) i nie wiem jak to pogodzić. Gdzieś słyszałem/czytałem nawet, że jest coś takiego, jak "katolicka masoneria", tylko nie bardzo wiem jak to się odnosi do nauki Kościoła. Czytałem, że katolikom nie wolno należeć do masonerii. Jakieś wskazówki byłyby pomocne.
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #17 dnia: Marca 19, 2014, 21:23:23 pm »

"Katolicką masonerią" najczęściej nazywa się Opus Dei. Ale OD to raczej coś jak świnka morska. Ani świnka ani morska.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #18 dnia: Marca 20, 2014, 14:19:54 pm »

"Katolicką masonerią" najczęściej nazywa się Opus Dei. Ale OD to raczej coś jak świnka morska. Ani świnka ani morska.
Od strony "ideowej" Opus Dei jawi mi się jako coś wartościowego. Czytałem co nieco ich Założyciela. Ale tu obserwuję pewną rezerwę. O co w tym chodzi?
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #19 dnia: Marca 20, 2014, 15:26:38 pm »

Owszem, założyciel OD był OK. (Aczkolwiek inną, skomplikowaną kwestją jest, czy przed 1983 r. mógłby zostać kanonizowany.)

Ale polscy członkowie OD to np Roman Giertych, a jego przyjaźń z Radosławem Sikorskim zawiązała się poprzez to, że dzieci obu chodzą do szkół OD.
W Europie jest jeszcze gorzej : portugalskie Opus Dei, gang Asseco powiązany z miejscowymi socjalistami chciał nam sprywatyzować PZU.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Strony: 1 [2] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Jak odnaleźć się w świecie dzisiejszym, jako Katolik? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!