Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 17:15:30 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231860 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia lokalne  |  Metropolia warszawska  |  Wątek: Stan warszawskiej tradycji
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 17 Drukuj
Autor Wątek: Stan warszawskiej tradycji  (Przeczytany 51505 razy)
Letycja
uczestnik
***
Wiadomości: 188


« Odpowiedz #105 dnia: Grudnia 15, 2014, 10:46:44 am »

Nie byłam w kaplicy św. Barbary na Tridentinie, więc może nie powinnam się wypowiadać ale peem tak: stan tradycji warszawskiej jest jaki jest. Mszy albo nie ma, albo jest o dziwnych godzinach, albo daleko od stolycy, każda możliwość jest dobra żeby przebrzydłym tradziuchom utrudnić życie.

Nie jesteśmy kikokarmenat, że możemy sobie wybierać i przebierać. Najeżdżanie na xiędza, który chce odprawiać Mszę Wszechczasów za jakieś niedoróbki jest w tym kontekście bardzo niefajne, i zrażamy w ten sposób potencjalnych chętnych do odprawiania KRR. Bo po co się wysilać, jak NOM jest prostszy, i nikt się za udziwnienia czepiał nie będzie.
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #106 dnia: Grudnia 15, 2014, 11:00:02 am »

Najeżdżanie na xiędza, który chce odprawiać Mszę Wszechczasów za jakieś niedoróbki jest w tym kontekście bardzo niefajne, i zrażamy w ten sposób potencjalnych chętnych do odprawiania KRR.

To prawda. Ufam, że jeśli jest niebezpieczeństwo poważniejszych nadużyć, to ministranci powinni być w stanie, by je wyeliminować. Jeśli jeden ministrant nie jest w stanie dogadać się z danym xiędzem, to inny powinien próbować.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
binraf
aktywista
*****
Wiadomości: 1266


« Odpowiedz #107 dnia: Grudnia 15, 2014, 11:01:38 am »

Proszę do ks. Bolesława nie chodzić. Jest to antytridentina. Ks. Bolesław niech się wpierw nauczy odprawiać a nie odciąga od tradycji.
Zapisane
Wolność gospodarcza jako źródło sukcesu. Etyka jako fundament wolności.
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #108 dnia: Grudnia 15, 2014, 11:05:19 am »

Ordo Iuris po prostu opowiadało mi tę historię. Niektórzy szukają haka na każdego po prostu...
Nie trzeba niczego szukać, mszy w w-wie nie ma i koniec. I nie probujmy szukac metafizycznych usprawiedliwien. Jak napisal kiedys x K.Najmowicz "gdyby chcieli odprawiac ( msze w krr) to by odprawiali". K r o p k a.

@Rysio
Widział Pan kiedyś zdjęcie z Mszy pontyfikalnej czy Kaplicy papieskiej?
Jak ktoś próbuje odprawiać to niech się wpierw nauczy odprawiać. Jest ojciec Krzysztof, ks. Kadziński czy neoprezbiterzy...
Owszem widzialem mszę z kaplicy papieskiej tylko nie wiem o jaką Panu chodzi; tę celebrowaną przez Franciszka czy Jana- Pawla II.
X B. zaproponowal o. K. ,że może pomoc w Piasecznie odprawiajac wtedy kiedy o K. by nie mogl np w wakacje swieta itp. No i zostal po konsultacjach zweryfikowany negatywnie. Podobnie x. S.O. i inni. A to cwiczenie czyni mistrza.
A jak juz wytyka Pan uchybienia liturgiczne x B.  Nie wiem czy o. K bylby nawet teoretycznie najlepszym mistrzem. ... nie znam sie dobrze na liturgii. Ale byl u nas w Piasecznie na mszy przejazdem ceremoniarz z drugiego konca Polski.
Dopytywal kto u nas odprawial mszę w kaplicy i powiedzial, ze kanon jest u nas odmawiany z predkoscia niespotykaną i niewiarygodną. Ale to może tylko u nas, tak "za karę" ;D
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
konzeb30
rezydent
****
Wiadomości: 468


"O skruchę ? pycha strojna w ornat".

« Odpowiedz #109 dnia: Grudnia 15, 2014, 16:01:41 pm »

Jeżeli tradycja chce to mogę wymienić aberracje liturgiczny jakie pamiętam z Mszy u Barbary. To nie są małe odstępstwa jak przy innych celebransach.
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #110 dnia: Grudnia 15, 2014, 16:05:31 pm »

Proszę wymienić jeśli Pan je widzial.
Zapisane
konzeb30
rezydent
****
Wiadomości: 468


"O skruchę ? pycha strojna w ornat".

« Odpowiedz #111 dnia: Grudnia 15, 2014, 16:16:05 pm »

Parę jakie pamiętam:
a)kamień ołtarzowy koniecznie pod kielichem. Efekt: Bardzo łatwo doprowadzić do tego że kielich spadnie z kamienia a krew pańska się wyleje. Zresztą ministrant powiedział przed Mszą, że położy go pod krzyż. Kapłan nie miał nic przeciwko.
b)Msza śpiewana bez propriów. W ogóle ludzie niby chcieli ordnarium, ale się nie kwapili.
c)elementy Mszy cichej np. dominus vobiscum etc.
d) Kapłan ze 3 minuty czyta orację.
e) kapłan chyba nie wiedział że jest drugie confiteor. Się zdziwił jak zaczęliśmy odmawiać.
f) ablucje przed komunią wiernych
g) Kapłan nie dba o manipularz. Parafia takowy posiada a tenże nawet się nie zapytał. Znam stan zakrystii od kościelnego.
h) Ministranci bez sutann. Służy kościelny.
i) Kapłan postanowił (o mały włos tego nie zrobił) odprawić na półce przy tabernakulum która ledwo co się trzyma. To chyba ten stary obyczaj "przy ścianie". Nie wiem jak dzisiaj ale pierwsza Msza była  przy tej półce. Ks.  Krawczyk chciałby odprawić, ale się nie da...
j) Pamiętam jeszcze że offertorium też mi się nie podobało. Nie pamiętam bo to był szok i zmęczenie albowiem Msza trwała 2 h.
Och już nie pamiętam więcej...
edit Jeszcze sprawa z pateną. Patrz niżej \/
« Ostatnia zmiana: Grudnia 15, 2014, 16:19:51 pm wysłana przez konzeb30 » Zapisane
szija
uczestnik
***
Wiadomości: 107


« Odpowiedz #112 dnia: Grudnia 15, 2014, 18:43:21 pm »

b) Jak to bez propriów? Nie czytano, czy też nie śpiewano ich? Jak tylko nie śpiewano, to... zupełnie jak co drugą niedzielę na Karolkowej.
c) Ale "Dominus vobiscum" co? Nie bardzo rozumiem.
e) Ale kto zaczął odmawiać? Kolega był ministrantem, czy jak? Czy może chodzi o ten confiteor, którego według rubryk odmawiać nie trzeba, a wówczas zdziwienie księdza nie jest czymś dziwnym czy niepojętym.
g) Czyli nie "nie dba", tylko manipularza nie miał. A jak parafia jeden manipularz posiada, to może kolor był nieodpowiedni?
h) Czepialstwo.
Zapisane
konzeb30
rezydent
****
Wiadomości: 468


"O skruchę ? pycha strojna w ornat".

« Odpowiedz #113 dnia: Grudnia 15, 2014, 19:47:42 pm »

@Szija
a) że ktoś nie przestrzega przepisów to nie jest argument. Wstyd że wielkie, siedemnastoletnie duszpasterstwo nie potrafi znaleźć śpiewaka. Wioska na uboczu- Zielonka ma co tydzień.
c) Dominus vobiscum kapłan mruczy i nie śpiewa
e) Kapłan już Indulgentiam po swoim confiteor zaczął odmawiać.
g) Białego manipularza parafia nie ma... Można się np. zapytać.
h) Dziadostwo to czepialstwo...
Zapisane
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #114 dnia: Grudnia 17, 2014, 22:41:00 pm »

Przeczytałem co znalazłem na temat x. Bolesława, wpisy w tym wątku po mojej informacji o celebracjach w kaplicy Św. Barbary i nie wiem co mam mysleć.
Z jednej strony:
X. Boleslaw, powtorze to po raz kolejny, odmowil siadania podczas mszy w Brwinowie tylem do tabernakulum, tylko kleczal. Pozostali x siadali na krzeslach na osi oltarza, nawy. Ludzie dostrzegali to i nawet komunikowali u X B. a nie u proboszcza. Tego nie mogli mu darowac.
Kapłan wydał mi się dość wiekowy, z wieloletnim stażem, z cytatu j/w wynika, że szczerze wierzący w Przeistoczenie
A z drugiej:
zagadka
Hostia w czasie prefacji jest na patenie. Po konsekracji jest na patenie. Na sed libera nos... jest na patenie. Kapłan robi znak krzyża pateną. Co się dzieje z okruchami?
Niektórzy powiedzą że nic złego a inni że profanacja.
Sprzeczność czy naiwność świeżaka?
Raczej trzeba się zgodzić z P. Laetitią i P. DNR i wybrać "na inspekcję", uzbroiwszy się w maximum wyrozumiałości, co niełatwe u kogoś z "neophytus syndrome", pobierającego nauki "Jak ma wyglądać Tridentina" prawie wyłącznie na Garncarskiej, być może
Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
ms
rezydent
****
Wiadomości: 453

« Odpowiedz #115 dnia: Grudnia 17, 2014, 23:06:24 pm »

Raczej trzeba się zgodzić z P. Laetitią i P. DNR i wybrać "na inspekcję", uzbroiwszy się w maximum wyrozumiałości, co niełatwe u kogoś z "neophytus syndrome", pobierającego nauki "Jak ma wyglądać Tridentina" prawie wyłącznie na Garncarskiej, być może
Wcześniej jeszcze pójść na mszę spełniając obowiązek niedzielny, aby potem nie było problemu, jeśli msza x.B. okaże się tak zła jak niektórzy twierdzą i nie wytrzyma się do końca.
Zapisane
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #116 dnia: Grudnia 17, 2014, 23:36:57 pm »

@ms
Pisałem już wywołując temat celebracji u Św. Barbary, że x. Bolesław odprawia podobno tylko msze ciche. Tam mniej powodów do potknięć. No i tylko ok. 35-40 minut. Myślę, że może raczej należałoby pomóc jakoś x. B., skoro tak mało księży w Wwie gotowych odprawiać KRR w stolicy. W stolicy! Nie mam pojęcia co to za człowiek, nie mam pojęcia, jakie są relacje między nim a x. Krzysztofem.

PS Byłem dziś na Karolkowej, na mszy ok. 25 wiernych. Msza cicha, lekcje i ewangelia głośno i po polsku.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 17, 2014, 23:41:45 pm wysłana przez pentuer » Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
konzeb30
rezydent
****
Wiadomości: 468


"O skruchę ? pycha strojna w ornat".

« Odpowiedz #117 dnia: Grudnia 18, 2014, 00:13:17 am »


Raczej trzeba się zgodzić z P. Laetitią i P. DNR i wybrać "na inspekcję", uzbroiwszy się w maximum wyrozumiałości, co niełatwe u kogoś z "neophytus syndrome", pobierającego nauki "Jak ma wyglądać Tridentina" prawie wyłącznie na Garncarskiej, być może
Ja nie znam żadnego kapłana z piusaków a na garncarskiej też nie byłem jeśli to aluzja do mnie.
Co do wyrozumiałości. Inną rzeczą jest złe zrobienie krzyżyka przy kanonie a inną rzeczą jednak jest przykład pateny i hostii.

Powtórzę jeszcze raz. Jak ktoś protestuje przeciwko siedzeniu tyłem do tabernakulum to pokazuje że słabo zna ryt rzymski...

Państwo ciągle piszecie o sprawach prywatnych danego kapłana czy on wierzy czy nie. Ja piszę o publicznym kulcie Boga czyli liturgii. Indywidualizm jest w NOMie a u nas są nudne rubryki i długa tradycja.

@MS
Parę osób przeżyło 2 godzinne Msze x B. a nie 35-40 min. Zresztą słyszałem takie hasła na kościół św. Barbary "To tam gdzie są Msze przez 2 godziny?".

Zresztą powiem jeszcze inną rzecz.
Osobiście preferuję dyplomatyczne podejścia do kościołów i zakrystii posoborowych.
Proboszczowie od razu myślą o nas że jesteśmy lefebvryści i schizmatycy. A my musimy pokazać że my chcemy Mszy Trydenckiej a żadnych kontrowersji nie wzniecimy w kościele. To samo z zakrystiami i zakrystiankami. Ten kto był w dowolnym rycie ministrantem i zna siostrę zakrystiankę wie, że przy niej potrzeba cierpliwości i słuchania jakie ministranci robią problemy, jaki ksiądz niemiły, jak ludzie nie pomagają i wiele innych... Zła siostra po Mszy to zniszczony dzień dla proboszcza. Proboszcz zapamięta i wysłuchać kazania więcej nie zechce, czyli nie pozwoli na NFRR
Ks. Bolesław na pierwszej Mszy gdy był proboszcz zszedł nt. soboru. Skrytykował sobór(nie wiem po co).
Ja będąc typowym proboszczem na następną Mszę bym nie pozwolił a kapłana bym nie dopuścił do Mszy przy dowolnej okazji.
Niestety drodzy tradycjonaliści przez dyplomację więcej zdobędziemy niż przez hasła które nic nie dadzą.
Za pomocą twardej dyplomacji jest Wołomin, Zielonka jakoś nie ma problemów z proboszczem a inne ośrodki też się mają dobrze...
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #118 dnia: Grudnia 18, 2014, 09:42:17 am »

Cytuj
jest Wołomin, Zielonka jakoś nie ma problemów z proboszczem a inne ośrodki też się mają dobrze...

"Nigdy Kościół nie miał się tak dobrze, jak dzisiaj"

Franciszek
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
kamilek
Gość
« Odpowiedz #119 dnia: Grudnia 18, 2014, 09:57:19 am »

.
Zapisane
Strony: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 17 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia lokalne  |  Metropolia warszawska  |  Wątek: Stan warszawskiej tradycji « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!