Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 27, 2024, 22:53:51 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231964 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Komunia na klęcząco
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 32 Drukuj
Autor Wątek: Komunia na klęcząco  (Przeczytany 123862 razy)
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #180 dnia: Sierpnia 11, 2009, 17:35:35 pm »

Skończ już waść. Wstydu sobie oszczędź. I młodego wieku szkoda.

"Skończ waść..." tyczy się sytuacji, kiedy chcemy by z nami skończono (vide tekst oryginalny), a nie by ktoś skończył ;) :)

Słusznie, Pan Zet się poddaje. Bezwarukowo.

P.S. A w oryginale to jest "KOŃCZ" ;).
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
tkiller
aktywista
*****
Wiadomości: 1148


Koń jaki jest, każdy widzi.

« Odpowiedz #181 dnia: Sierpnia 11, 2009, 17:49:45 pm »

w Łk 8- ale tak mówiły demony... W całym nowym testamencie albo występuje "Panie", "Rabbi", "nauczycielu", "Synu Dawida", albo II os. l. poj...


Myli się pan

   
Mk 10:47 bt Ten słysząc, że to jest Jezus z Nazaretu, zaczął wołać: «Jezusie, Synu Dawida, ulituj się nade mną!»
Łk 17:13  bt   i głośno zawołali: «Jezusie, Mistrzu, ulituj się nad nami!»
Zapisane
"..co sądzić o tych nawet pobożnych, którzy podczas Mszy św. odmawiają różaniec i najrozmaitsze litanie albo przez całą Mszę św. odmawiają modlitwy przygotowawcze do komunii św. Ci wszyscy, tak należy stwierdzić, liturgicznie nieprawidłowo uczestniczę we Mszy świętej."
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #182 dnia: Sierpnia 11, 2009, 18:19:49 pm »

w Łk 8- ale tak mówiły demony... W całym nowym testamencie albo występuje "Panie", "Rabbi", "nauczycielu", "Synu Dawida", albo II os. l. poj...
Myli się pan
Mk 10:47 bt Ten słysząc, że to jest Jezus z Nazaretu, zaczął wołać: «Jezusie, Synu Dawida, ulituj się nade mną!»
Łk 17:13  bt   i głośno zawołali: «Jezusie, Mistrzu, ulituj się nad nami!»
Czyżby?
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1409

« Odpowiedz #183 dnia: Sierpnia 11, 2009, 19:07:26 pm »

Chciałam tylko zauważyć, że mało kto spośród osób spotykających Pana Jezusa w czasie jego ziemskiego bytowania wiedział, iż jest On Bogiem.
My natomiast to wiemy.
Zapisane
Zet
rezydent
****
Wiadomości: 419

« Odpowiedz #184 dnia: Sierpnia 11, 2009, 19:18:19 pm »

Piotr wiedział. Vide jego dialog z P. Jezusem na granicy Galilei.
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #185 dnia: Sierpnia 11, 2009, 20:27:52 pm »

A kto to ustalił?


Ludzie kulturalni.

Proszę zapamiętać: gdy Pan pisze do mnie np. o panu Kowalskim, to z małej litery. Jeśli zaś zwraca się do pana Kowalskiego to z dużej litery. Inaczej wyrabia Pan sobie opinię prostaka. Czy to się Panu podoba czy nie tak jest. Przynajmniej w Polsce.
Zapisane
Adam
aktywista
*****
Wiadomości: 764

« Odpowiedz #186 dnia: Sierpnia 11, 2009, 20:39:36 pm »

Proszę zapamiętać: gdy Pan pisze do mnie np. o panu Kowalskim, to z małej litery. Jeśli zaś zwraca się do pana Kowalskiego to z dużej litery. Inaczej wyrabia Pan sobie opinię prostaka. Czy to się Panu podoba czy nie tak jest. Przynajmniej w Polsce.

Pomijam całą dyskusję. Pragnę tylko zauważyć, że w tej kwestii nie ma Pan racji. Stosowanie wielkiej litery przy zwracaniu się do kogoś jest zalecane tylko i wyłącznie w listach do kogoś. Wszędzie indziej można i należy pisać z małej litery, zwłaszcza tutaj na forum. Jeśli piszę z dużej, to jest to tylko i wyłącznie mój kaprys. Równie dobrze a nawet lepiej byłoby zastosować małą literę. I nie ma to nic wspólnego z kulturą osobistą ale z zasadami języka polskiego.
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #187 dnia: Sierpnia 11, 2009, 20:47:13 pm »

Szkoda, że Pan nie zauważył, że właśnie na forum ludzie czasami zwracają się do siebie. Wtedy należy pisać z dużej litery. Przykładowo: w swej wypowiedzi nie pisał Pan o mnie, lecz zwracał się do mnie i wtedy na pewno wypada ludziom kulturalnym stosować dużą literę.


***

Dla studentów: gdy piszą Państwo listy do swych wykładowców (również drogą elektroniczną), to nigdy nie należy zaczynać od: "Witam...". Zawsze należy zaczynać: "Szanowny Panie..."
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 11, 2009, 20:52:06 pm wysłana przez Zygmunt » Zapisane
Adam
aktywista
*****
Wiadomości: 764

« Odpowiedz #188 dnia: Sierpnia 11, 2009, 21:08:54 pm »

Szkoda, że Pan nie zauważył, że właśnie na forum ludzie czasami zwracają się do siebie. Wtedy należy pisać z dużej litery. Przykładowo: w swej wypowiedzi nie pisał Pan o mnie, lecz zwracał się do mnie i wtedy na pewno wypada ludziom kulturalnym stosować dużą literę.

Ale właśnie zauważyłem i to co napisałem, właśnie do tego się odnosi. "Pan" i "Pani" z wielkiej litery piszemy tylko w listach czy oficjalnych pismach.
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #189 dnia: Sierpnia 11, 2009, 21:11:57 pm »

Więc na publicznym forum tak się zwracamy, chyba, że chcemy okazać lekceważenie.
Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #190 dnia: Sierpnia 11, 2009, 23:03:03 pm »

Chyba, że jesteśmy "wyznawcami" Adama Michnika - wtedy do wszystkich zwracamy się per "ty".
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
Zet
rezydent
****
Wiadomości: 419

« Odpowiedz #191 dnia: Sierpnia 12, 2009, 08:56:02 am »

Chyba, że jesteśmy "wyznawcami" Adama Michnika - wtedy do wszystkich zwracamy się per "ty".
Zawęża pan. Nie tylko wyznawcy Adama Michnika tak czynią. Zresztą wcale nie jestem przekonany, że tak czynią.
Mówienie sobie per ty istniało zanim powstał owy kult. Ponieważ ten sposób zwracania się do siebie jest formą bardziej rodzinną. Cieplejszą. Łatwiej się rozmawia, Zanika pewna sztuczność, pewien dystans. Zwłaszcza w dyskusji. Łatwiej się rozmawia, gdy jest mniej oficjalnie. Fakt że kiedyś nawet w rodzinie zwracano się do siebie per panie bracie, pani żono itd. Szlachta powszechnie zwracała się do siebie per "panie bracie",  gdzie słowo "bracie" miało złagodzić ten dystans. Nawet przeszło to do zakonów. I żeby zmniejszyć ten dystans, zaczęto zwracać się do siebie per siostro, bracie. Mówienie sobie po imieniu ma swój sens.
Jeśli chodzi o szacunek, to można go okazywać również tykając, a można gnoić poprzez formę pan.
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #192 dnia: Sierpnia 12, 2009, 11:11:52 am »

Czysta postmoderna i tyle w tym temacie.
Zapisane
Zet
rezydent
****
Wiadomości: 419

« Odpowiedz #193 dnia: Sierpnia 12, 2009, 12:42:33 pm »

I tyle ma pan tylko do powiedzenia. Znowu mantrowanie. Jak brakuje argumentu - moderna.
Jak się chce komuś przyłożyć- moderna itd i ble ble.
Proponuję od razu pomantrować i zamiast jakiejkolwiek odpowiedzi tylko kopiować tę mantrę.
Mogę pomóc : moderna, moderna, moderna, moderna, moderna, moderna, moderna, moderna,
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #194 dnia: Sierpnia 12, 2009, 12:49:44 pm »

To podobnie jak gdy ktoś gra czy śpiewa - jak fałszuje to fałszuje i co tu argumentować. Cała historia polskiej kultury przeciwko zetowym wywodom przemawia. Są infantylne a to główna cecha postmoderny.
Zapisane
Strony: 1 ... 11 12 [13] 14 15 ... 32 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Komunia na klęcząco « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!