Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 27, 2024, 22:52:53 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231964 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Komunia na klęcząco
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 32 Drukuj
Autor Wątek: Komunia na klęcząco  (Przeczytany 123861 razy)
Adam
aktywista
*****
Wiadomości: 764

« Odpowiedz #165 dnia: Sierpnia 03, 2009, 09:25:43 am »

Próbuję tylko pokazać, że te dwa fakty się nie wykluczają.

A nasi rodzice nie są naszymi przyjaciółmi? W USA jest kłopot ze słowem "friend", więc rozumiem te rozterki. W Polsce na szczęscie dalej, w większości, obowiązuje stare znaczenie słowa "przyjaciel".
Zapisane
slavko
Gość
« Odpowiedz #166 dnia: Sierpnia 03, 2009, 09:37:07 am »

No tak "friend" ma szerszy zadres znaczeniowy. Jakby nie bylo ludziom sie akcenty poprzestawialy respekt pozanikal i jakos grzeszni juz tacy nie sa etc, etc, bo przeciez "Jesus loves us", "Jesus is our friend", bo przez tyle lat nie wolno bylo ludzi straszyc sadem Bozym, grzechem, Szatanem, a wielu uwazalo ze np. na kazaniu nie wolno mowic o aborcji.

Liczmy na Niego, ufamy Mu jak niezawodnemu przyjacielowi.
A czy zna Pan sytuacje w Pismie Sw, w ktorej ktorykolwiek z uczniow zwraca sie do P. Jezusa 'Przyjacielu'?
Ale podchodzmy jak do nawyzszego pana.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 03, 2009, 09:49:18 am wysłana przez Slavko » Zapisane
Zet
rezydent
****
Wiadomości: 419

« Odpowiedz #167 dnia: Sierpnia 03, 2009, 12:03:45 pm »

A czy przypadkiem nie dochodzimy tu do absurdu cytując w tym temacie zwroty z zycia czy logii Jezusa. Przecież trzeba uwzględnić aspekt kulturowy, jakże inny na Wschodzie. A tak na marginesie, to wiele razy do Jezusa zwracano się po imieniu. Taka wtedy i tam obowiązywała forma towarzyska. W średniowieczu w Europie natomiast było nieco inaczej. Tytułem pan obdarzano baronów. Dzisiaj każdego tytułuje się panem, a w Angli per "wy"  - chociaż w Ameryce czy Skandynawi odchodzi się od tego w stronę taką jaka była w starozytności. I nikomu to nie uwłacza.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 03, 2009, 12:06:34 pm wysłana przez Zet » Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #168 dnia: Sierpnia 11, 2009, 12:08:17 pm »

Są kraje o wyższej i niższej kulturze.
Zapisane
Zet
rezydent
****
Wiadomości: 419

« Odpowiedz #169 dnia: Sierpnia 11, 2009, 12:48:54 pm »

Są kraje o wyższej i niższej kulturze.
A jaka wg pana jest gradacja? Kto ustala ten poziom? I wg jakich czynników?
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #170 dnia: Sierpnia 11, 2009, 13:06:16 pm »

Przykładowo: jeśli zwraca się do mnie Pan z małej litery, to świadczy o Pana  niskiej  kulturze.
Zapisane
Zet
rezydent
****
Wiadomości: 419

« Odpowiedz #171 dnia: Sierpnia 11, 2009, 14:11:39 pm »

A kto to ustalił?
Bo wiesz pan ja to Pana mam jednego - Jezusa Chrystusa. I jedną Panią - Jego Matkę.
I dlatego stosuję taką hierarchię.
Bo w pozostałych przypadkach słowo pan nie jest nazwą własną i w języku polskich w przeciwieństwie do np niemieckiego rzeczowniki w tym tytuły (a słowo "pan" jest tytułem)  pisze się małą literą. Jedynie specjalna cześć dla kogoś każe mi pisac to słowo Wielką literą. Pisząc np bp. kard. Glemp wcale nie umniejszam jego rangi. O szacunku świadczą te tytuły pisane jednak z małej litery.
Książę, hrabia, baron, sire, doktor, prof.  itd też pisze się z małej. Może pan dla siebie żąda szczególnych względów? Albo próbuje pan wprowadzić savoir vivre własnego pomysłu?
Chyba podobnie jest z tymi krajami o wyższej lub niższej kulturze, - wg własnych wskaźników.
Wg mnie kultura może być inna, różna, odmienna, ale niższa? Bałbym się takiego określenia.
To mi trochę przypomina tzw "ludzi przyzwoitych" z UW - jak sami siebie lubili okreslać. A pan Bartoszewski nawet książkę autobiograficzną popełnił pt "Warto być przyzwoitym"
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 11, 2009, 14:26:26 pm wysłana przez Zet » Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #172 dnia: Sierpnia 11, 2009, 14:19:09 pm »

A kto to ustalił?
A ile Pan ma latek? Kwestia długości Pańskich galotów znów ożywa po takich pytaniach z Pana strony.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Zet
rezydent
****
Wiadomości: 419

« Odpowiedz #173 dnia: Sierpnia 11, 2009, 14:29:51 pm »

Sądząc po pana zachowaniu, tekstach  i lekturze ze zrozumieniem -  z pięć razy tyle co pan.
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #174 dnia: Sierpnia 11, 2009, 14:33:32 pm »

Sądząc po pana zachowaniu, tekstach  i lekturze ze zrozumieniem -  z pięć razy tyle co pan.
To Pan już nie żyje. Jakiś upiór tu się na forum szwęda.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Zet
rezydent
****
Wiadomości: 419

« Odpowiedz #175 dnia: Sierpnia 11, 2009, 14:41:49 pm »

Jeśli już to szwenda. - Ale nie, z analizy pańskich postów wynika, że sa one dziełem dziesięciolatka.
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #176 dnia: Sierpnia 11, 2009, 14:50:18 pm »

Jeśli już to szwenda. - Ale nie, z analizy pańskich postów wynika, że sa one dziełem dziesięciolatka.
Jak Pan woli, fakt, rzadkie słowo. Zaś z pańskiego stylu wyrasta się w wieku czterech, pięciu latek. Ale faktycznie, znam koszmarną osobę (płci odmiennej) w późnych latach trollejbusowych, która reaguje podobnie do Pana i jeszcze się nie odpępowiła od mamusi.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Zet
rezydent
****
Wiadomości: 419

« Odpowiedz #177 dnia: Sierpnia 11, 2009, 15:14:06 pm »

Skończ już waść. Wstydu sobie oszczędź. I młodego wieku szkoda.
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #178 dnia: Sierpnia 11, 2009, 16:50:32 pm »

@ Sz. P. jp7  A czy wierny i pokorny sloga odwazy sie nazwac Krola przyjacielem (a tymbarziej swoim "kumplem")?
Jestem sobie w stanie coś takiego wyobrazić. Tym niemniej - przyjaciel w sercu, "Król", "Pan" itp. na ustach...

A tak na marginesie, to wiele razy do Jezusa zwracano się po imieniu.
Owszem, np Mk 1:24 : << «Czego chcesz od nas, Jezusie Nazarejczyku? Przyszedłeś nas zgubić. Wiem, kto jesteś: Święty Boży».>> czy mk 5: <<«Czego chcesz ode mnie, Jezusie, Synu Boga Najwyższego? Zaklinam Cię na Boga, nie dręcz mnie!»> czy łk 4: 34 <<«Och, czego chcesz od nas, Jezusie Nazarejczyku? Przyszedłeś nas zgubić? Wiem, kto jesteś: Święty Boży».>>, czy <<ujrzał Jezusa, z krzykiem upadł przed Nim i zawołał: «Czego chcesz ode mnie, Jezusie, Synu Boga Najwyższego? Błagam Cię, nie dręcz mnie!»>> w Łk 8- ale tak mówiły demony... W całym nowym testamencie albo występuje "Panie", "Rabbi", "nauczycielu", "Synu Dawida", albo II os. l. poj...
W Mt6: <<A oto zbliżył się trędowaty, upadł przed Nim i prosił Go: «Panie, jeśli chcesz, możesz mnie oczyścić». >>
«Panie, sługa mój leży w domu sparaliżowany i bardzo cierpi»
Mt9 <<«Ulituj się nad nami, Synu Dawida!»>>
Mk 4: "«Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?»"
Mk7: <<«Tak, Panie, lecz i szczenięta pod stołem jadają z okruszyn dzieci»>>
Mk 9: <<«Rabbi, dobrze, że tu jesteśmy; postawimy trzy namioty: jeden dla Ciebie, jeden dla Mojżesza i jeden dla Eliasza».>>
<<«Nauczycielu, przyprowadziłem do Ciebie mojego syna, który ma ducha niemego.>>
<<tedy Jan rzekł do Niego: «Nauczycielu, widzieliśmy kogoś, kto nie chodzi z nami, jak w Twoje imię wyrzucał złe duchy...>>
Mk 10 <<dy wybierał się w drogę, przybiegł pewien człowiek i upadłszy przed Nim na kolana, pytał Go: «Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne?»>>
<<«Nauczycielu, wszystkiego tego przestrzegałem od mojej młodości». >>
<<Ten słysząc, że to jest Jezus z Nazaretu, zaczął wołać: «Jezusie, Synu Dawida14, ulituj się nade mną!» 48 Wielu nastawało na niego, żeby umilkł. Lecz on jeszcze głośniej wołał: «Synu Dawida, ulituj się nade mną!»>>
Łk 5 <<A Szymon odpowiedział: «Mistrzu, całą noc pracowaliśmy i niceśmy nie ułowili. Lecz na Twoje słowo zarzucę sieci».>>
<<Gdy ujrzał Jezusa, upadł na twarz i prosił Go: «Panie, jeśli chcesz, możesz mnie oczyścić». >>
Łk 7 <<A gdy był już niedaleko domu, setnik wysłał do Niego przyjaciół z prośbą: «Panie, nie trudź się, bo nie jestem godzien, abyś wszedł pod dach mój.>>
<<Na to Jezus rzekł do niego: «Szymonie, mam ci coś powiedzieć». On rzekł: «Powiedz, Nauczycielu!» >>
Łk 8: <<Przystąpili więc do Niego i obudzili Go, wołając: «Mistrzu, Mistrzu, giniemy!» >>
<<dy wszyscy się wypierali, Piotr powiedział: «Mistrzu, to tłumy zewsząd Cię otaczają i ściskają».>>
J2: <<  Ten [Nikodem]przyszedł do Niego nocą i powiedział Mu: «Rabbi,(..)>>
J4: «Panie, nie masz czerpaka, a studnia jest głęboka>>
«Panie, widzę, że jesteś prorokiem. >>
<<Tymczasem prosili Go uczniowie, mówiąc: «Rabbi, jedz!» >>
<<Powiedział do Niego urzędnik królewski: «Panie, przyjdź, zanim umrze moje dziecko»>>
J5
<< Odpowiedział Mu chory: «Panie, nie mam człowieka, aby mnie wprowadził do sadzawki, gdy nastąpi poruszenie wody.>>

Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
szczur.w.sosie
uczestnik
***
Wiadomości: 210

« Odpowiedz #179 dnia: Sierpnia 11, 2009, 17:12:56 pm »

Skończ już waść. Wstydu sobie oszczędź. I młodego wieku szkoda.

"Skończ waść..." tyczy się sytuacji, kiedy chcemy by z nami skończono (vide tekst oryginalny), a nie by ktoś skończył ;) :)
Zapisane
Strony: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 32 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Komunia na klęcząco « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!