Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 27, 2024, 17:31:34 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231964 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Komunia na klęcząco
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 32 Drukuj
Autor Wątek: Komunia na klęcząco  (Przeczytany 123821 razy)
Mainchin
rezydent
****
Wiadomości: 329


« Odpowiedz #135 dnia: Czerwca 07, 2009, 15:22:26 pm »

@ Zygmunt
W rytach wschodnich właśnie tak się przystępuje do komunii - mając ręce złożone na piersi na kształt krzyża:

U świętego Benona widziałem niewiastę przyjmującą Komunię z tak złożonymi rękoma.


Ja sam byłem uczony tak przyjmować Komunię świętą, w mojej parafii uchodzi to za normę. To jest bardzo ładne, widziałem obrazy przedstawiające aniołów w ten sposób adorujących Boga.
Zapisane
Recordare, Virgo Mater, dum steteris in conspectu Dei, ut loquaris pro nobis bona, et ut avertas indignationem suam a nobis.
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #136 dnia: Czerwca 07, 2009, 22:52:41 pm »

Gdzieś czytałem, że tak właśnie do starej Mszy sie podchodziło do komunii (jakaś książeczka, chyba dla ministrantów)
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Eremita
Gość
« Odpowiedz #137 dnia: Czerwca 08, 2009, 09:11:33 am »

Według mnie przed soborem V2 komunię swiętą przyjmowano zawsze na klęcząco przy opasaniu prezbiterium. Kościelny opasanie nakrywał białym obrusem i każdy podchodził. Teraz też jest na klęcząco tylko że przez środek kościoła. Oczywiście jak jest tłok to nie da się klęczeć.
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #138 dnia: Czerwca 08, 2009, 09:56:05 am »

Według mnie przed soborem V2 komunię swiętą przyjmowano zawsze na klęcząco przy opasaniu prezbiterium. Kościelny opasanie nakrywał białym obrusem i każdy podchodził. Teraz też jest na klęcząco tylko że przez środek kościoła. Oczywiście jak jest tłok to nie da się klęczeć.

U św. Benona jest tłok i nie ma Komunii przez środek kościoła i da się klęczeć.
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #139 dnia: Czerwca 08, 2009, 11:29:52 am »

Szanowni Państwo - wątek jest o komunii na klęcząco. O hirofagozie (?) jest gdzie indziej...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #140 dnia: Czerwca 08, 2009, 12:23:10 pm »

Według mnie przed soborem V2 komunię swiętą przyjmowano zawsze na klęcząco przy opasaniu prezbiterium. Kościelny opasanie nakrywał białym obrusem i każdy podchodził.

Należało też złożone dłonie umieścić pod obrusem.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
best
Gość
« Odpowiedz #141 dnia: Czerwca 08, 2009, 13:13:37 pm »

Według mnie przed soborem V2 komunię swiętą przyjmowano zawsze na klęcząco przy opasaniu prezbiterium. Kościelny opasanie nakrywał białym obrusem i każdy podchodził.

Należało też złożone dłonie umieścić pod obrusem.

Teraz obrus ciężko spotkać w NOMowej parafii
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #142 dnia: Czerwca 08, 2009, 14:20:41 pm »

Teraz obrus ciężko spotkać w NOMowej parafii
Na ołtarzu głównym zawsze* jest obrus. Niestety - jeden zamiast trzech, ale jest.

* - z wyjątkiem sytuacji, kiedy ołtarz ma być bez obrusa rzecz jasna.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #143 dnia: Czerwca 08, 2009, 15:00:18 pm »

Według mnie przed soborem V2 komunię swiętą przyjmowano zawsze na klęcząco przy opasaniu prezbiterium. Kościelny opasanie nakrywał białym obrusem i każdy podchodził.
Należało też złożone dłonie umieścić pod obrusem.
Teraz obrus ciężko spotkać w NOMowej parafii
Chodziło mi oczywiście o ten obrus przy balaskach, kiedyś to była norma, dziś chyba jedynie u Panien Wizytek na Krakowskim coś takiego można zobaczyć. Swego czasu nawet go przeciągałem(1) i muszę stwierdzić, że sporo osób wiedziało, co z tym zrobić.

(1) Taki długi i wąski obrusik wisiał po stronie prezbiterium i za normalnych czasów ministrant przerzucał go przed Komunią na stronę wiernych nakrywając tym samym krawędzią górną wierzch balasek, niczym stół. Po zakończeniu Komunii obrusik wracał na swoje miejsce. Aż dziw bierze, że tyle się mówi o Ucznie a pomija się przyozdobienie stołu, czy nawet sam stół. Ot posoborowa logika.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #144 dnia: Czerwca 08, 2009, 15:08:34 pm »

(1) Taki długi i wąski obrusik wisiał po stronie prezbiterium i za normalnych czasów ministrant przerzucał go przed Komunią na stronę wiernych nakrywając tym samym krawędzią górną wierzch balasek, niczym stół. Po zakończeniu Komunii obrusik wracał na swoje miejsce.
Zapraszam do Warszawy - Parafia Bożego Ciała na Kamionku (sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej, konkatedra Warszawsko - Praska)- obrus jest w użyciu do dziś, wielokrotnie korzystałem ;)
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Tymoteusz
adept
*
Wiadomości: 30


« Odpowiedz #145 dnia: Czerwca 08, 2009, 16:27:40 pm »

Więcej jest kościołów w których jest używany - choćby w rodzinnej parafii mojej mamy, gdzie pamiętam jescze za poprzedniego proboszcza balaski zlikwidowane stały pod boczną ścianą, a gdy przyszedł nowy proboszcz powróciły na swoje miejsce i teraz zawsze 2 ministrantów przed komunią zamyka je i nakrywa obrus - coś wspaniałego! 
Zapisane
Deo gratias
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #146 dnia: Czerwca 08, 2009, 17:30:47 pm »

Zapraszam do Warszawy - Parafia Bożego Ciała na Kamionku (sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej, konkatedra Warszawsko - Praska)- obrus jest w użyciu do dziś, wielokrotnie korzystałem ;)
To zapewne jest zasługą Ś.P. Księdza Biskupa Zbigniewa Kraszewskiego?
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #147 dnia: Czerwca 08, 2009, 17:39:44 pm »

Tak, ale nie tylko. Obecny ksiądz Proboszcz też ma swój wkład do tego...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #148 dnia: Czerwca 08, 2009, 17:48:21 pm »

Tak, ale nie tylko. Obecny ksiądz Proboszcz też ma swój wkład do tego...
To wielka radość, że Przezacni Pasterze mają Godnych Następców!
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #149 dnia: Czerwca 08, 2009, 17:56:13 pm »

Ksiądz Prałat jest już raczej stary, wiec co przyniesie przyszłość nie wiem. Ale dum spiro spero...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Strony: 1 ... 8 9 [10] 11 12 ... 32 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Komunia na klęcząco « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!