Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 27, 2024, 21:02:12 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231964 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Komunia na klęcząco
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 32 Drukuj
Autor Wątek: Komunia na klęcząco  (Przeczytany 123849 razy)
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #105 dnia: Czerwca 05, 2009, 22:44:29 pm »

Brawo dla Księdza ! A dla Pana plusik !

         +
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
PSFF
uczestnik
***
Wiadomości: 229


« Odpowiedz #106 dnia: Czerwca 05, 2009, 22:56:46 pm »

Tylko dlaczego tylu księży tego nie rozumie czy wstydzi się?
Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #107 dnia: Czerwca 05, 2009, 23:05:19 pm »

"Rozumieją" (inaczej), nie wstydzą się. Mają "inne zdanie" na ten temat. "Taki jest teraz obyczaj, taka moda" - usłyszałem od pewnego starszego księdza - proboszcza, nie sprzeciwiającego się zresztą "temu obyczajowi" (ale Komunii św. klęczącym nie odmawia).
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #108 dnia: Czerwca 05, 2009, 23:14:03 pm »

Moja mama opowiadała jakis czas temu o tym, jak to klęknęła w sklepie osiedlowym, gdy zobaczyła ksiedza z bursą za szybą w drzwiach, a babka obok, jak to zobaczyła, powiedziała: A tak, tak, klęknąć należy - i też przyklęknęła (ale w stronę lady, bo wygodniej się było podeprzeć :) )
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Kyllyan
bywalec
**
Wiadomości: 85


moja wspólnota
« Odpowiedz #109 dnia: Czerwca 06, 2009, 08:38:59 am »

[A kilka dni temu ksiądz, który uczy mnie religii w szkole, mówił, że do komunii trzeba przystępować na klęcząco. To jest właściwa pozycja. Na stojąco można, gdy zdrowie nie pozwala. :)
Ale są diecezje, w których ordynariusze zarządzili, że komunii udziela sie procesyjnie i na stojaco.
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #110 dnia: Czerwca 06, 2009, 10:43:46 am »

W których diecezjach?
Zapisane
eire00
uczestnik
***
Wiadomości: 119

« Odpowiedz #111 dnia: Czerwca 06, 2009, 12:46:48 pm »

Chyba ksiądz coś źle zrozumiał - Kościół dopuszcza też zabicie kogoś w obronie własnej - choć nadal jest to grzech - a już w żadnym wypadku nie twierdzi się, że wyrzuty sumienia są bezpodstawne.

To bokotemat, ale wydaje mi się, że to nie prawda. Zabicie kogoś w obronie własnej nie jest grzechem, wykonanie kary śmierci, zabicie podczas działań wojennych... Przykazanie mówi "lo trisach" - "nie morduj"... Dlatego ten przykład chyba nie jest trafny, ale samo rozumowanie jak najbardziej.

Cytat: jp7
Na koniec - każde działanie wbrew sumieniu jest grzechem.

Ale sumienie może być źle ukształtowane, może pojawić się skrupulanctwo, dlatego trzeba się oprzeć na jakejś obiektywnejch normach...

Cytuj
Tia. Wystarczy, że ksiądz (np. nowy proboszcz) z ambony ogłosi - "od dziś koniec z klękaniem" i zostanie Pan sam...

Podobno poprzedni proboszcz tak zrobił, ale babcie były nieugięte i sprawa się obiła nawet o kurię, która kazała udzielać na klęcząco też. Jak był u nas rekolekcjonista to mówi do proboszcza po Mszy: czy nie należałoby zrobić porządku z tymi klęczącymi? A on odparł, że już kiedyś próbował, ale się nie udało... :)
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #112 dnia: Czerwca 06, 2009, 13:11:46 pm »

"Wedle zwyczaju Kościoła" gdzie w zwyczaju obrządku łacińskiego było stanie podczas komunii??? 

Komunia na klęcząco rozpowszechniała się zasadniczo od XII wieku, ale np. do Westfalii dotarła dopiero w XVII w.

To znaczy, że nie ma tradycji przyjmowania Komunii na stojąco.
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #113 dnia: Czerwca 06, 2009, 13:59:43 pm »

To znaczy, że nie ma tradycji przyjmowania Komunii na stojąco.

Jeśli dla Pana XII czy nawet XVII wiek to tak jak wczoraj ... Bo dla mnie nie.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Marcin_
uczestnik
***
Wiadomości: 100

« Odpowiedz #114 dnia: Czerwca 06, 2009, 14:22:22 pm »

Pani Wirdiano, podałam przykład. Nie spotkałam się jak dotąd  w KRK z przyjmowaniem Komunii przez wiernych pod dwiema postaciami, z wyjątkiem Eucharystii w Neo i sakramentu małżeństwa.
U mnie w parafii (nie wiem niestety, jak jest w innych) na święto św. Jana udziela się Komunii pod dwiema postaciami. Raz też trafiłem do innego kościoła na Mszę z Sakramentem małżeństwa i ksiądz rozdawał Komunię tak: Ciało Pana Jezusa maczał w kielichu z Krwią i dawał wiernym (klęczeli). Czy tak można?
Zapisane
PSFF
uczestnik
***
Wiadomości: 229


« Odpowiedz #115 dnia: Czerwca 06, 2009, 15:04:06 pm »

A ja mam małe pytanie do tych, którzy uważają, że powinno się na stojąco: Czy macie jakiś silny argument za tym?
Zapisane
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #116 dnia: Czerwca 06, 2009, 15:15:16 pm »

A ja mam małe pytanie do tych, którzy uważają, że powinno się na stojąco: Czy macie jakiś silny argument za tym?

W takim razie niech Pan to pytanie zada na forum "nie dla tradsów" (żeby nie napisać modernistów)!
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #117 dnia: Czerwca 06, 2009, 15:49:32 pm »

U mnie w parafii (nie wiem niestety, jak jest w innych) na święto św. Jana udziela się Komunii pod dwiema postaciami.

Jest Pan pewien, że w kielichu była Krew Pańska?

Raz też trafiłem do innego kościoła na Mszę z Sakramentem małżeństwa i ksiądz rozdawał Komunię tak: Ciało Pana Jezusa maczał w kielichu z Krwią i dawał wiernym (klęczeli). Czy tak można?

Tak, to tzw. Komunia św. przez zanurzenie.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #118 dnia: Czerwca 06, 2009, 17:41:52 pm »

ale o sam fakt Komunii sw. pod dwoma postaciami w oczach tradycjonalistow. Bardzo prosze o odpowiedz :).
Ksiązdz zapyta się sam siebie ;-)
Jak najbardziej za - Kościół zawsze tak udzielał Komunii św.

To bokotemat, ale wydaje mi się, że to nie prawda. Zabicie kogoś w obronie własnej nie jest grzechem, wykonanie kary śmierci, zabicie podczas działań wojennych... Przykazanie mówi "lo trisach" - "nie morduj"... Dlatego ten przykład chyba nie jest trafny, ale samo rozumowanie jak najbardziej.
Ma Pan rację - z grzechem przesadziłem  - jest to zło. Choć z drugiej strony - każdy po zabiciu na wojnie, czy w obronie własnej - człowieka - odczuwa wyrzuty sumienia. W dawniejszych czasach - ludzie nawet podczas bitwy nie decydowali się strzelać do innego człowieka, który przecież też strzelał (stąd znajdywane muszkiety, z kilkoma ładunkami w llufie)...

Ale sumienie może być źle ukształtowane, może pojawić się skrupulanctwo, dlatego trzeba się oprzeć na jakejś obiektywnejch normach...
Niezupełnie. Sumienie trzeba kształtować. Ale działać wbrew niemu nie można (cytowałem katechizm, podobna myśl wygłosił Innocenty III - "quidquid fit contra constientiam aedificat ad gehennam").

Podobno poprzedni proboszcz tak zrobił, ale babcie były nieugięte i sprawa się obiła nawet o kurię, która kazała udzielać na klęcząco też. Jak był u nas rekolekcjonista to mówi do proboszcza po Mszy: czy nie należałoby zrobić porządku z tymi klęczącymi? A on odparł, że już kiedyś próbował, ale się nie udało... :)
To może należy pójść do proboszcza z sugestią: "czy nie należałoby zrobić porządku z tymi stojącymi?" Skoro "jedność gestów jest aż tak ważna, a ci, którzy stoją - wstali bo byli posłuszni - wniosek jest oczywisty ;)

U mnie w parafii (nie wiem niestety, jak jest w innych) na święto św. Jana udziela się Komunii pod dwiema postaciami.
Jest Pan pewien, że w kielichu była Krew Pańska?
Sądzę, ze przydało by się wytłumaczenie - na św. Jana wiernych po prostu częstuje się winem. (oczywiście nalezy to zrobić w taki sposób aaby wierni nie myśleli że to Krew Pańska, czyli - nie można z kielicha - ale kto się przejmuje takimi głupotami)

Tak, to tzw. Komunia św. przez zanurzenie.
Ma jedną zaletę - nie można jej przyjmować do ręki.

A ja mam małe pytanie do tych, którzy uważają, że powinno się na stojąco: Czy macie jakiś silny argument za tym?
"Biskup kazał."
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #119 dnia: Czerwca 06, 2009, 18:31:46 pm »

@ PSFF
Nie jestem zwolennikiem komunii na stojąco w obrządku rzymskim, ale silnym argumentem przemawiającym za przystępowaniem do komunii na klęcząco jest znany chyba wszystkim kanon Soboru Nicejskiego.
Zapisane
Strony: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 32 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Komunia na klęcząco « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!