Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 28, 2024, 01:21:26 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231964 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Komunia na klęcząco
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 32 Drukuj
Autor Wątek: Komunia na klęcząco  (Przeczytany 123880 razy)
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #75 dnia: Czerwca 05, 2009, 13:23:39 pm »



mi nie chodziło o wzrost ale o PROCENT !

Nie ma znaczenia wtedy jak dużo było, tylko illu z nas (Obywateli) wyznawało wiarę katolicką do innych wyznań.
35 mln to 35 mln bez względu na zawieruchy wojenne i powojenne




Ależ ma znaczenie wszystko. Nie można patrzeć na cyferki bez kontekstu. Wtedy w okresie międzywojennym mieliśmy inny skład kulturowo-religijny społeczeństwa, a teraz mamy inny. Jak cyferkami porównać ilość katolików wtedy i teraz skoro wcześniej społeczeństwo było bardziej bogate w różne wyznania. Chyba że się mylę, ale tak mnie uczyli.
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #76 dnia: Czerwca 05, 2009, 13:29:55 pm »

Wielu może nie chodzić do kościoła, bo są tam wzywani do różnych dziwacznych zachowań... Przecież wygląd wielu kościołów i to co się w nich dzieje naprawdę bywa żenujące. To czasami zakrawa na robienie z ludzi idiotów. Jak ktoś chcący zachować powagę ma się w tej sytuacji zachować? Czasami zwyczajnie robi unik - nie idzie do kościoła.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 05, 2009, 13:31:53 pm wysłana przez Zygmunt » Zapisane
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #77 dnia: Czerwca 05, 2009, 13:43:10 pm »

Jak cyferkami porównać ilość katolików wtedy i teraz skoro wcześniej społeczeństwo było bardziej bogate w różne wyznania.

1939 - 74% katolików  ( w tym rzymianie, grecy i ormianie)
2009 - 95% katolików  (prawie sami rzymianie)
Zapisane
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #78 dnia: Czerwca 05, 2009, 13:43:39 pm »

Kościołów jako budynków było więcej teraz czy w 1939?
Ile mszy było odprawianych w kościele w Niedziele?

Racja znów dla Pana...
Zapisane
kwiatostan lipy
Gość
« Odpowiedz #79 dnia: Czerwca 05, 2009, 13:46:02 pm »

Wmówiono ludziom, że chodzenie do Kościoła jest zwyczajnie niepotrzebne, bo Bóg jest wszędzie, a mało kto zdaje sobie sprawę z tego czym jest msza św i czym różni się np od różańca. Ot jedno i drugie to nabożeństwo.
Pan Bóg przestał być pojmowany jako osoba, ot jakiś wyższy byt, który i tak nie ma wyjścia, musi nas zbawić ( czyt. ogłosić ogólną amnestię od przewin)
Kościół Katolicki zaczął się wypierać tego, ze poza nim nie ma zbawienia. itd itp.
Zapisane
ececylia
aktywista
*****
Wiadomości: 591


« Odpowiedz #80 dnia: Czerwca 05, 2009, 13:53:40 pm »

Kościołów jako budynków było więcej teraz czy w 1939?
Ile mszy było odprawianych w kościele w Niedziele?

Jeszcze stosunkowo niedawno Msze Św. były co godzinę ( obecnie co półtorej ).  
Zapisane
"Kochaj grzesznika nie jako grzesznika, ale jako człowieka. Jeśli kochasz chorego, prześladujesz chorobę, bo jeśli oszczędzasz chorobę, nie kochasz chorego." św. Augustyn
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #81 dnia: Czerwca 05, 2009, 13:54:46 pm »

Jak cyferkami porównać ilość katolików wtedy i teraz skoro wcześniej społeczeństwo było bardziej bogate w różne wyznania.

1939 - 74% katolików  ( w tym rzymianie, grecy i ormianie)
2009 - 95% katolików  (prawie sami rzymianie)

I co ma z tego wynikać?
Zapisane
PSFF
uczestnik
***
Wiadomości: 229


« Odpowiedz #82 dnia: Czerwca 05, 2009, 14:08:46 pm »

Nie zorientowałem się początkowo, że jest Pan księdzem, p. Pauluss. Ale dobrze, że Pan nim jest, bo podejrzewam, że pamięta ksiądz fragment Ewangelii, w którym Żydzi pytali Pana Jezusa czy można oddalić żonę. Upraszczając sprawę (ja tak to rozumiem) - zapisano, że można stać podczas przyjmowania Komunii, bo tak ktoś wymyślił. A katolik powinien sam zrobić użytek z mózgu i pomyśleć czy powinien stać. Zwłaszcza w kontekście tego, co napisali m.in. JRWF czy Szmulka.
A prz okazji - jak zaczniemy zgłębiać co napisano i na co można sobie pozwolić, można dojść do wniosku, że można przyjąć Komunię na klęcząco na rękę. Kompletnie bez sensu. Nie razi to księdza?
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #83 dnia: Czerwca 05, 2009, 14:55:23 pm »

"Wedle zwyczaju Kościoła" gdzie w zwyczaju obrządku łacińskiego było stanie podczas komunii??? 

Komunia na klęcząco rozpowszechniała się zasadniczo od XII wieku, ale np. do Westfalii dotarła dopiero w XVII w. Pierwotny zwyczaj wskrzesili w XX w. Ojcowie odnowy liturgicznej z Piusem Parschem na czele.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #84 dnia: Czerwca 05, 2009, 15:18:26 pm »

Kościołów jako budynków było więcej teraz czy w 1939?
Ile mszy było odprawianych w kościele w Niedziele?

Chwilunia:
(za wikipedią, ale podaje źródło)
Cytuj
Kościół katolicki w II Rzeczypospolitej był reprezentowany przez cztery obrządki (ryty). Według urzędowych wykazów diecezjalnych (schematyzmów) w 1931 roku wiernych Kościoła było 23.175.343 osoby, w tym:
obrządek łaciński (rzymski)    19 548 859
obrządek greckokatolicki    3 603 284
obrządek ormiański    5200
obrządek wschodniobizantyjski    18 000
Ogólna liczba ludności Polski w 1931 r. wynosiła 31 915 800 osób.
Czy liczba budynków - kościołów wzrosła dwukrotnie (uwzględniając przy tym straty, jakie Kościół poniósł podczas II WŚ?
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #85 dnia: Czerwca 05, 2009, 16:34:30 pm »

Jak czytam ten wątek, to tylko się pocieszam, że nie jestem tradycjonalistą, więc nie mam grzechu jeżeli przystąpię do komunii na stojąco (choć mi się to nie zdarza raczej) :) A ciekawe jak "tradycjonaliści" patrzą się na komunię pod dwiema postaciami, która w czasie nowej Mszy przyjmuje się tylko na stojąco (z tego co pamiętam).
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #86 dnia: Czerwca 05, 2009, 16:41:28 pm »

Chyba że się zawiera związek małżeński to wtedy się klęczy. Ale takto owszem na stojąco, najpierw się przyklęka.
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Tonya
uczestnik
***
Wiadomości: 173


« Odpowiedz #87 dnia: Czerwca 05, 2009, 16:42:48 pm »

Komunię pod dwiema postaciami przyjmuje się podczas neokatechumenalnej Eucharystii.
Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #88 dnia: Czerwca 05, 2009, 16:46:08 pm »

Komunię pod dwiema postaciami przyjmuje się podczas neokatechumenalnej Eucharystii.

A to co ja przyjmowałam? Bo na neonowej Mszy nigdy nie byłam.
Pod dwoma postaciami występuje częściej niż w tym jednym przypadku. Nie tylko neokatechumenat jest na świecie.
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
PSFF
uczestnik
***
Wiadomości: 229


« Odpowiedz #89 dnia: Czerwca 05, 2009, 16:52:04 pm »

/.../
 Bo na neonowej Mszy nigdy nie byłam.
/.../

Czasem trudno zorientować się, czy Msza jest neonowa czy nie.
Może być też normalna z elementami neonowej, np. z udziałem gitary jako instrumentu perkusyjnego ;)
Zapisane
Strony: 1 ... 4 5 [6] 7 8 ... 32 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Komunia na klęcząco « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!