Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 27, 2024, 19:44:11 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231964 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Komunia na klęcząco
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 32 Drukuj
Autor Wątek: Komunia na klęcząco  (Przeczytany 123840 razy)
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #60 dnia: Czerwca 05, 2009, 11:03:11 am »

właśnie... "z 25 maja 1967 r.:":) i wszystko jasne...
Zatwierdziła to Stolica Apostolska za zgodą papieża? Zatwierdzila. I to obowiązuje.
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #61 dnia: Czerwca 05, 2009, 11:16:24 am »

   Absolutnie, nie mam zamiaru zarzucać komuś grzechu!!! Stwierdzam, że jest taki zapis w modlitewniku i już.
Kto ma wiekszy autorytet? Autor modlitewnika czy Stolica Apostolska z waznie wybranym papiezem?
Cytuj
Wydaje mi się, że za grzech można by uznać sytuację, w której nie ktoś klęka z lenistwa albo z pośpiechu.
Owszem, gdyby to wynikalo z lenistwa albo z pospiechu, byloby grzechem. Nie moze byc jednakze grzechem to, co jest uznawane przez kompetentna wladze koscielna za dopuszczalne.

(Na marginesie a propos modlitewnika "Te Deum" - zainteresowala mnie ta pozycja, wiec chcialbym zadac pare pytan (moze go nawet zakupie, znalazlem na necie). Kto go wydal? Czy jest to reprint jakiegos starego wydania z lat np. 30 czy nowa (tzn z 2001 r) pozycja? Ma ktos moze skan jakiejs strony? Bardzo prosze o informacje)
Zapisane
ececylia
aktywista
*****
Wiadomości: 591


« Odpowiedz #62 dnia: Czerwca 05, 2009, 11:25:26 am »

Kto mieczem wojuje od miecza ginie. Smutne to ale niestety prawdziwe.
W ostatnią niedzielę koleżanka była na Mszy Św. w moim parafialnym kościele (nie chodzę bo mam możliwość słuchania MT) i ze zgrozą stwierdziła, że na Mszy dla dzieci nie było dzieci (jakieś pojedyncze osobniki). Kapłan odprawiający też był przerażony. A to moim zdaniem między innymi efekt tych wszystkich udogodnień, ulepszeń, żeby szybciej, żeby ciekawiej, żeby łatwiej. Ksiądz odwrócił się przodem do ludu i co to daje, jak ludu nie ma?
To był miesiąc maj 70-tka dzieci przystąpiła do Pierwszej Komunii Św. 70-tka obchodziła pierwszą rocznicę swojej Pierwszej Komunii Św. a w Kościele pustki.
Jak to rokuje na przyszłość?
Moim zdaniem to co łatwe i proste to nie jest zbyt wartościowe, doceniamy wtedy gdy włożymy jakiś wysiłek i starania.
Zapisane
"Kochaj grzesznika nie jako grzesznika, ale jako człowieka. Jeśli kochasz chorego, prześladujesz chorobę, bo jeśli oszczędzasz chorobę, nie kochasz chorego." św. Augustyn
tkiller
aktywista
*****
Wiadomości: 1148


Koń jaki jest, każdy widzi.

« Odpowiedz #63 dnia: Czerwca 05, 2009, 11:28:05 am »

Tak, jakby ksiądz stał tyłem do wiernych to kościoły były by pełne. Demografia oczywiście także nie ma u nic do rzeczy.
Zapisane
"..co sądzić o tych nawet pobożnych, którzy podczas Mszy św. odmawiają różaniec i najrozmaitsze litanie albo przez całą Mszę św. odmawiają modlitwy przygotowawcze do komunii św. Ci wszyscy, tak należy stwierdzić, liturgicznie nieprawidłowo uczestniczę we Mszy świętej."
kwiatostan lipy
Gość
« Odpowiedz #64 dnia: Czerwca 05, 2009, 11:32:08 am »

A ilu nas było (Europejczyków) 50 lat temu?
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #65 dnia: Czerwca 05, 2009, 11:43:53 am »

właśnie... "z 25 maja 1967 r.:":) i wszystko jasne...
Zatwierdziła to Stolica Apostolska za zgodą papieża? Zatwierdzila. I to obowiązuje.

Księdza obowiązuje. Ja pisałem o sumieniu tradycjonalisty. Proszę zrozumieć, że być tradycjonalistą, to jest wysłuchiwać Mszy Świętej w KRR z całymi tego konsekwecjami, przyjmowac kalendaż liturgiczny dla KRR, stosować  takoz odpowiednie przepisy i zasady, korzystać z sakramentów według tegoż rytu, takichże sakramentaliów, etc etc. Taką mozliwość daje przecież "Summorum pontificum" Benedykta XVI, ale nawet gdyby nie dawalo, bo przecież ono zostało ogłoszone w 2006 roku o ile się nie mylę, to przedtem również tradycjonaliści się do tego starali w miarę oczywiście swych możliwości stosować. "Legalnie" jak "indultowcy" i poza legalizmem jak FSSPX czy sedewakantyści. Stąd właśnie takie ujęcie sprawy w tymże modlitewniku tj rachunku sumienia.
Co zaś do modlitewnika "Te Deum" to jest to drugie wydanie . Pierwsze było w raku 1999 jako modlitewnik do użytku wewnętrznego Bractwa św.Piusa X w Polsce.
Żródłem tekstów Mszy Świętej oraz towarzyszących jej modlitw i nabożeństw jest Mszał Rzymski w opracowniu o.G.Lefebvre'a OSB a tłumaczeniu i redakcji polskiej benedyktynów tynieckich , wydany w 1956 roku. Zawiera także "Krótki zbiór zasad życia chrześcijańskiego" w opracowaniu Kard.Merciera, melodie gregoriańskie z Liber usualis, zaś teksty piesni łacińskich mają źródło w śpiewniku Cantus lecti. Teksty polskich pieśni w przeważającej większości zaś zaczerpnięto ze śpiewnika ks.Jan Siedleckiego. Bardzo Księdzu polecam jest świetny.
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #66 dnia: Czerwca 05, 2009, 11:46:52 am »

Tak, jakby ksiądz stał tyłem do wiernych to kościoły były by pełne. Demografia oczywiście także nie ma u nic do rzeczy.

Jaka demografia?

1931r - ok. 32 mln obywateli Polski
1939r - ok. 35 mln obywateli Polski  (większość deklarująca się jako katolicy - ok. 74%) - ok. 26 mln wiernych
1978r - ok. 35 mln obywateli Polski
2009r - ok. 38 mln obywateli Polski (większość deklarująca się jako katolicy - ok. 95%)  - ok. 36 mln wiernych


dla porównania inne dane:
1975r - ok.   4,7%   urodzonych dzieci to dzieci pozamałżeńskie
2006r - ok. 18,9 %  urodzonych dzieci to dzieci pozamałżeńskie
« Ostatnia zmiana: Czerwca 05, 2009, 12:18:37 pm wysłana przez romeck » Zapisane
tkiller
aktywista
*****
Wiadomości: 1148


Koń jaki jest, każdy widzi.

« Odpowiedz #67 dnia: Czerwca 05, 2009, 11:51:40 am »

Jakość przeszła w ilość ;)
Zapisane
"..co sądzić o tych nawet pobożnych, którzy podczas Mszy św. odmawiają różaniec i najrozmaitsze litanie albo przez całą Mszę św. odmawiają modlitwy przygotowawcze do komunii św. Ci wszyscy, tak należy stwierdzić, liturgicznie nieprawidłowo uczestniczę we Mszy świętej."
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #68 dnia: Czerwca 05, 2009, 12:09:35 pm »

Tylko że tam jakby po drodze wojna była pierwsza światowa i chyba trochę naszych obywateli poginęło. Więc między 31 a 39 wzrost o 3 mln to dużo. Wzrost o tyle samo między 78 a 2009 już nie bardzo...
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Sigfried
aktywista
*****
Wiadomości: 698

« Odpowiedz #69 dnia: Czerwca 05, 2009, 12:17:33 pm »

Troche bokotemat ale odpowiadam na pytanie X.Paulussa, Modlitewnik Te Deum laudamus wydalo Wydawnictwo Te Deum - wydawnictwo zwiazane z FSSPX. Calosciowo reprintem nie jest, choc sa dosc zwarte fragmenty stanowiace ewidentny reprint modlitewnikow z lat 50-tych (np. kompleta z niedzieli). Modlitewnik jest kompilacja modlitw z roznych modlitewnikow przedsoborowych - wiekszosc modlitw jest bardzo piekna - zdecydowanie polecam. Ponoc kazda modlitwa zawarta w Te Deum laudamus pochodzi z zrodla, ktore otrzymalo imprimatur (kiedys szczegolowe informacje na ten temat pojawily sie chyba nawet na tym forum), rachunek sumienia tez - swoja droga b.dobry (z omawianym grzechem Komunii sw. na stojaco), choc calosciowo imprimatur niestety nie ma.  
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #70 dnia: Czerwca 05, 2009, 12:27:52 pm »

Komunie na stojaco wprowadzano troche na sile (i dalej sie tak wprowadza w wielu parafiach) - przyznam szczerze, ze sam nie wiem dlaczego tak bardzo sie podkresla ten sposob przyjmowania Ciala Panskiego jako budujacy wspolnote. Ksiadz mowiacy, ze nie nalezy podac Komunii sw. osobie kleczacej, kiedy wszyscy stoja, jest po prostu niedouczony - prawo mowi, ze nie wolno odmowic Komunii sw. temu, kto pragnie ja przyjac na kleczaco.
Ksiądz [ to wie, ja to wiem. Jeśli komunikujący tego nie wie - to podpada to już pod "ignorancje zawinioną".

Jesli prawo Kosciola dopuszcza jakas forme przyjmowania Komunii sw., wyrzuty sumienia i obawa przed zniewazeniem Najswietszego Sakramentu przy robieniu czegos, co jest zgodne z nauczaniem Kosciola, sa bezpodstawne. Tak samo nie mialoby sensu spowiadania sie z czegos, co Kosciol akceptuje.
Nie bardzo Księdza rozumiem: "dopuszcza" czy "akceptuje" (a co ma do tego nauczanie Kościoła? Zna ksiądz jakieś nauczanie które usprawiedliwiało by nie klęknięcie zdrowego człowieka  przed Chrystusem???)?  

Chyba ksiądz coś źle zrozumiał - Kościół dopuszcza też zabicie kogoś w obronie własnej - choć nadal jest to grzech - a już w żadnym wypadku nie twierdzi się, że wyrzuty sumienia są bezpodstawne. Twierdzenie księdza było by z całą pewnością prawdziwe, jeśli odnosiło by się do nakazu - czyli gdyby Kościół nakazał komunię na stojąco. Kościół na pewne rzeczy się zgadza m.in. na zasadzie mniejszego zła - w przypadku delikwenta, u którego nie zachodzi ryzyko dopuszczenia się tego większego zła - zastosowanie prawa do czyny "mniejszego zła" - nie ma.

Na koniec - każde działanie wbrew sumieniu jest grzechem. (KKK 1789 Oto niektóre zasady, które stosują się do wszystkich przypadków:
(...)
– miłość zawsze przejawia się w szacunku dla bliźniego i jego sumienia: "W ten sposób grzesząc przeciwko braciom i rażąc ich... sumienia, grzeszycie 1971 przeciwko samemu Chrystusowi" (1 Kor 8,12). "Dobrą jest rzeczą... nie czynić niczego, co twego brata razi, gorszy albo osłabia" (Rz 14, 21).

KKK 1790 Człowiek powinien być zawsze posłuszny pewnemu sądowi swojego sumienia. Gdyby dobrowolnie działał przeciw takiemu sumieniu, potępiałby sam siebie. Zdarza się jednak, że sumienie znajduje się w ignorancji i wydaje błędne sądy o czynach, które mają być dokonane lub już zostały dokonane.)

Niema to jak być biednym i pokrzywdzony, męczeństwo prawie.
Żeby Pan wiedział. Łamanie sumienia przez kapłanów Kościoła to jedna z najokrótniejszych - nadto zupełnie bezprawne.

Postawa stojąca jest po pierwsze dla niektórych ludzi konieczna - bo nie mogą uklęknąć,
- czy może być mowa o grzechu tam, gdzie nie ma możliwości innego działania???

Myślę, że musimy prowadzić delikatny, ale konkretny apostolat postawy klęczącej - tylko wtedy klękanie na stałe wróci pod parafialne strzechy :)
Tia. Wystarczy, że ksiądz (np. nowy proboszcz) z ambony ogłosi - "od dziś koniec z klękaniem" i zostanie Pan sam...

Swoją drogą - zadziwiacie mnie Państwo- bo klękając do komunii jestem zbyt przejęty tym, co za chwilę nastąpi żeby dostrzegać co robią, albo czego nie robią inni.

Instrukcją "EUCHARISTICUM MYSTERIUM" Świętej Kongregacji Obrzędów n. 34 a) z 25 maja 1967 r.:
Wedle zwyczaju Kościoła można udzielać Komunii św. wiernym w pozycji stojącej lub klęczącej. Trzeba wybrać jeden lub drugi sposób wedle wskazań ustalonych przez Konferencję Episkopatu, zważywszy różne okoliczności, głównie rozkład lokalny i liczbę komunikujących. Niech wierni chętnie idą za sposobem wskazanym przez pasterzy, żeby Komunia św. była rzeczywiście znakiem braterskiej jedności między wszystkimi uczestnikami tego samego Stołu Pańskiego.
Prawdę rzekłszy - nic z tego dokumentu nie  rozumiem. Kto wybiera formę  -"pasterze" czyli kto? Wikariusze? proboszcz? ordynariusz? Konferencja episkopatu (chyba nie, bo ma tylko wskazywać).  Pisanie o tym, że "trzeba wybrać jeden lub drugi" jest bez sensu - bo nie da się jednocześnie klęczeć i stać. W jakich zatem okolicznościach należy klęczeć a w jakich stać (i co to jest "rozkład lokalny"???) - "Wedle zwyczaju Kościoła" gdzie w zwyczaju obrządku łacińskiego było stanie podczas komunii???  A sformłuowania "niech wierni chętnie idą" nie skomentuje nawet...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #71 dnia: Czerwca 05, 2009, 13:07:53 pm »

Tylko że tam jakby po drodze wojna była pierwsza światowa i chyba trochę naszych obywateli poginęło. Więc między 31 a 39 wzrost o 3 mln to dużo. Wzrost o tyle samo między 78 a 2009 już nie bardzo...

mi nie chodziło o wzrost ale o PROCENT !

Nie ma znaczenia wtedy jak dużo było, tylko illu z nas (Obywateli) wyznawało wiarę katolicką do innych wyznań.
35 mln to 35 mln bez względu na zawieruchy wojenne i powojenne

pan TKILLER uważa - jak wielu innych potocznie -  że puste kościoły to wynik (ujemnej) demografii
Ale jakoś nie potrafię sobie wyobrazić aż tak pustych kościołów w 1939 roku jak w 2009 przy PODOBNEJ ilości mieszkańćów
a wtedy jeszcze mniejszej liczbie katolków w Polsce

Zapisane
tkiller
aktywista
*****
Wiadomości: 1148


Koń jaki jest, każdy widzi.

« Odpowiedz #72 dnia: Czerwca 05, 2009, 13:13:19 pm »

Kościołów jako budynków było więcej teraz czy w 1939?
Ile mszy było odprawianych w kościele w Niedziele?
« Ostatnia zmiana: Czerwca 05, 2009, 13:15:56 pm wysłana przez tkiller » Zapisane
"..co sądzić o tych nawet pobożnych, którzy podczas Mszy św. odmawiają różaniec i najrozmaitsze litanie albo przez całą Mszę św. odmawiają modlitwy przygotowawcze do komunii św. Ci wszyscy, tak należy stwierdzić, liturgicznie nieprawidłowo uczestniczę we Mszy świętej."
Tonya
uczestnik
***
Wiadomości: 173


« Odpowiedz #73 dnia: Czerwca 05, 2009, 13:20:37 pm »

Mi się wydaje, że wynik pustych kościołów to także wina laicyzacji, konsumpcjonizmu, braku zainteresowania wartościami.
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #74 dnia: Czerwca 05, 2009, 13:22:44 pm »

Modernizmu
Zapisane
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 32 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Komunia na klęcząco « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!