Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 27, 2024, 18:55:43 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231964 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Komunia na klęcząco
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 32 Drukuj
Autor Wątek: Komunia na klęcząco  (Przeczytany 123834 razy)
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #45 dnia: Czerwca 04, 2009, 10:28:07 am »

TAK - to prawo jest wazne, waznie wprowadzone przez waznego prawodawce - czyli Ryzmskiego Biskupa.

Nie dodał Ksiądz czy "z ważnych powodów". Czyli jaka była "intencja wprowadzenia takiego prawa" czy było nią "zbudowanie i zbawienie dusz" ? Czy celem wprowadzenia tego prawa było wieksze oddanie Czci Bogu Naszemu Panu i Królowi ? Czy prawo to zwiększa pobożność dusz czy tez im może zagraża. Bowiem każde prawo które wprowadza zamęt, nieład duchowy, już nie wspomnę, że błąd lub naraża dusze na ryzyko pomnijeszenia lubv utraty wiary jest absolutnie nie do przyjęcia i nie działa a każdy ma obowiązek mu się przeciwstawić. To jest właśnie Epikia stan w którym prawo jest zawieszone, w którym następuje stan wyższej konieczności i obowiazek, zwłaszcza kapłanów przeciwstawienia się takiemu prawu "sub gravi" czyli pod groźbą grzechu śmiertelnego. Warto więc się zastanowić nad tym głebiej. Skutki bowiem wprowadzenia tego "prawa" Kościół zgarnia w tempie wręcz zastraszajającym.
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
PSFF
uczestnik
***
Wiadomości: 229


« Odpowiedz #46 dnia: Czerwca 04, 2009, 22:00:00 pm »

1. W modlitewniku 'Te Deum Laudamus' (Wydawnictwo Te Deum sp. z o.o., Wa-a 2001) str. 88, w rozdziale 'Rachunek sumienia dla dorosłych' w dziale ' Obowiązki wobec Boga' stoi czarno na białym 'Czy przyjąłem Komunię Świętą niegodnie /.../ co do ciała: Komunia na rękę, na stojąco...?'
2. Ze mną jest podobnie, jak pisze o sobie p. JRWF, kiedy uświadomiłem sobie co to takiego Komunia Św., nie potrafię nie klęknąć. A argument p. Paulussa o wyróżnianiu się, kimkolwiek by on nie był, mnie obraża. To Pan Bóg mnie wyróżnia, że pozwala mi przystąpić do Komunii, nie ja, dlatego, że klękam. Poważny błąd w rozumowaniu, p. Pauluss!!!
3. ... i podobnie, jak z p. Szmulką: 'W moim przypadku, odkąd zaczęłam klękać do Komunii, zmieniła się całkowicie moje perspektywa, moje postrzeganie i Chrystusa, i Jego Ofiary, i Uczty Ofiarnej, w której biorę udział.' Może do tego trzeba po prostu dojrzeć?
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #47 dnia: Czerwca 04, 2009, 22:18:48 pm »

Ja musiałem kiedyś iść na Mszę do kościoła Jezuitów na Rakowieckiej w Warszawie (nie polecam, bardzo nieprzyjemne doświadczenie). Tam jest to samo. Ja jednak mam wredną naturę. Klęknąłem, mimo że jestem niewysoki i klęczałem. Jak ktoś chce być postępowym, to niech przyzwyczaja się do ćwiczenia skłonów.

Przed Człowiekiem z charakterem!
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
PSFF
uczestnik
***
Wiadomości: 229


« Odpowiedz #48 dnia: Czerwca 04, 2009, 22:54:46 pm »

Ja musiałem kiedyś iść na Mszę do kościoła Jezuitów na Rakowieckiej w Warszawie (nie polecam, bardzo nieprzyjemne doświadczenie). Tam jest to samo. Ja jednak mam wredną naturę. Klęknąłem, mimo że jestem niewysoki i klęczałem. Jak ktoś chce być postępowym, to niech przyzwyczaja się do ćwiczenia skłonów.

Przed Człowiekiem z charakterem!


Też ;D
Ale nie to miałem początkowo na myśli  ;D ;D ;D
Zapisane
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #49 dnia: Czerwca 05, 2009, 00:18:47 am »

1. W modlitewniku 'Te Deum Laudamus' (Wydawnictwo Te Deum sp. z o.o., Wa-a 2001) str. 88, w rozdziale 'Rachunek sumienia dla dorosłych' w dziale ' Obowiązki wobec Boga' stoi czarno na białym 'Czy przyjąłem Komunię Świętą niegodnie /.../ co do ciała: Komunia na rękę, na stojąco...?'
(...)

No proszę! Zaraz jeszcze Pan/i doda, że wszyscy grzeszą przyjmąc Ciało Chrystusa w postawie stojącej? ???
Ach, Ci tradsi to tylko zrażają do siebie ludzi z zewnątrz. Poprzednie argumenty są jak najbardziej na miejscu, ale nie mówmy, że grzeszy ten kto stojąc komunikuje. Takim sposobem chce Pan/i zachęcać do postawy klęczącej tych, którzy tego nie czynią?
« Ostatnia zmiana: Czerwca 05, 2009, 00:21:26 am wysłana przez Sebastianus » Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #50 dnia: Czerwca 05, 2009, 09:00:14 am »

No proszę! Zaraz jeszcze Pan/i doda, że wszyscy grzeszą przyjmąc Ciało Chrystusa w postawie stojącej? ???
Ach, Ci tradsi to tylko zrażają do siebie ludzi z zewnątrz. Poprzednie argumenty są jak najbardziej na miejscu, ale nie mówmy, że grzeszy ten kto stojąc komunikuje. Takim sposobem chce Pan/i zachęcać do postawy klęczącej tych, którzy tego nie czynią?

Dla tradycjonalisty przyjmowanie komunii (przez niego zaznaczam) jest grzechem o ile czeni to świadomie. Grzech to świadome czynienie zła przecież. To nie jest kwestia imputowania winy czy grzechu osobom przyjmującym komunię na stojąco ( bo tak każe obecna hirarchia a ludzie są nieświadomi skutków ) takie imputownie winy byłoby i jest dla nas grzechem. Tojednak moralna świadomość którą posiada każdy tradycjonalista sprawia, że w jego przypadku przyjęcie komunii w innej postawie niż na klęcząco jest grzechem.
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
eire00
uczestnik
***
Wiadomości: 119

« Odpowiedz #51 dnia: Czerwca 05, 2009, 09:44:52 am »

Cytuj
Dla tradycjonalisty przyjmowanie komunii (przez niego zaznaczam) jest grzechem o ile czeni to świadomie.

Absolutnie nie.

Postawa stojąca jest po pierwsze dla niektórych ludzi konieczna - bo nie mogą uklęknąć,
po drugie, jest przynajmniej równie często co klęcząca praktykowana w kościołach wschodnich.

Ile razy byłem w greckich cerkwiach, nie widziałem nikogo klęczącego do komunii (co się podobno nawet zdarza) - po prostu taki obyczaj. Nie sądzę, by taka postawa obrażała Najświętszy Sakrament.

Zaznaczam, że przez ostatnie 5 chyba lat komunię na stojąco przyjąłem może 5-6 razy właśnie u grekokatlików... i też jest zwolennikiem klęczenia, ale ze stwierdzeniem, że na stojąco to grzech zgodzić się nie mogę.
Zapisane
eire00
uczestnik
***
Wiadomości: 119

« Odpowiedz #52 dnia: Czerwca 05, 2009, 09:49:12 am »

A tak przy okazji. U mnie w parafii jest "stabilna grupa" ;) osób klęczących, do której należą głównie osoby starsze. Kiedy komunia stojąca się kończy, podchodzą do stopni ołtarza, a kapłani komunikują bez żadnych problemów. Zależnie od Mszy jest nawet powyżej 50 osób (kilka rzędów się ustawia - a umnie stopień prezbiterium jest szeroooooki ;)).

Jest też kilka młodych osób, które klękają (w tym ja :P) i mam wrażenie, że ich liczba powoli rośnie :)

Myślę, że musimy prowadzić delikatny, ale konkretny apostolat postawy klęczącej - tylko wtedy klękanie na stałe wróci pod parafialne strzechy :)
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #53 dnia: Czerwca 05, 2009, 09:59:27 am »

Dla tradycjonalisty przyjmowanie komunii (przez niego zaznaczam) jest grzechem o ile czeni to świadomie. Grzech to świadome czynienie zła przecież. To nie jest kwestia imputowania winy czy grzechu osobom przyjmującym komunię na stojąco ( bo tak każe obecna hirarchia a ludzie są nieświadomi skutków ) takie imputownie winy byłoby i jest dla nas grzechem. Tojednak moralna świadomość którą posiada każdy tradycjonalista sprawia, że w jego przypadku przyjęcie komunii w innej postawie niż na klęcząco jest grzechem.
Troche Pan przesadzil. Przyjmowanie Komunii sw. w postawie stojacej nie jest grzechem - rowniez dla tradycjonalistow. Powtarzam - nie moze byc grzechem cos, co jest zatwierdzone i dopuszczone przez Kosciol. Litosci  :o
Zapisane
PSFF
uczestnik
***
Wiadomości: 229


« Odpowiedz #54 dnia: Czerwca 05, 2009, 10:03:04 am »

   Absolutnie, nie mam zamiaru zarzucać komuś grzechu!!! Stwierdzam, że jest taki zapis w modlitewniku i już. Celem rachunku sumienia jest przemyślenie czy dana sytuacja wiąże się z grzechem czy też nie. Tak samo, trudno wymagać, żeby ktoś, kto nie może klęknąć, albo ma z tym kłopot, grzeszył. (To bez sensu!) Jak trzeba by było podejść do chorych, którzy przyjmują na leżąco, bo inaczej nie mogą? Wydaje mi się, że za grzech można by uznać sytuację, w której nie ktoś klęka z lenistwa albo z pośpiechu.
   Ja doskonale rozumiem stres, który pojawia się, jak wszyscy stoją, a samemu się klęka. Tak było w mojej parafii jakiś czas temu. Z tym, że każdy kij ma dwa końce. Jak zacząłem klękać (i cała moja rodzina), to sporo osób początkowo zaczęło się niepewnie rozglądać i też klęka.
   Wydaje mi się także, że kto może, powinien klęknąć. A kto zrozumie, dlaczego klęka, ten będzie już klękać. Z resztą dziwna trochę ta dyskusja: a czego uczono Państwa przed Pierwszą Komunią???
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #55 dnia: Czerwca 05, 2009, 10:07:13 am »

Dla tradycjonalisty przyjmowanie komunii (przez niego zaznaczam) jest grzechem o ile czeni to świadomie. Grzech to świadome czynienie zła przecież. To nie jest kwestia imputowania winy czy grzechu osobom przyjmującym komunię na stojąco ( bo tak każe obecna hirarchia a ludzie są nieświadomi skutków ) takie imputownie winy byłoby i jest dla nas grzechem. Tojednak moralna świadomość którą posiada każdy tradycjonalista sprawia, że w jego przypadku przyjęcie komunii w innej postawie niż na klęcząco jest grzechem.
Troche Pan przesadzil. Przyjmowanie Komunii sw. w postawie stojacej nie jest grzechem - rowniez dla tradycjonalistow. Powtarzam - nie moze byc grzechem cos, co jest zatwierdzone i dopuszczone przez Kosciol. Litosci  :o

A czy Ksiądz będzie miał litość dla tych, których będzie katechizował? Czy wyjawi im co tracą?
« Ostatnia zmiana: Czerwca 05, 2009, 10:09:16 am wysłana przez Zygmunt » Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #56 dnia: Czerwca 05, 2009, 10:10:13 am »

Troche Pan przesadzil. Przyjmowanie Komunii sw. w postawie stojacej nie jest grzechem - rowniez dla tradycjonalistow. Powtarzam - nie moze byc grzechem cos, co jest zatwierdzone i dopuszczone przez Kosciol. Litosci  :o

Księże Drogi, ja nikomu nie wciskam "dziecka w brzuch" i nie imputuję  grzechu, to kwestia także indywidualnego sumienia, dla tradycjonalisty który jest obrządku rzymskokatolickiego, nie zaś grecko jak tu z kolei Jeden z Panów przytoczył, ten sposób przyjmowania Komunii jest jedynym wskazanym ( gdy uczestniczy się w obrzadku rzymskokatolickim ). Stąd w rachunku sumienia w modlitewniku "Te Deum" jest takie właśnie zapytanie.Sprawa przyjmowania Komunii Św. została przecież dla KRR wyraźnie określona. Oczywiście czym innym są przypadki osób starszych i choryc h , które nie mogą uklęknąć te oczywiście grzechu żadnego nie popełniają.
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
PSFF
uczestnik
***
Wiadomości: 229


« Odpowiedz #57 dnia: Czerwca 05, 2009, 10:14:45 am »

/.../
nie moze byc grzechem cos, co jest zatwierdzone i dopuszczone przez Kosciol. /.../

A można prosić o szczegóły - w jaki sposób i kiedy?
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #58 dnia: Czerwca 05, 2009, 10:31:48 am »

/.../
nie moze byc grzechem cos, co jest zatwierdzone i dopuszczone przez Kosciol. /.../

A można prosić o szczegóły - w jaki sposób i kiedy?

Instrukcją "EUCHARISTICUM MYSTERIUM" Świętej Kongregacji Obrzędów n. 34 a) z 25 maja 1967 r.:

Wedle zwyczaju Kościoła można udzielać Komunii św. wiernym w pozycji stojącej lub klęczącej. Trzeba wybrać jeden lub drugi sposób wedle wskazań ustalonych przez Konferencję Episkopatu, zważywszy różne okoliczności, głównie rozkład lokalny i liczbę komunikujących. Niech wierni chętnie idą za sposobem wskazanym przez pasterzy, żeby Komunia św. była rzeczywiście znakiem braterskiej jedności między wszystkimi uczestnikami tego samego Stołu Pańskiego.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #59 dnia: Czerwca 05, 2009, 10:43:02 am »

właśnie... "z 25 maja 1967 r.:":) i wszystko jasne...
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 32 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Komunia na klęcząco « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!