Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 27, 2024, 23:29:01 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231964 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Komunia na klęcząco
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 29 30 [31] 32 Drukuj
Autor Wątek: Komunia na klęcząco  (Przeczytany 123867 razy)
zenko
uczestnik
***
Wiadomości: 109

« Odpowiedz #450 dnia: Lutego 23, 2014, 12:57:51 pm »

"Jedność postaw" oraz "wzgledy duszpasterskie" w ustach niektórych księzy tendencyjnie brzmi.
No fakt...pominałem "rozbijanie wspólnoty" dodajmy również, ze "jednoczacej sie podczas UCZTY eucharystycznej" ;)
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #451 dnia: Lutego 23, 2014, 13:15:48 pm »

"Jedność postaw" oraz "wzgledy duszpasterskie" w ustach niektórych księzy tendencyjnie brzmi.
No fakt...pominałem "rozbijanie wspólnoty" dodajmy również, ze "jednoczacej sie podczas UCZTY eucharystycznej" ;)
Choć na "rozbijanie wspólnoty" odpowiedź jest najprostsza: "co to za wspólnota której jedność rozbija się klęcząc przed Bogiem"? ;)
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
zenko
uczestnik
***
Wiadomości: 109

« Odpowiedz #452 dnia: Lutego 23, 2014, 14:16:45 pm »

ma Pan racje tylko....tylko, ze wdając sie w dyskusje z upartym parochem, sprawimy, ze stanie sie on bardziej od osła uparty i nie popusci na krok. Zaprze sie jak koza w błocie. Na dodatek zacznie cos mówic o "braku miłości" lub o tym, ze "przeciez Jezus sie nie obrazi". Czy równie podobne bezsensy...

Najlepiej więc robic swoje (klekac), a gdy zwróci uwage wtedy grzecznie poprosic o jakis dokument zabraniający takowej postawy. Takowego nie znajdzie wiec nic zrobic nie może :D
Zapisane
animus60
aktywista
*****
Wiadomości: 1126

« Odpowiedz #453 dnia: Lutego 23, 2014, 15:48:52 pm »

Choć na "rozbijanie wspólnoty" odpowiedź jest najprostsza: "co to za wspólnota której jedność rozbija się klęcząc przed Bogiem"? ;)

Bardzo dobry argument.

Najlepiej więc robic swoje (klekac), a gdy zwróci uwage wtedy grzecznie poprosic o jakis dokument zabraniający takowej postawy. Takowego nie znajdzie wiec nic zrobic nie może :D

Oczywiście, że dokumentu nie znajdzie. Powoła sie na SW II. Powie, ze sobór zniósł łacinę, odwrócił kapłana przodem do wiernych i zezwolił na przyjmowanie Pana Jezusa Na stojaco.

Kiedy byłem 2 lata temu na rekolekcjach Domowego Koscioła, ksiądz pierwszego dnia powiedział, że postawą obowiązującą jest pozycja klęcząca. Dziesięciu gimnazjalistów przyjmie na stojąco, a babcia uklęknie, więc wszyscy klękają. Ale nie było przymusu, kto chciał przyjąć na stojąco, przyjmował, nie było problemu. I w tym tkwi różnica między obiema postawami.
Tu zalecenie klękania, tam przymus i swoisty terror liturgiczny.


Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #454 dnia: Lutego 23, 2014, 16:08:02 pm »

Uważam, że bardziej powinniśmy skupić się z walką z paraktyką komunii na rękę. To jest znacznie grożniejsze. Walka z komunią na stojąco to walka z wiatrakami. Tym bardziej, żę nawet w kościołach gdzie jest sprawowany KRR na innych mszach w NOM to praktyka powszechna. Np. u św. Klemensa w Warszawie. Nawet ciężko to wytłumaczyć szeregowonym wiernym. Że na jednych mszach komunia na stojąco jest niedozwolona, a na innych dozwolona.
« Ostatnia zmiana: Lutego 23, 2014, 16:52:27 pm wysłana przez ryszard1966 » Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #455 dnia: Lutego 23, 2014, 18:03:14 pm »

Uważam, że bardziej powinniśmy skupić się z walką z paraktyką komunii na rękę. To jest znacznie grożniejsze.
Jest. Ale w Poslce niespotykane poza fszpulnotami.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
zenko
uczestnik
***
Wiadomości: 109

« Odpowiedz #456 dnia: Lutego 23, 2014, 18:39:26 pm »

Cytuj
Oczywiście, że dokumentu nie znajdzie. Powoła sie na SW II. Powie, ze sobór zniósł łacinę, odwrócił kapłana przodem do wiernych i zezwolił na przyjmowanie Pana Jezusa Na stojaco.

Na takowe argumenta mam stosowne kontry....i mogłoby wyjśc, że paroch niezbyt kumaty i oczytany jest :D
...a na serio to wtedy bym zapytał, które to dokumenta soborowe takie zmiany uczyniły, ale konkretnie bez okólników! :D


...a znów byłby FOCH :)


Jeżeli chodzi o Komunie św "do łapy". Nie wiem jak tam w Warszawie, ale na Ślasku niezbyt to popularny proceder. W mojej rozimiej parafii raczej niewyobrażalny ze wzgledu na obecnego proboszcza. No ale w ostatnie świeta byłem świadkiem gdy jedna osoba wyciągneła łape, widziałem tez konsternacje młodziutkiego wikarego. W końcu jednak udzielił Komunii św, ale bacznie sie przyglądał czy "łapówkarz" spożywa Ja przy nim. Jak sie okazało był to tzw "Niemiec", czyli Polak, który przyjechał na świeta do rodziny z Zachodu.

Panie Ryszardzie
Komunia "na łapę" nie jest możliwa w postawie klęczącej. To własnie postawa stojąca umozliwia takie heretyckie działania. Zlikwidujmy kolejki, przez omyłkę zwane "procesyjnym przyjmowaniem", postawe stojacą, przywróćmy balaski,  a Komunia na ręke sama zniknie.
« Ostatnia zmiana: Lutego 23, 2014, 18:47:46 pm wysłana przez zenko » Zapisane
animus60
aktywista
*****
Wiadomości: 1126

« Odpowiedz #457 dnia: Lutego 23, 2014, 18:53:21 pm »

...a na serio to wtedy bym zapytał, które to dokumenta soborowe takie zmiany uczyniły, ale konkretnie bez okólników! :D

Dokumentów mówiacych wprost nie ma, ale wszystkie reformy wynikaja z "ducha" soboru i praktyki posoborowej.

Taka dyskusja jest bezprzedmiotowa, gdyż to on jest proboszczem,a nie Pan. Wierni nie pójda za Panem tylko bedą tak robili jak im proboszcz każe. Bez odgórnego impulsu nic się nie zmieni.
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #458 dnia: Lutego 23, 2014, 19:28:23 pm »

Pewnie że tak. A tak na marginesie to chyba Państwo nie uważają, że przyjęcie komunii na stojąco jest grzechem?
Zapisane
zenko
uczestnik
***
Wiadomości: 109

« Odpowiedz #459 dnia: Lutego 23, 2014, 19:54:57 pm »

Pewnie że tak. A tak na marginesie to chyba Państwo nie uważają, że przyjęcie komunii na stojąco jest grzechem?

Nie rozważał bym tego w kategoriach grzechu......

Jakos bym to przełknął, ale pod warunkiem, ze robi sie przyklek bezpośrednio przed przyjeciem Pana Jezusa, a nie jak to mozna zaobserwowac na dwie trzy osoby wcześniej. Dla mnie to wyglada jak hołd składany .....tyłkowi osoby poprzedzajacej.
Swego czasu ostro sie w tym temacie spierałem na pewnym portalu. Oczywiscie zbyto mnie z lekceważeniem, a argumentem było to, ze żaden dokument nie okresla dokładnie w którym momencie nalezy przykleknąć. Swoista paranoja!!! Osobniki zarzucajace tradycjonalistom scisłe trzymanie sie przepisów, zasłaniaja sie....przepisami :o Nikt z nich nie potrafił pojąc, ze chodzi o szacunek dla Żywego Boga.

Cytuj
Taka dyskusja jest bezprzedmiotowa, gdyż to on jest proboszczem,a nie Pan. Wierni nie pójda za Panem tylko bedą tak robili jak im proboszcz każe. Bez odgórnego impulsu nic się nie zmieni.

Dlatego juz na początku pisałem, ze dyskusja z upartym parochem mija sie z celem. Nalezy po prostu robic swoje....mało jest takich księży, którzy odważą sie nie udzielić Komunii św tylko z tego powodu, ze osoba klęczy. Jeżeli coś takiego by sie jednak przytrafiło to dopiero wtedy mozna zacząc dyskusje, a jeżeli nie poskutkuje to sa instancje wyższe.
Zapisane
STS
rezydent
****
Wiadomości: 334

« Odpowiedz #460 dnia: Lutego 23, 2014, 23:42:55 pm »

Cytuj
Oczywiście, że dokumentu nie znajdzie. Powoła sie na SW II. Powie, ze sobór zniósł łacinę, odwrócił kapłana przodem do wiernych i zezwolił na przyjmowanie Pana Jezusa Na stojaco.
Jeżeli chodzi o Komunie św "do łapy". Nie wiem jak tam w Warszawie, ale na Ślasku niezbyt to popularny proceder. W mojej rozimiej parafii raczej niewyobrażalny ze wzgledu na obecnego proboszcza. No ale w ostatnie świeta byłem świadkiem gdy jedna osoba wyciągneła łape, widziałem tez konsternacje młodziutkiego wikarego. W końcu jednak udzielił Komunii św, ale bacznie sie przyglądał czy "łapówkarz" spożywa Ja przy nim. Jak sie okazało był to tzw "Niemiec", czyli Polak, który przyjechał na świeta do rodziny z Zachodu.
Również mieszkam na Śląsku (diecezja Opolska) i nie powiedziałbym właśnie, że to tak rzadki proceder. Fakt, że nie ma tego dużo, ale osobiście znam miejscowości, w których coś takiego jest normą na poziomie parafialnym. Wspomniał Pan o "Niemcu", który przyjmował Komunię św. do ręki. Znajomy kapłan opowiadał mi, że w pewnej parafii grupę "łapówkarzy" wyróżnia właśnie jedno - są to osoby w jakiś sposób związane z mniejszością niemiecką, bądź po prostu czujące jakieś większe przywiązanie do "Reichu". W ogóle mam wrażenie, że moja diecezja przoduje niejako we wprowadzaniu nowinek z zachodu - ministrantki i świeccy pomocnicy rozdzielania Komunii św. to bowiem już praktycznie norma w przeważającej większości parafii mojej okolicy...
« Ostatnia zmiana: Lutego 23, 2014, 23:46:15 pm wysłana przez STS » Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #461 dnia: Lutego 24, 2014, 09:12:33 am »

Pewnie że tak. A tak na marginesie to chyba Państwo nie uważają, że przyjęcie komunii na stojąco jest grzechem?
Pewni że nie. Choroby kolan to ciężka sprawa - trudno w takim przypadku wymagać klękania ;)
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #462 dnia: Lutego 24, 2014, 10:06:22 am »

Jakos bym to przełknął, ale pod warunkiem, ze robi sie przyklek bezpośrednio przed przyjeciem Pana Jezusa, a nie jak to mozna zaobserwowac na dwie trzy osoby wcześniej. Dla mnie to wyglada jak hołd składany .....tyłkowi osoby poprzedzajacej.
Swego czasu ostro sie w tym temacie spierałem na pewnym portalu. Oczywiscie zbyto mnie z lekceważeniem, a argumentem było to, ze żaden dokument nie okresla dokładnie w którym momencie nalezy przykleknąć. Swoista paranoja!!! Osobniki zarzucajace tradycjonalistom scisłe trzymanie sie przepisów, zasłaniaja sie....przepisami :o Nikt z nich nie potrafił pojąc, ze chodzi o szacunek dla Żywego Boga.
Na którym portalu?

Ja tu stosuję argument z ceremoniału dworskiego, gdzie klęka się bezpośrednio przed obliczem monarchy. Można też argumentować z ceremoniału papieskiego. I wyjdzie na to, że w posoborowiu cześć wobec papieża jest większa niż wobec Najświętszego Sakramentu :/
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #463 dnia: Lutego 24, 2014, 11:25:05 am »

Jakos bym to przełknął, ale pod warunkiem, ze robi sie przyklek bezpośrednio przed przyjeciem Pana Jezusa, a nie jak to mozna zaobserwowac na dwie trzy osoby wcześniej. Dla mnie to wyglada jak hołd składany .....tyłkowi osoby poprzedzajacej.
Swego czasu ostro sie w tym temacie spierałem na pewnym portalu. Oczywiscie zbyto mnie z lekceważeniem, a argumentem było to, ze żaden dokument nie okresla dokładnie w którym momencie nalezy przykleknąć. Swoista paranoja!!! Osobniki zarzucajace tradycjonalistom scisłe trzymanie sie przepisów, zasłaniaja sie....przepisami :o Nikt z nich nie potrafił pojąc, ze chodzi o szacunek dla Żywego Boga.
Przepisy mówią jasno "należny gest czci" powinno się wykonać BEZPOŚREDNIO przed przyjęciem Pana Jezusa. Podchodzisz-przyklękasz-wstajesz-przyjmujesz. Choć nie jest to nakaz, a "rada" niestety.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
zenko
uczestnik
***
Wiadomości: 109

« Odpowiedz #464 dnia: Lutego 24, 2014, 11:43:07 am »

Cytuj
Na którym portalu?

Zwanym potocznie "Trybuna Ludu Bozego" :)

Cytuj
Również mieszkam na Śląsku (diecezja Opolska) i nie powiedziałbym właśnie, że to tak rzadki proceder. ...

Panie STS. W diecezji opolskiej w co drugim domu maja rodzine w Reichu, a w co pierwszym sąsiadów ;) Tak więc na tamtym terenie owe "nowinki" szybko sie rozprzestrzeniaja.
Poza tym do niedawna rządy sprawował tam pewien biskup słynacy z lubienia wszelkich nowinek i promowania niczym nieograniczonego eKUKUmenizmu.
Biskup z dosyc specyficznym imieniem, które zabawnie brzmiało podczas Modlitwy wiernych:

"Módlmy sie za naszego biskupa....diecezjalnego Alfonsa" :D

Zapisane
Strony: 1 ... 29 30 [31] 32 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Komunia na klęcząco « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!