Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 28, 2024, 01:39:06 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231964 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Komunia na klęcząco
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 25 26 [27] 28 29 ... 32 Drukuj
Autor Wątek: Komunia na klęcząco  (Przeczytany 123883 razy)
Leszek
uczestnik
***
Wiadomości: 118


« Odpowiedz #390 dnia: Maja 27, 2012, 17:44:02 pm »

Nigdy nie poczuł pan podczas udzielania Komunii palca na swoim języku? Oczywiście jestem absolutnym przeciwnikiem "łapek", ale niestety jest to prawdziwy argument. Nie każdy ksiądz potrafi udzielać Komunii higienicznie, a swoją drogą niektórzy wierni wręcz utrudniają księdzu tę czynność.
Zapisane
+++
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #391 dnia: Maja 27, 2012, 18:04:15 pm »

na pewno jest to jakiś argument. Dla mnie bardziej kontrowersyjne jeśli już chodzi o higienę jest udzielanie komunii w obrządku biznatyjskim łyżeczką do ust.
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #392 dnia: Sierpnia 22, 2012, 12:25:24 pm »

Przyjmowanie Komunii św. na odpuście w Stojańcach (powiat mościski, dawne województwo lwowskie):
http://www.youtube.com/watch?v=OCPWffkrVwI

Galeria odpustowa:
http://www.rodzinnykociol.com/fcportal/index.php?option=com_content&task=view&id=402&Itemid=35
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Duke
bywalec
**
Wiadomości: 56


Jezu, ufam Tobie!

« Odpowiedz #393 dnia: Sierpnia 22, 2012, 14:27:51 pm »

Przyjmowanie Komunii św. na odpuście w Stojańcach (powiat mościski, dawne województwo lwowskie):
http://www.youtube.com/watch?v=OCPWffkrVwI

Wzruszyłem się. Naprawdę. Przykro jest mi oglądać z wysokości sedile jak w mojej parafii ludzie przyjmują Pana Jezusa. Może 3, lub 4 osoby na klęcząco, a co najmniej 30% gest uwielbienia przed przyjęciem na stojąco wykonuje strasznie niedbale, albo wcale. Nie wspominam już nawet o Komunii na rękę.
Zapisane
"Nim przyjdę jako Sędzia Sprawiedliwy, wpierw przychodzę jako Król Miłosierdzia." (Dz. 83)

Święta Maryjo, Matko Kościoła! Święta Siostro Faustyno! Módlcie się za mną.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #394 dnia: Sierpnia 22, 2012, 15:26:13 pm »

, a co najmniej 30% gest uwielbienia przed przyjęciem na stojąco wykonuje strasznie niedbale, albo wcale.
Nie ma obowiązku wykonywania żadnego 'gestu uwielbienia"
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #395 dnia: Sierpnia 22, 2012, 15:42:41 pm »

, a co najmniej 30% gest uwielbienia przed przyjęciem na stojąco wykonuje strasznie niedbale, albo wcale.
Nie ma obowiązku wykonywania żadnego 'gestu uwielbienia"

A jednak:
Wskazania Episkopatu Polski po ogłoszeniu nowego wydania OWMR (9 III 2005 r.)
nr 38: "Wierni przyjmujący Ciało Pańskie w postawie stojącej wykonują wcześniej skłon ciała lub przyklękają na jedno kolano".
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Duke
bywalec
**
Wiadomości: 56


Jezu, ufam Tobie!

« Odpowiedz #396 dnia: Sierpnia 22, 2012, 15:45:34 pm »

Nie ma obowiązku wykonywania żadnego 'gestu uwielbienia"

Jak już napisałem Pan Andrzej75 taki gest obowiązuje wiernych, chodzi mi o to, że jeśli już koniecznie muszą stać, bo tak trudno zgiąć kolana przed Zbawicielem Świata to niech chociaż robią to porządnie.
Zapisane
"Nim przyjdę jako Sędzia Sprawiedliwy, wpierw przychodzę jako Król Miłosierdzia." (Dz. 83)

Święta Maryjo, Matko Kościoła! Święta Siostro Faustyno! Módlcie się za mną.
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #397 dnia: Sierpnia 22, 2012, 15:52:00 pm »

jeśli już koniecznie muszą stać, bo tak trudno zgiąć kolana przed Zbawicielem Świata to niech chociaż robią to porządnie.

To zależy, czy jest porządna katecheza na temat sposobu przyjmowania Komunii św. Bardzo często księża zachęcają wiernych do przyjmowania Komunii na stojąco, ale nie podają, jak ma to wyglądać; a nawet jak przy wprowadzeniu takiego zwyczaju w parafii jest informacja o geście uwielbienia, to potem nikt już o tym co jakiś czas nie przypomina.
Na szczęście w mojej parafii zachowały się balaski, a Komunię zasadniczo przyjmuje się na klęcząco (wyjątkiem jest Msza duszpasterstwa akademickiego).
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 22, 2012, 19:10:42 pm wysłana przez Andrzej75 » Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #398 dnia: Sierpnia 22, 2012, 18:27:28 pm »

A jednak:
Wskazania Episkopatu Polski po ogłoszeniu nowego wydania OWMR (9 III 2005 r.)
nr 38: "Wierni przyjmujący Ciało Pańskie w postawie stojącej wykonują wcześniej skłon ciała lub przyklękają na jedno kolano".
A jednak punkt ten dotyczy "gestu czci" nie uwielbienia.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
emek
rezydent
****
Wiadomości: 418


« Odpowiedz #399 dnia: Sierpnia 22, 2012, 21:02:30 pm »

Nigdy nie poczuł pan podczas udzielania Komunii palca na swoim języku? Oczywiście jestem absolutnym przeciwnikiem "łapek", ale niestety jest to prawdziwy argument. Nie każdy ksiądz potrafi udzielać Komunii higienicznie, a swoją drogą niektórzy wierni wręcz utrudniają księdzu tę czynność.
A zaraził się ktoś czymś podczas Komunii? A może od wody święconej w której tyle osób macza ręce? Przypominam, że komunikanty przed konsekracją dotyka również kilka różnych rak. Nie popadajmy w paranoje! Często zdarza mi się, że wierni tak przyjmują komunię, że dotykają językiem moich palców ale nigdy się niczym nie zaraziłem.
Raz miałem sytuację, że mężczyzna chciał komunię na łapkę bo miał opryszczkę i nie chciał mnie zarazić... Dbałość o zdrowie szafarza ponad czcią dla Pana Jezusa?
Zapisane
ms
rezydent
****
Wiadomości: 453

« Odpowiedz #400 dnia: Sierpnia 23, 2012, 12:13:57 pm »

jeśli już koniecznie muszą stać, bo tak trudno zgiąć kolana przed Zbawicielem Świata to niech chociaż robią to porządnie.

To zależy, czy jest porządna katecheza na temat sposobu przyjmowania Komunii św. Bardzo często księża zachęcają wiernych do przyjmowania Komunii na stojąco, ale nie podają, jak ma to wyglądać; a nawet jak przy wprowadzeniu takiego zwyczaju w parafii jest informacja o geście uwielbienia, to potem nikt już o tym co jakiś czas nie przypomina.
Na szczęście w mojej parafii zachowały się balaski, a Komunię zasadniczo przyjmuje się na klęcząco (wyjątkiem jest Msza duszpasterstwa akademickiego).

, U mnie w parafii po wprowadzeniu komunii na stojąco przyklękali prawie wszyscy (pojedyncze osoby tylko tego nie robiły) po paru latach jest na odwrót: mało kto przyklęka, albo chociaż się ukłoni.
Zapisane
Duke
bywalec
**
Wiadomości: 56


Jezu, ufam Tobie!

« Odpowiedz #401 dnia: Sierpnia 25, 2012, 23:21:51 pm »

Dzisiaj byłem na Mszy św. w parafii św. Stanisława bp i Męczennika w Poznaniu i wzruszyło mnie to, co zobaczyłem. Komunia św. przyjmowana była wzdłuż ołtarza i co najmniej 3/4 communicantes przyjęło ją na KLĘCZĄCO! Doznałem ciężkiego szoku, szkoda, że taka praktyka w parafii nie jest czymś normalnym, bo z tego co wiem w niedziele Komunię św. przyjmuje się procesyjnie i na stojąco..
Zapisane
"Nim przyjdę jako Sędzia Sprawiedliwy, wpierw przychodzę jako Król Miłosierdzia." (Dz. 83)

Święta Maryjo, Matko Kościoła! Święta Siostro Faustyno! Módlcie się za mną.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #402 dnia: Sierpnia 26, 2012, 22:44:31 pm »

Na mszach "pozaniedzielnych" - na klęcząco to norma.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Duke
bywalec
**
Wiadomości: 56


Jezu, ufam Tobie!

« Odpowiedz #403 dnia: Sierpnia 27, 2012, 08:23:40 am »

Na mszach "pozaniedzielnych" - na klęcząco to norma.

W mojej parafii niestety nie.
Zapisane
"Nim przyjdę jako Sędzia Sprawiedliwy, wpierw przychodzę jako Król Miłosierdzia." (Dz. 83)

Święta Maryjo, Matko Kościoła! Święta Siostro Faustyno! Módlcie się za mną.
sayalius
Gość
« Odpowiedz #404 dnia: Sierpnia 27, 2012, 16:30:24 pm »

U mnie to samo. W tygodniu wolno klęczeć, w niedzielę ma być procesyjnie. "Pan Jezus się nie obrazi"... Na ludzi to może nie, bo nie zdają sobie sprawę, ale na księdza to już prędzej, bo on tu powinien być strażnikiem dyscypliny i wiary...
Zapisane
Strony: 1 ... 25 26 [27] 28 29 ... 32 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Komunia na klęcząco « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!