Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 27, 2024, 18:03:53 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231964 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Komunia na klęcząco
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 22 23 [24] 25 26 ... 32 Drukuj
Autor Wątek: Komunia na klęcząco  (Przeczytany 123827 razy)
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #345 dnia: Września 01, 2011, 20:48:04 pm »

Może list był WYŁĄCZNIE do neonów? ;P
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #346 dnia: Września 25, 2011, 08:53:39 am »

Głos kapłana:

Milcarek bierze w obronę wiernych, którzy zgodnie z wprowadzeniem ogólnym do Mszału rzymskiego mają prawo także przyjmować Komunię Świętą klęcząc. Sam jako duszpasterz spotykam się ze skargami ludzi upokarzanych i piętnowanych przez swoich księży za klękanie przy przyjmowaniu Ciała Pańskiego.

http://www.nowyruchliturgiczny.pl/2011/09/wprowadzenie-do-ksiazki-wedug-boga-czy.html
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Michał W.
aktywista
*****
Wiadomości: 642


« Odpowiedz #347 dnia: Października 22, 2011, 12:57:52 pm »

Konsekracja kościoła pw. Matki Bożej Fatimskiej. Konsekrator ks. abp. Ozorowski. Komentarz na Komunię:
Komunia będzie rozdawana w trzech nawach kościoła, w pozycji stojącej.  :-\
Zapisane
Ad Infinitam Dei Gloriam

Sancte Michael Archangele, ora pro nobis.

"Nie po to był Sobór aby żyć Trydentem". J.H.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #348 dnia: Października 22, 2011, 13:49:57 pm »

Konsekracja kościoła pw. Matki Bożej Fatimskiej. Konsekrator ks. abp. Ozorowski. Komentarz na Komunię:
Komunia będzie rozdawana w trzech nawach kościoła, w pozycji stojącej.  :-\
A w jakiej pozycji ma być ROZDAWANA? A przyjmować należy w jedynej możliwej - klęcząc...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Michał W.
aktywista
*****
Wiadomości: 642


« Odpowiedz #349 dnia: Października 22, 2011, 13:54:15 pm »

Konsekracja kościoła pw. Matki Bożej Fatimskiej. Konsekrator ks. abp. Ozorowski. Komentarz na Komunię:
Komunia będzie rozdawana w trzech nawach kościoła, w pozycji stojącej.  :-\
A w jakiej pozycji ma być ROZDAWANA? A przyjmować należy w jedynej możliwej - klęcząc...
Albo ja spaprałem, albo komentarz...biję bank że tak usłyszałem...  :-\  ;)
Zapisane
Ad Infinitam Dei Gloriam

Sancte Michael Archangele, ora pro nobis.

"Nie po to był Sobór aby żyć Trydentem". J.H.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #350 dnia: Października 22, 2011, 16:23:58 pm »

Cóż - widać szafarze chcieli by usiąść podczas przyjmowania komunii - i trzeba im przypominać...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #351 dnia: Marca 29, 2012, 08:15:03 am »

Apologia Komunii św. na klęcząco z punktu widzenia liturgisty (autor: woland, podkreślenia moje).


1. Powołujemy się na dokument KEP z 1987 roku, uzasadniając Komunię pod dwiema postaciami na stojąco, podczas gdy ten sam dokument o Komunii pod jedną postacią mówi "27. Komunii św. udziela się przez podanie hostii wprost do ust. Wierni przyjmują Komunię św. w postawie klęczącej. Mogą również stać, gdy przemawiają za tym szczególne okoliczności.(...)" Ciekawe, że dzisiaj lansuje się postępowanie dalece odmienne, wprowadzając często pojęcie "procesji komunijnej", które nie tylko jest pozbawione sensu (jeśli by dokładnie sprawdzić czym jest procesja !!!), ale przede wszystkim z tego co wiem w żadnym oficjalnym rzymskim dokumencie się nie pojawia. Poza tym gdy kilku szafarzy udziela Komunii, to już wogóle "wspólnotowy aspekt takiej procesyjności" bierze w łeb po całej linii.

2. Muszę się sprostować a propos powyższego wpisu.

WOMR mówi o procesji na Komunię: "86. Kiedy kapłan przyjmuje Najświętszy Sakrament, rozpoczyna się śpiew na Komunię. Ma on wyrażać duchową jedność komunikujących poprzez zjednoczenie głosów, ukazywać radość serca i w pełniejszym świetle objawiać "wspólnotowy" charakter PROCESJI zdążającej na przyjęcie Eucharystii. Śpiew trwa, dopóki Sakrament jest rozdawany wiernym. Jeśli ma być śpiewana pieśń po Komunii, śpiew na Komunię należy zakończyć wcześniej."

Niemniej, moim zdaniem bardzo niefortunne jest nazywanie tego obrzędu procesją. Z kilku powodów. Procesja sama w sobie jest znakiem i praktycznie zawsze coś w procesji się niesie - Sanctissimum, lub znaki (krzyż, świece, ewangeliarz), w procesji idą ludzie lub kapłan będący in persona Christi, również jako znaki. W końcu idą dary, które znakami nie są, ale staną się prawdziwym Ciałek i Krwią Pana.

Tymczasem w procesji Komunijnej nie niesie się nic. To primo. Secundo - co to za procesja, w której nie na wspólnotowości rozumianej jako to, że wszyscy wyruszają i kończą procesję razem. Ten brak próbuje się nadrobić tym, by wierni wspólnotowość budowali wspólnym śpiewem. Jest to niestety grubymi nićmi szyte i kupy się nie trzyma - bo w procesji znakiem jest samo kroczenie, a nie śpiew towarzyszący, który nie jest wyznacznikiem procesyjności (procesja może odbywać się w ciszy - np. na wejście, z darami itd.). Kolejny argument - wystarczy, aby dwóch było szafarzy rozdzielających Komunię, aby cała "procesja" wzięła w łeb. Jeśli jeszcze stoją w różnych miejscach, tworzą się oddzielne kolejki itd. to już wogóle jest radość pełna. Nie wspomnę o przypadku, gdy rozdzielających Sanctissimum jest wielu - i kolejki jeszcze są ustawione w różne strony. To dogłębnie obala "procesyjność" tego obrzędu. W końcu zauważmy, że (kon)celebrans(i) w tej procesji nie uczestniczy/ą. Dalej - zauważmy sam biblijny opis. Ciało i Krew jest dawana - "dawał swoim uczniom". Nie zaś brana. Bóg przychodzi do człowieka. Człowiek wyraził wolę przyjęcia Boga przychodząc na Liturgię. Bóg przychodzi do człowieka, Bóg go uprzedza i czeka.

Wracając do przytoczonego tekstu z WOMR - proszę zauważyć, że procesyjny charakter ma zdążanie na przyjęcie EUCHARYSTII. Mam wrażenie, że już sam akt przyjęcia nie jest częścią dyskutowanej procesji. Jeśli mam rację, to jest to ważne rozgraniczenie, bo wielu narzuca wiernym konieczność przyjmowania Komunii w rzędach i parami, na stojąco - bo "ma być procesja", podczas gdy procesją jest samo przychodzenie do ołtarza, a nie przyjmowanie Komunii. Więc komunia na klęcząco, przy balaskach jest równie teologicznie uprawniona jak i ta na stojąco w rządku . Jeśli wierni podchodzą procesyjnie, a potem się rozchodzą na balaski to wszystko, jak się wydaje - gra.

http://www.liturgista.pl/?menu_id=3&&display=sekcja&&sekcja=c&&wyrazenie=&&view=post_details&&id=162#783
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #352 dnia: Marca 29, 2012, 09:38:16 am »

Rewelka.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
animus60
aktywista
*****
Wiadomości: 1126

« Odpowiedz #353 dnia: Kwietnia 04, 2012, 16:35:43 pm »

Cytuj
(...)metropolita lankijski Albert Malcolm kard. Ranjith wprowadził we wszystkich świątyniach swojej archidiecezji ZAKAZ przyjmowania Komunii świętej w sposób inny niż na klęcząco i do ust!

http://breviarium.blogspot.com/

Kiedy u nas taki zakaz?
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #354 dnia: Kwietnia 04, 2012, 19:52:41 pm »

Cytuj
(...)metropolita lankijski Albert Malcolm kard. Ranjith wprowadził we wszystkich świątyniach swojej archidiecezji ZAKAZ przyjmowania Komunii świętej w sposób inny niż na klęcząco i do ust!
łaaaaał
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
gnome
aktywista
*****
Wiadomości: 1849


« Odpowiedz #355 dnia: Kwietnia 05, 2012, 08:23:09 am »

Cytuj
(...)metropolita lankijski Albert Malcolm kard. Ranjith wprowadził we wszystkich świątyniach swojej archidiecezji ZAKAZ przyjmowania Komunii świętej w sposób inny niż na klęcząco i do ust!
łaaaaał
Niektórzy twierdzą, że papabile.
Tego moderna by już "nie uniosła".
Zapisane
Podczas jednej z ceremonii w Bazylice św. Piotra, gdy wnoszono na sedia gestatoria papieża św. Piusa X, lud rzymski żywiołowo zareagował oklaskami, Papież widząc entuzjazm wiernych rozkazał zatrzymać pochód. Gdy tłum się uciszył rzekł do wiernych, że *nie należy czcić sługi w domu jego Pana.
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #356 dnia: Kwietnia 05, 2012, 13:13:22 pm »

Niektórzy twierdzą, że papabile.
i nawet kolor odpowiedni jak na piotra II   ;) :P
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #357 dnia: Kwietnia 05, 2012, 22:45:34 pm »

Upadnij na kolana
Wanda Półtawska

Mała byłam, jeszcze nie chodziłam do szkoły, gdy zachorował nasz dozorca, stary pan Michał. Groźny był, wielki, z dużymi rudymi wąsami, Dzieci z przedszkola bały się go - ja nie. Michał był moim przyjacielem i strasznie mi się podobało jak żelaznym drągiem wybijał lód z rynsztoka. Lód pryskał na wszystkie strony. Raz chciałam, żeby mi pozwolił też tak robić; roześmiał się, podał ten drąg, którego w ogóle nie mogłam ruszyć. Był taki mocny zawsze, wydawał mi się uosobieniem mocy, a teraz leżał w łóżku i nie mógł wstać. Zima to była czy może przedwiośnie, bo śnieg leżał pomieszany z błotem, taka mazia.

Dzieci z podwórka wiedziały, że stary Michał umiera i dlatego przyjdzie do niego Pan Jezus. Trochę się dziwiłam, dlaczego dopiero teraz, jak już nie może wstać, a nie wcześniej. Ale wszystkie czekałyśmy przy furtce od ulicy. Zza rogu, a właściwie zza zakrętu, odezwał się dzwonek; chłopiec, taki niewiele większy ode mnie, w białej komeżce dzwonił dzwonkiem, a wszyscy od razu się obejrzeli - za nim szedł ksiądz. Zbyszek, duży chłopak z podwórka, powiedział: "Niesie Pana Jezusa" - nie było widać gdzie niesie, ale wszyscy od razu uklękli.

Jakiś pan w szubie, jakaś pani w futerku i pan w czerwonej czapeczce, co przynosił listy do mojej starszej siostry. I chłop zlazł z wozu, zatrzymał konie i ukląkł. Wszyscy bez namysłu w błoto i roztapiający się śnieg. Ja - też, wszystkie dzieci z podwórka - też. Przez moment błysnęła mi myśl: "mam białe getry, co na to powie mama!?" Ale mama właśnie wyszła na próg i też uklękła.

Ksiądz poprzedzony chłopczykiem wszedł z sieni na prawo, do izdebki, gdzie mieszkał stary Michał.

A potem jeszcze pamiętam samą trumnę. Wnosili ją bokiem, bo nie chciał się zmieścić, na cmentarz mnie nie wzięli.

Tyle lat temu, a ja co dzień wspominam tę scenę. Ludzi klęczących, bo przechodzi Pan Jezus. Wspominam to podczas każdej Mszy św., gdy widzę, jak ministranci rozparci siedzą na ławkach, koło ołtarza, a ksiądz koło nich rozdaje Komunię św. Widzę to, gdy na Mszy św., podczas podniesienia ludzie stoją - klęczy parę starych kobiet. I widzę to w kaplicy papieskiej, gdy wszyscy siedzą, a klęczy jeden człowiek w białej sutannie i z białymi włosami, Jan Paweł II. Gdy go w Krakowie nie można było znaleźć w kurii, wystarczyło pójść parę ulic dalej, gdzie siostry mają wieczną adorację. Klęczał tam godzinami.

Dla Boga - jeśli się choć trochę pojmuje kim On jest - człowiek od wieków szukał sposobu wyrażenia czci, tego umor Dei, jaki stworzenie winno okazać Stwórcy; starał się znaleźć gest szczególny, specjalny, jedynie dla Boga przeznaczony; ludzie klękali, wznosili ręce do nieba. Gest ten nie jest ofiarowywany nikomu z ludzi. Owszem, jeszcze Jego zastępcy - przed Piotrem na Stolicy Apostolskiej klękali ludzie. Kiedyś - dziś nawet tam nie.

Dlaczego? Zmalał Bóg w ludzkich oczach, sprowadzony do naszego nędznego wymiaru - pojęcie sacrum (tego, co święte) zanika.

Jest, jest paru szaleńców Bożych, chodzących po tym świecie XX wieku, usiłujących zaszczepić na nowo kult dla Białego Krążka w złocistej monstrancji. Chodzą od parafii do parafii i namawiają na wieczystą adorację. I mówią rzeczy graniczące z cudem, że od czasu, jak w tej parafii całą dobę adoruje się Przenajświętszy Sakrament, jak ludzie kolejno klęczą przed Sanctissimum, to maleje ilość przestępstw, to zmienia się klimat w parafii.

A inni? Niektórzy wzruszają ramionami: ach, to tylko symbol; inni oglądają się dookoła; wszyscy stoją, jakże się tu wychylać, sam jeden?

Pierwszy raz widziałam człowieka stojącego podczas podniesienia w kościele w Lublinie na samym początku okupacji: SS-man w mundurze (a jakże katolik - na pasie miał wybite przecież Gott mit uns). Stał sztywno na rozkraczonych nogach, a cały kościół klęczał. Potem, po wojnie umarł nasz kolega - przez wszystkich ceniony; na pogrzebowej Mszy św. koledzy po fachu, panowie doktorzy partyjni stali sztywno. Lojalnie przyszli na Mszę św., ale nie mogli się narazić klękaniem. I było to jak znak - wierzący wiedzą, co się dzieje, padają na kolana. Niewierzący grzecznie stoją, jak na uroczystości ludzkiej, nie rozumiejąc nic więcej.

A teraz? W kaplicy u sióstr podczas Mszy św. wszystkie stoją, nie, nie wszystkie: dwie staruszki klęczą i ja - pytam przełożoną, co to jest, czy one nie rozumieją? Czy wszystkie są chore? Przełożona trochę speszona mówi: "z Zachodu przyszło, kapituła przegłosowała zmiany stroju i zamiany obyczaju".

Magiczne słowa, jak zaklęcie: "z Zachodu". Zalewa nas fala brudnej wody z Zachodu, przywożą do nas śmiecie, a w Polsce wszystko się bierze, bo... bo po prostu jest snobizm.

Młodzi, zdrowi - dlaczego nie klękną? Bo niemodne? Nie, to by nie wystarczyło, to jest głębszy znak - "upadnij na kolana ludu, czcią przejęty". No właśnie, trzeba być czcią przejętym, żeby paść na kolana. Trzeba wiedzieć przed Kim i dlaczego.

Wstać można na znak szacunku. Wstają studenci, gdy wchodzi profesor, stoją ludzie na baczność, gdy grają hymn państwowy. Ale jest to, zwłaszcza dziś, gest wieloznaczny. Stoi się, stało się godzinami w kolejce pod sklepem (niekiedy pod sklepem monopolowym kolejka była dłuższa niż za chlebem), stoi się w przepełnionym tramwaju, stoi się na przystanku. Już samo wstanie nie jest jednoznaczne i jest to gest na użytek ludzi.

Snobizm na Zachód - na "nowoczesność"!

"Wszystko jedno, jak się modlę" - ktoś mi powiedział; może, ale jak dzieciom odróżnić wagę tego, co dzieje się podczas Mszy św.? Dawniej na Ewangelię wierni stali ze skupieniem, słuchając słów natchnionych, ale gdy Bóg sam schodził na ziemię - padali na kolana; dziecko widziało: jest Bóg - tu i teraz - hic et nunc!

Tak jak my, dzieci z podwórka wiedziałyśmy na pewno, że przychodzi Ktoś najważniejszy - sam Pan Jezus, bo wszyscy dorośli padli na kolana.

Co wiedzą dziś dzieci? Czego się uczą, patrząc na dorosłych? Nawet tych niby wierzących, nawet w kościele - w którym dziś niekiedy nie można odnaleźć tabernakulum wyrzuconego z głównego ołtarza gdzieś do kąta. Gdzie Bóg sam, z niepojętą cierpliwością czeka na człowieka...

Tekst na podstawie książki Tadeusza Kundy "Spór o Imię Boże".
(za http://rebelya.pl/forum/watek/46992/)
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
CzachaNOP
adept
*
Wiadomości: 14

« Odpowiedz #358 dnia: Kwietnia 09, 2012, 09:06:10 am »

Witam Serdecznie! Tegoroczne święta spędzałem u rodziny w Wołominie w Wielką Sobotę nie miałem możliwości uczestniczyć we mszy Trydenckiej dla tego wybrałem się do pobliskiego kościoła na mszę świętą o godzinie 18:00. Pierwszy raz coś takiego przeżyłem przyjmując komunię świętą: Kapłan mówiąc prostym językiem wepchnął mi hostię do ust nic nie mówiąc i patrząc się na mnie z góry tak jak bym robił coś złego.Strasznie się wtedy czułem jeszcze nigdy nie przeżyłem czegoś takiego.Może przesadzam może jestem mało pokorny i sam nie wiem jaką teraz mieć postawę czy na prawdę przyjmowanie Komunii świętej na klęcząco działa na nie których kapłanów jak płachta na byka ??

Pozdrawiam Serdecznie !
Zapisane
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #359 dnia: Kwietnia 09, 2012, 11:51:39 am »

To nie ma nic z pokorą wspólnego. Zachował Pan prawidłową postawę. Problem ma ten Ksiądz, a nie Pan.
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
Strony: 1 ... 22 23 [24] 25 26 ... 32 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Komunia na klęcząco « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!