Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 26, 2024, 03:20:15 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231961 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Komunia na klęcząco
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 4 ... 32 Drukuj
Autor Wątek: Komunia na klęcząco  (Przeczytany 123730 razy)
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #15 dnia: Maja 31, 2009, 13:16:37 pm »

No, bywają wyjątki. :)
Przyznam, że jeśli nie ma balasek coraz trudniej mi się klęka.

Ja klękam wszędzie z wyjątkiem pięknego opactwa w Żaganiu, gdzie zawsze się klęczało, a teraz "opatentowali" taką modę ( Ks. Proboszcz mój Przyjaciel z lat dawnych zresztą jest wielbicielem wschodzniej liturgii ...) że uczyniono przed "stołem" podest dość wysoki tak - z dobre 40 cm i na samym brzeżku stają księża konunikujący, więc jak się przed nimi ukęknie to się ma głowę na wysokości ich pasa, więc zdecydowanie lepiej jest wówczas przyklęknąć i wstać i tu mam problem w tym jedym miejscu. Zresztą i tak staram się unikać NOMów jak ognia. No ale czasem bywam w Żagańskim byłym opactwie.
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #16 dnia: Maja 31, 2009, 13:59:26 pm »

Mi raz sie zdarzylo w pewnej nadmorskiej parafii w Kołczewie,ze odmowiono mi Komunii na kleczaco.Pod koniec Mszy przed blogoslawienstwem ksiadz celebrans przez 10 minut mowil o tym,ze tak nie wolno,ze taki zwyczaj ma parafia i zeby nie rozbijac wspolnoty itd. Najlepsze bylo to,ze pod koniec powolal sie na JPII ktory rzekomo przed smiercia podposal jakis dokumeny mowiacy o tym,ze nalezy przyjmowac na stojaco :o To wszystko przy pelnym kosciele.. Sam moment Komunii tez byl niezly:podszedlem by przyjac Pana Jezusa,uklęknalem i czekam :)ksiadz kiwa glowa bym wstal,ja kiwnalem,ze nie,on dalej czeka az wstane,ja mowie do niego,ze prosze o udzielenie na kleczaco,on ze nie,zebym wstal,wiec wstalem uklonilem sie przed Najswietszym Cialem i wrocilem do lawki.To bardzo przykre uczucie... Po Mszy poszedlem do zakrystii i porozmawialem z nim o wszystkim,na koncu udzielil mi juz Komunii w pustym kosciele, na kleczaco...
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #17 dnia: Maja 31, 2009, 16:01:03 pm »

Panie Kuraku - wielkie brawa dla Pana  ;D
Zapisane
Mainchin
rezydent
****
Wiadomości: 329


« Odpowiedz #18 dnia: Maja 31, 2009, 17:08:11 pm »

Pamiętam, gdy byłem w jednym małym mieście w Irlandii. To była niedziela, wszyscy klęczeli niemal przez całą mszę (wyj. Gloria, listy, psalm i ewangelia). Natomiast komunię większość przyjmowała na stojąco i na rękę od pań ministrantek, w dość podeszłym wieku. Do tego niektórzy podchodzili do ołtarza i sami brali Krew Pańską. Poszedłem wtedy specjalnie do księdza, który udzielał przy fragmencie balasków, uklęknąłem. Ksiądz, chyba starszy nawet niż panie ministrantki - czyli po 80-tce), udzielił mi Komunię i powiedział do siebie: I like it.



Innym razem byłem na "eucharystii" protestanckiej w Westminsterze, siedziałem z tyłu i się po prostu przyglądałem, natomiast zdziwiło mnie, że wszyscy klęczeli przy balaskach, gdy przyjmowali "komunię".
« Ostatnia zmiana: Maja 31, 2009, 17:10:47 pm wysłana przez Mainchin » Zapisane
Recordare, Virgo Mater, dum steteris in conspectu Dei, ut loquaris pro nobis bona, et ut avertas indignationem suam a nobis.
PSFF
uczestnik
***
Wiadomości: 229


« Odpowiedz #19 dnia: Maja 31, 2009, 23:19:09 pm »

/.../
Ja klękam wszędzie z wyjątkiem pięknego opactwa w Żaganiu, gdzie zawsze się klęczało, a teraz "opatentowali" taką modę ( Ks. Proboszcz mój Przyjaciel z lat dawnych zresztą jest wielbicielem wschodzniej liturgii ...) że uczyniono przed "stołem" podest dość wysoki tak - z dobre 40 cm i na samym brzeżku stają księża konunikujący, więc jak się przed nimi ukęknie to się ma głowę na wysokości ich pasa, więc zdecydowanie lepiej jest wówczas przyklęknąć i wstać i tu mam problem w tym jedym miejscu. Zresztą i tak staram się unikać NOMów jak ognia. No ale czasem bywam w Żagańskim byłym opactwie.

Ja musiałem kiedyś iść na Mszę do kościoła Jezuitów na Rakowieckiej w Warszawie (nie polecam, bardzo nieprzyjemne doświadczenie). Tam jest to samo. Ja jednak mam wredną naturę. Klęknąłem, mimo że jestem niewysoki i klęczałem. Jak ktoś chce być postępowym, to niech przyzwyczaja się do ćwiczenia skłonów.
Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #20 dnia: Maja 31, 2009, 23:20:59 pm »

I udzielono Panu Komunii św. bez "grymasów" ?
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #21 dnia: Maja 31, 2009, 23:25:24 pm »

/.../
Ja klękam wszędzie z wyjątkiem pięknego opactwa w Żaganiu, gdzie zawsze się klęczało, a teraz "opatentowali" taką modę ( Ks. Proboszcz mój Przyjaciel z lat dawnych zresztą jest wielbicielem wschodzniej liturgii ...) że uczyniono przed "stołem" podest dość wysoki tak - z dobre 40 cm i na samym brzeżku stają księża konunikujący, więc jak się przed nimi ukęknie to się ma głowę na wysokości ich pasa, więc zdecydowanie lepiej jest wówczas przyklęknąć i wstać i tu mam problem w tym jedym miejscu. Zresztą i tak staram się unikać NOMów jak ognia. No ale czasem bywam w Żagańskim byłym opactwie.

Ja musiałem kiedyś iść na Mszę do kościoła Jezuitów na Rakowieckiej w Warszawie (nie polecam, bardzo nieprzyjemne doświadczenie). Tam jest to samo. Ja jednak mam wredną naturę. Klęknąłem, mimo że jestem niewysoki i klęczałem. Jak ktoś chce być postępowym, to niech przyzwyczaja się do ćwiczenia skłonów.

Dziś właśnie zrobiłem w tymże opactwie zacnym onegdaj, taki numer, że uklęknąłem na oba kolana oddałem pokłon i wstałem by otrzymać komunię co zatrzymało nieco "wąż" ludzi z jednej z z drugiej strony podążający gęsiego jakby nigdy nic w kolejce...
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
ececylia
aktywista
*****
Wiadomości: 591


« Odpowiedz #22 dnia: Czerwca 01, 2009, 10:54:08 am »

Rozmawiałam niedawno z księdzem z parafii, dlaczego tak niechętnie udzielają Komunii Św.  na kolanach. Odparł, że Komunia Św. kolejkowa jest symbolem naszej drogi do Chrystusa, a w ogóle to przemawia przeze mnie pycha, bo chcę pokazać innym parafianom jaka to jestem od nich lepsza.
Gdy zapytałam, czy nie należałoby korzystać z przykładu jaki daje papież, to usłyszałam, że nie można takich Mszy Św. porównywać.
Z rozumowania księdza wyszło mi , o zgrozo ( zakładając, wierząc, ufając, że Pan Jezus jest zawsze Ten Sam, a osoba rozdająca Komunię Św. się zmienia), że klękać należy przed papieżem, a nie przed Panem Jezusem. ??? :'(
Zapisane
"Kochaj grzesznika nie jako grzesznika, ale jako człowieka. Jeśli kochasz chorego, prześladujesz chorobę, bo jeśli oszczędzasz chorobę, nie kochasz chorego." św. Augustyn
PSFF
uczestnik
***
Wiadomości: 229


« Odpowiedz #23 dnia: Czerwca 01, 2009, 11:07:07 am »

I udzielono Panu Komunii św. bez "grymasów" ?

Ksiądz nie powiedział nic (na głos). Może pomyślał sobie "co za dziwak, sekta jakaś?". A poza aspektem teologicznym, każdemu należy się trochę gimnastyki (mógł nie wchodzić na schodek).

Z kolei mój proboszcz kiedyś w rozmowie na pytanie o komunię wyłącznie przy balaskach stwierdził, że obawia się tłoku, a na Mszy niedzielnej można nie zdążyć przed następną (!).
Zapisane
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #24 dnia: Czerwca 01, 2009, 11:15:57 am »

Cytuj
a na Mszy niedzielnej można nie zdążyć przed następną (!).

Słaby argument. Komunia udzielana "na klęcząco" przed prezbiterium (o balaskach w wielu kościołach pomarzyć tylko można, ale zazwyczaj jest schodek) odbywa się znacznie szybciej.
Zapisane
Sigfried
aktywista
*****
Wiadomości: 698

« Odpowiedz #25 dnia: Czerwca 01, 2009, 11:18:07 am »

Moja historia w tym temacie. Kilka lat temu we wschodniej Francji, piekna i olbrzymia Katedra, NOM moderna absolutna (niby msza suma uroczysta - w kosciele max. 30 osob. lawek na conajmniej 500 osob - wiec widok oplakany) , ksieza przebrani jak pajace w kolorowo-teczowe ciuszki liturgiczne przypominajace kolorem teczowe flagi sodomitow, dyrygent na podescie starajacy sie zeby te 30 osob aktywnie "uczestniczylo". Oczywiscie tlumna komunia "do brudnej lapki" (w sensie duchowym tez - spowiedz powszechna jest tam regula - nawet konfesjonalow juz nie ma - wyrzucono je z kosciolow w ramach ich odnowy i oczyszczania ze zbednych elementow przypominajacych "sredniowieczne zacofanie"). Komunie podawalo 2 ksiezy (to i tak dobrze, najczesciej ksieza tam sie nie ruszaja z fotela podczas rozdawania Ciala Pańskiego, tylko wreczaja to szafarzowi swieckiemu). Dwie rownolegle kolejeczki - dwaj ksieza mocno rozniacy sie wiekiem (mlody i dosc wiekowy juz). Stoje grzecznie w kolejeczce przed tym mlodym. Klekam gdy przychodzi moj czas. I mozecie Panstwo mi wierzyc ale takiego zaskoczenia dawno juz nie wiedzialem. Ten kaplan nie wiedzial co ma zrobic, absolutnie. Probowal komunikant wreczyc mi do rak ale te mialem mocno zlozone, przycisniete do ciala. Rozgladal sie nerwowo, a ja kleczac tarasowalem kolejke. Wreszcie ten starszy Kaplan zobaczyl co sie dzieje, zatrzymal swoja kolejke, odsunal tego mlodszego. Zrobil znak Krzyza Hostia mowiac formule z Mszy Swietej Wszechczasow co ciekawe "Corpus Christi custodiat animam tuam..." i podal mi do ust.
Potem odkrylem kaplice bractwa sw. Piusa (malenka, gdzie w lawkach bylo moze miejsca na 30 osob a wszedzie w calej kaplicy kleczalo z 200 - jakze odmienne proporcje) i wiecej na NOMie juz w tym kosciele nie bylem.  
Zapisane
padalec
Gość
« Odpowiedz #26 dnia: Czerwca 02, 2009, 11:26:08 am »

jednośc liturgiczna???
co to za zwierz?
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #27 dnia: Czerwca 03, 2009, 13:34:36 pm »

Mam wrazenie, ze ten problem byl juz walkowany, ale jak to zwykle bywa na forach, sto razy powraca sie do tego samego i wypowiada sie te same argumenty, ktore niczego nowego nie wnosza. Ja tez sie powtorze :)
Ksiadz nie ma prawa odmowic udzielenia Komunii sw. komus, kto chce ja przyjac na kleczaco, wiec tyrady ksiezy, ze nie wolno, ze jest to niezgodne z prawem, ze rozbija sie jednosc zgromadzenia, ze o wiele lepiej jest na stojaco, swiadcza o jego niskim poziomie intelektualnym i braku liturgicznej swiadomosci.
Z drugiej strony jesli jest komunia kolejkowa, to zalecalbym mimo wszystko przyjmowanie Pana Jezusa na stojaco - jesli przyjmuje sie z czcia, nieczemu to nie ubliza. Obawiam sie (choc nikogo nie oceniam), ze w wielu takich sytuacjach osoby przyjmujace  na kleczaco chca sie wyroznic sposrod pozostalych i pokazac, ze sa lepsze od innych. A na wyroznianie sie nie ma miejsca na mszy swietej.

PS. Zanim mnie ktos zaatakuje za liberalizm ( ;D), przypomne, ze jestem za udzielaniem Komunii swietej na kleczaco.
Zapisane
kwiatostan lipy
Gość
« Odpowiedz #28 dnia: Czerwca 03, 2009, 13:36:04 pm »

Cytuj
drugiej strony jesli jest komunia kolejkowa, to zalecalbym mimo wszystko przyjmowanie Pana Jezusa na stojaco - jesli przyjmuje sie z czcia, nieczemu to nie ubliza. Obawiam sie (choc nikogo nie oceniam), ze w wielu takich sytuacjach osoby przyjmujace  na kleczaco chca sie wyroznic sposrod pozostalych i pokazac, ze sa lepsze od innych. A na wyroznianie sie nie ma miejsca na mszy swietej

Dziękuję!
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #29 dnia: Czerwca 03, 2009, 17:05:52 pm »

Ksiadz nie ma prawa odmowic udzielenia Komunii sw. komus, kto chce ja przyjac na kleczaco, wiec tyrady ksiezy, ze nie wolno, ze jest to niezgodne z prawem, ze rozbija sie jednosc zgromadzenia, ze o wiele lepiej jest na stojaco, swiadcza o jego niskim poziomie intelektualnym i braku liturgicznej swiadomosci.
Bo "jedność zgromadzenia"  nie liczyła się, kiedy wprowadzano komunie na stojąco. Hipokryzja...

Z drugiej strony jesli jest komunia kolejkowa, to zalecalbym mimo wszystko przyjmowanie Pana Jezusa na stojaco - jesli przyjmuje sie z czcia, nieczemu to nie ubliza. Obawiam sie (choc nikogo nie oceniam), ze w wielu takich sytuacjach osoby przyjmujace  na kleczaco chca sie wyroznic sposrod pozostalych i pokazac, ze sa lepsze od innych. A na wyroznianie sie nie ma miejsca na mszy swietej.
Myli się ksiądz =- klęka się, bo się inaczej nie potrafi Swego czasu próbowałem "na stojąco" - nie jest dobrze jak przyjmowanie Komunii świętej powoduje wyrzuty sumienia. :-/ (przy okazji - czy powinienem się z tego wyspowiadać???) Zresztą zmuszanie starego proboszcza do skłonów do tego - trzymając cyborium też nie jest moim ulubionym zajęciem - więc kurczowo trzymam się balasków...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Strony: 1 [2] 3 4 ... 32 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Komunia na klęcząco « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!