Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 19:16:47 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Komunia na klęcząco
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 ... 32 Drukuj
Autor Wątek: Komunia na klęcząco  (Przeczytany 122432 razy)
Mari
bywalec
**
Wiadomości: 73

« dnia: Maja 30, 2009, 20:46:54 pm »

Mam praktyczne pytanie: w mojej parafii Komunia św. "od zawsze" jest udzielana w postawie klęczącej przy balaskach i mam dylemat, kiedy biorę udział w Mszy, podczas której jest Ona rozdawana procesyjnie "na stojąco" - czy przyjąć Komunię, tak jak od ponad 20 lat robię to w mojej parafii, czyli na klęcząco, czy dostosować się do postawy przyjętej w parafii, w której jestem gościem, czyli na stojąco? Wiem, że mam prawo przyjąć Komunię św.na klęcząco i kapłan nie może mi tego zabronić, z drugiej jednak strony wyróżniam się wtedy i pewną jedność liturgiczną naruszam, a czuję się trochę nieswojo z tym. Jak postąpić?
Zapisane
K.L.O
rezydent
****
Wiadomości: 462

« Odpowiedz #1 dnia: Maja 30, 2009, 20:51:02 pm »

Żadnej jedności Pan nie narusza, ja zawsze jak jest Komunia kolejkowa to klękam i często spotykam sie z porozumiewawczym wzrokiem kapłana, polecam:)
Zapisane
"Wiary ustrzegłem"
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #2 dnia: Maja 30, 2009, 21:22:04 pm »

Na początku rzeczywiście można poczuć się nieswojo, kiedy wszyscy przyjmują Komunię św. na stojąco i tylko nieliczni sie "wyłamują". Ale wystarczy sobie przypomnieć KOGO przyjmujemy w tym momencie do swojego serca i wszystkie opory powinny minąć. Ja klękam do Komunii zawsze, również wtedy, kiedy jestem gościnnie w innej parafii. Wtedy jest nawet łatwiej, bo w mojej parafii jestem jedną z nielicznych osób klękających w czasie przyjmowania Pana Jezusa.
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
ececylia
aktywista
*****
Wiadomości: 591


« Odpowiedz #3 dnia: Maja 30, 2009, 21:34:38 pm »

Powinien jednak być Pan przygotowany na różne zachowania księdza. Mnie się już kilka razy przytrafiło, że zostałam zlekceważona i  musiałam poprosić o podanie Pana Jezusa. Na szczęście nie odmawiano mi.
Zapisane
"Kochaj grzesznika nie jako grzesznika, ale jako człowieka. Jeśli kochasz chorego, prześladujesz chorobę, bo jeśli oszczędzasz chorobę, nie kochasz chorego." św. Augustyn
best
Gość
« Odpowiedz #4 dnia: Maja 30, 2009, 23:01:01 pm »

Mam praktyczne pytanie: w mojej parafii Komunia św. "od zawsze" jest udzielana w postawie klęczącej przy balaskach i mam dylemat, kiedy biorę udział w Mszy, podczas której jest Ona rozdawana procesyjnie "na stojąco" - czy przyjąć Komunię, tak jak od ponad 20 lat robię to w mojej parafii, czyli na klęcząco, czy dostosować się do postawy przyjętej w parafii, w której jestem gościem, czyli na stojąco? Wiem, że mam prawo przyjąć Komunię św.na klęcząco i kapłan nie może mi tego zabronić, z drugiej jednak strony wyróżniam się wtedy i pewną jedność liturgiczną naruszam, a czuję się trochę nieswojo z tym. Jak postąpić?

Kiedyś miałem tak samo, jak jeszcze chodziłem na NOM wieki temu  :) no bo jak to, wszyscy grzecznie na stojąco a tu take indywiduum. Też do ostatniej chwili myślałem czy po katolicku na oba kolana ukleknąć czy po novusowemu na jedno. Dla katolika nie jest miłe takie rozmyślanie tuż przed przyjęciem Komunii. Na początku tchórzyłem i przyjmowałem Komunie jak wszyscy na stojąco ale potem z Bożą pomoca klęczałem. Moja rada jest taka: ABSOLUTNIE KLĘCZEĆ PODCZAS KOMUNII. Jeśli kapłan jej nie udzieli spokojnie odejść na swoje miejsce a po Mszy zdecydowanie porozmawiac z modernistą. Ja tak robiłem.

Co do naruszania liturgicznej jedności. To nic nowego. Ja będąc w nowicjacie byłem upominany za klęczenie na końcowe błogosławieństwo własnie z powodu IDIOTYCZNEGO zarzutu  naruszania jedności liturgicznej. A tak na w ogóle to polecam Mszę Trydencka. Wtedy nie będzie miał pan dylematu jak przyjąć Komunię
Zapisane
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #5 dnia: Maja 31, 2009, 00:10:29 am »

Myśleć ze wszystkich sił o Panu Jezusie, tak jakby zniknął tłum i pozostał tylko On i Pan. Pomaga  :) Doznane podczas Komuni Św. wstyd, lęk, nieraz upokorzenie przyjmować w duchu umartwienia i ofiary - jako ćwiczenie duchowe. Jednoczyć się z cierpieniem Zbawiciela na Golgocie, to pomaga zrozumieć sens trudnej sytuacji. Wreszcie - pamiętać o obiecanej w raju nagrodzie: "Ktokolwiek przyzna sie do mnie przed ludźmi, przynam się i ja do niego przed moim Ojcem."

Cierpienia doznane od postępowego duchowieństwa dodają sił do wierności Kościołowi :)
« Ostatnia zmiana: Maja 31, 2009, 00:12:49 am wysłana przez Edi » Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #6 dnia: Maja 31, 2009, 00:22:55 am »

Cytat: Best
Też do ostatniej chwili myślałem czy po katolicku na oba kolana ukleknąć czy po novusowemu na jedno.
Ale Pan wymyślił. Na stojąco to też po katolicku - może niezgodnie z rzymską tradycją, ale po katolicku. Gdyby Pan orientował się, że nie tylko KRR jest katolickim rytem, to by Pan takiej bzdury nie napisał.
« Ostatnia zmiana: Maja 31, 2009, 00:25:41 am wysłana przez Kalistrat » Zapisane
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #7 dnia: Maja 31, 2009, 00:45:47 am »

Na stojąco to też po katolicku -

"Na stojąco" -  mówi pan.... Hmm, hmmm..... no też można.
Zapisane
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #8 dnia: Maja 31, 2009, 00:49:42 am »

Cytat: Best
Też do ostatniej chwili myślałem czy po katolicku na oba kolana ukleknąć czy po novusowemu na jedno.
Na stojąco to też po katolicku - może niezgodnie z rzymską tradycją, ale po katolicku. ... nie tylko KRR jest katolickim rytem, ...

Na serio: w jakich innych katolickich rytach przyjmuje się Komunię na stojąco?

A dwa, pan Best chyba napisał o rozterce między klękaniam na dwa a na jedno kolano.
Z tego co wiem o przyjmowaniu Komunie "kolejkowo" to tuż przed przyjęciem należy przyklęknąć (czyli na jedno kolano)
Kiedyś w bazylice (piekarskiej) liczyłem: co dziesiąta przyklękała, jeszcze parę "gibała",
a reszta jak w kolejce po obiad na stołówce... Nie mówiąc o tym, że księża już prawie nie używają pateny!
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #9 dnia: Maja 31, 2009, 01:06:51 am »

Na stojąco to też po katolicku -

"Na stojąco" -  mówi pan.... Hmm, hmmm..... no też można.

Hmm nie tylko na leżąco... na leżąco...też po katolicku ;) też można;)
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Dawid
uczestnik
***
Wiadomości: 148

« Odpowiedz #10 dnia: Maja 31, 2009, 01:10:04 am »

Nie mówiąc o tym, że księża już prawie nie używają pateny!

U mnie w parafii jest to nagminne :( Ministranci sobie siedzą a księża i szafarze udzielają Komunii bez pateny. Oczywiście standardowo na stojąco i w dodatku latają po całym kościele przepychając się między ludźmi.
Zapisane
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #11 dnia: Maja 31, 2009, 01:51:42 am »

Na serio: w jakich innych katolickich rytach przyjmuje się Komunię na stojąco?
Grekokatolicy
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Zawisza Czarny
Gość
« Odpowiedz #12 dnia: Maja 31, 2009, 10:59:07 am »

Zawsze klękać. Raz mnie nawet ksiądz w kościele (dla Radomian: ten stary z garnizonowego) "okrzyczał" za to, że jak "wszyscy stoją, to się nie klęka", itd. Stary, a modernista, patrzcie no :P
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #13 dnia: Maja 31, 2009, 11:10:29 am »

Właśnie ci starzy mają największy problem z tradycyjną liturgią.
Zapisane
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #14 dnia: Maja 31, 2009, 11:20:21 am »

. Stary, a modernista, patrzcie no :P

No, bywają wyjątki. :)
Przyznam, że jeśli nie ma balasek coraz trudniej mi się klęka.
Zapisane
Strony: [1] 2 3 ... 32 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Komunia na klęcząco « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!