Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 24, 2024, 22:47:54 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231960 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Wigilia - pytanie
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 Drukuj
Autor Wątek: Wigilia - pytanie  (Przeczytany 5181 razy)
Adam
aktywista
*****
Wiadomości: 764

« dnia: Maja 30, 2009, 18:09:18 pm »

Mam pytanie odnośnie dzisijeszej Wigiilii. Czy uczestnictwo w w niej jest równoznaczne z uczestnictwem w jutrzejszej Mszy św. czy też nie?
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #1 dnia: Maja 30, 2009, 18:12:33 pm »

Jest:

http://krzyz.katolicy.net/index.php/topic,63.msg24354.html#msg24354
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Adam
aktywista
*****
Wiadomości: 764

« Odpowiedz #2 dnia: Maja 30, 2009, 18:14:23 pm »

Dziękuję.
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #3 dnia: Grudnia 20, 2017, 22:03:23 pm »

Nie zakładam nowego tematu, bo ten mi bardzo pasuje ;)

Czy mógłbym poprosić naszych forumowych Ekspertów o rozpisanie tegorocznej kolizji 4 niedzieli adwentu i wigilii w ujęciu kalendarzy:
a) tradycyjnego
b) po zmianach Bugniniego, jeśli nastąpiły do 1963 r.
c) w Nowusie?

U x. Trytka jest wigilia ze wspomnieniem niedzieli, ale słyszałem też o przenoszeniu wigilii na sobotę. Robią tak np starokatolicy, stosując się do naszych zasad z XIX wieku
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Adimad
aktywista
*****
Wiadomości: 1336

« Odpowiedz #4 dnia: Grudnia 21, 2017, 05:07:10 am »

Cytuj
ale słyszałem też o przenoszeniu wigilii na sobotę. Robią tak np starokatolicy, stosując się do naszych zasad z XIX wieku

Czyli że co? Wigilia, potem "dzień przerwy" w postaci niedzieli - i Święto? No, ale Wigilia to ma być z definicji dzień przed Świętem... czyż nie?
« Ostatnia zmiana: Grudnia 21, 2017, 05:09:35 am wysłana przez Adimad » Zapisane
Jacek S.
rezydent
****
Wiadomości: 319

« Odpowiedz #5 dnia: Grudnia 21, 2017, 08:33:44 am »

ZFRR -  4 Niedziela Adwentu.
NFRR - Wigilia Bożego Narodzenia bez kommemoracji niedzieli.
Starszych rubryk nie znam, ale podejrzewam, że brano formularz wigilijny i wspominano niedzielę.
Zapisane
Msza tradycyjna TAK, tradycjonaliści NIE.

Miłośnik dobrej liturgii (starej i nowej), wierzący w hermeneutykę ciągłości i reformę reformy.
_Michał_
rezydent
****
Wiadomości: 370

« Odpowiedz #6 dnia: Grudnia 21, 2017, 09:34:50 am »

Nie wiem, czy można w 100% ufać temu źródłu: http://divinumofficium.com/cgi-bin/missa/missa.pl, ale jak przegląda się w nim wersje mszału starsze niż 1962 (służy do tego menu na samym dole), to wszędzie jest tak samo – wigilia bez wspomnienia niedzieli.

A swoją drogą tutaj: http://www.ccwatershed.org/blog/2017/nov/24/christmas-falls-monday-2017-can-you-double-dip/ jest wytłumaczone, dlaczego, nawet wg nowego KPK, nie można w tym roku potraktować uczestnictwa w Mszy św. 24 grudnia wieczorem jako spełnienia obowiązku i za niedzielę, i za Boże Narodzenie.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 21, 2017, 09:51:43 am wysłana przez _Michał_ » Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #7 dnia: Grudnia 21, 2017, 14:47:50 pm »

KPK 1983 na coś nie pozwala :D Aż chyba wydrukuję i w ramki oprawię ;)

Dziękuję WPanom za wszystkie odpowiedzi !!
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #8 dnia: Grudnia 21, 2017, 15:45:12 pm »

Przejrzałem XIX-wieczne rubrycele: Wigilia Bożego Narodzenia z komemoracją IV niedzieli Adwentu.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Albertus
rezydent
****
Wiadomości: 329

« Odpowiedz #9 dnia: Grudnia 21, 2017, 18:38:21 pm »

Rzeczywiście wg tradycyjnych rubryk gdy wigilia jakiegoś święta wypadała w niedzielę, to jej obchód przenoszono na sobotę, ale już wtedy bez postu. Natomiast wyjątkiem od tej reguły były dwa przypadki: wigilia Bożego Narodzenia i wigilia Epifanii, których nie przenoszono gdy wypadły w niedzielę.
Gdy wigilia Bożego Narodzenia wypadła w IV niedzielę Adwentu to Oficjum było generalnie z Wigilii z wyjątkiem I i II Nokturnu, które były z Niedzieli. Ponadto w Laudesach było wspomnienie Niedzieli.
Jeśli wigilia Objawienia wypadła w niedzielę to całkowicie ją zastępowała, do czasu gdy św. Pius X na tę niedzielę wyznaczył święto Najśw. Imienia Jezus - wtedy gdy ono wypadło 5.01. to wigilię tylko wspominano.

Ciekawą sprawą jest, że niedziela wypadająca pomiędzy 1 a 6 stycznia nie ma swojego tradycyjnego oficjum - nie było takie potrzebne, gdyż na każdy ww. dzień był jakiś ważniejszy obchód (2.01. Oktawa św. Szczepana - duplex, 3.01. Oktawa św. Jana - duplex, 4.01. Oktawa śś. Młodzianków - duplex, 5.01. Wigilia Objawienia - semiduplex), dlatego nie była nigdy nawet wspominana.
Zapisane
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 683


« Odpowiedz #10 dnia: Grudnia 22, 2017, 11:47:27 am »

Nie wiem, czy można w 100% ufać temu źródłu: http://divinumofficium.com/cgi-bin/missa/missa.pl, ale jak przegląda się w nim wersje mszału starsze niż 1962 (służy do tego menu na samym dole), to wszędzie jest tak samo – wigilia bez wspomnienia niedzieli.

A swoją drogą tutaj: http://www.ccwatershed.org/blog/2017/nov/24/christmas-falls-monday-2017-can-you-double-dip/ jest wytłumaczone, dlaczego, nawet wg nowego KPK, nie można w tym roku potraktować uczestnictwa w Mszy św. 24 grudnia wieczorem jako spełnienia obowiązku i za niedzielę, i za Boże Narodzenie.
trzeba wybrać - czy będąc w niedzielę wieczorem na Mszy Świętej - niezależnie od formularza - spełnia się konieczność uczestniczenia na Mszy w niedzielę (wówczas w Boże Narodzenie należy iść ponownie) czy za poniedziałek Boże Narodzenie (wówczas należało być już w IV Niedzielę Adwentu)
Zapisane
Taki sobie o...
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #11 dnia: Grudnia 23, 2017, 11:20:03 am »


A swoją drogą tutaj: http://www.ccwatershed.org/blog/2017/nov/24/christmas-falls-monday-2017-can-you-double-dip/ jest wytłumaczone, dlaczego, nawet wg nowego KPK, nie można w tym roku potraktować uczestnictwa w Mszy św. 24 grudnia wieczorem jako spełnienia obowiązku i za niedzielę, i za Boże Narodzenie.

Ale jeżeli komuś uda się uczestniczyć w dwóch  Mszach św. 24 grudnia wieczorem jto chyba spełni obowiązek i za niedzielę, i za Boże Narodzenie.
Zapisane
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #12 dnia: Grudnia 23, 2017, 11:47:13 am »

ZFRR -  4 Niedziela Adwentu.
NFRR - Wigilia Bożego Narodzenia bez kommemoracji niedzieli.
Starszych rubryk nie znam, ale podejrzewam, że brano formularz wigilijny i wspominano niedzielę.

Moim zdaniem
ZFRR -  4 Niedziela Adwentu - tylko Msze przed 16.00, potem Wigilia
Zapisane
Jacek S.
rezydent
****
Wiadomości: 319

« Odpowiedz #13 dnia: Grudnia 23, 2017, 13:41:59 pm »

Racja, bo od nieszporów zaczyna się uroczystość Narodzenia Pańskiego, ale w polskiej praktyce nigdzie nie odprawia się chyba Mszy wieczornych 24.12.
Zapisane
Msza tradycyjna TAK, tradycjonaliści NIE.

Miłośnik dobrej liturgii (starej i nowej), wierzący w hermeneutykę ciągłości i reformę reformy.
Fragath
adept
*
Wiadomości: 45

« Odpowiedz #14 dnia: Grudnia 23, 2017, 16:37:28 pm »

Racja, bo od nieszporów zaczyna się uroczystość Narodzenia Pańskiego, ale w polskiej praktyce nigdzie nie odprawia się chyba Mszy wieczornych 24.12.

U mnie w parafii jest pasterka dla dzieci o 16 bodajże - odprawiana z formularza wieczornego
Zapisane
Strony: [1] 2 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Wigilia - pytanie « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!