Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Lipiec 13, 2020, 20:58:40 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
Skauci św. Bernarda

http://ssbc.pl/
218014 wiadomości w 6281 wątkach, wysłana przez 1559 użytkowników
Najnowszy użytkownik: paulie
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia lokalne  |  Metropolia warmińska  |  Wątek: OSTASZEWO
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: OSTASZEWO  (Przeczytany 3203 razy)
dernapol
rezydent
****
Wiadomości: 449

GŚTK

Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej
« dnia: Luty 16, 2014, 21:12:35 pm »

Począwszy od wczoraj (sobota, 15 lutego 2014) rozpoczęła się regularna celebracja Mszy trydenckich w parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Ostaszewie (diecezja elbląska). Msze będą odprawiane w każdą sobotę o godz. 12.00, a celebrował je będzie proboszcz miejsca, ks. Jacek Hac.
Zapisane
Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej: www.versusdeum.pl, www.facebook.com/versusdeum
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2590


« Odpowiedz #1 dnia: Luty 16, 2014, 21:46:17 pm »

Pytanie - czy udział w tych Mszach wypełnia obowiązek niedzielny? (12:00 - to już po południu jakby nie było).
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 779


« Odpowiedz #2 dnia: Luty 16, 2014, 22:16:41 pm »

Moim zdaniem nie: 12:00 to nie jest pora wieczorna:

Cytuj
Kan. 1248 -

§ 1. Nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego.

Nasuwa się pytanie: od kiedy liczy się pora wieczorna ?
Zapisane
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1180


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #3 dnia: Luty 16, 2014, 22:18:40 pm »

Pytanie - czy udział w tych Mszach wypełnia obowiązek niedzielny? (12:00 - to już po południu jakby nie było).

Raczej nie:
Kan. 1248 - § 1. Nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego.
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3561

« Odpowiedz #4 dnia: Luty 17, 2014, 11:40:29 am »

Niedawno na Rebelce przekonywano, że "wieczór liturgiczny" zaczyna się o 12:00, uzasadniając to okólnikiem KEP nr 9/1983, który mówił ogólnie o popołudniu, bez podawania godziny. Tę jednak określiły dopiero synody poszczególnych diecezji i w znanych mi przypadkach jest to zawsze godzina 16:00. Myślę, że w każdej rubryceli diecezjalnej jest to wyjaśnione, podobnie jak stare rubrycele podawały, o której można antycypować Jutrznię.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2193


« Odpowiedz #5 dnia: Luty 17, 2014, 16:50:15 pm »

Ponieważ Oficjum niedzielne i świąteczne zaczyna się od I Nieszporów, zatem w NOM pierwszą Mszę danej niedzieli albo uroczystości można odprawić w porze Nieszporów. Zazwyczaj przyjmuje się, że Nieszpory odprawia się po godzinie 4 po południu (na pewno nie przed 3, kiedy odprawia się Nonę).
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2491


« Odpowiedz #6 dnia: Luty 17, 2014, 17:02:04 pm »

Prosze Państwa, to jest większa wieś a ksiądz jest sam na parafii. Ciekawe jak sobie radzi z binacja i trinacją(?) w sobotę.
Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 4883


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #7 dnia: Luty 17, 2014, 17:42:32 pm »

Chwała xiędzu proboszczowi!
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
STS
rezydent
****
Wiadomości: 332

« Odpowiedz #8 dnia: Luty 17, 2014, 18:20:42 pm »

Prosze Państwa, to jest większa wieś a ksiądz jest sam na parafii. Ciekawe jak sobie radzi z binacja i trinacją(?) w sobotę.
Znam proboszcza, który w niedzielę odprawia trzy nowe Msze w swojej parafii, a dość często wieczorem jedzie jeszcze odprawić czwartą - po staremu ;)
« Ostatnia zmiana: Luty 17, 2014, 18:22:56 pm wysłana przez STS » Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3561

« Odpowiedz #9 dnia: Luty 17, 2014, 19:00:22 pm »

Ponieważ Oficjum niedzielne i świąteczne zaczyna się od I Nieszporów, zatem w NOM pierwszą Mszę danej niedzieli albo uroczystości można odprawić w porze Nieszporów.
Przepraszając za offtop w offtopie:

Za umożliwieniem spełniania obowiązku niedzielnego w sobotę nie poszło uwrażliwienie wiernych na rangę dni liturgicznych. Kiedy w sobotę przypada uroczystość nieobowiązkowa, wierni i tak idą na Mszę sobotnią w przekonaniu, że jest to już Msza niedzielna. Że "niedzielna" nie liturgicznie, lecz tylko "kanonicznie" - to już dla nich bez znaczenia.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
dernapol
rezydent
****
Wiadomości: 449

GŚTK

Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #10 dnia: Luty 17, 2014, 21:30:39 pm »

Pytanie - czy udział w tych Mszach wypełnia obowiązek niedzielny? (12:00 - to już po południu jakby nie było).

Choć wiem, że to nie odpowiedź na pytanie, to dodam jedynie, że Msza NIE jest odprawiana z formularza niedzielnego.

Prosze Państwa, to jest większa wieś a ksiądz jest sam na parafii. Ciekawe jak sobie radzi z binacja i trinacją(?) w sobotę.

Wydaje mi się, że binuje, ale mogę zapytać. Sądzę, że Msza w KRR jest dostatecznym powodem dla binacji. W niedzielę na razie Msza niestety nie może być odprawiana, bo są 3 NOM-y.
Zapisane
Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej: www.versusdeum.pl, www.facebook.com/versusdeum
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2491


« Odpowiedz #11 dnia: Luty 17, 2014, 21:45:21 pm »

W niedzielę to w tym kościele jeszcze co dwa tygodnie greko-katolicy mają swoją Mszę.

Ciekawe czy gdy ma ślub lub pogrzeb w sobotę to czy wówczas trinuje w sobotę.
Zapisane
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia lokalne  |  Metropolia warmińska  |  Wątek: OSTASZEWO « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.11 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!