Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 29, 2024, 01:01:11 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Odp: Komunia Święta w Cerkwi Prawosławnej [pytanie]odp
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 Drukuj
Autor Wątek: Odp: Komunia Święta w Cerkwi Prawosławnej [pytanie]odp  (Przeczytany 6435 razy)
Bogosłow
*NOWICJUSZ*
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« dnia: Lutego 05, 2014, 09:02:51 am »

Cytując tatanka 45: iech Będzie Pochwalony Jezus Chrystus!

Szanowni Państwo, chciałbym prosić o pomoc w kwestii wyjaśnienia możliwości uczestnictwa katolika w Mszy świętej sprawowanej w cerkwi prawosławnej. Otóż jest dla mnie jasne, że katolik nie może spełnić obowiązku niedzielnego uczestnicząc w Boskiej Liturgii. Jednak czy w niedzielę idąc normalnie do Kościoła na Katolicką Mszę i dodatkowo do cerkwi prawosławnej niejako w celach poznawczych popełniam grzech? Jeżeli tak to z jakiego przepisu on wynika?

Kolejną sprawą jest możliwość przyjmowania Komunii Świętej "u prawosławnych". Znalazłem takie wyjaśnienie http://mateusz.pl/pow/pow_990904.htm. W ostatnim akapicie odpowiadający odpisuje, że komunia taka była by dla prawosławnych znakiem porzucenia wiary katolickiej i złączenia się z Cerkwią prawosławną. Jak mniemam taką interpretację można by jakość podtrzymać stosownymi dokumentami. Czy są Państwu znane takowe i czy byli by Państwo uprzejmi się z nimi podzielić.
Tak czy inaczej Zapewne nie należało by tego robić, żeby nie siać zgorszenia i katolików, co mogło by doprowadzić niektóre postronne osoby do błędnych wniosków o równości Kościoła Katolickiego i Cerkwi Prawosławnej. Czy pomijając sprawę zgorszenia wśród wiernych (jednych i drugich), świadomie przyjmując Komunię Św podczas Boskiej Liturgii niejako incognito, grzeszę?

Jeszcze raz uprzejmie proszę o naświetlenie sprawy jeżeli ktoś ma wiedzę na ten temat.
Zapisane
Wieruju wo Jedinu Swiatuju, Sobornuju i Apostolskuju Cerkow.
Bogosłow
*NOWICJUSZ*
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #1 dnia: Lutego 05, 2014, 09:07:51 am »

Odpowiedź jest dosyć prosta:

Kościół Prawosławny nie udziela Sakramentu św. Eucharystii innowiercom, odłączonym od Cerkwi.

Komunia jest zawsze zjednoczeniem z Chrystustem i Cerkwią, któa jest Jego św. Ciałem.

Przyjęcie Komunii jest zawsze włączeniem do Cerkwi.

Dlatego innowiercy są zawsze grzecznie acz stanowczo proszeni o nie przystępowanie do tego sakramentu w Cerkwi.

Podobnie nie udziela się innowiercom innych sakramentów. Wyjątkowo biskup może pobłogosławić na zawarcie małżeństwa prawosławnego chrześcijanina z innowiercą.
Zapisane
Wieruju wo Jedinu Swiatuju, Sobornuju i Apostolskuju Cerkow.
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #2 dnia: Lutego 05, 2014, 14:20:21 pm »

Odpowiedź jest dosyć prosta:

Kościół Prawosławny nie udziela Sakramentu św. Eucharystii innowiercom, odłączonym od Cerkwi.

Komunia jest zawsze zjednoczeniem z Chrystustem i Cerkwią, któa jest Jego św. Ciałem.

Przyjęcie Komunii jest zawsze włączeniem do Cerkwi.

Dlatego innowiercy są zawsze grzecznie acz stanowczo proszeni o nie przystępowanie do tego sakramentu w Cerkwi.

Podobnie nie udziela się innowiercom innych sakramentów. Wyjątkowo biskup może pobłogosławić na zawarcie małżeństwa prawosławnego chrześcijanina z innowiercą.

Rozgrzeszenia umierającemu innowiercy też ksiądz prawosławny nie udzieli?
Zapisane
Bogosłow
*NOWICJUSZ*
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #3 dnia: Lutego 05, 2014, 15:39:36 pm »

Jak rozgrzeszać nieochrzczonego?
Zapisane
Wieruju wo Jedinu Swiatuju, Sobornuju i Apostolskuju Cerkow.
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #4 dnia: Lutego 05, 2014, 15:58:29 pm »

Jak rozgrzeszać nieochrzczonego?
O ochrzczonych przecież rozmawiamy. Katolikach na przykład.
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #5 dnia: Lutego 05, 2014, 16:03:08 pm »

Co bardziej ciemni popi nie uznają ważności sakramentów chrześcijańskich poza swoją schizmą.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #6 dnia: Lutego 05, 2014, 16:11:24 pm »

Co bardziej ciemni popi nie uznają ważności sakramentów chrześcijańskich poza swoją schizmą.
Ale polscy nie mogą, bo zwierzchnicy PAKP podpisali umowę o uznaniu chrztu.
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #7 dnia: Lutego 05, 2014, 20:14:34 pm »

Co bardziej ciemni popi nie uznają ważności sakramentów chrześcijańskich poza swoją schizmą.
O ile się orientuję takie poglądy mają tylko Atonici.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #8 dnia: Lutego 05, 2014, 20:16:05 pm »

Co bardziej ciemni popi nie uznają ważności sakramentów chrześcijańskich poza swoją schizmą.
O ile się orientuję takie poglądy mają tylko Atonici.

... oraz niejaki "Bogosłow".
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
Bogosłow
*NOWICJUSZ*
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #9 dnia: Lutego 06, 2014, 00:04:00 am »

Grecki Kościół Prawosławny nie uznaje żadnych sakramentów udzielanych poza Kościołem
Zapisane
Wieruju wo Jedinu Swiatuju, Sobornuju i Apostolskuju Cerkow.
max
rezydent
****
Wiadomości: 392

« Odpowiedz #10 dnia: Lutego 06, 2014, 00:20:20 am »

Grecki Kościół Prawosławny nie uznaje żadnych sakramentów udzielanych poza Kościołem
  co jest bezsensowne i nielogiczne. Przeciez waznie wyswiecony kaplan-schiznmatyk nie potrzebuje mimo wszystko nic wiecej oprocz wlasnych swiecen do waznego sprawowania Eucharystii. Niewatpliwie bedzie to- zazwyczaj-niegodne i wiecej z tego kary i potepienia moze wyniknac, tym niemmniej jak uzasadni pan twierdzenie, ze Duch Sw. na glos takiego nieswietobliwego kaplana mialby nie zstapic na przedstawione Bogu dary?
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #11 dnia: Lutego 06, 2014, 01:26:51 am »

Grecki Kościół Prawosławny nie uznaje żadnych sakramentów udzielanych poza Kościołem
Bzdura - przecież uznaje własne...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« Odpowiedz #12 dnia: Lutego 06, 2014, 02:08:25 am »

Grecki Kościół Prawosławny nie uznaje żadnych sakramentów udzielanych poza Kościołem
Bzdura - przecież uznaje własne...

10/10  ;D
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Bogosłow
*NOWICJUSZ*
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #13 dnia: Lutego 06, 2014, 09:52:51 am »

To proszę pojechac do Grecji i spróbować przystąpić do św. Eucharystii:)
Zapisane
Wieruju wo Jedinu Swiatuju, Sobornuju i Apostolskuju Cerkow.
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1409

« Odpowiedz #14 dnia: Lutego 06, 2014, 10:28:42 am »

To w takim razie jakie są dla prawosławnych warunki ważności chrztu?
Zapisane
Strony: [1] 2 3 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Odp: Komunia Święta w Cerkwi Prawosławnej [pytanie]odp « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!