Takim samym prawem jak opaci opactw terytorialnych używają pastorału na terenie swojej jurysdykcji. Przecież również oni są jedynie są prezbiterami.
Pastorału mogą używać osoby, które nie mają święceń biskupich, ale obdarzone są jurysdykcją: legaci papiescy, administratorzy apostolscy ustanowieni na stałe, prałaci mający jurysdykcję na danym terytorium135.
U prawosławnych żonaty ksiądz nie może zostać biskupem, stąd u nich biskupami zostają z reguły mnisi. Czy u nas można żonatemu księdzu konwertycie nadać święcenia biskupie?
Cytat: Aqeb w Marca 26, 2019, 18:17:16 pmZ tego co wiem to Anglicanorum coetibus w przeciwieństwie do sytuacji wschodnioobrzędowców w Kościele Katolickim nie przewiduje dalszego przyjmowania żonatych kandydatów do Święceń, tylko tych, którzy już z takim "bagażem" do ordynariatu przychodzą. Nie każdy też ma taką możliwość, np. z uwagi na rozwód (tak chyba było z ks. Hepworthem). Ryt Piusa V ma u nich podobno sporą popularność, choć też już były pewne problemy (z poprzednim ordynariuszem amerykańskim).Dziękuje za info, chociaż tyle dobrze.
Z tego co wiem to Anglicanorum coetibus w przeciwieństwie do sytuacji wschodnioobrzędowców w Kościele Katolickim nie przewiduje dalszego przyjmowania żonatych kandydatów do Święceń, tylko tych, którzy już z takim "bagażem" do ordynariatu przychodzą. Nie każdy też ma taką możliwość, np. z uwagi na rozwód (tak chyba było z ks. Hepworthem). Ryt Piusa V ma u nich podobno sporą popularność, choć też już były pewne problemy (z poprzednim ordynariuszem amerykańskim).