Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 20, 2024, 13:13:28 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231949 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Chrzest św. w klasycznym rycie rzymskim
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 Drukuj
Autor Wątek: Chrzest św. w klasycznym rycie rzymskim  (Przeczytany 9353 razy)
Pavlvs
adept
*
Wiadomości: 21

« dnia: Grudnia 20, 2013, 20:47:56 pm »

Szczęść Boże!
Mam krótkie pytanie,
czy jeśli pragnę ochrzcić dziecko poza parafią zamieszkania rodziców, do tego chrzest ma być w klasycznym rycie rzymskim, to czy potrzebuję jakiegoś zaświadczenia od proboszcza mojego miejsca zamieszkania, i czy on musi mi takie zaświadczenie wydać (w sensie, jeśli uzna, że powinienem ochrzcić dziecka u niego, to czy może mnie do tego zmusić)?
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #1 dnia: Grudnia 20, 2013, 21:50:34 pm »

tak, trzeba mieć standardowe pozwolenie na chrzest poza parafią. lepiej nie mówić, że chrzest ma być w KRR
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #2 dnia: Grudnia 21, 2013, 01:17:39 am »

Nie może zmusić do chrztu w ułomnym rycie. Ale może się to skończyć chrztem przez kapłana niezależnego ;)
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
gnome
aktywista
*****
Wiadomości: 1849


« Odpowiedz #3 dnia: Grudnia 21, 2013, 13:45:36 pm »

Chrzciłem 2 synów poza parafią (w międzyczasie parafie mi się nawet zmieniły, więc za każdym razem załatwiałem sprawę w innej parafii) i w KRR.
Za każdym razem w parafii odbyło się bez żadnych problemów a wręcz bez żadnych pytań.
Za pierwszym razem była to zupełna formalność, dokument - ciach, żadnych pytań.
Za drugim razem "załatwiałem" formalności z znajomym kapłanem więc nie zadawał pytań bo wiedział o co chodzi :)

Po drugiej stronie natomiast wysyłaliśmy list do Bp. po prośbie ... za każdym razem dostawaliśmy szybką odpowiedź bez najmniejszych problemów czy komplikacji.

Było to jednak w czasie poprzedniego pontyfikatu, wiały wiatry przychylne, jak będzie następnym razem zobaczymy ale wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że problemów nie powinno być żadnych!
Zapisane
Podczas jednej z ceremonii w Bazylice św. Piotra, gdy wnoszono na sedia gestatoria papieża św. Piusa X, lud rzymski żywiołowo zareagował oklaskami, Papież widząc entuzjazm wiernych rozkazał zatrzymać pochód. Gdy tłum się uciszył rzekł do wiernych, że *nie należy czcić sługi w domu jego Pana.
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #4 dnia: Grudnia 21, 2013, 13:56:03 pm »

Tu akurat problemów nie powinno być, a jak nawet to zawsze pozostaje FSSPX
Zapisane
Pavlvs
adept
*
Wiadomości: 21

« Odpowiedz #5 dnia: Lutego 11, 2014, 21:02:52 pm »

Dziękuję za odpowiedzi!

Mam jeszcze jedno pytanie.
Kolega chce ochrzcić dziecko w klasycznym rycie rzymskim.
Z tego co nam wiadomo, podczas takiego chrztu dziecko trzymają chrzestni.
Kolega pyta, czy byłaby możliwość, aby rodzice biologiczni trzymali dziecko?
Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #6 dnia: Lutego 11, 2014, 21:17:01 pm »

Jest o tym napisane w Ceremoniale parafialnym Nowowiejskiego:

"Gdy kapłan zbliży się do dziecięcia z wodą chrzcielną, ojciec czy matka chrzestna uniesie główkę dziecięcia ponad chrzcielnicą tj. ponad miednicą tak wysoko, aby woda nalana na główkę spłynęła do niej. Gdy ktoś inny, nie jedno z rodziców chrzestnych trzyma dziecię na ręku, to ojciec czy matka chrzestna, stosownie do płci dziecięcia, podtrzymuje główkę jego, drugie zaś z rodziców chrzestnych położy swą rękę wtedy na dziecku".

Zresztą przy obrzędach chrztu są tam dokładnie opisane "Czynności rodziców chrzestnych".
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
gnome
aktywista
*****
Wiadomości: 1849


« Odpowiedz #7 dnia: Lutego 11, 2014, 22:32:08 pm »

Dziękuję za odpowiedzi!

Mam jeszcze jedno pytanie.
Kolega chce ochrzcić dziecko w klasycznym rycie rzymskim.
Z tego co nam wiadomo, podczas takiego chrztu dziecko trzymają chrzestni.
Kolega pyta, czy byłaby możliwość, aby rodzice biologiczni trzymali dziecko?
Nasze dzieci trzymała żona lub trzymałem Ja, nie było problemu.

Warto pomyśleć o obrządku wywodu!
Zapisane
Podczas jednej z ceremonii w Bazylice św. Piotra, gdy wnoszono na sedia gestatoria papieża św. Piusa X, lud rzymski żywiołowo zareagował oklaskami, Papież widząc entuzjazm wiernych rozkazał zatrzymać pochód. Gdy tłum się uciszył rzekł do wiernych, że *nie należy czcić sługi w domu jego Pana.
dernapol
rezydent
****
Wiadomości: 449

GŚTK

Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #8 dnia: Lutego 12, 2014, 00:18:05 am »

Dziękuję za odpowiedzi!

Mam jeszcze jedno pytanie.
Kolega chce ochrzcić dziecko w klasycznym rycie rzymskim.
Z tego co nam wiadomo, podczas takiego chrztu dziecko trzymają chrzestni.
Kolega pyta, czy byłaby możliwość, aby rodzice biologiczni trzymali dziecko?
Nasze dzieci trzymała żona lub trzymałem Ja, nie było problemu.

To ewidentna NOMizacja. Nigdy tego dawniej nie praktykowano. Bywał nawet gdzieniegdzie zwyczaj, że rodzice zostawali w domu i tam czekali na dziecko przyniesione przez chrzestnych w asyście gości. Zresztą to chrzestni są pierwszymi świadkami chrztu i zwyczaj trzymania dziecka przez chrzestnych symbolizuje szczególną więź duchową, która odtąd łączy dziecko z nimi i nakłada na nich odpowiedzialność czuwania nad rozwojem wiary dziecka. Rodzice mają tę odpowiedzialność z samej natury, więc ich udział w obrzędzie jest drugorzędny (de facto nie ma go w ogóle w rytuale).
Zapisane
Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej: www.versusdeum.pl, www.facebook.com/versusdeum
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #9 dnia: Lutego 12, 2014, 00:18:41 am »

TRADYCYJNIE DO CHRZTU JADĄ RODZICE CHRZESTNI bo po to są! Matka zostaje w domu, bo jest w połogu. Ojciec jedzie bo z księdzem sprawy załatwia, albo siedzi w domu z żoną. Co znaczy "komuś dziecko do chrztu trzymać"? Rodzice biologiczni wcale nie są w kościele potrzebni. To oddanie na chwilę dziecka chrzestnym jest oznaką całkowitego zaufania ze strony rodziców a ze strony chrzestnych najwyższą odpowiedzialnością. Prowadzi to do zażyłości, stąd najbliższe określenia; kum, kuma.
Albo Tradycjonalizm albo estetyzm.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
gnome
aktywista
*****
Wiadomości: 1849


« Odpowiedz #10 dnia: Lutego 12, 2014, 08:44:48 am »

@dernapol, @Kefasz

Napisałem już nawet sążnisty post udowadniający, że tak być musiało ... ale stwierdziłem, że to nazbyt prywatne wynurzenia i napiszę tylko tyle - tradycyjnie jest tak jak panowie napisali, czasami jednak musi być inaczej.
Zapisane
Podczas jednej z ceremonii w Bazylice św. Piotra, gdy wnoszono na sedia gestatoria papieża św. Piusa X, lud rzymski żywiołowo zareagował oklaskami, Papież widząc entuzjazm wiernych rozkazał zatrzymać pochód. Gdy tłum się uciszył rzekł do wiernych, że *nie należy czcić sługi w domu jego Pana.
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #11 dnia: Lutego 12, 2014, 19:42:42 pm »

Jak musi, to musi.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #12 dnia: Lutego 14, 2014, 09:47:01 am »

U mnie na chrzcie syna stałem z Żoną za rodzicami chrzestnymi. Jakoś szczerze mówiąc ciężko byłoby mi siedzieć w domu wiedząc, że moje dziecko przyjmuje tak ważny Sakrament.
Tak to wyglądało ( jakość obrazu słaba bardzo):
http://www.youtube.com/watch?v=KgtcuSuQju8&list=PLJnfq8B4GJHBKl-xc3212Cp6yfz2sn6NM

Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #13 dnia: Lutego 14, 2014, 11:01:08 am »

Rodzice biologiczni wcale nie są w kościele potrzebni.

ale to nie znaczy, że są zbędni
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #14 dnia: Lutego 14, 2014, 11:06:45 am »

Matka zostaje w domu, bo jest w połogu.
To znaczy, ze jak się jest w połogu to się leży cały czas?? ::)
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
Strony: [1] 2 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Chrzest św. w klasycznym rycie rzymskim « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!