Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 16:36:06 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Bierzmowanie
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 10 Drukuj
Autor Wątek: Bierzmowanie  (Przeczytany 33376 razy)
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #45 dnia: Maja 29, 2009, 14:51:05 pm »

Pan Kalistrat ma rację - sprawa nawet tego, czy np. diakon lub prezbiter mógłby udzielać święceń biskupich nie jest jednoznacznie przesądzona.

Komentarz do KPM 1917 x. Bączkowicza wskazuje, ze opinia przeciwna względem "prezbiter mógłby udzielać święceń biskupich" jest najczęściej spotykana, zwłaszcza od Trydentu. Ale nie można jej porównywać np. z powszechną opinją teologów co do nieomylności kanonizacyj.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #46 dnia: Maja 29, 2009, 14:55:56 pm »

Cytuj
Abp Szczepan Wesoły otrzymał nawet sakrę w prywatnej kaplicy kardynała Wyszyńskiego w 1968.
To było już po SVII. Przed SVII abp Dymek wyświęcił dwóch biskupów w kaplicy swojego pałacu. Pamięta to jeszcze abp Marian Przykucki, który był wtedy jego sekretarzem.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Thomas
Gość
« Odpowiedz #47 dnia: Maja 29, 2009, 14:59:34 pm »

Cytuj
Poza tym takie rozwiązanie jest "tradycyjne" wszak kto to widział, żeby biskup jechał do jakiejś wiochy, żeby paru bierzmować. Może jeszcze z przyczepką, w której miał tron faldistorium i inne takie tam. Tak samo o Mszy po bierzmowaniu w katedrze (dla mieszczuchów) większość mogła sobie pomarzyć, tym bardziej o Mszy sprawowanej pontyfikalnie przez biskupa z tej okazji. A biskup w katedrze pontyfikował od wielkiego święta. Abp Szczepan Wesoły otrzymał nawet sakrę w prywatnej kaplicy kardynała Wyszyńskiego w 1968.

dobre. b.dobre.
czasami człowiek przez 5 minut jest poetą i pisze jak serce mu każe.

Czego my chcemy?! Czego się nam zachciewa?! Starej Mszy ?! A może jeszcze flabelle? :) Biskup ma jechać do jakiejś wiochy dla paru czereśniaków w beretach?! A kim oni są ? A kim są ich rodzice ?!
Gdyby tam jeszcze z niezapowiedziana wizytą przyjechał Olek z żoną, wojewoda, kawusia, obiad u wójta...
Sprawdzić można co biskup w tym czasie robił. Może był jakiś ważny powód. Na przykład - wyjazdowa operatywka z okazji dnia judaizmu na KUL-u (obecność obowiązkowa).
Dla mnie to synteza wszystkiego co najgorsze przed i po soborze. Ciekawe... właśnie coś takiego miało się nigdy nie zdarzyć w posoborowym, otwartym, nieelitarnym Kościele.
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #48 dnia: Maja 29, 2009, 15:00:32 pm »

Poza tym takie rozwiązanie jest "tradycyjne" wszak kto to widział, żeby biskup jechał do jakiejś wiochy, żeby paru bierzmować.

Arcybiskup Sierakowski (XVIII w.) ponoć chodził nawet na piechotę.
Jeździ łczy chodził to i tak najczęściej załatwił od razu wizytacje i finis.

A co Pan czytał o arcybiskupie Sierakowskim?
Kiedyś wizytacje przeprowadzano różnie, ale zawsze myślano realistycznie. Dlatego można było działać szybko i skutecznie. Dziś biskupi pewnie gubią się w różnych izmach, skoro z ich trudu niewiele dobrego wynika.
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #49 dnia: Maja 29, 2009, 15:09:08 pm »

Pan Kalistrat ma rację - sprawa nawet tego, czy np. diakon lub prezbiter mógłby udzielać święceń biskupich nie jest jednoznacznie przesądzona.

Komentarz do KPM 1917 x. Bączkowicza wskazuje, ze opinia przeciwna względem "prezbiter mógłby udzielać święceń biskupich" jest najczęściej spotykana, zwłaszcza od Trydentu. Ale nie można jej porównywać np. z powszechną opinją teologów co do nieomylności kanonizacyj.

Czyżby? Mógłbym zatem poprosić o jekieś szczegóły? Niedługo bowiem może dojdziemy do wiosku idąc tym tropem, że "świecki" mógłby wyświęcić prezbitera, a może biskupa nawet...to się nie trzyma kupy.
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #50 dnia: Maja 29, 2009, 15:16:48 pm »

przepiszę całość lub zrobię zdjęcia stosownych akapitów

jest to zresztą ciekawe w kontekscie dyskusji o waznosci posoborowych rytów święceń
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
RaSz
aktywista
*****
Wiadomości: 550

Humilis

« Odpowiedz #51 dnia: Maja 29, 2009, 16:52:27 pm »

Szkoły katolickie są płatne więc nie chciałbym osądzać ale płatne szkoły są dla finansowej elity. Niestety.
Ale niższe seminaria np oblackie pomogą sfinansować naukę.
Ja chodzę do szkoły katolickiej (jest tam gimnazjum i liceum) we Włocławku i jest to zwykła, tyle że nierejonowa szkoła. Przed pierwszą lekcją jest modlitwa, codziennie w kaplicy Msza jak ktoś chce, nosimy też mundurki (porządne: spodnie w kant i marynarka). Jest to nawet najlepsze gimnazjum w mieście pod względem wyników i jedno z niewielu w Polsce gdzie wszystkie sale są wyposażone w tablice interaktywne.
Reklama mi wyszła, ale co tam :)
Zapisane
Sancte Raphael, ora pro nobis!
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 858


« Odpowiedz #52 dnia: Maja 29, 2009, 19:11:52 pm »

przepiszę całość lub zrobię zdjęcia stosownych akapitów

jest to zresztą ciekawe w kontekscie dyskusji o waznosci posoborowych rytów święceń

Ja również przyłączam się do prośby o zamieszczenie tutaj stosownych materiałów.
Zapisane
Zawisza Czarny
Gość
« Odpowiedz #53 dnia: Maja 29, 2009, 19:38:44 pm »

Głupio przyznać, ale jestem jednym z tych, których tam bierzmowano :D

Na zdjęciu nie widać stanu podłogi. Dzień wcześniej znosiłem ławki, więc zrobiłem fotki komórką w celu umieszczania właśnie na krzyżu - to był skandal i chamstwo za przeproszeniem. Betonowa podłoga z wylewki, jakiś brud- szok.

Nie wiem, ja się nie znam, ale jak dla mnie ten ksiądz infułat bierzmował za szybko. Tzn. jak podszedłem, to nawet się nie zorientowałem. Może ze stresu? A to jeden raz w życiu! :/ Przypomina mi się wywiad z Cejrowskim dla "Gościa", gdzie pisał, że Komunia kolejkowa to jak kolejka do McDonalda - hop, i następny.
Zero skupienia, jakoś nie mogłem. Ehhh
« Ostatnia zmiana: Maja 29, 2009, 19:46:19 pm wysłana przez Michał Szymański » Zapisane
K.L.O
rezydent
****
Wiadomości: 462

« Odpowiedz #54 dnia: Maja 29, 2009, 21:56:04 pm »

A jak obecnym podobało się wykonanie Sekwencjii do Ducha Św??:)
Zapisane
"Wiary ustrzegłem"
PSFF
uczestnik
***
Wiadomości: 229


« Odpowiedz #55 dnia: Maja 29, 2009, 22:26:43 pm »

Mogę poprosić o rozwinięcie myśli - dlaczego mówi Pan o lewactwie ? 
Rozumiem, że gdyby była mowa o postulatach uzupełnienia dochodów takich niezamożnych ludzi kosztem innych bogatych, ale samo stwierdzenie faktu czyjejś niezamożności lewackie chyba nie jest ?

Bardzo mi to przypominało teksty z lat 50.tych o kułakach i krwiopijcach. Tu pojawiła się sugestia, że kto płaci za szkołę to należy do bliżej nieokreślonej elity finansowej, do której nie wszyscy mogą należeć, bo jest bieda. Już to tłumaczyłem, nie będę powtarzał. Dla mnie wydatek na szkołę jest pewnym obciążeniem, ale nie będę oszczędzał na dzieciach.
Zapisane
PSFF
uczestnik
***
Wiadomości: 229


« Odpowiedz #56 dnia: Maja 29, 2009, 22:45:26 pm »

   Sprawa olewania nas przez biskupa. Może nie mam w tym całkowitej racji, to są moje przemyślenia.
1. Co do obowiązku odprawiania Mszy co dziennie - to usłyszałem od jednego z księży. To było około 30 lat temu. Może źle zapamiętałem, może coś się zmieniło. Nie upieram się.
2. Najgorzej, jeżeli z sytuacji wyjątkowej robi się regułę. Byłem kiedyś w Katedrze radomskiej w niedzielę na Mszy. Było właśnie bierzmowanie dla dorosłych. Biskupa nie było, samo bierzmowanie odbyło się tak szybko, że nie wiedziałem kiedy. Jak ja miałem bierzmowanie w 7 klasie, niewiele z tego rozumiałem, ale byłem dumny i przeżywałem to bardzo, że widziałem z bliska biskupa. Teraz nawet tego nie ma...
3. Owszem, biskup Materski ma swoje lata, ale nie tylko on jest (powinien być) w Radomiu. Biskupa Zimowskiego częściej nie ma w jego diecezji, niż jest. Czy to w porządku? Oprócz ich dwóch, są jeszcze biskupi pomocniczy.
4. Wydawało mi się, że bycie biskupem to nie tylko zaszczyty, ale i posługa. Jeżeli jakiś ksiądz czuje się zmęczony i nie może jeździć do wioch, to sugerowałbym emeryturę, nie sakrę biskupią.
Jeżeli kogoś uraziłem, to przepraszam.
Zapisane
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #57 dnia: Maja 29, 2009, 22:49:20 pm »

Cytuj
ale byłem dumny i przeżywałem to bardzo, że widziałem z bliska biskupa

Ano właśnie. Już pisałem to wyżej: dla większości wiernych to jest jedyna (albo przynajmniej jedna z bardzo nielicznych) okazja w życiu, by znaleźć się tak blisko biskupa. Swojego Pasterza. Ja wiem, że nie jest to najważniejsze w całej uroczystości, że liczy się Sakrament.
Ale to też jest ważne.
Zapisane
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #58 dnia: Maja 29, 2009, 23:25:14 pm »

Kochani, to jest kościół przy mojej szkole!! chodze do katolika, byłem na tej Mszy, i wiem dużo o tej parafii kościele i tej Mszy:)

Głupio przyznać, ale jestem jednym z tych, których tam bierzmowano :D

Swoją drogą to niezła szkoła musi być. Dwóch młodych tradycjonalistów tam uczęszczających jest na FK, p. PSSF jako ojciec osoby tam uczęszczającej...
W ilu polskich gimnazjach jest takie „zagęszczenie tradycjonalizmu”?
« Ostatnia zmiana: Maja 29, 2009, 23:27:59 pm wysłana przez JRWF » Zapisane
PSFF
uczestnik
***
Wiadomości: 229


« Odpowiedz #59 dnia: Maja 29, 2009, 23:29:28 pm »

No właśnie... Tego tradycjonalizmu to tam nie ma... Nie ma też inne porządnej szkoły w mieście...
Zapisane
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 10 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Bierzmowanie « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!