Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 19, 2024, 01:24:34 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231947 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Bierzmowanie
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 4 ... 10 Drukuj
Autor Wątek: Bierzmowanie  (Przeczytany 33538 razy)
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #15 dnia: Maja 27, 2009, 10:57:11 am »

To starszy człowiek jest. I całkiem niedawno (wraz z żoną) prawie "nawrócił się" na świadkojehowitę. Prawie, czyli się nie nawrócił. Chwała Bogu.
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #16 dnia: Maja 27, 2009, 11:53:13 am »

Tak oglądam to zdjęcie i oczu oderwać nie mogę. To jest bardzo dobre, sumujące zdjęcie. Jest tam wszystko co potrzeba. I jaka dalekowzroczność architekta.
Różnie może w przyszłości być a obiekt się nie zmarnuje, bo gdyby tak rozsunąć te krzesełka na bok po ścianę, zamontować dwa kosze do koszykówki to na drewnianym podwyższeniu za stołem usiadłaby komisja sędziowska i .... gwizdek... gramy! I już słyszę; mo-der-na! mo-der-na! mo-der-na! Gooool!!!

Ktoś kiedyś z młodych indultowców nazwał na tym forum pogardliwie kaplicę Bractwa "kaplica-bazylika". Rzeczywiście, w porównaniu z tym co widzę to każda najskromniejsza kaplica FSSPX w porównaniu z tym obiektem to w istocie Basilica Maggiore. 

Zapisane
PSFF
uczestnik
***
Wiadomości: 229


« Odpowiedz #17 dnia: Maja 27, 2009, 22:03:43 pm »

/.../
Ktoś kiedyś z młodych indultowców nazwał na tym forum pogardliwie kaplicę Bractwa "kaplica-bazylika". Rzeczywiście, w porównaniu z tym co widzę to każda najskromniejsza kaplica FSSPX w porównaniu z tym obiektem to w istocie Basilica Maggiore. 

Dokładnie tak... Byłem tam podczas bierzmowania i na prawdę było to nieprzyjemne... Kościół ten jest budowany 'od zawsze', tj. ja tak to zapamiętałem. Początkowo mówiło się, że grunt osiada nierównomiernie, potem - że nie ma pieniędzy itp. Czy będzie kiedyś wykończony? A jeżeli tak, to w jaki sposób i dla kogo?

Co do samego bierzmowania: Ja rozumiem, że i biskupowi może coś niespodziewanego wypaść, więc wyznacza kogoś, kto go zastąpi. Tyle, że te przypadki stają się normą. Wydaje mi się, że biskup, jako ksiądz musi co dziennie odprawić Mszę Św. Logiczne mi się wydaje, że w swojej katedrze. Tymczasem Msza odprawiana przez biskupa staje się nadzwyczajnym wydarzeniem. Jaki z tego wniosek? Biskup nas po prostu olewa?
Zapisane
dxcv
aktywista
*****
Wiadomości: 679

« Odpowiedz #18 dnia: Maja 27, 2009, 23:07:23 pm »

Biskup z tego co wynika z ostatnich doniesień, to dostał jakiś awans i do Watykanu uciekł. Też bym uciekł jakbym miał do wyboru ten kościół i rzymskie bazyliki.
Natomiast bierzmowanie przez infułatów to już chyba norma. Z obserwacji w mojej rodzinnej parafii: wymieniają się, raz jest biskup diecezjalny, raz pomocniczy, a innym razem infułat.
Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2917

« Odpowiedz #19 dnia: Maja 27, 2009, 23:32:30 pm »

Cytuj
Ten kościół (Filipinów w Radomiu) to siedziba kilku co najmniej "sekt euforystycznych", z tzw. "odnową" i neoństwem włącznie.
A szkoda. Pochodzę z parafii filipinów w Poznaniu i tam jest w miarę normalnie (brzydkość kościoła nie jest ich winą ale komuny i kogoś jeszcze...), a z Gostyniem to już w ogóle nie ma co porównywać.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #20 dnia: Maja 28, 2009, 00:11:11 am »

Biskup z tego co wynika z ostatnich doniesień, to dostał jakiś awans i do Watykanu uciekł.

Jest jeszcze w Radomiu dwóch biskupów pomocniczych i biskup senior. Spokojnie mogliby sobie poradzić z bierzmowaniem. Bądźmy szczerzy: dla większości wiernych bierzmowanie jest jedną z nielicznych okazji w życiu, by znaleźć się tak blisko biskupa.
Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2917

« Odpowiedz #21 dnia: Maja 28, 2009, 12:25:14 pm »

Ale czy to też nie zależy w jakiś sposób od księży, kogo zaproszą?
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #22 dnia: Maja 28, 2009, 13:13:36 pm »

Kan. 882 - Zwyczajnym szafarzem sakramentu bierzmowania jest biskup. Ważnie udziela tego sakramentu również prezbiter posiadający taką władzę na podstawie powszechnego prawa lub szczególnego udzielenia ze strony kompetentnej władzy.

Kan. 883 - Na mocy samego prawa władzę udzielania bierzmowania posiadają:

1° w granicach swego terytorium ci, którzy w prawie są zrównani z biskupem diecezjalnym;
2° w odniesieniu do danej osoba prezbiter, który - na mocy urzędu lub zlecenia biskupa diecezjalnego - udziela chrztu temu, kto przestał być dzieckiem albo osobę już ochrzczoną dopuszcza do pełnej wspólnoty z Kościołem katolickim;
3° w odniesieniu do osób znajdujących się w niebezpieczeństwie śmierci - proboszcz, a nawet każdy prezbiter.


Kan. 884 -

§ 1. Biskup diecezjalny powinien udzielać bierzmowania osobiście albo zatroszczyć się o to, by go udzielił inny biskup. Jeśli tego domaga się konieczność, może jednemu lub kilku określonym prezbiterom udzielić uprawnienia do sprawowania tego sakramentu.

§ 2. Z ważnej przyczyny biskup oraz prezbiter, który na mocy prawa lub szczególnego udzielania kompetentnej władzy otrzymał upoważnienie do bierzmowania, może w poszczególnych przypadkach dobrać sobie prezbiterów, aby razem z nim udzielali tego sakramentu.
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #23 dnia: Maja 28, 2009, 14:00:59 pm »

W Polsce nie ma takiej konieczności żeby to nie biskup udzielał.
Zapisane
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #24 dnia: Maja 28, 2009, 14:09:31 pm »

Chyba, że biskup nie zna rytu... ;)
Zapisane
K.L.O
rezydent
****
Wiadomości: 462

« Odpowiedz #25 dnia: Maja 28, 2009, 20:34:28 pm »

Kochani, to jest kościół przy mojej szkole!! chodze do katolika, byłem na tej Mszy, i wiem dużo o tej parafii kościele i tej Mszy:) O tuż kościół budowany jest od lat 80 jest brzydki i ciągle nie wykończony sami Księża Filipini którzy prowadzą moją szkołę, a jestem w 2 klasie gimnazjum, i których bardzo szanuje, są chyba zdziwniei tym tworem:)  kościół jest nie wykończony, Mszę odprawiał jakiś infułat, nazwiska nie pamiętam, biskup miał być Depo ale nie mógł być obecny, w szkole jest kaplica, jest krzyż na środku(!) plus 3 đwiece, Msya jednak odprawiana jest co sroda na korztarzu szkolnzm, to tyle, wszelkie pytania prosze do mnie kierowac chetnie odpowiem
Zapisane
"Wiary ustrzegłem"
K.L.O
rezydent
****
Wiadomości: 462

« Odpowiedz #26 dnia: Maja 28, 2009, 20:51:09 pm »

Ta tablica ołtarzowa to jest tablo klasy 3 liceum mojej drogiej szkoły. Szkoła ta wydała od 1991 roku już 3 Księży i 1 zakonnice, tworzą ją wspaniali profesorowie, Ksiądz dyrektor zalożyciel- Adam Maj jest wspaniałym człowiekiem, który obecnie wykłada na KULu. Ten kościół naprawde nie pasuje do tej szkoły:) W Kaplicy jak mówiłem jest Krzyż ołtarzowy na Środku plus 3 świece, kocham tą szkołę, ktora posiada specyficzną atmosfere:)  a kościoł jakoś potrafie im wybaczyć bo wiem że to była decyzja nawiedzonej rady parafialnej po części, jak mowiłem pytanie prosze kierowac chętnie odpowiem:)
Zapisane
"Wiary ustrzegłem"
PSFF
uczestnik
***
Wiadomości: 229


« Odpowiedz #27 dnia: Maja 28, 2009, 22:37:55 pm »

Panie MARTINUS. Rozumiem, że kocha Pan swoją szkołę, bo w porównaniu z innymi gimnazjami ... nie ma co porównywać z większością, jeżeli chodzi o poziom, kulturę, patologie itp. Ale z katolicyzmem (tym tradycyjnym) szkoła ta ma niewiele wspólnego. Poza tym - proszę zwrócić uwagę na to, kto do niej chodzi. Oczywiście nie można zabronić nikomu być katolikiem, ale to na pierwszy rzut oka dziwne, że dzieci byłego UB-ka, wnuki działaczy partyjnych itp. chodzą do szkoły KATOLICKIEJ.
Co do samego kościoła. Zgoda, filipini może i przejęli kościół jaki był. Z tym, że nikt im nie zabronił postawienia ołtarza, tabernakulum itp. Stoi ołtarz soborowy, nawet niebrzydki, ale coś mi się tłucze po moim starym łbie, że na ołtarzu (i soborowym) powinien stać krzyż. Nie ma go i nie ma go obok ołtarza. Jest tylko ten krzyż, który widać na zdjęciu.
Byłem w życiu w różnych kościołach. Mówi się, że modlić się można w różnych miejscach. Ale w TYM kościele absolutnie modlić się nie mogłem. Może to jakiś psychiczny blok, ale było tam na prawdę bardzo nieprzyjemnie...
Być może Pan też to zauważy za jakiś czas, jak opadną emocje i nabierze Pan dystansu.

Jeszcze co do samej Mszy podczas bierzmowania. Był jakiś ksiądz angielskojęzyczny (może p. MARTINUS wyjaśni, o co chodziło?) i czytał po angielsku. Jednym z częściej powtarzanych sloganów w obronie decyzji posoborowych co do nowego rytu Mszy, jest to, że 'ksiądz coś mówił po łacinie i nikt tego nie rozumiał, teraz WSZYSTKO jest po polsku i wszyscy rozumieją'. Ja niestety chodziłem do szkoły w PRL-u i po angielsku mało rozumiem, zwłaszcza, że akustyka w tym kościele jest fatalna, ciężko zrozumieć i po polsku... To ja już wolę po  lacinie.
Zapisane
PSFF
uczestnik
***
Wiadomości: 229


« Odpowiedz #28 dnia: Maja 28, 2009, 22:39:43 pm »

/.../ O tuż kościół budowany jest od lat 80 /.../
Coś mi się wydaje, że już wcześniej... (Muszę sprawdzić  :) ).
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #29 dnia: Maja 28, 2009, 22:45:46 pm »

Szkoły katolickie są płatne więc nie chciałbym osądzać ale płatne szkoły są dla finansowej elity. Niestety.
Ale niższe seminaria np oblackie pomogą sfinansować naukę.
Zapisane
Strony: 1 [2] 3 4 ... 10 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Bierzmowanie « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!