Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 23:15:19 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Bierzmowanie
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 7 8 [9] 10 Drukuj
Autor Wątek: Bierzmowanie  (Przeczytany 33391 razy)
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #120 dnia: Lutego 16, 2019, 13:32:39 pm »

Nie wiem co FSSPX ma do tego, ale cieszy że jest dla Pani Anny autorytetem. Jakkolwiek nie widziałem wsród bierzmowanych w FSSPX dzieci siedmioletnich. Wspomniany biskup próbuje klajstrować swoja nieudolnosc duszpasterską, kompaktowym modelem udzielania sakramentów, bo inaczej jego argumentu nie rozumiem. Sprawa wieku w którym dziecko przystepuje do I Komunii i Bierzmowania nie jest kwestią doktrynalną tylko duszpastersko-administracyjną i często pozostawiana była rozeznaniu proboszcza. Znana jest przeciez historia  Józefa Sarto, który sie żalił biskupowi, ze nie moze do Komunii przystapic ze względu na wiek. Kompaktowe Sakramenty stosuje się w przypadku osób dorosłych. Bierzmowanie w sredniowieczu utożsamione zostało z pasowaniem na rycerza i całkiem mnie sie ta wersja podoba, przyjęcie nowego rycerza do Ecclesia Militans. Warto w takim przypadku aby nowy rycerz był wyposazony w konieczne akcesoria. Wspomniany biskup mówi o inicjacji. Jesli juz to nalezy, w takim razie, odwołac sie do klasycznej teorii obrzędów przejscia van Gennepa, a tutaj nie ma takiej mozliwosci aby w jednej chwili z chłopca stać się męszczyzną, to zawsze jest proces, czasami bardzo bolesny. Biskup Jakub Ściana sobie wykombinował, ze skoro dzieciaki nie wytrzymują w Kosciele do Bierzmowania, to załatwi sobie sprawe za jednym zamachem jak jeszcze maja za krótkie nózki aby przed nim uciekać a potem juz moga sobie spokojnie maszerowac w czeluscie piekielne, on swoje zrobił.

To co pan wypisuje od podania tego newsa przeze mnie, to tylko dowodzi pana ignorancji,  gdzie to sugeruje pan jako jakąś niezwykłą sensację, że pewien biskup podjął taką decyzję. Tak było od tysiącleci.   Kto jest moim autorytetem to moja sprawa, a odesłałam pana do FSSPX pisząc: "Proszę iść do FSSPX się dowiedzieć o bierzmowaniu" - to ma to do rzeczy, że powołałam się na dwa katechizmy z ich strony,  św. Pius X jest ich patronem, o którym wiele można tam też doczytać. Józef Sarto, który się żalił biskupowi, że nie może do Komunii przystąpić ze względu na wiek, był wtedy po otrzymaniu Sakramentu Bierzmowania. Jak jest udzielany Sakrament Bierzmowania w Bractwie,  to zgłaszają się ludzie z całej Polski i przekrój wiekowy jest rożny, od takich po I Komunii św. do dorosłych, którzy jeszcze nie przyjęli tego Sakramentu.  Wiek koło 10 lat, co oznacza na dziś mniej więcej to samo i raczej po I Komunii św.   Przed dekretem Piusa X bierzmowanie było przed komunią A u wschodnich jest przy chrzcie trzy sakramenty razem.  W Dekrecie Quam singulari Christus amore Pius X o tym pisze:

Cytuj
(...)Pamiętając o tym. Kościół katolicki od samego początku starał się zbliżać dzieci do Chrystusa przez eucharystyczną Komunię świętą i udzielał im jej nawet w wieku niemowlęcym.

Dawano Komunię świętą już przy Chrzcie świętym, jak o tym świadczą przepisy prawie wszystkich ksiąg obrzędowych aż do wieku trzynastego. Tu i ówdzie trzymano się tego zwyczaju jeszcze dłużej, u Greków zaś i na Wschodzie trwa on dotychczas. Żeby zaś zapobiec niebezpieczeństwu wyplucia konsekrowanego Chleba przez dzieci, a zwłaszcza przez niemowlęta, od dawna wszedł zwyczaj podawania im Eucharystii tylko pod postacią wina. Ale nie tylko przy Chrzcie św. zasilano dzieci pokarmem niebieskim. Czyniono to i później dosyć często. W niektórych np. kościołach podawano Eucharystię dzieciom zaraz po duchowieństwie albo też dostawały im się pozostałości świętych postaci po komunii dorosłych. W Kościele łacińskim zwyczaj ten wyszedł potem z użycia. Dzieci dopuszczano do Stołu Pańskiego dopiero wtedy, kiedy większe przebłyski rozumu dawały im jako taką znajomość Dostojnego Sakramentu. Nowa dyscyplina kościelna, przyjęta już poprzednio przez niektóre synody krajowe, otrzymała uroczyste potwierdzenie w 1215 r. na powszechnym soborze Lateraneńskim IV w słynnym kanonie 21, który nakazuje wszystkim wiernym, po dojściu do używania rozumu, spowiedź i Komunię świętą.(...)

Po prostu komunia weszła przed bierzmowanie. Ale zwykła kolejność jest taka w sensie sakramentalnym: Chrzest, Bierzmowanie, Eucharystia.
To  odsuwanie wieku w nieskończoność to posoborowy zwyczaj. I powtórzę w Polsce w latach '60 , tak był ten sakrament jeszcze udzielany, zaraz po I Komunii św. Ja przyjęłam mając 10 lat.
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #121 dnia: Lutego 16, 2019, 14:59:41 pm »

Również KPK podaje wiek rozeznania jako właściwy czas na przyjęcie tego sakramentu:

 Kan. 891 - Sakrament bierzmowania wierni powinni przyjmować w pobliżu wieku rozeznania, chyba że Konferencja Episkopatu określiła inny wiek, albo istnieje niebezpieczeństwo śmierci, lub zdaniem szafarza co innego doradza poważna przyczyna.

... a wiek rozeznania to nie 14 czy 15 lat, tylko dużo wcześniej.
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3923


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #122 dnia: Lutego 16, 2019, 15:17:19 pm »

Z katechizmu kard. Gasparriego:

 i pełniej dostąpić zbawienia.


Czy zbawienie może być niepełne?
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #123 dnia: Lutego 16, 2019, 15:18:03 pm »

Bierzmowanie, szczególnie na prowincji, odbywało sie się rzadko. Bywało, ze i raz na 7 lat, tak jak w przypadku, który znam. Trzeba pamietać, ze przed wojną było o połowe mniej biskupów i wizyta biskupa była nie lada wydarzeniem. Zdarzało się, ze do Bierzmowania przystepowali wąsaci młodzięńcy jak i dzieci jeszcze, nic w tym dziwnego nie było ale nie oznacza, ze było dobrze. Kompetencja katechizmowa zarówno młodziezy jak i dorosłych była kiepska i świetnie sobie z tego zdawał sprawe Pius X. Nie bez powodu nakazał proboszczom wykład katechizmowy po Sumie. Było zle, ale Koscioł nie kapitulował, tak jak robi to biskup Jakub.
« Ostatnia zmiana: Lutego 16, 2019, 15:21:37 pm wysłana przez Sławek125 » Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3923


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #124 dnia: Lutego 16, 2019, 15:25:54 pm »

Dlatego bierzmowali infułaci i kanonicy.

Ja się bardzo cieszę, że są mądre pomazane głowy które biorą się za odkręcanie deform Piusa10.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #125 dnia: Lutego 16, 2019, 15:46:41 pm »

Dlatego bierzmowali infułaci i kanonicy.

Ja się bardzo cieszę, że są mądre pomazane głowy które biorą się za odkręcanie deform Piusa10.
To ino czekac jak Królową Polski z Litanii loretańskiej wykopią. Skoro zaczeli od Piusa X to moze dojdą do Pawła VI, po drodze tez jest troche do zrobienia.
« Ostatnia zmiana: Lutego 16, 2019, 15:49:31 pm wysłana przez Sławek125 » Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3923


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #126 dnia: Lutego 16, 2019, 15:58:10 pm »

Ja piszę o złych zmianach.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #127 dnia: Lutego 16, 2019, 16:02:49 pm »

Ja piszę o złych zmianach.
Bije o zakład, że Brewiarza obecnego nie ruszą.
Zapisane
konzeb30
rezydent
****
Wiadomości: 468


"O skruchę ? pycha strojna w ornat".

« Odpowiedz #128 dnia: Lutego 16, 2019, 18:01:14 pm »

Dlatego bierzmowali infułaci i kanonicy.

Ja się bardzo cieszę, że są mądre pomazane głowy które biorą się za odkręcanie deform Piusa10.

Ilu ty miałeś infułatów za Piusa X. Powiedziałbym, że wtedy bierzomowali prepozyci, bo większość z nich używała mitry.
Po Piusie X INFUŁACI NIE UŻYWAJĄ mitr przy sakramentach.
Zapisane
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #129 dnia: Lutego 16, 2019, 18:12:45 pm »

Dlatego bierzmowali infułaci i kanonicy.

Ja się bardzo cieszę, że są mądre pomazane głowy które biorą się za odkręcanie deform Piusa10.

Ilu ty miałeś infułatów za Piusa X. Powiedziałbym, że wtedy bierzomowali prepozyci, bo większość z nich używała mitry.
Po Piusie X INFUŁACI NIE UŻYWAJĄ mitr przy sakramentach.
Ciekawe info. Jest jakaś szansa na zródło? Nie zebym wątpił ale mnie to zaciekawiło
Zapisane
stary kontra
aktywista
*****
Wiadomości: 535

« Odpowiedz #130 dnia: Lutego 16, 2019, 18:41:45 pm »

Z katechizmu kard. Gasparriego:
 i pełniej dostąpić zbawienia.
Czy zbawienie może być niepełne?
Przypis co nieco wyjaśnia.
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #131 dnia: Lutego 16, 2019, 20:32:09 pm »

Z katechizmu kard. Gasparriego:

 i pełniej dostąpić zbawienia.


Czy zbawienie może być niepełne?


Papierowy katechizm proszę wziąć do ręki i doczytać o co chodzi i do czego jeszcze jest odnośnik i jakie wyjaśnienie
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3923


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #132 dnia: Lutego 17, 2019, 01:26:16 am »

Ja zadałem pytanie pani a nie katechizmowi.

To proszę nie bawić się w cytata, jeśli nie starcza pani ochoty na pytania do nich.

Ilu ty miałeś infułatów za Piusa X. Powiedziałbym, że wtedy bierzomowali prepozyci, bo większość z nich używała mitry.

Kto używa infuły ten infułat. Zapamiętaj wreszcie że infułaci to większa grupa niż pierwopisy papieskie. Jeśli prepozyci mieli infuły to infułaci.

Cytuj
Po Piusie X INFUŁACI NIE UŻYWAJĄ mitr przy sakramentach.
Kolejna zmiana która doprowadziła do tego co teraz mamy.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #133 dnia: Lutego 17, 2019, 11:15:35 am »

Ja zadałem pytanie pani a nie katechizmowi.

To proszę nie bawić się w cytata, jeśli nie starcza pani ochoty na pytania do nich.



A ja odpowiedziałam; "Papierowy katechizm proszę wziąć do ręki i doczytać o co chodzi i do czego jeszcze jest odnośnik i jakie wyjaśnienie" -- i na pewno nie zamieszczę zrzutu chociaż mam, żeby tu panu zamieścić.  Czytanie nie boli.
Zapisane
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #134 dnia: Lutego 17, 2019, 11:40:50 am »

Rozmowa jest nie na temat. Biskup niewprost przyznał, że mu dzieci pierwszokomunijne odchodzą z Koscioła i nie ma pomysłu na zaradzenie złu, a nie o to kiedy bierzmować. Jedyne co mu do głowy przyszło, to kapitulacja. To jest swoją drogą ostatni z problemów bislupa Walla. W 2013 ogłosił bankructwo całej diecezji , bo mu kasy zabrakło na odszkodowania za molestowanie dzieci. Trudno się dziwic małolatom, ze spierniczają gdzie pieprz rosnie przed takmi pasterzami.
Zapisane
Strony: 1 ... 7 8 [9] 10 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Bierzmowanie « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!