Jacques Maritain (1882-1973) - francuski filozof, teolog
...Był on jednym z nielicznych ludzi świeckich, którzy odegrali wielką rolę w przygotowaniu Soboru. Nie chodzi o przygotowania organizacyjne, lecz raczej o wypracowanie intelektualnego i duchowego dorobku, z którego potem pełną garścią mogli czerpać Ojcowie soborowi.(...)Odnowa posoborowa nie przebiegała zgodnie z jego wizją. W jego najgłębszym przekonaniu nauczanie Drugiego Soboru Watykańskiego nie przez wszystkich chrześcijan zostało właściwie zrozumiane, co więcej - wielu z nich odczytuje dokumenty soborowe z gruntu fałszywie.(...) Dlatego Maritain napisał książkę Wieśniak znad Garonny.(...)
Błędne zrozumienie ducha ostatniego Soboru doprowadziło wielu naszych braci do negowania podstawowych zasad, na których opiera się gmach naszej wiary. Namnożyło się tak zwanych filozofów i myślicieli, a każdy z nich przedstawia swoją własną doktrynę, nazywając ją jedynie prawdziwą.(...)
Spójrzmy choćby na ideał umartwienia. Kiedy mówi się dziś w Kościele o ascezie i pokucie, wielu chrześcijan zdaje się być zaskoczonych. Cóż to jest asceza i do czego jest potrzebna, pytają ze zdziwieniem. Czyż post nie jest przeżytkiem, odległym wspomnieniem dawnych czasów? A umartwienie, czyż nie sprzeciwia się ideałowi pełnego i szczęśliwego życia? (...)
fragmenty pochodzą ze strony
http://www.mateusz.pl/ludzie/maritain/