Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 29, 2024, 13:41:20 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Dlaczego Tradycja w Polsce jest tak słaba?
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 15 16 [17] 18 19 20 Drukuj
Autor Wątek: Dlaczego Tradycja w Polsce jest tak słaba?  (Przeczytany 56601 razy)
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #240 dnia: Stycznia 10, 2015, 21:27:21 pm »

@casimirus

Przed podpisaniem MP  SP, we wszystkich eu-KEP-ach zapanowała panika. Niemieccy biskupi przygotowali zawczasu gotowca anty-tridentinowego. Nasi przetlumaczyli na   
żywca, podpisali i wsadzili do szuflady. Jak Benedykt podpiasł MP SP wystarczyło wstawić datę ( czyli antydatować - sic! - nie kłam ) i przekazać do KAI-u.
Kronika Novus Ordo o tym pisała, może ktoś ma link, warto przypomnieć.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #241 dnia: Stycznia 10, 2015, 21:39:34 pm »

Cytat Jarod
(...)Są też tacy, którzy zmieniaja zdanie. Biskupi też się zmieniają. Niektórzy się oswajają ze starą Mszą. Mają inne problemy i odpuszczają ten front. Powiedziałbym nawet, że są diecezje w Polsce, gdzie biskupi w ogóle nie mają nic przeciwko, ale w tych diecezjach nie ma ani wiernych ani księży,(...)

Ok. Proszę podzielić się tą dobrą wiadomością z forowiczami. Moze czytaja nas wierni i księża z tych diecezji. Gdzie jest ta kraina mlekiem i miodem płynąca?



Cytuj
. 6. Pruszków, par. Św. Kazimierza.
Na spotkaniu w dniu 13.10.2010 r. z grupą wiernych, Proboszcz - ks. prałat Marian Mikołajczak zaproponował Mszę św. raz w miesiącu ale "tylko w dzień powszedni czyli np. piątek o godz. 19:30. Tak ma być przez co najmniej najbliższy rok, bez jakiejkolwiek gwarancji wprowadzenia Mszy św. wszechczasów do niedzielnego rozkładu". Jak wspomniał ks.prałat, propozycja powyższa, miała być uzgodniona z ks. biskupem. A tak oto wspomina to spotkanie jeden z jego uczestników:
"[...] ks.Proboszcz proponuje przykre warunki, zwlaszcza dla rodziców z małymi dziećmi, lub pracujących do późna, aby po cichu zamknąć temat z powodu braku chętnych. Jakiekolwiek argumenty nie dzialają - ani o późnej porze, ani o wyjątkowym charakterze niedzieli, ani o papieskim życzeniu dot. powrotu liturgii wg dawnego mszału. Za to wysłuchalem po raz kolejny historii o nieznajomości łaciny, konieczności specjalnego przygotowania wiernych itd. Dodatkowo dowiedziałem się, że ludzie z ciekawości nie przyjdą na MW [Mszę Wszechczasów ], a jeżeli nawet to "bardzo źle, gdyby tak się stało"./quote]
« Ostatnia zmiana: Stycznia 10, 2015, 21:42:25 pm wysłana przez rysio » Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #242 dnia: Stycznia 10, 2015, 21:55:56 pm »

@Pruszków
Nic nowego, że księża są nieprzychylni. Tak jak pisałem wcześniej - to jest walka. W Pruszkowie nie powalczyli. Gdy odszedł ks. Ł. K. to nawet nie przyszli na spotkanie, które było ogłaszane przez cała niedzielę. Podejrzewam, że proboszcz chciał wybadać czy jeszcze istnieje sprawa starej Mszy gdy odszedł celebrans.

Nie ma krainy mlekiem i miodem płynącej w Polsce. Są tylko diecezje, gdzie biskupi nie mają nic przeciwko. To nadal oznacza ciężką pracę wiernych. Kraina mlekiem i miodem płynąca byłaby wtedy gdyby biskup sam zaprosił takie IBP czy FSSP do diecezji, dał im kościół i pobłogosławił na trudy duszpasterskiej.

Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #243 dnia: Stycznia 10, 2015, 22:30:59 pm »

Cytuj
.Są tylko diecezje, gdzie biskupi nie mają nic przeciwko.

Więc? Którzy to biskupi? Słuchamy...
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #244 dnia: Stycznia 10, 2015, 22:39:21 pm »

Cytuj
.Są tylko diecezje, gdzie biskupi nie mają nic przeciwko.

Więc? Którzy to biskupi? Słuchamy...
Aj! Chce Pan im kłopotów narobić?
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #245 dnia: Stycznia 10, 2015, 23:10:53 pm »


Cytuj
.Są tylko diecezje, gdzie biskupi nie mają nic przeciwko.

No więc? Usłyszymy dobrą nowinę?
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #246 dnia: Stycznia 11, 2015, 11:20:12 am »

Cytuj
.Są tylko diecezje, gdzie biskupi nie mają nic przeciwko.

Więc? Którzy to biskupi? Słuchamy...
Aj! Chce Pan im kłopotów narobić?
:) p. jwk czuje sprawę.
Sugeruję uważne czytanie portalu UnaCum.pl . Tam są opisywane różne wydarzenia związane z upowszechnianiem Summorum Pontificum w Polsce. Niektóre z tych wydarzeń najzwyczajniej w pewnych diecezjach przechodzą a w innych by nie przeszły.

Znowu p. rysio chciałby mieć uproszczoną wizję rzeczywistości. Nie ma sytuacji czarno-białych. Czasami biskup nie ma problemu z Mszą a mają wszyscy jego kurialiści. Czasami biskup nie ma problemu z Mszą, ale ksiądz, który chciałby odprawiać ma odwieczny zatarg z biskupem itd.  Kurialne relacji są poplątane jak spagetti.
W Polsce jest 41 diecezji i każda ma inną sytuację. W wielu z tych diecezji to nie wola biskupa jest wąskim gardłem upowszechniania starej Mszy. Często ten "zły biskup" czy "zła kuria" jest świetną wymówką, aby nie robić nic w kierunku upowszechniania tradycyjnej Mszy. Papież Benedykt XVI kazał wiernym, którzy chcą mieć Mszę, przejść przez trzy stopnie - proboszcz, biskup ordynariusz, PCED. Widać, że spodziewał się oporu skoro explicite opisał taką ścieżkę odwołań w dokumencie. Ile grup porządnie zrobiło to co nakazał papież w SP? Niewiele. Co ciekawe, pomimo, że grupy nie przechodzą tej trzystopniowej ścieżki to nowe miejsca z Mszami powstają. Oznacza to, że jednak są możliwości. Zgadza się, że grupy muszą działać bardziej profesjonalnie gdy biskup jest totalnie nieprzychylny. Przypominać wręcz kancelarie adwokackie, które wygrywają sprawy w sądzie. Całe szczęście są jednak sami księża, którzy inicjują powstawanie nowych miejsc. Widać, że nie wszędzie są zastraszeni.

Trzeba się rozpychać i wykorzystywać wszystkie możliwości. Tak jak sugerował p. kamilek. Najtrudniej jest zawalczyć o pierwsze ileś procent kościołów. Później już będzie łatwiej. A trendy w Kościele na Zachodzie nam w tym pomogą, bo Polacy lubią kopiować to co na Zachodzie. 
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #247 dnia: Stycznia 11, 2015, 13:32:28 pm »

Odnośnie MP SP  dziś przeczytałam taka wypowiedź:

"Miałem szczęście i zaszczyt rozmawiać w Rzymie z jednym z autorów wiekopomnego dokumentu Stolicy Apostolskiej, Summorum Pontificum. W zaproponowanej przez Benedykta XVI pierwotnej wersji, nie było mowy o niemożliwości zastępowania parafialnych Mszy w zwyczajnej formie, Mszą w nadzwyczajnej formie. Ale jest, jak jest. Albo nie jemy śniadania, albo nie jemy obiadu."

http://screenshooter.net/100648968/kpjvcly

Zapisane
conservative revolutionary
aktywista
*****
Wiadomości: 602


« Odpowiedz #248 dnia: Stycznia 11, 2015, 13:35:55 pm »

A to nie można np. najpierw znieść parafialną Mszę o godz. 9:00 a po miesiącu cudownie ogłosić, że skoro nagle zrobiło się wolne miejsce to w tym czasie będzie KRR?  ;D
Zapisane
Tradycjonalizm jest najbardziej rewolucyjną ideologią naszych czasów.
dxcv
aktywista
*****
Wiadomości: 679

« Odpowiedz #249 dnia: Stycznia 11, 2015, 14:05:20 pm »

A to nie można np. najpierw znieść parafialną Mszę o godz. 9:00 a po miesiącu cudownie ogłosić, że skoro nagle zrobiło się wolne miejsce to w tym czasie będzie KRR?  ;D

Nie no skąd, to byłby grzech przecież, kto by się ośmielił? A nie, czekaj...
Zapisane
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #250 dnia: Stycznia 11, 2015, 14:26:41 pm »

W połowie wypowiedz Pana Jaroda to bujda na resorach. Dramatyzuje on sytuację jak Dan Brown by uzyskać zrozumienie, że to jest wielka tajna   t a j e m n i c a  ;)
Tymczasem po prostu chlapnął niepotrzebnie o tych bajkowych sympatycznych biskupach a podły Rysio złapał za słowo i trzyma jak rzep psiego ogona.
Teraz trzeba jakoś ośmieszyć i wyjść z sytuacji. No bo jak można domagać się zdradzenia "tajnej tajemnicy" skoro zaszkodzi to "przychylnym Tradycji" polskim biskupom.  ;D

Skoro jest jakas diecezja mlekiem i miodem plynaca, gdzie wszystko sie udaje, to znaczy, ze sytuacja nie jest poplatana jak spagetti i chyba moze Pan ujawnic tę tajną tajemnicę, skoro i tak mozna "wyczytac to miedzy wierszami" na portalu Una Cum.
Jestem zbyt glupi by czytac miedzy wierszami.

Tak z innej bajki, podobno w oryginale łacińskim MP SP nie ma sformułowania "grupa stała" tylko "grupa".
To oczywiscie jest bez wiekszego znaczenia. Tak pytam.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #251 dnia: Stycznia 11, 2015, 14:32:37 pm »

Odnośnie MP SP  dziś przeczytałam taka wypowiedź:

"Miałem szczęście i zaszczyt rozmawiać w Rzymie z jednym z autorów wiekopomnego dokumentu Stolicy Apostolskiej, Summorum Pontificum. W zaproponowanej przez Benedykta XVI pierwotnej wersji, nie było mowy o niemożliwości zastępowania parafialnych Mszy w zwyczajnej formie, Mszą w nadzwyczajnej formie. Ale jest, jak jest. Albo nie jemy śniadania, albo nie jemy obiadu."

http://screenshooter.net/100648968/kpjvcly



a cóż to za rewelacje ??

Aż zajrzałem do dokumentu i znalazlem tam jedynie

Art. 5. § 1. W parafiach, w których jest stale obecna grupa wiernych przywiązanych do wcześniejszych tradycji liturgicznych, proboszcz powinien chętnie przyjąć ich prośbę o odprawianie Mszy św. w rycie wg Mszału Rzymskiego ogłoszonego w 1962 r. i zapewnić aby dobro tych wiernych stało w zgodzie ze zwykłą opieką duszpasterską w parafii i pod kierunkiem biskupa zgodnie z kanonem 392, unikając niezgody i wybierając jedność Kościoła.

§. 2. Celebracje zgodne z Mszałem bł. Jana XXIII mogą mieć miejsce w dni pracy podczas gdy w niedzielę i święta może odbywać się jedna taka Msza.


Kto tak bredzi i obsrywa publicznie Ojca Świętego Benedykta XVI ? Proszę o informacje o tym kłamcy
« Ostatnia zmiana: Stycznia 11, 2015, 14:44:28 pm wysłana przez Krusejder » Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #252 dnia: Stycznia 11, 2015, 23:01:07 pm »

No nie wiem czy to rewelacją, czy to mozna nazwać obsrywaniem publicznym  Benedykta XVI. W cytacie jest mowa o jakiejś pierwotnej wersji - ja nie wiem jakiej - o zastępowalności jednej mszy (NOM) drugą (KRR). Pan zacytował z dokumentu, jaki wszyscy znamy. Czy autor tych słów odrazu kłamca? - przecież mógł z kimś rozmawiać. Nie wiem, czy jest tu powód do tak ostrej reakcji. Zresztą, może Pan wejść w dyskusje, żadna tajemnica:

https://www.facebook.com/arkadiusz.robaczewski/posts/910600492305141


To teraz inna wypowiedź, archiwalna z 2003 roku jeszcze przed SP, na starym FK było o tym.


Benedykt XVI: O przyszłości liturgii

 Benedykt XVI... Czy jednak Stolica Święta znów „powszechnie i bez ograniczeń dozwoli” dawny ryt,

- jak sobie Pan życzy i zapewne chciałby usłyszeć, - to niewątpliwie nie może być jasno powiedziane, lub i wcale nawet stwierdzone. Zbyt wielka jest bowiem wśród katolików od lat zaszczepiana niechęć wobec tradycyjnej liturgii, którą pogardliwie nazywają „przedsoborową”, a także i ze strony wielu biskupów liczyć by się trzeba ze znacznym oporem wobec powszechnego zezwolenia.

Inaczej rzecz się ma, gdy myśleć o ograniczonym zezwoleniu: wszak i popyt na dawną liturgię jest ograniczony. Wiem naturalnie, że jej wartość nie zależy od popytu, lecz kwestia ilości zainteresowanych kapłanów i świeckich odgrywa tu niewątpliwie pewną rolę. Do tego przedsięwzięcie takie dzisiaj, dobrych trzydzieści lat po wprowadzeniu reformy liturgicznej papieża Pawła VI, wprowadzone w czyn być może tylko stopniowo, a każda nowa przesada nie służyłaby dobru.
Sądzę jednak, że na dłuższą metę Kościół rzymski znów musi mieć jedyny ryt rzymski; istnieniem dwu oficjalnych obrządków w praktyce z trudem mogą „zarządzać” biskupi i kapłani. Przyszły rzymski ryt musi być rytem jedynym, czy to łacińskim, czy też narodowym, ale pozostającym całkowicie w tradycji odziedziczonego obrządku; mógłby zyskać kilka nowych elementów, które się sprawdziły, jak nowe święta, kilka nowych prefacji, poszerzony układ czytań – większy wybór niż dawniej, lecz nie zbyt wielki – „Modlitwa wiernych”, tzn. konkretna litania wstawiennicza po Oremus na Ofiarowanie, jak miała tam dawniej miejsce. ...

Notatka: Z listu kard. Ratzingera do doktora Heinza-Lotara Bartha, teologa z Bonn 23 czerwca 2003r.

http://www.kaznodzieja.parafie.com.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=71&mode=thread&order=0&thold=0



I jeszcze jeden fragment:

Benedykt XVI: Liturgia przyszłości

Wiem, że Eminencja pracuje nad nowym dokumentem zawierającym przepisy liturgiczne, zapowiedzianym przez papieża w jego encyklice o Eucharystii. [chodziło o instrukcję Redemptoris Sacramentum: o tym, co należy zachowywać, a czego unikać w związku z Najświętszą Eucharystią – tłum.] Słyszymy wiele ze strony kardynała Arinze i wnioskujemy z pewnych publikacji, że za opracowaniem tym ma nastąpić uniwersalny indult dla Mszy trydenckiej. Czy jest to w ogóle przewidziane?

- Rozróżniłbym między owym przyszłym dokumentem a kwestią indultów. Przyszły dokument nie stanowi żadnego nowego ustawodawstwa, lecz jest interpretacją istniejących norm. Mamy zatem tylko określić i wyjaśnić, co jest nadużyciem, a co właściwym zastosowaniem przepisów liturgicznych. W tym znaczeniu możliwości dokumentu są bardzo ograniczone. Chodzi o stwierdzenie na chwilę obecną nadużyć i norm. Kwestia indultu to inne zagadnienie. Myślę, ogólnie rzecz biorąc, że stara liturgia nigdy nie była zabroniona. Potrzebujemy tylko reguł, według których spokojnie uczynimy z niej użytek. To [wtedy będzie? – tłum.] zreformowana normalna liturgia wspólnoty Kościoła. Pozostaje jednak jeszcze kwestia dostępności jej użycia w Kościele, a mianowicie w posłuszeństwie wobec biskupów i Ojca św.

Notatka: (wywiad dla telewizji EWTN, nadany 5.09.2003r., zamieszczony 8.09.2003 w przekładzie niemieckim na http://www.kath.net/detail.php?id=5925

http://www.kaznodzieja.parafie.com.pl/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=95&mode=thread&order=0&thold=0

Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #253 dnia: Stycznia 12, 2015, 00:12:12 am »

Przyznam, że typowałbym osoby z zupełnie innego "obozu" do wygłoszenia takiego cytatu. Cytowana wypowiedź stwierdza bowiem, że Summorum Pontificum nie dopuszcza zastąpienia grafikowego NOMu Mszą. A przecież żadna wersja SP nie nakłada tu innych ograniczeń niż zacytowana przeze mnie "jedna Msza".
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
dernapol
rezydent
****
Wiadomości: 449

GŚTK

Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #254 dnia: Stycznia 12, 2015, 00:22:58 am »

Oczywiście w Summorum Pontificum nie ma ani słowa o zakazie zastępowania NOM-u. Takie słowa padają jedynie w instrukcji Episkopatu. Pan Robaczewski się myli.

Tak z innej bajki, podobno w oryginale łacińskim MP SP nie ma sformułowania "grupa stała" tylko "grupa".
To oczywiscie jest bez wiekszego znaczenia. Tak pytam.

Cytuj
In paroeciis, ubi coetus fidelium traditioni liturgicae antecedenti adhaerentium stabiliter exsistit...
« Ostatnia zmiana: Stycznia 12, 2015, 00:24:52 am wysłana przez dernapol » Zapisane
Gdańskie Środowisko Tradycji Katolickiej: www.versusdeum.pl, www.facebook.com/versusdeum
Strony: 1 ... 15 16 [17] 18 19 20 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Dlaczego Tradycja w Polsce jest tak słaba? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!