Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 25, 2024, 07:07:59 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231960 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Jak to drzewiej odprawiano...
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 4 ... 12 Drukuj
Autor Wątek: Jak to drzewiej odprawiano...  (Przeczytany 42262 razy)
michal_k
Gość
« Odpowiedz #15 dnia: Maja 25, 2009, 22:37:35 pm »

Moze wklejajmy tu zdjecia ;) a bokotematy o dziadostwie w liturgii prowadźmy w innych wątkach.  :)
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #16 dnia: Maja 25, 2009, 22:40:32 pm »

Porównywac dziadowstwo i szczyt postmodernizmu to raczej głupio- i to i to złe...tradycyjne dziadowsto to było zawsze w Polsce- chociazby brak oporu przed zmianami soborowymi jest tego najlepszym dowodem.

Oj, żeby Pan naprawdę wiedział co było w Polsce, to by takich rzeczy nie pisał.

??

Przykładowo można znaleźć w pamiętnikach notatki o czym było kazanie. Albo inna dziedzina - higiena: Polacy tym od Francuzów się różnili, że codziennie rano się myli.
« Ostatnia zmiana: Maja 25, 2009, 22:42:58 pm wysłana przez Zygmunt » Zapisane
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #17 dnia: Maja 25, 2009, 22:42:24 pm »

Porównywac dziadowstwo i szczyt postmodernizmu to raczej głupio- i to i to złe...tradycyjne dziadowsto to było zawsze w Polsce- chociazby brak oporu przed zmianami soborowymi jest tego najlepszym dowodem.

Oj, żeby Pan naprawdę wiedział co było w Polsce, to by takich rzeczy nie pisał.

??


Przykładowo można znaleźć w pamiętnikach notatki o czym było kazanie. Albo inna dziedzina higiena: Polacy tym od Francuzów się różnili, że codziennie rano się myli.
Po obydwu soborach opór przed zmianami był tam gdzie kwitło życie liturgiczne a nie tam gdzie było dziadowstwo ale tradycyjne- ale widac z innych źródeł korzystamy bo ja o liturgii Pan o myciu...
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #18 dnia: Maja 25, 2009, 22:45:05 pm »

Porównywac dziadowstwo i szczyt postmodernizmu to raczej głupio- i to i to złe...tradycyjne dziadowsto to było zawsze w Polsce- chociazby brak oporu przed zmianami soborowymi jest tego najlepszym dowodem.

Oj, żeby Pan naprawdę wiedział co było w Polsce, to by takich rzeczy nie pisał.

??
Po obydwu soborach opór przed zmianami był tam gdzie kwitło życie liturgiczne a nie tam gdzie było dziadowstwo ale tradycyjne- ale widac z innych źródeł korzystamy bo ja o liturgii Pan o myciu...

Przykładowo można znaleźć w pamiętnikach notatki o czym było kazanie. Albo inna dziedzina higiena: Polacy tym od Francuzów się różnili, że codziennie rano się myli.

Ale z Pana bałaganiarz. Proszę lepiej sprawdzić gdzie był opór po Soborze Trydenckim, jeśli Pan ma go na myśli.
Zapisane
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #19 dnia: Maja 25, 2009, 22:48:11 pm »

bo na zdjeciach to wszystko ładnie wyglada.

Oj ładnie, ładnie. Vide; Kronika Novus Ordo.

naprawdę niewiele pan wie...

Protestuję! Ja mam maturę. Ja "Naszą szkapę" i "Placówkę" przeczytałem. Ja..... przeczytałem "Timur i jego drużyna" , ja......ja....znam rosyjski....
Zapisane
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #20 dnia: Maja 25, 2009, 22:49:43 pm »

Co innego dziadostwo jak np. niski poziom śpiewu, brak chorału, o którym pisał pan Antiquus ordo  etc. a czym innym są świętokradztwa, wypaczenia doktrynalne, lekceważnie Pana Boga - czy to również było w Polsce normą przed SVII ? czy znalezienie kościoła z liturgią może szarą, ale nie zmasakrowaną graniczyło z niemożliwością?
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #21 dnia: Maja 25, 2009, 22:54:37 pm »

Kiedyś był poziom bardzo zróżnicowany. Dziś prawie wyrównany. Wiadomo co to oznacza.
Zapisane
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #22 dnia: Maja 25, 2009, 22:57:05 pm »

Panowie - to nie ten temat. Badziewie było wszędzie i zawsze, w każdym czasie. I od zawsze Kościół walczył z tymi nadużyciami (od starożytności). Można się przerzucać gdzie było gorzej, a gdzie lepiej, ale nei ma co robić podziałów, bo wyjdzie na to, że na Zachodzie gdzieśi kwitło życie liturgiczne, a w parafii obok bylo takie badziewie, że człowiek by teraz sie za głowę łapał (ale ważne, że była cappa magna i gremiał na kolanach). Żeby prowadzić takie dyskusje to trzeba by wiedzieć co by było, gdyby w Polska była o drugiej stronie żelaznej kurtyny i nie miała kard. Wyszyńskiego (nie porówna się dwóch zupełnie innych sytuacji politycznych, światopoglądowych oraz sposobów i tempa wprowadzania reform)
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #23 dnia: Maja 25, 2009, 22:58:28 pm »

Ja bym wolał odmawiać Różaniec z "babciami" na KRR, niż słuchać dzisiejszych powitań, pożegnań i pozdrowień dla Jurka. Nawet jakby kapłan coś źle robił, to bym tego nie widział i nie martwiłbym się, mógłbym się modlić, a tak z niemal każdego MOMu wychodzę z rozdartą duszą.
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #24 dnia: Maja 25, 2009, 23:04:31 pm »

Nieco o tym "dziadostwie" można się dowiedzieć z Pamiętników arcybiskupa Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Zachęcam!
Zapisane
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #25 dnia: Maja 25, 2009, 23:21:03 pm »

http://www.pbi.edu.pl/book_reader.php?p=34438&s=1  <-- są tutaj  :)
Zapisane
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #26 dnia: Maja 25, 2009, 23:29:00 pm »


Alle z Pana bałaganiarz. Proszę lepiej sprawdzić gdzie był opór po Soborze Trydenckim, jeśli Pan ma go na myśli.
Tam gdzie np dokonywano redakcji ksiąg i wydawano nowe- np Wrocław i Warmia.
Zapisane
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #27 dnia: Maja 25, 2009, 23:37:13 pm »

O. Kwiecień OP w Błogoasławionym marnowaniu napisał, że Wrocław do XIX w. zachował własną liturgię - o ile dobrze pamiętam, bo dawno czytałem, a w domu nie mam...
Zapisane
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #28 dnia: Maja 26, 2009, 06:37:48 am »

Ja bym wolał odmawiać Różaniec z "babciami" na KRR, niż słuchać dzisiejszych powitań, pożegnań i pozdrowień dla Jurka. Nawet jakby kapłan coś źle robił, to bym tego nie widział i nie martwiłbym się, mógłbym się modlić, a tak z niemal każdego MOMu wychodzę z rozdartą duszą.

Za duzo pan czyta rubryk i dokumentow, prosze spasowac i nie sledzic za kazdym razem ksiedza czy przypadkiem nie zapomnial sie raz uklonic albo korporal zaczal rozkladac od prawej zamiast od lewej. Od razu bedzie lepiej. A jak nie chce pan patrzec na ksiedza, to mozna stanac za filarem albo z boku i nie patrzyc na oltarz.
Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2919

« Odpowiedz #29 dnia: Maja 26, 2009, 06:56:36 am »

Dziwna dyskusja. Wiadomo, że dziadostwo raz było, raz nie było. Wykłady młodszych osób o tym jak było są potem obiektem śmiechu ze strony starszych księży i to całkiem porządnych. Nie muszą być nawet przeciwni KRR ale mówią, że też zdarzało się "odwalanie" mszy itd., a niektórym się wydaje, że wszędzie byli sami ojcowie Pio :). Ale to, że się coś zdarzało, nawet jak było dosyć często to nie znaczy, że było wszędzie i zawsze...
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Strony: 1 [2] 3 4 ... 12 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Jak to drzewiej odprawiano... « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!