Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 27, 2024, 23:22:18 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231964 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Jak to drzewiej odprawiano...
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 12 Drukuj
Autor Wątek: Jak to drzewiej odprawiano...  (Przeczytany 42293 razy)
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2325


« Odpowiedz #105 dnia: Stycznia 19, 2014, 11:05:47 am »

pół wieku temu wierni czynili gdzieniegdzie przed Ewangelią wielki znak krzyża (zwyczaj średniowieczny). [...] Zdecydowanie częściej zdarza się wielki znak krzyża zaraz po dzwonku rozpoczynającym Mszę.

Wcale nie jestem pewien, czy było to "gdzieniegdzie". Według mojej mamy (a mieszkała w wielu miejscowościach) zwyczaj trzech małych krzyżyków wszedł w powszechne użycie gdzieś w latach 60.
Tak samo potwierdza, że żegnano się zaraz po dzwonku na początek Mszy.
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #106 dnia: Stycznia 19, 2014, 11:43:35 am »

Teraz nieraz głównie na indultowych mszach śpiewanych stoi się na Sanctus, nie wydaje mi się, że tak było przed 1962 roku.
Zapisane
Innomine
rezydent
****
Wiadomości: 327


« Odpowiedz #107 dnia: Stycznia 19, 2014, 13:31:59 pm »

Jako ciekawostkę dodam, że w rycie dominikańskim wykonuje się przed Ewangelią trzy małe znaki krzyża i duży. Na końcu Ewangelii zaś sam duży.
Zapisane
"Poza tym trudno ci było opuścić oratorium, tak dobrze się tam czułeś. Czy widzisz, jak prowadzi do Boga, jak do Niego przybliża rygoryzm liturgiczny?"  św. Józef Maria Escrivá de Balaguer, Droga, N. 543
mestwin
uczestnik
***
Wiadomości: 180


« Odpowiedz #108 dnia: Stycznia 19, 2014, 18:02:49 pm »

Cytuj
Teraz nieraz głównie na indultowych mszach śpiewanych stoi się na Sanctus, nie wydaje mi się, że tak było przed 1962 roku.
us

Sanctus to hymn anielski. Podczas hymnu powinno się stać.
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #109 dnia: Stycznia 20, 2014, 07:48:47 am »

pół wieku temu wierni czynili gdzieniegdzie przed Ewangelią wielki znak krzyża (zwyczaj średniowieczny). [...] Zdecydowanie częściej zdarza się wielki znak krzyża zaraz po dzwonku rozpoczynającym Mszę.

Wcale nie jestem pewien, czy było to "gdzieniegdzie".
Moja nadinterpretacja.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
spanish inquisition
uczestnik
***
Wiadomości: 135


« Odpowiedz #110 dnia: Stycznia 20, 2014, 08:46:35 am »

Cytuj
Teraz nieraz głównie na indultowych mszach śpiewanych stoi się na Sanctus, nie wydaje mi się, że tak było przed 1962 roku.
us

Sanctus to hymn anielski. Podczas hymnu powinno się stać.

Myślę, że zasada bon ton mająca odniesienie do hymnu jako symbolu narodowego nie ma tu zastosowania. Nadrzędna jest symbolika liturgiczna, która wobec Zasiadającego na tronie (czy też oczekiwaniu na Jego nadejście) nakazywałaby jednak przyjęcie postawy bardziej uniżonej czyli klęczącej. Czytałem swego czasu, że nie jest błędem pozostawanie w tej postawie nawet podczas całej liturgii. "Stójka" jest postawą domyślną w NOMie (zapewne lepiej wyraża takie wartości jak wolność - równość - partnerstwo ;)).

Parafrazując znane powiedzonko - co wolno aniołom, to nie nam, zwykłym parafianom :) Aniołowie pozostają w gotowości, stąd postawa stojąca nawet w Boskiej przytomności. O ile jednak aniołowie są oddani Bogu z natury, o tyle ze strony ludzi jest to poddaństwo dobrowolne, akt wolnej woli, który swe potwierdzenie znajduje w postawie prostracji.

Swoją drogą pierwszy raz spotykam się z określeniem Sanctus jako hymn anielski. Bardziej jakoś pasuje mi do tego określenia Gloria, ewentualnie Trisagion. Wikipedia sugeruje nawet, że Sanctus to "aklamacja"...
Zapisane
Benedykt Korczyński
uczestnik
***
Wiadomości: 237


« Odpowiedz #111 dnia: Stycznia 20, 2014, 10:21:12 am »

Cytuj
Teraz nieraz głównie na indultowych mszach śpiewanych stoi się na Sanctus, nie wydaje mi się, że tak było przed 1962 roku.
us

Sanctus to hymn anielski. Podczas hymnu powinno się stać.

No, jednak bp Mańkowski i kilku innych liturgistów ma na ten temat inne zdanie:

"O ile zdrowie i okoliczności na to pozwalają, a postawa klęcząca nie sprawia zbytniej niewygody, zaleca się słuchanie Mszy św. cichej na kolanach; co zaś do Mszy uroczystej, z powodu dłuższego jej trwania, wystarczy klęczeć od Sanctus do Komunii włącznie, tj. dopóki kapłan nie spożyje Ciała i Krwi Pańskiej."

Bp. Mańkowski dodaje co prawda, że w niedzielę "na znak radości" można też wysłuchać Mszy św. stojąc (oprócz podniesienia), a także, że należy się kierować miejscowym zwyczajem. Ale jednak zalecenie jest jednoznaczne.
Zapisane
Jakże piękne i pełne pociechy jest świętych obcowanie! BXVI
martyrologium.blogspot.com/
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #112 dnia: Stycznia 20, 2014, 12:50:20 pm »

Klęczenie podczas Sanctusa na pewno nie jest błędem. Zwłaszcza, że ludzie śpiewają, a w tym samym czasie celebrans wypowiada kolejne modlitwy Kanonu. Niekiedy tuż po zakończeniu Kanonu słyszymy dzwonki na Przeistoczenie.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #113 dnia: Stycznia 20, 2014, 14:04:59 pm »

Z pobożności całej mszy można wysłuchać klęcząc i milcząc. Zasadą zdroworozsądkową jest śpiewać na stojąco, czyli wszystkie śpiewy śpiewać stojąc.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Benedykt Korczyński
uczestnik
***
Wiadomości: 237


« Odpowiedz #114 dnia: Stycznia 20, 2014, 14:38:50 pm »

Ja tam uważam, że zdrowy rozsądek nakazuje dać prymat pobożności, szczególnie gdy akcja liturgiczna postępuje i zdarza się, że wierni radośnie stoją, a kapłan spożywa właśnie Ciało i Krew Pańską.
Oczywiście mówię o wiernych, a nie o scholi, chociaż z drugiej strony akurat klęczenie nie ma takiego negatywnego wpływu na pracę przepony, jak siedzenie.
Zapisane
Jakże piękne i pełne pociechy jest świętych obcowanie! BXVI
martyrologium.blogspot.com/
Innomine
rezydent
****
Wiadomości: 327


« Odpowiedz #115 dnia: Stycznia 20, 2014, 14:40:01 pm »

Warto też zauważyć jakie postawy nakazują rubryki duchowieństwu w chórze:

"521. Ponadto wszyscy, także Prałaci, klękają w chórze:
a)na Przeistoczenie;
b)na Komunię wiernych;
c)w Mszach dni powszednich Adwentu, W. Postu, okresu Męki Pańskiej, Suchych Dni wrześniowych, wigilii 2. i 3. klasy poza okresem wielkanocnym i w Mszach za zmarłych; na modlitwy przed epistołą, po Dominus vobiscum; od końca Sanctus aż do wstępu modlitwy Pańskiej wyłącznie oraz na modlitwy po Komunii i nad ludem;
d)ilekroć usługujący lub chór śpiewają słowa, które wymagają uklęknięcia."

Zatem nawet we Mszach śpiewanych pokutnych duchowieństwo nie klęczy na Sanctus.

Choć oczywiście to tylko pewna wskazówka, którą niekoniecznie trzeba odnosić do wiernych.
Zapisane
"Poza tym trudno ci było opuścić oratorium, tak dobrze się tam czułeś. Czy widzisz, jak prowadzi do Boga, jak do Niego przybliża rygoryzm liturgiczny?"  św. Józef Maria Escrivá de Balaguer, Droga, N. 543
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #116 dnia: Stycznia 22, 2014, 03:27:56 am »

Bardzo dziękuję panie Innomine! Skąd te rubryki?
Powstaje w głowie pytanie, czy kantor winien klęknąć przed czy w trakcie śpiewania słów wymagających uklęknięcia.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #117 dnia: Stycznia 23, 2014, 17:10:49 pm »

1. Z rubryk ogólnych Brewiarza i Mszału Rzymskiego (1960 r.)

2. "Caeremoniale Episcoporum" (liber II, caput VI, n. 8), opisując obrzędy Jutrzni pontyfikalnej, przy psalmie "Venite" expressis verbis nakazuje kantorom śpiewać cały fragment na klęczkach.

Cytuj
Cum cantatur Venite adoremus et procidamus ante Deum, tam ipsi cantores et celebrans, quam alii omnes genuflectunt, postea surgunt et prosequuntur Ploremus coram Domino, qui fecit nos, etc.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #118 dnia: Maja 14, 2014, 12:00:01 pm »

Rodeo w kościele! (Roku Pańskiego 1646)

http://books.google.pl/books?id=m5tbAAAAcAAJ&printsec=frontcover&hl=pl

Czytać na stronie 294, od słów: "Po kazaniu kościelne zwyczajne circa cadaver ceremonie. Te odprawiwszy towarzysz z kopią na bystrym koniu wjeżdża."
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #119 dnia: Maja 26, 2015, 11:37:48 am »

Serdecznie polecam wszystkim obejrzenie tych bardzo dobrze pasujących do tego wątku filmów, a szczególnie tego pierwszego (a jeśli ktoś nie jest w stanie wytrzymać - nie dziwię się - to przynajmniej kilka fragmentów). Są to fragmenty mszy za nowożeńców odprawianej w 1984, ale to nie jest novus. Nie będzie spoilera, proszę samemu zobaczyć i posłuchać, szczególnie Dominus vobiscum 10:15, dialog przed prefacją 12.00 i koniec kanonu 15:45 (w pierwszym nagraniu)
https://www.youtube.com/watch?v=zkG3fgEiFxw
https://www.youtube.com/watch?v=LhchQ4oASLo
Zapisane
Strony: 1 ... 6 7 [8] 9 10 ... 12 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Jak to drzewiej odprawiano... « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!