Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 23:59:54 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Ucieczka w marzenia - ks. Sergiusz Orzeszko
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 13 Drukuj
Autor Wątek: Ucieczka w marzenia - ks. Sergiusz Orzeszko  (Przeczytany 51040 razy)
gnome
aktywista
*****
Wiadomości: 1849


« Odpowiedz #120 dnia: Lutego 18, 2019, 23:50:26 pm »

Zapisane
Podczas jednej z ceremonii w Bazylice św. Piotra, gdy wnoszono na sedia gestatoria papieża św. Piusa X, lud rzymski żywiołowo zareagował oklaskami, Papież widząc entuzjazm wiernych rozkazał zatrzymać pochód. Gdy tłum się uciszył rzekł do wiernych, że *nie należy czcić sługi w domu jego Pana.
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #121 dnia: Lutego 19, 2019, 10:16:43 am »

Cytuj
niewiasty sunące na kolanach do Komunii Świętej.

To produkt uboczny posoborowia najczęściej zagospodarowywany przez Duchaczy.
Pojedyncze egzemplarze przyklejają się do Indultu.

Posoborowie tak zdesakralizowało liturgię, że nadwrażliwe jednostki popadają w takie paroksyzmy.

Cytuj
Ks. Wojciech jako jedyny duszpasterz w Warszawie walczy z wrzeszczącymi dziećmi w kościele. Dał on bardzo dobrą poradę, że jeżeli dzieci krzyczą na mszy to niech mama jeździ na jedną, a tato na drugą.

Jak dziecko jest malutkie i płacze w wózku to owszem ...cóż rodzice moga na zmianę wychodzić z kościoła lub spróbować chodzić na różne godziny. Gdy jednak dzieci są w wieku przedszkolnym to potrzeba trochę wyrozumiałości - której w Polsce brak.
Dziwi mnie bardzo, że ktoś z IBP - zdający sobie sprawę, że trudniej w W-wie znaleźć Mszę niż wybryki Neo - proponuje rodzinom z dziećmi by oddzielnie jeździli na Mszę. A co zrobić jak ktoś jeździ 100 km do kościoła?
Szkoda, że kapłan IBP nie proponuje napisać prośby do bp-a o Mszę w odległym miejscu zamieszkania (lub choćby w W-wie dodatkową.)

No właśnie, dlaczego takiego rozwiązania ksiądz nie szuka?
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #122 dnia: Lutego 19, 2019, 10:32:05 am »

Jak pan nie zapanujesz nad dziecmi w kosciele, to juz nigdzie nad nimi nie zapanujesz. Niestety, w ostatnich kilkudziesięciu latach dzieci przejeły zwierzchnictwo nad rodzicami a rodzice są przekonani, ze tak trzeba.
Zapisane
ratio
rezydent
****
Wiadomości: 488

« Odpowiedz #123 dnia: Lutego 19, 2019, 13:06:15 pm »

Cytat: Kefasz
  i potworek językowy - "ksiądz kleryk". 
A jak zrozumieć formę: "ksiądz-diakon" - bo tak w moim parafialnym określa się diakona, będącego na praktyce w parafii
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3923


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #124 dnia: Lutego 19, 2019, 13:27:16 pm »

A czy mówi pan "ksiądz kapłan" albo "ksiądz prezbiter"?
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
ratio
rezydent
****
Wiadomości: 488

« Odpowiedz #125 dnia: Lutego 19, 2019, 15:20:55 pm »

A czy mówi pan "ksiądz kapłan" albo "ksiądz prezbiter"?
Czyli jak zwracać się należy w posoborowym Kościele do kleryka mającego już święcenia diakonatu? - "bracie diakonie", czy "księże" (bez "diakonie") 🤔
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #126 dnia: Lutego 19, 2019, 16:27:12 pm »

Jak pan nie zapanujesz nad dziećmi w kościele, to już nigdzie nad nimi nie zapanujesz. Niestety, w ostatnich kilkudziesięciu latach dzieci przejęły zwierzchnictwo nad rodzicami a rodzice są przekonani, ze tak trzeba.
Kilka miesięcy temu (było jeszcze ciepło) do tramwaju wsiadła mamuśka z wyjącym synkiem, który chciał dwa samochodziki, ta chciała kupić tylko jeden i w końcu w wyniku awantur małolata nic nie kupili. Wredny bachor tarzał się po podłodze tramwaju i wył nieludzko. Na uwagę, że jednak trzeba z tym coś zrobić inna paniusia wpadła na mnie, że dziecko musi artykułować swoje emocje. Założę się, że ten sam gówniarz za ileś lat skroi dupsko swemu potomkowi za podobne zachowanie i nikt wtedy go nie skrytykuje.
« Ostatnia zmiana: Lutego 19, 2019, 16:53:55 pm wysłana przez jwk » Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #127 dnia: Lutego 19, 2019, 16:56:32 pm »

No właśnie, dlaczego takiego rozwiązania ksiądz nie szuka?
Bo jest przy zdrowych zmysłach?
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #128 dnia: Lutego 19, 2019, 17:28:41 pm »

Cytuj
.  Bo jest przy zdrowych zmysłach?

Zdrowe zmysły i Kosciol posoborowy? Słabo pasuje.
Realizm? Pokora? Obawa przed konsekwencjami takiego postępowania?
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Hubertos
aktywista
*****
Wiadomości: 816


Swiecki katolik ;)

« Odpowiedz #129 dnia: Lutego 19, 2019, 17:53:44 pm »

A czy mówi pan "ksiądz kapłan" albo "ksiądz prezbiter"?
Czyli jak zwracać się należy w posoborowym Kościele do kleryka mającego już święcenia diakonatu? - "bracie diakonie", czy "księże" (bez "diakonie") 🤔


W zakonie, w ktorym spedzilem troche zycia, na zakonczenie ceremonii diakonatu prowincjal zwracal sie bezposrednio do nowowyswieconego 'Drogi Bracie, a od dzis rowniez Czcigodny Ojcze'. Ja osobiscie do diakonow nie zwracalem sie per Ojcze (tych, ktorych nie znalem nazywalem Bracmi, pozostalych oczywiscie po imieniu).
Zapisane
Nie jestem osoba duchowna - ale bylem w zakonie :D
woland
rezydent
****
Wiadomości: 385


« Odpowiedz #130 dnia: Lutego 24, 2019, 14:52:22 pm »

Według informacji jakich zasięgnąłem od wiarygodnych źródeł z IBP ks. Orzeszko porzucił kapłaństwo i trwa karny proces (jego laicyzaji). Nie było ani nie ma żadnego procesu o uznanie przyjętych przez niego święceń za nieważne. Taki akt zapewne oznaczałby również "kontrolę" i konkretne "represje" wobec samego seminarium i władz IBP - bo skoro jeden ma nieważne święcenia, to może większa grupa. Trudno pogodzić teorię o nieważnie przyjętych święceniach z tym, ze za chwilę z wielką radość ks. Orzeszko biega po Polsce i odprawia z uśmiechem na twarzy prymicje "to tu, to tam". Tak mi to mniej więcej przekazano, tak i ja przekazuję...

Ja bym ten temat zostawił. Bo dopóki ktoś się nie teleportuje do Rzymskiej Kongregacji nie przejrzy papierów (na co szanse są 0%), to nie będzie wiedzieli nic poza plotkami. Trzeba się za człowieka modlić i tyle.

Co do innych kwestii - do zakonników mówi się per "bracie", zaś do majacych święcenia wyższe (diakonat, kapłaństwo) "ojcze". Tak jak mówiono do świętego założyciela Franciszkanów - per "Ojce Franciszku".
W Polsce słowo "ksiądz" nie jest określeniem funkcji, ale tytułem grzecznościowym. Powszechnie stosuje się go w odniesieniu do prezbiterów, których tytułuje sie księżmi. I właściwie można tak tytułowac każdego chodzącego poza liturgią (bo w liturgii to mogą nawet ministranci...) w sutannie, jak się nie wie, kto to jest (przecież przez zwróceniem się do kogoś nie będziemy mu sprawdzali życiorysu). Zwyczajowo do diakona mówi się "ksiądz diakon", a do kleryków "księże kleryku", choć co do tego ostatniego ja jestem przeciwny, bo z kleryka ani duchowny ani ksiądz. Tak jak z narzeczonej nie jest żona. Kleryk nosi sutannę "aby się przyzwyczaić' do właściwej roli. Do biskupa w okolicznosci mniej oficjalnej - "księże biskupie". Mówienie bowiem per "diakonie", "biskupie" głupio brzmi. A już neońskim dziwadłem jest mówienie do księży "drogi prezbiterze" :D

Co do kwestii dzieci - problem nie jest zero-jedynkowy. To nie jest tak, że dziecko albo jest grzeczne, albo totalna furia. Są stany pośrednie. A twierdzenie, że ktoś ma zapanować nad 2 latkie to są jakieś jaja albo zupełna nieznajomość tematu.
Zapisane
binraf
aktywista
*****
Wiadomości: 1266


« Odpowiedz #131 dnia: Lutego 24, 2019, 18:36:52 pm »

Co się  stało z sistrami  IBP oraz katechizmem korespondencyjnym?

Co z siostrami IBP które wraz z kapłanami odeszły FSSPX? Na grupie facebookowej zostałem poproszony o milczenie.
Zapisane
Wolność gospodarcza jako źródło sukcesu. Etyka jako fundament wolności.
woland
rezydent
****
Wiadomości: 385


« Odpowiedz #132 dnia: Lutego 24, 2019, 18:51:04 pm »

Myślę, że najlepiej pisać u źródła....
Zapisane
binraf
aktywista
*****
Wiadomości: 1266


« Odpowiedz #133 dnia: Lutego 24, 2019, 18:59:24 pm »

Myślę, że najlepiej pisać u źródła....
Gdzie mam pisać, pytać ? Panuje zmowa milczenia.
Zapisane
Wolność gospodarcza jako źródło sukcesu. Etyka jako fundament wolności.
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #134 dnia: Lutego 24, 2019, 21:18:24 pm »

Co tam się odbergoglia ?!
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Strony: 1 ... 7 8 [9] 10 11 ... 13 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Ucieczka w marzenia - ks. Sergiusz Orzeszko « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!