Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 19, 2024, 10:30:46 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231947 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Komże
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 4 Drukuj
Autor Wątek: Komże  (Przeczytany 21437 razy)
Wiedhold
rezydent
****
Wiadomości: 320


« dnia: Lutego 06, 2009, 12:47:00 pm »

Zwróciłem się mailem do pewnego zakładu krawieckiego, szyjącego szaty liturgiczne z pytaniem, czy uszyliby taką komżę:



Uzyskałem odpowiedź, że owszem, za ok. 50-70 zł.

Ale zadano mi takie pytania szczegółowe:

1) z jakiego materiału miałaby być ta komża?
2) czy ta tasiemka służy do związywania komży pod szyją i czy komża jest zszywana wzdłuż po środku (z przodu)?
3) czy wycięcie pod szyją ma być w kształcie kwadratu czy koła jak w tle na zdjęciu?
4) czy ma być marszczona w szwie od ramion do dołu? ponieważ na zdjęciu nie widać dokładnie.

Ponadto stwierdzono, że najlepiej nadaje się do tego materiał z elanobawełny "cienki" używany często przy albach, lub strecz nieco grubszy używany przy tradycyjnych komżach (krój rzymski)?

Proszę o pomoc znawców!!!
Zapisane
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #1 dnia: Lutego 06, 2009, 13:33:25 pm »

W dużej mierze to zależy od Pana woli i gustu, np: czy chce Pan materiał bardziej naturalny czy mniej naturalny, ale za to mniej podatny na gniecenie się
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1409

« Odpowiedz #2 dnia: Lutego 06, 2009, 13:36:37 pm »

1) z jakiego materiału miałaby być ta komża?
Sugerowałabym polecaną elanobawełnę - materiał przypomina płótno bawełniane, a dodatek włókna sztucznego sprawia, że mniej się gniecie i łatwiej prasuje.
2) czy ta tasiemka służy do związywania komży pod szyją i czy komża jest zszywana wzdłuż po środku (z przodu)?
Na zdjęciu widać, że jest zszywana. Tasiemka moim zdaniem jest zbędna, jeśli dekolt jest na tyle duży, że głowa przejdzie bez problemu. Wówczas można by zrezygnować zarówno z tasiemki, jak i ze środkowego szwu - myślę że tak by lepiej wyglądało.
3) czy wycięcie pod szyją ma być w kształcie kwadratu czy koła jak w tle na zdjęciu?
To już wyłączie kwestia gustu. Częściej spotyka się kwadratowe.
4) czy ma być marszczona w szwie od ramion do dołu? ponieważ na zdjęciu nie widać dokładnie.
Tu za bardzo nie wiem, o co chodzi. Marszczenie jest pod karczkiem na całej długości szwu - z przodu i zapewne także z tyłu. Rękawy nie są marszczone.
Zapisane
silvarerum
bywalec
**
Wiadomości: 97


« Odpowiedz #3 dnia: Lutego 06, 2009, 15:29:08 pm »

Zbieg okoliczności - mam taką do przyszycia tasiemek i wyprania w domu ;-).

Niezszywana pośrodku chyba ładniej wygląda. Rękawy nie są marszczone - są po prostu dość szerokie, co na zdjęciu sprawia wrażenia marszczonych rękawów.

Jak wyschnie mogę porobić dokładniejsze zdjęcia i wrzucić w sieć.

Zapisane
Nawet poznanie dobra nie przynosi dzieciom takiego pożytku, jak ochrona przed poznaniem zła - św. Augustyn
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #4 dnia: Lutego 06, 2009, 15:33:25 pm »

Ja już kiedyś próbowałem dać krawcowej to wyszła podkoszulka... lepiej klasycznie szyć lub mieć dobrą krawcową, która zoabczy i ma wyobraźnie.. załatwiania tego via internet to może tylko przynieść kłopoty.
Zapisane
Wiedhold
rezydent
****
Wiadomości: 320


« Odpowiedz #5 dnia: Lutego 06, 2009, 15:43:38 pm »

To zakład z mojego miasta, szyje tylko stroje liturgiczne, a nie podkoszulki. Po ustaleniu szczegółów przejdziemy się tak osobiście.
Zapisane
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #6 dnia: Lutego 06, 2009, 15:44:42 pm »

U mnie też był krawiec, ale potem powiedział, że nie zna się bo szyje tylko rzymskie:)
Zapisane
Wiedhold
rezydent
****
Wiadomości: 320


« Odpowiedz #7 dnia: Marca 08, 2009, 17:25:33 pm »

Zamówiliśmy 6 komż, właśnie takich samych jak na zdjęciu. Wyszły przepięknie i niemal dokładnie tak jak na fotografii. Cena za jedną sztukę ok. 120 zł. Do tego zamówiliśmy sutanelle dla ministrantów czarne - cena ok. 130 zł za stukę.
Wkrótce zrobię zdjęcia i dam na NRL. Jakby ktoś był zainteresowany zamówieniem, to proszę o kontakt na pw.
« Ostatnia zmiana: Marca 08, 2009, 17:27:48 pm wysłana przez Wiedhold » Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #8 dnia: Marca 08, 2009, 17:35:42 pm »

Sutanellę można również ofiarować księdzu, by miał strój podróżny  ;)
Zapisane
Paulo Marini
Gość
« Odpowiedz #9 dnia: Kwietnia 15, 2009, 10:57:12 am »

Jestem bardzo ciekawy, czy ten zakład (rozumiem, że mowa o tym http://krismarg.pl/) jest w stanie uszyć komże tego typu, jakie coraz częściej noszą towarzyszący papieżowi ceremoniarze papiescy.

Te, które tutaj ma mons. Marini
http://www.fotografiafelici.com/index.php?page=scripts/inserimento&num_file=118&cerimonia=9102%20Domenica%20di%20Pasqua&data=2009-04-15%2009:42:11&cod=327&language=ITA&n_page=3#foto

http://www.fotografiafelici.com/index.php?page=scripts/inserimento&num_file=133&cerimonia=9101%20Veglia%20Pasquale&data=2009-04-15%2009:42:11&cod=327&language=ITA&n_page=3#foto

Tutaj lepiej widać koronkę
http://www.fotografiafelici.com/index.php?page=scripts/inserimento&num_file=158&cerimonia=9102%20Domenica%20di%20Pasqua&data=2009-04-15%2009:42:11&cod=327&language=ITA&n_page=4#foto

Bądź te noszone na Mszy Zmartwychwstania przez mons. Camaldo
http://www.fotografiafelici.com/index.php?page=scripts/inserimento&num_file=102&cerimonia=9102%20Domenica%20di%20Pasqua&data=2009-04-15%2009:42:11&cod=327&language=ITA&n_page=2#foto

http://www.fotografiafelici.com/index.php?page=scripts/inserimento&num_file=98&cerimonia=9102%20Domenica%20di%20Pasqua&data=2009-04-15%2009:42:11&cod=327&language=ITA&n_page=2#foto

Bardziej koronka i same proporcje komży podobają mi się u Mariniego, aczkolwiek wykończenie przy szyi jest ciekawsze i prostsze u Camaldo... Można by się ośmielić, że uciął od jakiejś starej "rzymskiej komży dół od pasa i rękawy, i że doszył koronki...
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 15, 2009, 11:03:08 am wysłana przez Paulo Marini » Zapisane
Wiedhold
rezydent
****
Wiadomości: 320


« Odpowiedz #10 dnia: Kwietnia 15, 2009, 11:33:48 am »

Szefem zakładu jest kobieta, którą bardzo interesują stare szaty. Jest to ostatnio swoista nowość, która zaczyna cieszyć się coraz większą popularnością. Jestem pewien, że po uzgodnieniu szczegółów zakład jest w stanie uszyć wszystko.
Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #11 dnia: Kwietnia 15, 2009, 14:05:17 pm »

Pytałem się tam o możliwości uszycia komży na wzór tej, którą często nosi mons. Guido Marini (tą z koronkami) - zasadniczo nie ma problemu, oprócz:

- ceny: im więcej koronek tym większa cena (powiedziano mi, że za komżę, z koronkami od pasa do kolan i od łokci do nadgarstków zapłaciłbym od około 250 - 350zł - w zależności od materiału z jakiego miałaby być wykonana komża)
- wzoru koronek: albo całkiem inny, albo coś podobnego jak na zdjęciach (tyle, że najpierw krawcowa musiałaby stworzyć sama wzór na podstawie zdjęć, a potem na jego podstawie szyć).

Ale to tylko tak wstępnie rozmawiałem :)
Zapisane
Paulo Marini
Gość
« Odpowiedz #12 dnia: Kwietnia 15, 2009, 15:17:39 pm »

Witaj Nathanaelu - kope lat...

Z pewnością jest to "tańsze" niż 1900 zł, które bym "zapłacił" (oczywiście nie zapłacił) za sprowadzenie takiej komży chociażby z Australii. Zastanawia mnie tylko, jak wyglądałby sytuacja z pobraniem miary. Ja na pewno nie pojawię się w Rzeszowie - jest to nierealne...

Dobra pozbieram zdjęcia i napiszę do zakładu ile by chcieli za uszycie takiego cuda...

Zapisane
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1409

« Odpowiedz #13 dnia: Kwietnia 23, 2009, 12:42:07 pm »

Zastanawia mnie tylko, jak wyglądałby sytuacja z pobraniem miary.
Komża to nie sutanna - jest na tyle luźna, że nie trzeba znać dokładnych wymiarów użytkownika. Zapewne wystarczy wzrost i obwód klatki piersiowej.
Zapisane
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #14 dnia: Kwietnia 23, 2009, 15:37:24 pm »

o 1900 zł można pomażyć- komża z  koronka- np richelieu kosztuje w Rzymie - ok 9 tyś złotych(sic!) ta pewnie w granicach 5- o ile nie jest to stara koronka w dobrym stanie zachowana...
Zapisane
Strony: [1] 2 3 4 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Komże « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!