Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 25, 2024, 16:29:25 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231960 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Abp Andrzej Dzięga - Reforma I Komunii świętej
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 Drukuj
Autor Wątek: Abp Andrzej Dzięga - Reforma I Komunii świętej  (Przeczytany 3683 razy)
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« dnia: Października 14, 2013, 19:31:57 pm »

Za Głosem Szczecińskim:

Nawet 7-latek będzie mógł przystąpić do komunii świętej? Pionierska decyzja arcybiskupa



Pionierska decyzja abp. Andrzeja Dzięgi zmienia zasady przystąpienia do tego sakramentu. Dziecko do pierwszej komunii świętej będzie mogło pójść wcześniej niż dotąd. Także indywidualnie.

"Wraz z rozpoczęciem roku duszpasterskiego wycofuję zasadę (...), że do I Komunii Świętej przystępują dzieci II klasy szkoły podstawowej, tym bardziej, że taka zasada nie była nigdy formalnie przyjmowana, a ukształtowała się jako wieloletni zwyczaj duszpasterski, na który nałożyła się tematyka katechezy szkolnej” – czytamy w dokumencie wydanym przez abp. Andrzeja Dzięgę, metropolitę archidiecezji szczecińsko – kamieńskiej, który jest pionierem takich zmian w polskim Kościele.

Od tej pory do pierwszej komunii mogą przystępować dzieci w wieku od 7 do 14 roku życia.

To nie koniec zmian. Oprócz funkcjonującej dotychczas komunii grupowej będzie możliwość przystąpienia do tak zwanej komunii indywidualnej (rodzinnej).

Wierni jeszcze nie przyzwyczaili się do nowych zasad przystępowania do pierwszej komunii. Rodzice jak na razie są sceptyczni.

http://www.gs24.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20131014/SZCZECIN/131019834


Najwięcej w tym temacie pisze Gazeta Wyborcza:

http://wyborcza.pl/1,75478,14777335,Koniec_z_masowym_wysylaniem_9_latkow_do_komunii_swietej_.html

...  nie Gość Niedzielny czy inne katolickie portale (bynajmniej ja nie znalazłam).

Na stronie Kurii można przeczytać:

http://szczecin.kuria.pl/sakramenty/_1985
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #1 dnia: Października 14, 2013, 20:05:26 pm »

Abp Dzięga nie kolegialny :)

Ze strony Kurii punkt z Norm ...

Cytuj
10. We wszystkich parafiach należy ogłosić, że od tego roku duszpasterskiego, jako jeden z owoców Roku Wiary, stosowane będą dwie formy przystępowania do Pierwszej Komunii Świętej: indywidualna (rodzinna) lub grupowa. Wybór formy należy jedynie do rodziców (analogicznie jak przy sakramencie Chrztu Świętego).

Rodzice przychodzą z dzieckiem na niedzielną mszę i siadają w pierwszej ławce, a ksiądz udziela młodemu chrześcijaninowi błogosławieństwa. Na koniec mszy otrzymuje pamiątkę Pierwszej Komunii. Dziecko powinno być ubrane "godziwie, choć zwyczajnie".


Pius X - Dekret Quam singulari Christus amore

DEKRET ŚW. KONGREGACJI DLA SPRAW SAKRAMENTÓW ŚWIĘTYCH
O WCZESNYM DOPUSZCZENIU DZIECI DO PIERWSZEJ KOMUNII ŚWIĘTEJ

http://www.tohorak.opole.opoka.org.pl/Quam%20Singulari.pdf
« Ostatnia zmiana: Października 14, 2013, 21:08:32 pm wysłana przez Mama » Zapisane
Jean Raspail
rezydent
****
Wiadomości: 476


« Odpowiedz #2 dnia: Października 14, 2013, 21:14:04 pm »

jako ojciec 8 latka jestem w 120% ZA!!!! To jest sposób na rozbicie tego biznesu komunijnego, który profanuje sferę sacrum!
Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #3 dnia: Października 14, 2013, 21:51:34 pm »

Cytuj
Od tej pory do pierwszej komunii mogą przystępować dzieci w wieku od 7 do 14 roku życia.

Wszystko fajnie - tylko skąd to "do 14 roku życia". A jak ktoś nie przyjął I Komunii św. do 14 roku życia, to potem już nie może ?
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #4 dnia: Października 14, 2013, 21:57:03 pm »

Cytuj
Od tej pory do pierwszej komunii mogą przystępować dzieci w wieku od 7 do 14 roku życia.

Wszystko fajnie - tylko skąd to "do 14 roku życia". A jak ktoś nie przyjął I Komunii św. do 14 roku życia, to potem już nie może ?
Nie. Jest traktowany jak dorosły.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #5 dnia: Października 14, 2013, 22:01:39 pm »

Swoją drogą ta reforma bardzo ułatwia przyjmowanie Komunii na Mszy w NFRR.
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #6 dnia: Października 15, 2013, 04:24:14 am »

Ja wiem? Myślę wprost przeciwnie do przedmówców. Ukształtowany wiek temu sposób wprowadzania chrześcijan do Stołu Pańskiego jest moim zdaniem dość skuteczny. Bo jak idzie dziatwy kupa to i komuch dupa. Wiele jest przypadków, w których dziecko bezbożników widząc przygotowania kolegów do 1 Komunji samemu zapragnęło tego. Mam koleżankę która zażądawszy w wieku 8 lat 1 Komunji rozpoczęła w ten sposób zbawczy proces wychodzenia rodziny z sekty joginistów.
Mam osobisty stosunek do zwyczaju wspólnego celebrowania Stołu Pańskiego przez dziatwę. Kiedy będąc w drugiej klasie a  zbliżał się okres komunijny i zaplanowana moja 1 Komunja (poprzedzona zwyczajową katechizacją szkolną, przedszkolną i parafjalną[jeszcze była]) już miałem przymierzony garniturek, nagle okazało się, że by udało się zebrać całą rodzinkę na rosołku i szampanie, żeby doszło do uroczystości, trzeba mnie ochrzcić. I tak, dzięki Pierwszej Komunji tudzież reformie Piusa X, Papieża Polaka, zostałem w końcu ochrzczony mając lat dziewięć.
Gdyby nie ten owczy pęd kto wie, czy byłbym do dzisiaj ochrzczony?  ::) Kto by zadawał tyle pytań na tym forum?  :o
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #7 dnia: Października 15, 2013, 08:14:26 am »

Abp Dzięga nie kolegialny :)
Abp Dzięga na stolicę w Gnieźnie!
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #8 dnia: Października 15, 2013, 09:06:07 am »

Abp Dzięga nie kolegialny :)
Abp Dzięga na stolicę w Gnieźnie!
Nie
Zapisane
Jean Raspail
rezydent
****
Wiadomości: 476


« Odpowiedz #9 dnia: Października 15, 2013, 13:33:05 pm »

Bo jak idzie dziatwy kupa to i komuch dupa. Wiele jest przypadków, w których dziecko bezbożników widząc przygotowania kolegów do 1 Komunji samemu zapragnęło tego. Mam koleżankę która zażądawszy w wieku 8 lat 1 Komunji rozpoczęła w ten sposób zbawczy proces wychodzenia rodziny z sekty joginistów.

Wszystko pięknie, bo na każdy przypadek znajdzie się krzepiący przykład. Alle I Komunia to nie zestaw koników pony lub innego badziewia, którego bachorki pragną, bo ma już je pół klasy! Musi to być indywidualnie traktowane, poprzedzone przygotowaniem danej rodziny, a przede wszystkim dziecka, bez fanfar, rewii mody, laptopów, iPodów. Tego ostatniego się nie uniknie, ale będzie łatwiej. Zrobi się wyłom w tym przemyśle.
Zapisane
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #10 dnia: Października 15, 2013, 14:17:35 pm »

Abp Dzięga nie kolegialny :)
Abp Dzięga na stolicę w Gnieźnie!
Nie
Dlaczego nie?
Zapisane
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3938


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #11 dnia: Października 16, 2013, 01:23:36 am »

Coś pan Raspail. Żadnemu dzieciakowi nie chodzi o to by mieć, ale by robić to co wszyscy razem. Posiadanie jest błędem wieku dorosłego.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Mała mi bis
uczestnik
***
Wiadomości: 125

« Odpowiedz #12 dnia: Października 16, 2013, 07:44:14 am »

Coś pan Raspail. Żadnemu dzieciakowi nie chodzi o to by mieć, ale by robić to co wszyscy razem. Posiadanie jest błędem wieku dorosłego.

Dzieci tak samo jak dorośli mają w sobie żądzę posiadania. Różnej maści marketingowcy już o to zadbali. Niby dlaczego obserwujemy w sklepie dzieciaki wrzeszcące "kup mi, kup mi!"? Brak dostępu do Tv nie rozwiązuje sprawy zupełnie, tylko zmniejsza i opóźnia problem (wiem z naszego doświadczenia). Krewni wręcz przeciwnie( pewnie nie wszyscy).
Kilka lat temu słyszałam z balkonu rozmowę chłopców:" Co dostałeś na komunię? Ja dostałem gokarta, 6000 i komórkę"

Pisze pan o swoim doświadczeniu. Znam inny przypadek. Rodzice koleżanki z klasy byli zadeklarowanymi ateistami. Nie poszła do I Komuni św. z klasą. Będąc w 8 kl.  poznała siostrę zakonną, przyjęła chrzest św, przystąpiła do I komunii św, a następnie do bierzmowania już razem z nami.

Ale czytałam też ( na forum Żydów  polskich) post chłopaka, który pisał, że aby go ni wyróżnić rodzice posłali go do I Komunii św, chodzi na przygotowania do bierzmowania, ale chyba nie przystąpi. I był to problem wielu młodych żydów wypowiadających się tam.

Naszą młodszą pociechę poślemy do I Komunii św prawdopodobnie indywidualnie, w KRR. Ona chciałaby z psiapsiółkami z klasy, a nasza rodzina i tak postara się zepsuć nasze starania by było bez komercyjnej oprawy. Rodzice jednej jej koleżanki (nietradycjonaliści, ale głęboko wierzący) też planują by ich córa przystąpiła w KRR. Będą dwie. Unikniemy skandalu NOMowego. Bo to co się dzieje na mszy Pawła VI z okazji I Komunii to skandal.
Zapisane
Jean Raspail
rezydent
****
Wiadomości: 476


« Odpowiedz #13 dnia: Października 16, 2013, 08:49:53 am »

Unikniemy skandalu NOMowego. Bo to co się dzieje na mszy Pawła VI z okazji I Komunii to skandal.

Właśnie! Trzeba zaczynać wczesną formację katolicką, nie mylić z nomową, bo jak w dzieciństwie zapanuje religijny banał i "gospel" to później będzie coraz gorzej. Wiem po sobie!!!
Zapisane
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #14 dnia: Października 16, 2013, 09:46:43 am »

Ja też chcę (i będę do tego dążył) aby moja córka przystąpiła do I Komunii indywidualnie z rodzicami i zdecydowanie nie na NOM.
Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
Strony: [1] 2 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Abp Andrzej Dzięga - Reforma I Komunii świętej « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!