Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 20:43:19 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Proboszcz odmówił chrztu
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 Drukuj
Autor Wątek: Proboszcz odmówił chrztu  (Przeczytany 5907 razy)
traditio
uczestnik
***
Wiadomości: 118

« dnia: Maja 23, 2009, 00:42:43 am »

3 tygodnie temu urodził się mój syn. Wcześniej, rozmawiając z proboszczem parafii na terenie której mieszkam (100 m od kościoła), zapowiedziałem, że będę dziecko chciał ochrzcić w parafii, mimo, że do kościoła parafialnego nie uczęszczam. Proboszcz jednak, przy konkrtnej prośbie, odmówił.Argumentował, że Kościół zreformoał liturgię, a ja, jako parafianin, mam obowiązek to respektować i chrzcić syna w parafii, wg obrządku parafialnego. W końcu, po rozmowie, wystawił delegację.
Zapisane
Edi
aktywista
*****
Wiadomości: 752


« Odpowiedz #1 dnia: Maja 23, 2009, 01:03:58 am »

Cytuj
wg obrządku parafialnego
A obrządek parafialny jest rzymski a więc zwyczajny i nadzwyczajny i proboszcz ma obowiązek celebrować w obydwu  :)

Współczuję Panu i wszystkim którzy o Sakramenty muszą prosić jak o wielką łaskę, ehhh  ::) Ale nie zdziwią mnie już chyba żadne granice głupoty przekroczone przez postępowe duchowieństwo.

+++
« Ostatnia zmiana: Maja 23, 2009, 01:05:29 am wysłana przez Edi » Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #2 dnia: Maja 23, 2009, 01:12:31 am »

ja bym o tej sprawie wspomniał przy okazji rozmów 7VI

współczuję proboszcza :(
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
traditio
uczestnik
***
Wiadomości: 118

« Odpowiedz #3 dnia: Maja 23, 2009, 01:22:57 am »

Proboszcz twierdził,że moja prośba to dziwactwo, że jeśli chcę w innym rycie i poza parafią - to wyraz mej pychy. Że nawet jeśli jestem przywiązany do innego rytu - to powinienem się nagiąć, a będzie to wyraz mej pokory.
Zapisane
traditio
uczestnik
***
Wiadomości: 118

« Odpowiedz #4 dnia: Maja 23, 2009, 02:31:10 am »

Czcigodny Księże,
 
raz jeszcze zwracam się z prośbą (poza rozmową w biurze parafialnym), na zgodę udzielenia Chrztu św. w mej i mego syna parafii.
I wystosowałem takie pisemko:

Mimo że, z powodu braku sprawowania w naszej parafii Mszy św, w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego uczęszczamy na Mszę poza parafią, chcielibyśmy jednak z nią się wiązać.
Ufamy, że w bliskim czaie, ze względu na dobro naszych dusz, będziemy mogli w naszej parafii korzystać z posługi w równoprawnym rycie rzymskim (zwanym nadzwyczajnym).
Tmczasem prosimy o chrzest dla naszego syna.
Prośbę swą opieramy o wolę naszego umiłowanego Ojca św., który w motu proprio Summorum Pontificum zaznaczył:

Dla wiernych i księży którzy o to proszą, proboszcz powinien zezwolić na odprawianie dodatkowych ceremonii w nadzwyczajnej formie przy specjalnych okazjach takich jak śluby, pogrzeby czy w jednorazowych sytuacjach np. pielgrzymkach
 
Jeseśmy wiernymi, którzy proszą o ceremonię dodatkową w nadzyczajnej formie.
Ufamy, że zostanie ona rozpatrzona pozytywnie.
O odniesieniu do naszej prośby poinformujemy komisję Ecclesia Dei.
Zapisane
traditio
uczestnik
***
Wiadomości: 118

« Odpowiedz #5 dnia: Maja 23, 2009, 04:52:35 am »

 Taki kształt w końcu:

Czcigodny Księże,

raz jeszcze zwracam się z prośbą (poza rozmową w biurze parafialnym), na zgodę udzielenia Chrztu św. w mej i mego syna parafii.


Mimo że, z powodu braku sprawowania w naszej parafii Mszy św, w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego uczęszczamy na Mszę poza parafią, chcielibyśmy jednak z nią się wiązać.
Ufamy, że w bliskim czasie, ze względu na dobro naszych dusz, będziemy mogli w naszej parafii korzystać z posługi w równoprawnym rycie rzymskim (zwanym nadzwyczajnym).
Tymczasem prosimy o Chrzest  św. dla naszego syna w naszej prafii.

Prośbę swą opieramy o wolę naszego umiłowanego Ojca św., Benedykta XVI,  który w motu proprio Summorum Pontificum zaznaczył:

Dla wiernych i księży którzy o to proszą, proboszcz powinien zezwolić na odprawianie dodatkowych ceremonii w nadzwyczajnej formie przy specjalnych okazjach takich jak śluby, pogrzeby czy w jednorazowych sytuacjach np. pielgrzymkach  (art.5, par.3)

Jesteśmy wiernymi, którzy proszą o ceremonię dodatkową w nadzwyczajnej formie.
Ufamy, że zostanie ona rozpatrzona pozytywnie.
O odniesieniu do naszej prośby poinformujemy Biskupa Ordynariusza i Komisję Ecclesia Dei.

Do wiadomości:
J.E. Henryk Hoser, abp. Ordynariusz warszawsko-praski
Komisja Ecclesia Dei
media


Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #6 dnia: Maja 23, 2009, 06:02:44 am »

Proboszcz twierdził,że moja prośba to dziwactwo, że jeśli chcę w innym rycie i poza parafią - to wyraz mej pychy. Że nawet jeśli jestem przywiązany do innego rytu - to powinienem się nagiąć, a będzie to wyraz mej pokory.
To niestety są jedyne "argumenty" na jakie stać posoborowych nieuków duchownych i świeckich.
Przy okazji gratulacje, wyrazy radości i najlepsze życzenia Łask Bożych i opieki Matki Najświętszej dla Pana i Pańskiej Rodziny .
+
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #7 dnia: Maja 23, 2009, 06:52:37 am »

Czy nie lepiej poprosic ksiedza proboszcza o mozliwosc sciagniecia do swojej parafii ksiedza, ktory potrafi chrzcic po staremu? U mnie to zadzialalo.  Nie bylo problemu.
« Ostatnia zmiana: Maja 23, 2009, 07:13:33 am wysłana przez Jarod » Zapisane
michal_k
Gość
« Odpowiedz #8 dnia: Maja 23, 2009, 08:49:05 am »

Nie chce tego ksiedza usprawiedliwiac, ale byc moze rzeczywiście nie umie udzielać Sakramentów Świętych w Formie Nadzwyczajnej i stad jego opór.
Zapisane
traditio
uczestnik
***
Wiadomości: 118

« Odpowiedz #9 dnia: Maja 23, 2009, 08:51:04 am »

Czy nie lepiej poprosic ksiedza proboszcza o mozliwosc sciagniecia do swojej parafii ksiedza, ktory potrafi chrzcic po staremu? U mnie to zadzialalo.  Nie bylo problemu.
To zaproponowałem na samym początku. Bo zanim pojawiłu się argumenty "z dziwactwa" i "z pychy", to był argument "ze zmęczenia". Że i tak księża mają dużo roboty i chcą zjść obiad w niedzielę a tu by się trzeba było dodakowo uczyć. Gdy szedłem prosić o chrzest, miałem umówionego szafarza i celebransa Mszy.
Zapisane
Jarek
rezydent
****
Wiadomości: 388


« Odpowiedz #10 dnia: Maja 23, 2009, 08:55:57 am »

Cytuj
Do wiadomości:
J.E. Henryk Hoser, abp. Ordynariusz warszawsko-praski
Komisja Ecclesia Dei
media

To bym wywalił. Po pierwsze to go rozsierdzi, a chyba nie o wojnę tu chodzi. Po drugie, nie wiem czy na tym etapie należy już zawracać głowę Komisji, która i tak jest bardzo zajęta. Po trzecie - "media" - po co? To działa tylko jako płachta na byka.

W samym liście proponowałbym opisać w kilku zdaniach przywiązanie Pana i rodziny do formy nadzwyczajnej rytu, żeby wiedział, że nie jest to jakiś kaprys, ale prośba naprawdę wynika z potrzeby Waszego serca. No i przekazał informację, że możliwa jest obecność kapłana, który ochrzci, gdyby proboszcz nie zdecydował się (prawda jest taka, że pewnie nie zna tej formy i albo się boi, albo nie chce mu się uczyć). Mimo wszystko proboszcza prosiłbym o obecność na tym chrzcie (zasadniczo udzielanie chrztu zastrzeżone jest przecież dla proboszcza).
No i starałbym się pisać językiem w miarę normalnym, nie zbyt górnolotnym.

Aha, wina z Pana strony jest taka, że nie chodzi Pan do kościoła parafialnego, a o jego istnieniu przypomina sobie dopiero prosząc o sakrament dla dziecka i to z pewnością także irytuje proboszcza - może należałoby to zmienić. Niezależnie od słuchania Mszy gdzie indziej pojawiać się we własnym kościele parafialnym raz w tygodniu i brać udział w życiu parafii.
Zapisane
Quid retribuam Domino pro omnibus, quae retribuit mihi? Calicem salutaris accipiam, et nomen Domini invocabo.
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #11 dnia: Maja 23, 2009, 09:25:43 am »

Czy nie lepiej poprosic ksiedza proboszcza o mozliwosc sciagniecia do swojej parafii ksiedza, ktory potrafi chrzcic po staremu? U mnie to zadzialalo.  Nie bylo problemu.
To zaproponowałem na samym początku. Bo zanim pojawiłu się argumenty "z dziwactwa" i "z pychy", to był argument "ze zmęczenia". Że i tak księża mają dużo roboty i chcą zjść obiad w niedzielę a tu by się trzeba było dodakowo uczyć. Gdy szedłem prosić o chrzest, miałem umówionego szafarza i celebransa Mszy.
Ja prosilem o sam chrzest z Komunia, bez Mszy. Bez namyslu proboszcz sie zgodzil. Pomimo, iz ma dr z liturgiki ;)

Nie wiem w czym problem, aby otworzyc kosciol na 2 godziny i zebrac ofiare. Dziwny ten proboszcz.

BTW, nie robilbym z tego tematu publicznego watku.
Zapisane
traditio
uczestnik
***
Wiadomości: 118

« Odpowiedz #12 dnia: Maja 23, 2009, 09:27:07 am »

Cytuj
Do wiadomości:
J.E. Henryk Hoser, abp. Ordynariusz warszawsko-praski
Komisja Ecclesia Dei
media

To bym wywalił. Po pierwsze to go rozsierdzi, a chyba nie o wojnę tu chodzi. Po drugie, nie wiem czy na tym etapie należy już zawracać głowę Komisji, która i tak jest bardzo zajęta. Po trzecie - "media" - po co? To działa tylko jako płachta na byka.

W samym liście proponowałbym opisać w kilku zdaniach przywiązanie Pana i rodziny do formy nadzwyczajnej rytu, żeby wiedział, że nie jest to jakiś kaprys, ale prośba naprawdę wynika z potrzeby Waszego serca. No i przekazał informację, że możliwa jest obecność kapłana, który ochrzci, gdyby proboszcz nie zdecydował się (prawda jest taka, że pewnie nie zna tej formy i albo się boi, albo nie chce mu się uczyć). Mimo wszystko proboszcza prosiłbym o obecność na tym chrzcie (zasadniczo udzielanie chrztu zastrzeżone jest przecież dla proboszcza).
No i starałbym się pisać językiem w miarę normalnym, nie zbyt górnolotnym.

Aha, wina z Pana strony jest taka, że nie chodzi Pan do kościoła parafialnego, a o jego istnieniu przypomina sobie dopiero prosząc o sakrament dla dziecka i to z pewnością także irytuje proboszcza - może należałoby to zmienić. Niezależnie od słuchania Mszy gdzie indziej pojawiać się we własnym kościele parafialnym raz w tygodniu i brać udział w życiu parafii.

Dzięki za sugestie. Zastanowię się z mediami. Ale proboszcz nie należy do walczących intelektualistów, tylkodolęlkiwych, dlatego informacja o innych aresatach - wg mojego rozeznania to może zadziałać. W życie parafii, poza liturgią, jakoś się angazujemy i proboszcz, skądinąd szacowny, nas zna.
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #13 dnia: Maja 23, 2009, 09:37:49 am »

Uważam, że konsekwentne domaganie się dawnego rytu będzie najważniejszym argumentem. Musi być jasne, że na ryt zmodernizowany nie ma z Pana strony zgody i to się nie zmieni.
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #14 dnia: Maja 23, 2009, 09:51:49 am »

Pan Milcarek swego czasu napisał niezły artykuł z argumentami przeciw zarzutom księży parafialnych. Znalazłem go tu:
http://wielodzietni.org/comments.php?DiscussionID=515&page=1 Pierwszy post
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Strony: [1] 2 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Proboszcz odmówił chrztu « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!