Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 19:19:22 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Za Bugiem...
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 3 [4] 5 Drukuj
Autor Wątek: Za Bugiem...  (Przeczytany 12843 razy)
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #45 dnia: Maja 27, 2009, 15:39:19 pm »

Tak, sam znam dwóch księży, którzy są chcieliby łaciny na mszy, ale KRR to już na za bardzo


Może oni się KRR boją ??? To by oznaczało lęk ( "wstręt" ) do rzeczy świętych... oj...wolę nie myśleć jakie to wnioski może nasuwać. Straśne!
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #46 dnia: Maja 27, 2009, 17:13:19 pm »

Jeden jest liturgistą, drugi już jest w miarę starszy i uważa, że NOM też można sprawować godnie, o KRR powiedział "za tym dualizmem nie tęsknię, kiedy ksiądz robi swoje a lud swoje". Takie typowe postawy  :(.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #47 dnia: Maja 28, 2009, 13:14:22 pm »

Wiem kogo miał pan na mysli i ja też trochę uogólniłem. Nie ma się o co spierać, a jeśli chodzi o złe skojarzenia, to uogólniając dalej złe skojarzenia azjatów z cywilizacją Zachodu i odchodząc już od kwestii religii zawsze używam argumentu "elektrycznego"; niech zrezygnują z elektryczności, radia, telewizji, komputerów, samochodów itd,... bo to cywilizacja Zachodu im wniosła a pozostaną przy bambusie i transporcie na grzbietach słoni i wielbłądów. Oczywiście - uogólniamy.

To akurat dostali glownie od Amerykanow, ktorzy ich dobrze traktowali. Jak sie uprzec to mozna i komunistow bronic, bo przeciez walczyli z analfabetyzmem, odbudowali kraj itd.

A co do mszy po chinsku, jezuici mieli na to pozwolenie od Pawla V zdaje sie.
Zapisane
Artur Rumpel
aktywista
*****
Wiadomości: 1183


Prawdziwe Boze Narodzenie
« Odpowiedz #48 dnia: Maja 29, 2009, 22:02:05 pm »


 luteranie na rzymski katolicyzm itd.

A wschodni luteranie? Na przykład z Ukraińskiego Kościoła Luterańskiego?
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #49 dnia: Maja 29, 2009, 22:05:06 pm »


 luteranie na rzymski katolicyzm itd.

A wschodni luteranie? Na przykład z Ukraińskiego Kościoła Luterańskiego?

dobre pytanie :) Sa jeszcze prawoslawni patriarchatu zachodniego (czy jakos tak) :)
Zapisane
best
Gość
« Odpowiedz #50 dnia: Maja 30, 2009, 17:04:46 pm »

Tam szum Prutu, Czeremoszu... Zachodnia Ukraina, Archidiecezja Lwowska.

Ja chciałbym spytać o inną rzecz. Czy Miał już Ksiądz styczność z neobanderowcami spod znaku noża i siekiery ?
Zapisane
Ks. Grzegorz
Gość
« Odpowiedz #51 dnia: Czerwca 01, 2009, 22:51:04 pm »

Tam szum Prutu, Czeremoszu... Zachodnia Ukraina, Archidiecezja Lwowska.

Ja chciałbym spytać o inną rzecz. Czy Miał już Ksiądz styczność z neobanderowcami spod znaku noża i siekiery ?
Bezpośredniej styczności nie miałem. Natomiast widziałem na różnych pamiątkowych kopcach czy pomnikach banderowską flagę czerwono-czarną. Znam Ukraińców, którzy twierdzą, że to kolory śmierci i krwi... Te wydarzenia są do dziś żywe, a przede wszystkim żywe są konsekwencje tych mordów. Wiele tutaj trzeba mówić o takich sprawach jak przekleństwa, grzechy, które potem idą na pokolenia, o potrzebie uzdrawiania tych zranień.
Zapisane
best
Gość
« Odpowiedz #52 dnia: Czerwca 01, 2009, 23:40:15 pm »

Bezpośredniej styczności nie miałem. Natomiast widziałem na różnych pamiątkowych kopcach czy pomnikach banderowską flagę czerwono-czarną. Znam Ukraińców, którzy twierdzą, że to kolory śmierci i krwi... Te wydarzenia są do dziś żywe, a przede wszystkim żywe są konsekwencje tych mordów. Wiele tutaj trzeba mówić o takich sprawach jak przekleństwa, grzechy, które potem idą na pokolenia, o potrzebie uzdrawiania tych zranień.

Na Wołyniu a takze w tarnopolskim sa całe wsie zrównane z ziemia, sady powycinane. Pomordowani Polacy nie maja nawet mogił. Byłem w wakacje na Ukrainie. Z samotnym Polakiem chętnie rozmawiają. Jeżdze po wsiach ale wskazac miejsca zamęczonych Polków jeszcze sie boją tym bardziej, ze ukraiński nacjonalizm w zachodnich obwodach odradza się w zastraszającym tempie. W Księdza miejscowości pomnik bandery juz stoi ?
Zapisane
Ks. Grzegorz
Gość
« Odpowiedz #53 dnia: Czerwca 02, 2009, 14:55:47 pm »

Póki co jeszcze nie. I nie słyszałem, żeby były takie plany. Ale wybory za pasem, może coś znowu zrobią pod publikę. Stoi za to pomnik Szewczenka, ale to żadna atrakcja, każde, nawet najmniejsze "село" czyli wieś, takowy posiada.
Zapisane
best
Gość
« Odpowiedz #54 dnia: Czerwca 02, 2009, 23:23:28 pm »

Póki co jeszcze nie. I nie słyszałem, żeby były takie plany. Ale wybory za pasem, może coś znowu zrobią pod publikę. Stoi za to pomnik Szewczenka, ale to żadna atrakcja, każde, nawet najmniejsze "село" czyli wieś, takowy posiada.

To lepiej żeby Ksiądz nie miał z nimi kontaktu. Na Wołyniu i w Tarnopolskim zamordowali wielu katolickich kapłanów. Szkoda, ze współczesny Kościół w Polsce o nich zapomniał. Czy sprawuje Ksiądz liturgie w języku polskim czy również po ukraińsku no i czy dużo jest Polaków w parafii.
Zapisane
Ks. Grzegorz
Gość
« Odpowiedz #55 dnia: Czerwca 03, 2009, 08:38:32 am »

Przede wszystkim w języku ukraińskim. W języku polskim od czasu do czasu. W jednej parafii raz na tydzień, a i to nie zawsze, w drugiej - okazjonalnie. Polaków jest może z 6 babć, które jeszcze pamiętają przedwojenną parafię. Reszta to już Ukraińcy, chociaż, prawdę mówiąc, podejrzewam, że połowa wszystkich mieszkańców zachodniej Ukrainy może mieć jakieś domieszki polskiej krwi. To właśnie jest prawnym problemem tych ziem i Katolickiego Kościoła na Zachodniej Ukrainie. Większość moich parafian jest ochrzczonych we wschodnich obrządkach. De facto są parafianami, de iure - należą do innych Kościołów.
Te "językowe" dane są dla każdej parafii inne. Moi sąsiedzi mają często pół na pół, jednego dnia po polsku, drugiego po ukraińsku, a w niedziele - jeśli są dwie msze św., to jedna polska, druga ukraińska, a jeśli jedna, to np. Liturgia Słowa po Ukraińsku, Liturgia Eucharystyczna po polsku. Wszystko zależy od specyfiki parafii (i mądrości księdza). Jeśli by u mnie nie wprowadzono kilka lat temu ukraińskiego języka, to dziś parafii by nie było.
Zapisane
Kryspin
adept
*
Wiadomości: 47

« Odpowiedz #56 dnia: Czerwca 04, 2009, 18:03:36 pm »

To właśnie jest prawnym problemem tych ziem i Katolickiego Kościoła na Zachodniej Ukrainie. Większość moich parafian jest ochrzczonych we wschodnich obrządkach. De facto są parafianami, de iure - należą do innych Kościołów.

No wlaśnie, nie uważa czcigodny ksiądz, że nie jest to do końca włąściwa sytuacja? Czy wschodniacy nie powinni nimi pozostawać?
Zapisane
Ks. Grzegorz
Gość
« Odpowiedz #57 dnia: Czerwca 04, 2009, 21:23:37 pm »

Nie do końca właściwą sytuacją jest wg mnie to, że prawnie jest, czy może być problem. A czy wschodniacy nie powinni nimi pozostać? Jeśli mają wybór i wybierają zachodni obrządek, chrzczą dzieci u nas (co roku 2 lub 3 chrzty to dla mnie dużo), to czemu na siłę wpychać ich do cerkwi, gdzie po prostu nie znajdują miejsca? Przepraszam za porównanie, ale jest to swego rodzaju wolny rynek. Wybierają nogami. Idą tam, gdzie znajdują swój ryt, swoją duchowość. Tym bardziej, że to nie jest już zamknięty, inny świat. Wielu z nich bywało na Zachodzie, widzą, jak jest inaczej. Kiedyś można było stosować kryterium geograficzne czy narodowe w odniesieniu do obrządków. Dzisiaj, w epoce "globalnej wioski" (bo taka jest rzeczywistość) te kryteria pomału, pomału tracą swoją nadrzędność, oczywiście nie tracąc całkowicie znaczenia.
Zapisane
Ks. Grzegorz
Gość
« Odpowiedz #58 dnia: Czerwca 12, 2009, 22:19:37 pm »

W niedzielę u nas Boże Ciało (taka decyzja Episkopatu). W mojej parafii dwóch chłopców, Misza i Sasza, po raz pierwszy w pełni uczestniczyć będzie w Przenajświętszej Ofierze, przyjmując Komunię świętą. Obaj skończyli czwartą klasę. W ich imieniu proszę o modlitwę, aby zawsze z wiarą i szacunkiem przyjmowali Ciało Pańskie i trwali blisko Pana Jezusa...
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #59 dnia: Czerwca 12, 2009, 23:24:15 pm »

+
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Strony: 1 2 3 [4] 5 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Za Bugiem... « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!