Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 00:07:25 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Lider "ruchu chrześcijan LGBT Białorusi" został diakonem
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 Drukuj
Autor Wątek: Lider "ruchu chrześcijan LGBT Białorusi" został diakonem  (Przeczytany 4452 razy)
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« dnia: Września 02, 2013, 23:16:29 pm »

Białoruski gej został duchowym

Jeden z aktywistów białoruskiego ruchu gejów i lesbijek (LGBT) Walentyn Tiszko został diakonem.

Poświęcenia diakonatu dokonał duchowy ukraińskiej autokefalicznej cerkwi prawosławnej greckiego obrzędu Władymir Wilde. – Niech Bóg dopomoże Panu i wszystkim chrześcijanom białoruskiego LGBT, które od dziś mają swego pastora – powiedział Wilde.  Ceremonia odbyła się w Kijowie.

(...)

http://www.rp.pl/artykul/39,1044209-Bialoruski-gej-zostal-duchowym.html
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #1 dnia: Września 03, 2013, 07:18:35 am »

A u nas w Polsce mamy ,,biskupa" Szymona Niemca. ;D
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #2 dnia: Września 03, 2013, 08:42:27 am »

W forum miał także wziąć udział były mnich Ławry Peczerskiej w Kijowie, Władimir Wilde, obecnie biskup nieuznawanego „Autokefalicznego Greckiego Kościoła Prawosławnego Ameryki i Kanady”, zajmujący się duszpasterstwem osób homoseksualnych.

http://www.prawy.pl/z-zagranicy2/3681-homo-aktywisci-i-cytaty-z-pisma-swietego

Ktoś się orientuje, co to za "Kościół"? W Google'u nie znalazłem, a obawiam się, że może to być - cytując klasyka - "wspólnota sześciu wiernych, z czego czworo to rodzina Kajzerów, a dwoje to: diakon z tytułem archiprezbitera Persji, i doktor z tytułem archiprezbitera Etiopii."
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #3 dnia: Września 03, 2013, 09:05:15 am »

Pewno to coś w rodzaju ,,kościoła" ,,biskupa" Niemca.
Zapisane
tytanik404
aktywista
*****
Wiadomości: 604


« Odpowiedz #4 dnia: Września 03, 2013, 09:20:45 am »

Tu oficjalna strona:
http://volodymyrwilde.wix.com/ukrbyzantinechurch#!about_us/c55t
Po wpisaniu w google: Владимир Вильде tudzież: Володимир Вільде pojawia się wiele zdjęć.
Jest on już "biskupem" pieczerskim i bogusławski. Najciekawsze jest tutaj:
http://www.anti-raskol.ru/pages/1752
W 2011 Włodzimierz związał się z "Północnorosyjską niezależną metropolią" ( "Южно-Российский автономный митрополичий округ") pod przewodnictwem metropolity Kiriaka. 4 września 2011 doszło do "konsekracji biskupiej" Włodzimierza. 30 października Włodzimierz założył swoja własną "Ukraińską Autokefaliczną Cerkiew Prawosławną obrządku greckiego" (ta nazwa została nienajlepiej przetłumaczona w artykule rp.pl). Działa w Kijowie.

Tu metropolita Kiriak podczas forum LGBT Europy i Azji.

"Cerkiew" jest w unii ze Świętym Kościołem Celtyckim, Autokefalicznym Kościołem Antiochii w Wielkiej Brytanii, jedną z gałęzi kościoła starokatolickiego (?, Old Catholic Church Fidelitas). Z Ameryką łączy je fakt, iż jest ona egzarchatem Aleksandryjskiego Katolickiego Kościoła Prawosławnego w USA (Alexandrian Greek Orthodox Catholic Church in the United States - SIC!!!). Rządzi u nich synod pod przewodnictwem Piotra. Wilde został zaproszony 28 kwietnia 2013 r.

Synod Aleksandryjskiego Katolickiego Kościoła Prawosławnego w USA

Słowem: to jacyś ichni sedewakantyści poza głównymi nurtami prawosławia.
« Ostatnia zmiana: Września 03, 2013, 09:28:17 am wysłana przez tytanik404 » Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #5 dnia: Września 03, 2013, 16:10:41 pm »

pozostałbym przy analogji z Szymonem Niemcem
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #6 dnia: Września 03, 2013, 21:25:18 pm »

Sedewakantyści jednak z grubsza trzymają się katolickiej ortodoksji. Ci powyżej z nauczaniem cerkwi prawosławnej mają raczej niewiele wspólnego.
Zapisane
tytanik404
aktywista
*****
Wiadomości: 604


« Odpowiedz #7 dnia: Września 04, 2013, 09:24:18 am »

Czytając stronę anti-roskol.ru i śledząc linię święceń "biskupa" Włodzimierza dostrzegłem, że większość tych "rozłamowców" pobierało święcenia z różnych cerkwi zagranicznych (głównie z Ameryki). Wielu też po 1991 r. przeszło do Zagranicznej Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej lub innych, zazwyczaj niszowych cerkwi. Wydaje się więc, że święcenia są ważne. I teraz pytanie: a co ze święceniami oficjalnej Prawosławnej Cerkwi Moskiewskiego Patriarchatu? Skoro niemal wszyscy biskupi byli agentami i dostawali prikaz kogo dopuścić do święceń episkopatu, to jak wygląda sprawa intencji i tym samym ważności świeceń?
Jeżeli gdzieś już było to prosiłbym o link.
Zapisane
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #8 dnia: Września 04, 2013, 12:32:35 pm »

Kto ich tam wie? Ja raczej nie ufałbym tym święceniom. Ale może być tak, że część jest ważna, część nie.
Zapisane
Bogosłow
*NOWICJUSZ*
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #9 dnia: Września 04, 2013, 13:10:49 pm »

Święcenia kapłańskie są ważne jeżeli:

1.  święceń niższych (lektor, hipodiakon), wyższych (diakon, prezbiter) udzielił biskup będący w jedności kanonicznej z Jednym Świętym Powszechnym i Apostolskim Kościołem Prawosławnym, czyli należy do jednego z 14 lokalnych kościołów autokefalicznych.

2. świeceń biskupich uzyskał archimandryta po decyzji Soboru Biskupów, wyświecony przez 3 biskupów prawosławnych.

Kandydat sklaada publicznie prawosławny nicejsko-konstantynopolitański Symbol Wiary i nakłada anathemę na wszystkie herezje i ich zwolenników.

Po świadomym zerwaniu jedności kanonicznej z Jednym Św. Kościołem Prawosławnym (razkoł/schizma) władza sakramentalna każdego kapłana (diakona, prezbitera, biskupa) ustaje, dlatego że nie ma sakramentów poza Kościołem Prawosławnym - Ciałem Chrystusa.

Tym bardziej nie ma święceń w "kościele" schizmatyckim, bo tam nie ma sakramentów.
Zapisane
Wieruju wo Jedinu Swiatuju, Sobornuju i Apostolskuju Cerkow.
Richelieu
aktywista
*****
Wiadomości: 858


« Odpowiedz #10 dnia: Września 04, 2013, 14:14:17 pm »

Z tego wynikałoby, że katolicy nie mają ważnie wyświęconych biskupów ani kapłanów. Sami świeccy przebierańcy !  :o ;D
Zapisane
Michal260189_T
aktywista
*****
Wiadomości: 1483

« Odpowiedz #11 dnia: Września 04, 2013, 14:51:02 pm »

A diecezja rzymska od 1054 jest nieobsadzona. :o ;D
Zapisane
Sancte Michael Archangele, defende nos in proeli.....
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #12 dnia: Września 04, 2013, 15:36:01 pm »

Śmiejecie się, tymczasem taka hipoteza jest uprawniona w myśl teologji prawosławnej. Nie bardzo mogę opisywać historji tu ze szczegółami, ale niewiele brakowało, by niewiele lat temu ów wakat się zakończył ;)
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #13 dnia: Września 04, 2013, 16:27:50 pm »

@Bogosłow
Sprawa chyba nie jest taka prosta: przecież swego czasu Patriarchat Carogrodzki (a po nim kilka innych Cerkwi) uznał ważność nawet święceń anglikańskich, których Kościół katolicki nie uznaje:

"After various conversations, in 1922 the Ecumenical Patriarchate recognized that Anglican orders “possessed the same validity as those of the Roman, Old Catholic, and Armenian Churches, inasmuch as all the essentials are found in them which are held indispensable from the Orthodox point of view for the recognition of the Charisma of the priesthood derived from Apostolic Succession.” Similar recognition was given by the Church of Cypress (1923) and by the Patriarchates of Jerusalem (1923), Alexandria (1930), and Romania (1936). Such recognitions have no practical effect until all Orthodox Churches act and until all recognize that the Anglican Communion is orthodox in faith".
http://archive.episcopalchurch.org/eir/110055_9598_ENG_HTM.htm

Poza tym nie ma chyba (co do zasady) praktyki udzielania ponownych święceń kapłanom, którzy przechodzą z katolicyzmu na prawosławie:

"The Eastern Orthodox have often permitted non-Orthodox clergy to be rapidly ordained within Orthodoxy as a matter of pastoral necessity and economia. Priests entering Eastern Orthodoxy from Oriental Orthodoxy and Roman Catholicism have usually been received by "vesting" and have been allowed to function immediately within Eastern Orthodoxy as priests".
http://en.wikipedia.org/wiki/Apostolic_succession
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
tytanik404
aktywista
*****
Wiadomości: 604


« Odpowiedz #14 dnia: Września 04, 2013, 19:52:24 pm »

Pamiętam, że gdzieś tu już wspominano nawet o zerwaniu (czy groźbie zerwania) relacji między prawosławiem a anglikanami z powodu dopuszczenia do święceń kobiet u tych ostatnich - miał być to argument za przerwaniem sukcesji.

@Bogosłow
A jak wygląda sprawa intencji? Wystarczy, że odbywa się obrzęd, jest szafarz i przyjmujący i to wszystko?
Cytuj
Tym bardziej nie ma święceń w "kościele" schizmatyckim, bo tam nie ma sakramentów.
Czyli staroobrzędowcy i cerkiew zagraniczna mają nieważne sakramenty ( tudzież nie mają ich wcale)?
Zapisane
Strony: [1] 2 3 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Lider "ruchu chrześcijan LGBT Białorusi" został diakonem « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!