Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Maja 15, 2024, 02:10:52 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
232001 wiadomości w 6631 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: List otwarty do ks. Natanka
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: List otwarty do ks. Natanka  (Przeczytany 1000 razy)
br. Wojtek OP
bywalec
**
Wiadomości: 85


« dnia: Sierpnia 07, 2013, 20:36:16 pm »

List otwarty do ks. Piotra Natanka

Z uwagą zapoznałem się z kazaniami, które wygłosił ksiądz za pośrednictwem telewizji internetowej "Christus vincit TV".
Miałem honor niegdyś w Krakowie parę razy zetknąć się z księdzem osobiście.
Jest ksiądz profesor osobowością o tak bogatym charakterze, iż trudno mi wyrazić to w tym miejscu w krótkich słowach. Antagonistom księdza radzę wniknąć bardziej w ducha i intencje a nie w literalny sens jego wypowiedzi.
Z satysfakcją odnoszę się do wyrażanej przez księdza oceny środowiska "Tygodnika Powszechnego", czy postępowych katolików w ogólności, których idee są już powszechną normą myślenia większości duchownych w Polsce oddziaływujących na prosty lud.
Istotnie jest to problem od lat mnie nurtujący, który miałem okazję poruszać w rozmowie z teologami czy biskupami odnosząc wrażenie iż oni akceptują taki stan rzeczy, a nawet okazują szczególną zawziętość w zwalczaniu wszelkich poglądów nawet pośrednio odwołujących się do formacji religijnej opartej na autorytecie dawniejszych pisarzy kościelnych i doktorów Kościoła.
Miałem sposobność osobiście spotkać w życiu wielu księdza adwersarzy z Krakowa, i w zupełności potwierdzam księdza oceny w materii powszechnego odejścia od zasad religii rzymsko-katolickiej na rzecz nowoczesnego chrześcijaństwa przyszłości, poprzez systematyczną modyfikację treści i zmianę znaczenia słów, w taki sposób aby była ona niepojmowalna przez ludzi niewykształconych w teologii, pogląd taki nazywa się wojtylianizmem.
Szczególnie cenna wydaje mi się podejmowana w grzechyńskiej pustelni inicjatywa powrotu do odprawiania Mszy św. w obrządku rzymskim z przed reformy montyniańskiej.
Niestety, wielu wiernych przywiązanych do Mszy św. odprawianej według Mszału św. Piusa V. wyraża zakłopotanie z powodu wymawiania przez księdza na głos Kanonu Mszy św.
Wyraźnie napisane jest w rubrykach Mszału Rzymskiego że kapłan wymawia po cichu słowa Kanonu od Te igitur czyli "secrete", to znaczy w taki sposób  aby nikt inny oprócz kapłana nie słyszał. Taka jest tradycja Kościoła rzymsko-katolickiego, o której mówi kanon 9, XXII sesji Soboru Trydenckiego.
Stąd również mój serdeczny apel do osób, które są w stanie dotrzeć z niniejszym problemem do księdza i które znając ryt rzymski byłyby w stanie należycie przedłożyć jemu trudności związane z właściwym posługiwaniem się rubrykami Mszału Rzymskiego.
Ponadto inne problemy księdza, których nie jestem kompetentny rozstrzygnąć i ani nie dotyczą  mnie one zupełnie,  polecam w modlitwie Matce Boskiej.

Nos cum Prole Pia...

Wojtek OP
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 20, 2013, 20:46:15 pm wysłana przez br. Wojtek OP » Zapisane
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: List otwarty do ks. Natanka « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!