Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 12:17:48 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: II ME
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: II ME  (Przeczytany 1073 razy)
Michał W.
aktywista
*****
Wiadomości: 642


« dnia: Marca 04, 2013, 15:13:38 pm »

Jaka jest dokładna historia tzw. Drugiej modlitwy Eucharystycznej? Kto ją napisał? Czy rzeczywiście kiedyś była używana podczas Mszy (w pierwszych wiekach)?

Wiele wyjaśnień na jej temat słyszałem.
Zapisane
Ad Infinitam Dei Gloriam

Sancte Michael Archangele, ora pro nobis.

"Nie po to był Sobór aby żyć Trydentem". J.H.
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #1 dnia: Marca 04, 2013, 15:22:16 pm »

Trochę na ten temat jest tutaj.
Poza tym oczywiście w Historii Mszy P. Milcarka ("Christianitas" nr 41/42 ss. 245-247).
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Michał W.
aktywista
*****
Wiadomości: 642


« Odpowiedz #2 dnia: Marca 04, 2013, 15:36:31 pm »

Trochę na ten temat jest tutaj.
Dzięki!
Czyli wychodzi na to, że:
1. II ME została ułożona na podstawie tzw. anafory św. Hipolita. Czyli de facto nie jest to ta sama modlitwa.
2. Data powstania anafory nie jest dokładnie znana.
3. Nie wiadomo, czy kiedykolwiek była owa modlitwa używana w liturgii (brak źródeł).

Gdzieś jeszcze pamiętam czytałem, że św. Hipolit napisał ową anaforę gdy był jeszcze w schizmie. Ale tego się chyba nie da ustalić. Tak samo jak nie da się ustalić, że tylko św. Hipolit jest jej autorem.

Nasuwa mnie się pytanie: dlaczego akurat tę modlitwę użyto jako wzór do ułożenia II ME?
Zapisane
Ad Infinitam Dei Gloriam

Sancte Michael Archangele, ora pro nobis.

"Nie po to był Sobór aby żyć Trydentem". J.H.
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #3 dnia: Marca 04, 2013, 16:11:25 pm »

Nasuwa mnie się pytanie: dlaczego akurat tę modlitwę użyto jako wzór do ułożenia II ME?

Myślę, że mieści się to w tendencji obecnej już w reformie Wielkiego Tygodnia z 1955 r.: wątpliwy jakości archeologizm połączony z pomysłami na aggiornamento w liturgii. Poza tym niechęć do zastanych form liturgii (przecież rozważano usunięcie Kanonu Rzymskiego z odnowionego Mszału: http://www.da-przystan.mkw.pl/liturgia/me-1-zmiany.htm). Również zbytnie zaufanie do stanu wiedzy liturgicznej w l. 50 i 60 - przekonanie, że wszystko już wiadomo, nie ma prawie żadnych wątpliwości co do rekonstrukcji dawnej liturgii. Zbytnie zaufanie we własne siły do komponowania nowych modlitw.
A dlaczego akurat ta modlitwa? Prawdopodobnie z braku innych źródeł, które można by wykorzystać, bo na Zachodzie w liturgii rzymskiej spotykamy się tylko z używaniem Kanonu Rzymskiego.
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #4 dnia: Marca 04, 2013, 18:08:15 pm »

Ciekawe jakby wyglądała msza święta jakby Pius XII pożył dłużej? Bugnini już działał od 1948 roku
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #5 dnia: Czerwca 28, 2013, 16:19:45 pm »

Kolejny głos rozbijający mity o Kanonie Hipolita:

http://www.liturgia.pl/blogi/Maciej-Zachara-MIC/Jeszcze-a-propos-Kanonu-Hipolita-II-ME-i-Kanonu-Rzymskiego.html
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: II ME « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!