Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 12:11:10 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Brak poszanowania dla Ciała Pańskiego. Prośba o poradę.
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Brak poszanowania dla Ciała Pańskiego. Prośba o poradę.  (Przeczytany 1664 razy)
Natanael
uczestnik
***
Wiadomości: 142

« dnia: Lipca 05, 2013, 17:35:51 pm »

Witam serdecznie,

Zacznę od tego że pełnię (jeszcze) funkcję lektora w jednej z wielu "NOM-owych" parafii w Polsce. Do parafii gdzie jest KRR  (na Piasku we Wrocławiu) mam jakieś 30 km i trudno mi jest tam co tydzień dojeżdżać, dlatego służę na NOM-ie.

Przykro mi o tym pisać, ale widzę w mojej wspólnocie postępującą zgorzel nieposzanowania Ciała Pańskiego. Kilka lat temu ludzie przyjmowali Pana klęcząc. Później, gdy wprowadzono Komunię Świętą na stojąco, to zanim przyjęli to przyklękali. Teraz pchają się jak po żarcie w promocji w supermarkecie  >:(. Jeszcze trochę a zaczną brać do brudnych łap. O takich kwestiach, jak to że w kościele pomocniczym odbywa się całodobowa adoracja Sanctissimum na "desce do prasowania" przy dwóch zniczach (mimo iż w tym kościółku są normalne świece), czy o tym że nadzwyczajnych (a w praktyce zwyczajnych) szafarzy namnożyło się jak komarów nie wspomnę.

Najgorsze chyba jednak jest to, że proboszcz uznając że "cymboria się niszczą" usunął z kościoła pateny używane przy Komunii Świętej. Uchwała się tylko jedna, w takiej oddzielnej od głównego kościoła kaplicy, gdzie stosunkowo rzadko odprawiana jest Msza. Właśnie tam, ostatnio kilka razy trzymałem patenę przy rozdawaniu Ciała Pańskiego i z trwogą stwierdzam iż za każdym razem spadały na nią Partykuły. Wniosek jest prosty - gdybym nie stał z tą pateną, Okruchy spadłyby na podłogę i wylądowały w konsekwencji w odkurzaczu i na śmietnisku. I tak zapewne jest w głównym kościele, gdzie paten po prostu nie ma. Zaalarmowałem więc o tym wikarych i proboszcza. Zasugerowałem że skoro nie ma paten, to żeby cymborium trzymali po prostu ludziom pod brodą, aby ewentualne Partykuły spadły z powrotem do puszki a nie na podłogę. Ale widzę że po prostu wikarzy i proboszcz na tę sprawę po prostu "leją". Proboszcz stwierdził że "przecież te komunikanty się nie kruszą, ale coś z tym zrobi". Nic nie zrobił, zaś Chrystus jak był rozdawany, tak jest, a Partykuły jak sypały się na podłogę, tak zapewne się sypią, bo materia jest "sypiąca się". Wikary również kompletnie leje na tą kwestię (bo on "żadnych Partykuł nie widzi")

Ostatnio już nie wiem co robić. Dla księży ważniejsze są przecież sprawy typu kto i kiedy wyjedzie na urlop. Za każdym razem gdy służę w tej parafii, mam uzasadnione obawy czy aby nie chodzę po Panu Jezusie. Dawno bym się wypisał, ale jedyne co mnie tam trzyma to być może jakaś nadzieja że uda mi się wylobbować coś w tej sprawie, bo gdy ja odejdę, to kto z parafii będzie próbował walczyć z tą ignorancją ?

Doradźcie mi Państwo, co mam robić ? Pisać do Kongregacji ds. kultu bożego i dyscypliny sakramentów ? do kurii ? może po prostu "strzepać proch z sandałów" na tych księży ? A może to ja jestem w tej sprawie skrupulantem ? (w co wątpię). Czy może mi ktoś wskazać dokumenty czy publikację (najlepiej posoborowe) które regulują i opisują sprawę paten, puryfikacji i wszelkich czynności związanych z możliwym kontaktem z Okruchami ?
« Ostatnia zmiana: Lipca 05, 2013, 17:39:56 pm wysłana przez Natanael » Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2324


« Odpowiedz #1 dnia: Lipca 05, 2013, 18:19:26 pm »

Trochę na ten temat było w tym wątku:
http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,4515.0.html
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #2 dnia: Lipca 05, 2013, 18:27:04 pm »

Cytuj
"strzepać proch z sandałów"

Gdyby księża byli wierzący, to nie musiałby Pan im mówić co się dzieje.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
Natanael
uczestnik
***
Wiadomości: 142

« Odpowiedz #3 dnia: Lipca 09, 2013, 23:24:50 pm »

No cóż, dziś cytat dnia wypowiedziany jednego wikarego na moją kolejną skargę :

"Przecież ten dywan jest i tak myty, więc Okruchy i tak lądują w wodzie" - zapomniał dopowiedzieć że w wodzie z brudem i błockiem.

Czekam aż proboszcz wróci z urlopu. Jak ta rozmowa nic nie da, po prostu napiszę solidny donos na moją parafię do Kurii Wrocławskiej tudzież do Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski.

Proszę o modlitwę w mojej sprawie i za księży (nie tylko z mojej parafii), żeby zrozumieli że mają do czynienia z Ciałem Pańskim.
« Ostatnia zmiana: Lipca 09, 2013, 23:29:41 pm wysłana przez Natanael » Zapisane
STS
rezydent
****
Wiadomości: 334

« Odpowiedz #4 dnia: Lipca 09, 2013, 23:56:41 pm »

Jak ta rozmowa nic nie da, po prostu napiszę solidny donos na moją parafię do Kurii Wrocławskiej tudzież do Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski.
Nie żebym Pana zniechęcał - wręcz przeciwnie, niech wiedzą, że nie wszystkim "wsio rawno" - ale obawiam się, że może się Pan gorzko rozczarować. Wszak nie od dziś wiadomo, że brak szacunku do Ciała Pańskiego stoi na porządku dziennym w dzisiejszym Kościele i większa część hierarchii niezbyt wydaje się być tym przejęta. W podlinkowanym wyżej wątku była nawet opisywana podobna inicjatywa, proszę zerknąć. Oczywiście chciałbym się mylić.
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #5 dnia: Lipca 11, 2013, 16:02:33 pm »

Cytuj
Wszak nie od dziś wiadomo, że brak szacunku do Ciała Pańskiego stoi na porządku dziennym w dzisiejszym Kościele i większa część hierarchii niezbyt wydaje się być tym przejęta.

A święty biedaczyna z Asyżu tak pięknie pisał o największej czci Ciała i Krwi Pana naszego Jezusa Chrystusa, proszę poczytać:

http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,1421.msg169717.html#new
Zapisane
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Brak poszanowania dla Ciała Pańskiego. Prośba o poradę. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!