Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 29, 2024, 02:45:38 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Dies Rogationum - dni błagalne
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Dies Rogationum - dni błagalne  (Przeczytany 2454 razy)
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« dnia: Maja 20, 2009, 18:46:02 pm »

Właśnie dzisiaj się kończą. Czy ktoś z Państwa zastał gdzieś jeszcze jakieś ślady tej tradycji?
« Ostatnia zmiana: Maja 20, 2009, 23:18:40 pm wysłana przez Regiomontanus » Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Canis
adept
*
Wiadomości: 34


« Odpowiedz #1 dnia: Maja 20, 2009, 21:49:09 pm »

U mnie w parafii. :D I nawet miałem okazję dzisiaj rano uczestniczyć w Mszy z procesją, litanią etc. :)
Zapisane
dxcv
aktywista
*****
Wiadomości: 679

« Odpowiedz #2 dnia: Maja 20, 2009, 22:15:41 pm »

Jeśli to to samo co Dni Krzyżowe, to ostatnio w kościele, w którym byłem w niedzielę, je zapowiadano.
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« Odpowiedz #3 dnia: Maja 20, 2009, 23:10:08 pm »

U mnie w parafii. :D I nawet miałem okazję dzisiaj rano uczestniczyć w Mszy z procesją, litanią etc. :)

A w jakim z grubsza regionie Polski, jeśli wolno spytać?

Jeśli to to samo co Dni Krzyżowe, to ostatnio w kościele, w którym byłem w niedzielę, je zapowiadano.

W zasadzie to samo, wg Encyklopedii Staropolskiej Glogera:

"Dni krzyżowe tak nazwane były w Polsce dlatego, że u nas najpospoliciej po wsiach, gdzie tylko jeden jest kościół, wychodzi zeń procesja do krzyża. Te trzy dni (poniedziałek, wtorek i środa) przed Wniebowstąpieniem Pańskiem zowią się po łacinie dies Rogationum, albo po prostu Rogationes, t. j. dni prośby, postu i modłów z procesjami."

« Ostatnia zmiana: Maja 20, 2009, 23:15:00 pm wysłana przez Regiomontanus » Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #4 dnia: Maja 20, 2009, 23:13:34 pm »

Nie Rogationis Dies, tylko Dies Rogationum

Tak, to to samo, co Dni Krzyżowe.
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« Odpowiedz #5 dnia: Maja 20, 2009, 23:19:30 pm »

Nie Rogationis Dies, tylko Dies Rogationum

Tak, to to samo, co Dni Krzyżowe.

Słusznie, liczba mnoga ma być, poprawiam.
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Canis
adept
*
Wiadomości: 34


« Odpowiedz #6 dnia: Maja 21, 2009, 00:06:45 am »

U mnie w parafii. :D I nawet miałem okazję dzisiaj rano uczestniczyć w Mszy z procesją, litanią etc. :)

A w jakim z grubsza regionie Polski, jeśli wolno spytać?

Jasne, że można. Lewobrzeżne bliskie podwarszawie (czyli Archidiecezja Warszawska), kilkudziesięcio-tysięczne miasto. :)
Zapisane
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 683


« Odpowiedz #7 dnia: Maja 21, 2009, 10:08:40 am »

W mojej parafii również są procesje do Krzyży przydrożnych. W czasie drogi śpiewa się dłuższą wersję Litanii do Wszystkich Świetych a przy krzyżu oddaje się mu cześć, a potem są modlitwy ułożone na wzór mszalnej Modlitwy Powszechnej. Całość wczoraj trwała ok 40 minut. Gdzie? Przybysławice k. Tarnowa. W pobliskich parafiach jest podobnie.
Zapisane
Taki sobie o...
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #8 dnia: Maja 21, 2009, 10:14:00 am »

Katedra w Opolu :)
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« Odpowiedz #9 dnia: Maja 21, 2009, 16:19:54 pm »

Miło słyszeć, że ta tradycja jednak żyje.

Swoją drogą to ciekawe: ci, którzy obchodzą Dies Rogationum obchodzą je w przepisanym starym kalendarzem czasie, tj. trzy dni przed Wniebowstąpieniem, chociaż Wniebowstąpienie jest teraz wg kalendarza NOM w niedzielę.

Anglosasi tradycyjnie nazywali Świeto Wniebowstąpienia "Ascension Thursday" (Czwartek Wniebowstąpienia). Teraz niektorzy prześmiewcy mówią "Ascension Thursday Sunday" - (Niedziela Czwartku Wniebowstąpienia)  ;)





« Ostatnia zmiana: Maja 21, 2009, 16:24:00 pm wysłana przez Regiomontanus » Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Dies Rogationum - dni błagalne « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!